Portrét v exteriéri: Pripravte si podmienky a naučte sa komponovať

Pár tipov, na čo si dať pozor pri fotení portrétu pri dennom svetle.

Počasie je už priaznivejšie, umožňuje opäť fotografovať portréty aj vonku. Nemusíte sedieť v štúdiu alebo naháňať posledné zvyšky denného svetla v interiéroch. Slnko zapadá oveľa neskôr a tak stihnete prísť pohodlne z práce a čo to ešte vyfotografovať. Ako teda na to?

Vhodný čas na fotenie

Pre fotografovanie v exteriéri je dôležité zvoliť si vhodný čas. Skúste myslieť fotograficky aj keď práve nefotografujete. Vnímajte svetlo a jeho intenzitu počas dňa.

Osvedčilo sa, že najvhodnejšie podmienky pre fotografovanie vytvára ranné, alebo podvečerné svetlo. Časovo to znamená pripraviť sa na siedmu hodinu ráno (podľa východu slnka) alebo približne dve hodiny pred západom slnka.

Svetlo vtedy nie je príliš ostré, a aj pokiaľ je trochu „tvrdšie“, nie je také kontrastné. To znamená, že rozdiel medzi miestami, na ktoré dopadá slnko a tými, ktoré sú v tieni, nie je až tak vysoký. Lepšie fotoaparáty s veľkým dynamickým rozsahom v týchto podmienkach nemajú najmenšie problémy.

Poludňajšie svetlo je pomerne agresívne, preto sú možnosti pre fotografovanie výrazne obmedzené. Tento problém však môže vyriešiť difúzor.

Akým objektívom fotiť portréty

Na portrét v exteriéri sú vhodné objektívy s vyššou svetelnosťou. Ideálna ohnisková vzdialenosť objektívu je stredná (od 50 mm) až vyššia (135 mm). Tieto objektívy totiž neskresľujú črty tváre a nedoformujú ju tak ako širšie objektívy.

Preto pokiaľ máte objektív s transfokátorom, teda „zoomom“, nastavte si ohniskovú vzdialenosť na 50 – 135 milimetrov.

Rozhodnite sa, či chcete mať pozadie za portrétovaným v hĺbke ostrosti, alebo mimo nej a nechať ho jemne rozmazané. Pokiaľ chcete pozadie priznať, clonu nastavte na vyššie hodnoty. Takéto fotografovanie je o niečo náročnejšie, pretože potrebujete pozadie „zohrať“ s portrétovaným.

Dosť často sa stáva, že pozadie pri týchto nastaveniach pôsobí chaoticky a fotografii tak uškodí. Pokiaľ sa to však podarí, výsledok rozhodne stojí za to.

Tipy ako odfotiť výraznejšie portréty

Ľudské oko si ako prvé všimne najsvetlejšie časti fotografie. Je preto žiaduce, aby bolo pozadie tmavšie ako tvár portrétovaného.  Exponujte na tvár portrétovaného. To znamená, že na fotoaparáte si nastavíte bodové meranie expozície na tvár.

Potom sa vám nestane, že bude tvár príliš preexponovaná oproti pozadiu, ktoré bude naopak exponované „dobre“. Snažte sa o to, aby najintenzívnejšie svetlo dopadalo na tvár portrétovaného.

Kontrolujte si odlesky v očiach. Bez nich portrét pôsobí mdlo a akoby bez života.

Pozadie sa snažte nájsť čo najjednoduchšie, vyvarujte sa agresívnym farbám ako je sýta červená alebo zelená. Namiesto toho zvoľte pozadie s neutrálnymi a tlmenými farbami  – sivá, svetlo modrá alebo biela. Portrét na nich vynikne oveľa viac.

Čo robí dobrý portrét

Myslite na to, koho vlastne portrétujete a snažte sa zachytiť niečo z neho.  Jeho charakteristický výraz. Vyhýbajte sa kŕčovitým a neprirodzeným pózam (napríklad držanie sa za golier). Snažte sa o prirodzenosť.

Myslite na kompozíciu, snažte sa dodržovať zlatý rez, prípadne pri veľmi symetrickej fotografii sa nebojte použiť centrálnu stredovú kompozíciu.

Kompozícia dominantného oka v strede portrétu

Pri tejto kompozícii sa sústredíte na to, že umiestnite pohľad portrétovaného do stredu fotografie. Prirodzene to pritiahne pozornosť na tvár a jej výraz.

Pristúpte k portrétovanému bližšie a podľa potreby zase odstúpte.  Nikdy nie naopak. Neskúsených modelov a modelky takto lepšie pripravíte na fotenie. A vyhnete sa typickej hláške: „Preboha! Len nie tak z blízka, to bude hrozné“.

Portret v exterieri Majo Elias

Pre lepšie držanie tela pomáha, keď sa portrétovaný pred expozíciou nadýchne a zadrží dych. Pľúca sa naplnia vzduchom, fotografovaný pôsobí vyššie a jeho držanie tela je oveľa lepšie.

Tieto rady platia pre akýkoľvek portrét, nemusí byť len ten v exteriéri.

Veríme, že sme vás motivovali k tomu, aby ste sa dohodli s nejakým modelom alebo modelkou na fotenie vonku. Smelo do toho!

Darian je inovatívny fotoobchod, ktorý prináša na Slovensko fotopríslušenstvo z celého sveta. Zameriavame sa na novinky, ktoré fotografom zjednodušujú prácu, pomáhaju im byť kreatívnymi a efektívnymi. Špecializujeme sa na ateliérové osvetlenie, produktovú fotografiu ,tlač fotografií a drony.
Majo Eliáš je fotograf z Liptovského Mikuláša, ktorý sa špecializuje na fashion a reklamnú fotografiu a rád pracuje s prirodzeným svetlom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové