Počasie je už priaznivejšie, umožňuje opäť fotografovať portréty aj vonku. Nemusíte sedieť v štúdiu alebo naháňať posledné zvyšky denného svetla v interiéroch. Slnko zapadá oveľa neskôr a tak stihnete prísť pohodlne z práce a čo to ešte vyfotografovať. Ako teda na to?
Vhodný čas na fotenie
Pre fotografovanie v exteriéri je dôležité zvoliť si vhodný čas. Skúste myslieť fotograficky aj keď práve nefotografujete. Vnímajte svetlo a jeho intenzitu počas dňa.
Osvedčilo sa, že najvhodnejšie podmienky pre fotografovanie vytvára ranné, alebo podvečerné svetlo. Časovo to znamená pripraviť sa na siedmu hodinu ráno (podľa východu slnka) alebo približne dve hodiny pred západom slnka.
Svetlo vtedy nie je príliš ostré, a aj pokiaľ je trochu „tvrdšie“, nie je také kontrastné. To znamená, že rozdiel medzi miestami, na ktoré dopadá slnko a tými, ktoré sú v tieni, nie je až tak vysoký. Lepšie fotoaparáty s veľkým dynamickým rozsahom v týchto podmienkach nemajú najmenšie problémy.
Poludňajšie svetlo je pomerne agresívne, preto sú možnosti pre fotografovanie výrazne obmedzené. Tento problém však môže vyriešiť difúzor.
Akým objektívom fotiť portréty
Na portrét v exteriéri sú vhodné objektívy s vyššou svetelnosťou. Ideálna ohnisková vzdialenosť objektívu je stredná (od 50 mm) až vyššia (135 mm). Tieto objektívy totiž neskresľujú črty tváre a nedoformujú ju tak ako širšie objektívy.
Preto pokiaľ máte objektív s transfokátorom, teda „zoomom“, nastavte si ohniskovú vzdialenosť na 50 – 135 milimetrov.
[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]
Rozhodnite sa, či chcete mať pozadie za portrétovaným v hĺbke ostrosti, alebo mimo nej a nechať ho jemne rozmazané. Pokiaľ chcete pozadie priznať, clonu nastavte na vyššie hodnoty. Takéto fotografovanie je o niečo náročnejšie, pretože potrebujete pozadie „zohrať“ s portrétovaným.
Dosť často sa stáva, že pozadie pri týchto nastaveniach pôsobí chaoticky a fotografii tak uškodí. Pokiaľ sa to však podarí, výsledok rozhodne stojí za to.
Tipy ako odfotiť výraznejšie portréty
Ľudské oko si ako prvé všimne najsvetlejšie časti fotografie. Je preto žiaduce, aby bolo pozadie tmavšie ako tvár portrétovaného. Exponujte na tvár portrétovaného. To znamená, že na fotoaparáte si nastavíte bodové meranie expozície na tvár.
Potom sa vám nestane, že bude tvár príliš preexponovaná oproti pozadiu, ktoré bude naopak exponované „dobre“. Snažte sa o to, aby najintenzívnejšie svetlo dopadalo na tvár portrétovaného.
Kontrolujte si odlesky v očiach. Bez nich portrét pôsobí mdlo a akoby bez života.
Pozadie sa snažte nájsť čo najjednoduchšie, vyvarujte sa agresívnym farbám ako je sýta červená alebo zelená. Namiesto toho zvoľte pozadie s neutrálnymi a tlmenými farbami – sivá, svetlo modrá alebo biela. Portrét na nich vynikne oveľa viac.
Čo robí dobrý portrét
Myslite na to, koho vlastne portrétujete a snažte sa zachytiť niečo z neho. Jeho charakteristický výraz. Vyhýbajte sa kŕčovitým a neprirodzeným pózam (napríklad držanie sa za golier). Snažte sa o prirodzenosť.
Myslite na kompozíciu, snažte sa dodržovať zlatý rez, prípadne pri veľmi symetrickej fotografii sa nebojte použiť centrálnu stredovú kompozíciu.
Kompozícia dominantného oka v strede portrétu
Pri tejto kompozícii sa sústredíte na to, že umiestnite pohľad portrétovaného do stredu fotografie. Prirodzene to pritiahne pozornosť na tvár a jej výraz.
Pristúpte k portrétovanému bližšie a podľa potreby zase odstúpte. Nikdy nie naopak. Neskúsených modelov a modelky takto lepšie pripravíte na fotenie. A vyhnete sa typickej hláške: „Preboha! Len nie tak z blízka, to bude hrozné“.
Pre lepšie držanie tela pomáha, keď sa portrétovaný pred expozíciou nadýchne a zadrží dych. Pľúca sa naplnia vzduchom, fotografovaný pôsobí vyššie a jeho držanie tela je oveľa lepšie.
Tieto rady platia pre akýkoľvek portrét, nemusí byť len ten v exteriéri.
Veríme, že sme vás motivovali k tomu, aby ste sa dohodli s nejakým modelom alebo modelkou na fotenie vonku. Smelo do toho!