Pikošky z filmov, o ktorých režiséri nehovoria

Okolo filmov sa veľa zaujímavého deje aj vtedy, keď nebežia kamery.

Filmový priemysel vytvára ilúzie, predstavy a v nás vyvoláva pocity, pre ktoré sme ochotní ísť na ich filmy do kín a zamilovať sa do nich. Pri vytváraní dokonalých predstáv to však môže vyzerať všelijako. Niekedy komicky a inokedy zase až príliš autenticky.

Batman sa vracia

Niekdajšia Catwoman, Michelle Pfeiffer, mala taký tesný kostým, že jej ho museli každú chvíľu vyzliekať, aby v ňom neodpadla. A keďže jej zakrýval aj uši, takmer vôbec sa v ňom nepočula. Režisér ju musel varovať, ak svoje repliky hovorila príliš nahlas.

Trainspotting

Kultový film o škótskych mladíkoch, ktorí žijú búrlivým životom na periférii spoločnosti, obsahoval scénku s vraj najnechutnejším záchodom v celom Škótsku. V skutočnosti boli ale zobrazené výkaly v ňom z čokolády a mali veľmi príjemnú vôňu. Tváriť sa znechutene teda asi bola poriadna fuška.

James Bond

Keď hral Bonda Sean Connery, sexsymbol svojej éry, asi len málokto si vedel predstaviť, že pod hustou šticou upravených vlasov skrýva plešinku. Charizmatický herec totiž počas natáčania nosil príčesok, inak nazývaný aj tupé. Plešina zrejme nemala vo výzbroji poriadneho Jamesa Bonda miesto.

A keď už sme pri Jamesovi Bondovi, spomenieme aj jeho neskoršieho predstaviteľa Pierce Brosnana. Počas obdobia, keď predstavoval agenta 007, mal zakázané v akomkoľvek inom filme vystupovať v smokingu. Stálo to čierne na bielom v zmluve.

Star Wars

Postava chlpatého Chewbaccu, ktorý patril k druhu Wookiee, mala na sebe kostýmy zo skutočných ľudských vlasov.

Pulp Fiction

Známa scéna, počas ktorej postava Vincenta vpichne filmovej Mii do srdca injekciu s adrenalínom, aby sa prebrala, sa v skutočnosti natáčala naopak. To znamená, že Ume Thurman John Travolta ihlu z hrude len “vyťahoval”.

Divoký Django

Leonardo DiCaprio si v scéne, kde sa jeho postava rozzúri tak, až začne búchať päsťou do stola, poreže dlaň na skle. V skutočnosti režisér ani herec nič podobné neplánovali, no keď už sa raz porezal, pokračoval DiCaprio v scéne bez prerušenia. Tarantino sa ju vo filme rozhodol nechať.

Mechanický pomaranč

Ak si pamätáte túto klasiku zo 70. rokov, viete, že režisér Stanley Kubrick sa pri natáčaní pred ničím neštítil. Dokonca ani pred panickým strachom predstaviteľa hlavného protagonistu, Malcolma McDowella. Ten sa desil všetkých plazov a keď to režisér zistil, nechal mu v jednej scéne položiť na postel hada.

To nie je všetko, čím si McDowell musel prejsť. V scéne, kde ho polícia pri vypočúvaní topí v starej vani, mal môcť dýchať cez trubku skrytú vo vode. No tá sa upchala, takže herec sa skutočne topil, zatiaľ čo ostatní len verili jemu presvedčivému výkonu.

Vo štvorici po opici

V prvom filme preslávenej trilógie príde postava Stua o jeden z predných zubov. No nebolo to tak celkom hrané. Predstaviteľovi Edovi Helmsovi skutočne chýbal zub, aj keď oň prišiel ešte počas strednej školy. Pre účely filmu mu zubár vybral zubný implantát. Hrôzu z pohľadu na svoj chýbajúci zub mal teda herec možno ešte stále v živej pamäti.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 tipov pre šikovné zužitkovanie kuchynského odpadu

Nevyhadzujte všetky zvyšky bezhlavo do koša. Mnohé z nich sa dajú perfektne využiť.

Vraví sa, že dobrá gazdinka pre pierko aj plot preskočí. Podobné je to v kuchyni. Čo je pre niekoho odpadom do odpadkového koša, iný dokáže šikovne využiť. Ako ste na tom vy, poznáte triky gazdiniek?

1. Dužina z odšťavovača

Je suchá, vláknitá a takmer bez chuti. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že to najlepšie z ovocia a zeleniny skončilo v šťave, pravdou je, že dužina pri tepelnej úprave opäť ožije. Zjemní sa jej štruktúra a obnoví sa jej zoslabnutá chuť.

