Portrét v exteriéri: Pripravte si podmienky a naučte sa komponovať

Pár tipov, na čo si dať pozor pri fotení portrétu pri dennom svetle.

Počasie je už priaznivejšie, umožňuje opäť fotografovať portréty aj vonku. Nemusíte sedieť v štúdiu alebo naháňať posledné zvyšky denného svetla v interiéroch. Slnko zapadá oveľa neskôr a tak stihnete prísť pohodlne z práce a čo to ešte vyfotografovať. Ako teda na to?

Vhodný čas na fotenie

Pre fotografovanie v exteriéri je dôležité zvoliť si vhodný čas. Skúste myslieť fotograficky aj keď práve nefotografujete. Vnímajte svetlo a jeho intenzitu počas dňa.

Osvedčilo sa, že najvhodnejšie podmienky pre fotografovanie vytvára ranné, alebo podvečerné svetlo. Časovo to znamená pripraviť sa na siedmu hodinu ráno (podľa východu slnka) alebo približne dve hodiny pred západom slnka.

Svetlo vtedy nie je príliš ostré, a aj pokiaľ je trochu „tvrdšie“, nie je také kontrastné. To znamená, že rozdiel medzi miestami, na ktoré dopadá slnko a tými, ktoré sú v tieni, nie je až tak vysoký. Lepšie fotoaparáty s veľkým dynamickým rozsahom v týchto podmienkach nemajú najmenšie problémy.

Poludňajšie svetlo je pomerne agresívne, preto sú možnosti pre fotografovanie výrazne obmedzené. Tento problém však môže vyriešiť difúzor.

Akým objektívom fotiť portréty

Na portrét v exteriéri sú vhodné objektívy s vyššou svetelnosťou. Ideálna ohnisková vzdialenosť objektívu je stredná (od 50 mm) až vyššia (135 mm). Tieto objektívy totiž neskresľujú črty tváre a nedoformujú ju tak ako širšie objektívy.

Preto pokiaľ máte objektív s transfokátorom, teda „zoomom“, nastavte si ohniskovú vzdialenosť na 50 – 135 milimetrov.

Rozhodnite sa, či chcete mať pozadie za portrétovaným v hĺbke ostrosti, alebo mimo nej a nechať ho jemne rozmazané. Pokiaľ chcete pozadie priznať, clonu nastavte na vyššie hodnoty. Takéto fotografovanie je o niečo náročnejšie, pretože potrebujete pozadie „zohrať“ s portrétovaným.

Dosť často sa stáva, že pozadie pri týchto nastaveniach pôsobí chaoticky a fotografii tak uškodí. Pokiaľ sa to však podarí, výsledok rozhodne stojí za to.

Tipy ako odfotiť výraznejšie portréty

Ľudské oko si ako prvé všimne najsvetlejšie časti fotografie. Je preto žiaduce, aby bolo pozadie tmavšie ako tvár portrétovaného.  Exponujte na tvár portrétovaného. To znamená, že na fotoaparáte si nastavíte bodové meranie expozície na tvár.

Potom sa vám nestane, že bude tvár príliš preexponovaná oproti pozadiu, ktoré bude naopak exponované „dobre“. Snažte sa o to, aby najintenzívnejšie svetlo dopadalo na tvár portrétovaného.

Kontrolujte si odlesky v očiach. Bez nich portrét pôsobí mdlo a akoby bez života.

Pozadie sa snažte nájsť čo najjednoduchšie, vyvarujte sa agresívnym farbám ako je sýta červená alebo zelená. Namiesto toho zvoľte pozadie s neutrálnymi a tlmenými farbami  – sivá, svetlo modrá alebo biela. Portrét na nich vynikne oveľa viac.

Čo robí dobrý portrét

Myslite na to, koho vlastne portrétujete a snažte sa zachytiť niečo z neho.  Jeho charakteristický výraz. Vyhýbajte sa kŕčovitým a neprirodzeným pózam (napríklad držanie sa za golier). Snažte sa o prirodzenosť.

Myslite na kompozíciu, snažte sa dodržovať zlatý rez, prípadne pri veľmi symetrickej fotografii sa nebojte použiť centrálnu stredovú kompozíciu.

Kompozícia dominantného oka v strede portrétu

Pri tejto kompozícii sa sústredíte na to, že umiestnite pohľad portrétovaného do stredu fotografie. Prirodzene to pritiahne pozornosť na tvár a jej výraz.

Pristúpte k portrétovanému bližšie a podľa potreby zase odstúpte.  Nikdy nie naopak. Neskúsených modelov a modelky takto lepšie pripravíte na fotenie. A vyhnete sa typickej hláške: „Preboha! Len nie tak z blízka, to bude hrozné“.

Portret v exterieri Majo Elias

Pre lepšie držanie tela pomáha, keď sa portrétovaný pred expozíciou nadýchne a zadrží dych. Pľúca sa naplnia vzduchom, fotografovaný pôsobí vyššie a jeho držanie tela je oveľa lepšie.

Tieto rady platia pre akýkoľvek portrét, nemusí byť len ten v exteriéri.

Veríme, že sme vás motivovali k tomu, aby ste sa dohodli s nejakým modelom alebo modelkou na fotenie vonku. Smelo do toho!

Darian je inovatívny fotoobchod, ktorý prináša na Slovensko fotopríslušenstvo z celého sveta. Zameriavame sa na novinky, ktoré fotografom zjednodušujú prácu, pomáhaju im byť kreatívnymi a efektívnymi. Špecializujeme sa na ateliérové osvetlenie, produktovú fotografiu ,tlač fotografií a drony.
Majo Eliáš je fotograf z Liptovského Mikuláša, ktorý sa špecializuje na fashion a reklamnú fotografiu a rád pracuje s prirodzeným svetlom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 zápisníkov, ktoré potvrdzujú jedinečnosť slovenského dizajnu

Možno si medzi týmito originálnymi zápisníkmi nájdete aj svojho favorita.

Na Slovensku žije veľa talentovaných a šikovných ľudí, ktorí vytvárajú jedinečné veci. Naša krajina má široké portfólio dizajnových predmetov a oku lahodiacich produktov, za ktoré sa nemusí hanbiť ani v zahraničí. Práve naopak.

Ako príjemnú ochutnávku prinášame niekoľko poctivo vytvorených zápisníkov, ktoré potešia nielen milovníkov papiera. Ak navyše patríte medzi tých, ktorí preferujú ručné zápisky pred mobilnými aplikáciami, možno vás tento článok predsa len presvedčí rozšíriť svoju moleskinovú zbierku o kúsok zo slovenskej tvorby.

Slovenské poklady

Aha Slovakia zápisník

projekte aha Slovakia ste už zrejme počuli v spojitosti s unikátnou knihou o slovenských výšivkách. Tento projekt má ale oveľa širšiu ponuku predmetov, v ktorých ožíva odkaz slovenskej tradície. Obálku zápisníkov Aha tvorí laserom vyrezávaný vzor, vypĺňa ho kvalitný papier a ručné šitie potvrdzuje poctivosť tohto elegantného výrobku.

Malé radosti

Paper punk is not dead zápisníky

V duchu hesla Paper punk is not dead vznikajú v malebnej Banskej Štiavnici pod značkou Chytruo priam zápisníkové klenoty. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých slovenských motívov obálok. Dunaj, Piešťany, Nízke Tatry či Bratislava? Jedinečná je aj šťavnatá edícia Dissectione libro či limitovaná séria Kávovník. Všetky ručne vyrobené a poctivo previazané šnúrkou.

V jednoduchosti je krása

Také sú zápisníky a slovníčky z dielne grafickej dizajnérky Lucie Barabas.  Lucia sa im venuje naplno – od návrhu grafiky, cez tlač, rezanie, viazanie až po balenie.

Hravé Remini

Diáre Remini

Diáre a zápisníky Remini sú už pomerne známou značkou v slovenských kreatívnych vodách. Napriek tomu stoja za zmienku a v diárovom svete majú čestné miesto. Remini vzniká pod mottom: „Produkciou zápisníkov sa snažíme podporovať manuálny záznam a ľudskú pamäť.“

Obálky zdobia výhradne ilustrácie slovenských umelcov a dostať ich môžete hneď v piatich veľkostiach. Čo poteší, je naozaj bohatý výber, ktorý sa neustále rozširuje. Tí, ktorí večne hľadajú stratené pero zas ocenia praktickú gumičku na jeho pripnutie.

Ako z rozprávky

Michaela Slaninková kožené diáre

Michaela Slaninková je značka, pod ktorou vznikajú ručne šité kožené zápisníky. Dve ruky, žiadne stroje, to je precízna práca. Krásu zápisníkov zároveň dotvára originálnosť každého z nich. Okrem kožených produktov má Michaela v portfóliu aj mesačný diár so slovenským dizajnom a autorskou sadzbou z vlastnej grafickej dielne.

Význam myšlienky slova slovenského

Lucy Touch Art zápisníky

Tak sa volá limitovaná séria zápisníkov vytvorená pod značkou Lucy Touch Art. Každý zo zápisníkov okrášľuje úryvok z diel slovenských literárnych klasikov. Čiernu obálku notesov zdobia pozlátené texty úryvkov z diel Sama Chalupku či Andreja Sládkoviča.

Čičmanský vzor

čičmianske zápisniky

K čičmanskému vzoru akosi patrí ručná práca. Zuzkine čičmanské zošity si môžete dokonca prispôsobiť podľa seba. Autorka vám vyrobí originálny číčmanský zápisník napríklad aj s inicálmi vášho mena alebo odkazom.

Kožený karisblok

Rosemarine zápisníky

Kreatívny manželský pár vytvára pod značkou Rosemarine kožené zápisníky, pričom každý z nich je ručne šitý voskovanou šnúrkou. Okrem klasických notesov previazaných šnúrkou môžete nájsť u rosemarine aj kožené karisbloky. Všetko v rôznych farebných prevedeniach.

Potlač na koži

Canisa kožené zápisníky

Canisa vyrába kožené zápisníky s autorskou potlačou. Vybrať si môžete napríklad motív vypálený do kože či maľovanú jarnú papraď, ktorá vznikla použitím otlačku reálnej paprade.

Vyrezávaný

Creative soul zápisníky

Obal Creative Soul zápisníkaj je vyrobený z hrubej drevenej lamely. Zdobí ho vyrezaný vzor, ktorý môže byť ľubovoľným obrázkom alebo textom. Vyrobený môže byť aj na mieru, presne podľa vašich predstáv.


Lifetech: Čo je nové