Mrkvovú dužinu pridajte do placiek, cviklovú do čokoládovej piškóty, zo zelerovej spravte prívarok a jablčnou ochuťte lievancové cesto.

2. Škrupiny z vajíčok

Sú výborným čistiacim prostriedkom všade tam, kde potrebujete šetrne zoškrabať odolný povlak. Vyčistíte s nimi zájdené plechy, pomôžu vám pri drhnutí keramickej dlažby ale pomôžu i pri oživení skla bez toho, aby ho poškriabali. Popučíte ich a na handre fungujú ako drôtenka

Hoci sú škrupiny krehké a na každom zlome vytvoria ostré hranky, predsa len sú príliš mäkké na to, aby čosi poškodili.

3. Šupky zo zeleniny

Ak nemáte domáceho miláčika, ktorý si rád pochrumká na šupkách z mrkvy, kalerábu a zemiakov, pokojne ich vysušte na radiátore alebo slnečnom parapete. Vo chvíli, keď stratia všetku vodu, stanú sa natoľko krehkými, že ich hravo rozsekáte v kuchynskom robote na jemnú triešť.

Tá je dobrým hnojivom pri jarnom presádzaní izboviek. Do každého kvetináča zamiešate do zeme za jednu kopcovitú lyžicu nevšedného hnojiva.

4. Staré pečivo

Hoci je strúhanka zo suchých rožkov klasikou slovenských domácností, mali by ste vedieť, že z chleba si môžete pripraviť chrumkavé vločky plnej chuti pre obaľovanie a posýpku pri zapekaní. Nevyčkávajte však, kým je chlieb tvrdý ako skala.

Unavený, zvädnutý chlieb nakrájajte na krajce a v kuchynskom robote ho rotačným nožom rozsekajte na mrveničku. Tú vysušíte v rúre alebo na radiátore.

5. Ohryzky a šupky z jabĺk

Ak zo špajze vytriedite zoschnuté jabĺčka, alebo máte veľa jadrincov zo zavárania a pečenia, mali by ste vedieť, že z nich dokážete vyrobiť výborný jablčný ocot – obzvlášť v prípade, ak ide o sladké odrody s vysokým množstvom cukru.

Pre výrobu jablčného octu potrebujete len veľkú sklenú nádobu, v ktorej necháte  nasekanú jablčnú zmes zaliatu vodou vykvasiť pod vzdušným plátnom.

6. Obaly z tukov

Čo má spoločné vrstvený papierový obal z masla, margarínu a tuku na pečenie? Na všetkých zostáva mastný povlak, ktorý môžete využiť pre vymastenie nádob pred pečením. Papierom z masla vytriete teflónovú panvicu pred prvou palacinkou, rovnako jednoducho si poradíte s formou na bábovku či srnčím chrbtom na pečenie.

7. Citrusové šupky

Máte radi pot-pouri s príjemnou vôňou drevín a kvetov? Potom sa vám určite zapáči aj vaša domáca verzia, pri ktorej použijete šupky z citrusov. Povykrajujete z nich najrôznejšie tvary, vysušíte ich v rúre a máte pekný a voňavý materiál na tvorbu.

A ak príde na neskrotné šupky z malých vyžmýkaných citrónov, zalejte ich horúcou vodou a máte prostriedok na odvápnenie úmývadla či vane.

8. Orechové škrupiny

Pistácie a vlašské orechy dostali od prírody natoľko atraktívny obal, že je škoda, aby končil v peci alebo komposte. Využiť ich môžete pri výrobe dekorácií najrôznejších druhov. Pistáciovými škrupinkami olepíte veľkú kartónovú vázu i čelo zásuvkovej komody, škrupiny z vlašských orechov sa so sviečočkou premenia na plávajúci lampión.

9. Kávová usadenina

Ak pijete kávu bez mlieka, usadenina nielenže krásne vonia, ale dokáže vám poskytnúť pomocnú ruku v domácnosti. Využijete ju pre odmasťovanie hrncov, panvíc a pekáčov, zbaví vás na rukách zápachu z porciovania rýb a je aj vhodným hnojivom pre kvety, ktoré sa nechystáte v najbližšej dobe presádzať.

10. Kosti z pečeného mäsa

Po výdatnom obede sa môže zdať, že kosti pečeného mäsa naplnili svoje poslanie. Kačka, hus či kurča vyčarili gestá blaha na tvárach všetkých členov domácností. Bola by však škoda rozlúčiť sa s nimi bez úžitku.

Možno o tom neviete, ale vývar z pečených kostí je výborným základom nielen pre hŕstkovú polievku, ale aj pre chutné omáčky.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové