Sedemdesiat rokov mieru: Pozrite si stručnú históriu EÚ vysvetlenú v 12 bodoch

Žijeme na území slobôd, ochrany ľudských práv a mieru. Nie všade vo svete to je takou samozrejmosťou ako u nás.

Od čias neskorého stredoveku sa v Európe vojenské konflikty odohrávali takmer nepretržite. Neskôr síce celoeurópsky mier ľudia poznali, nestihli si však naň nikdy poriadne zvyknúť – každá generácia, žiaľ, poznala vojnu.

Zdroj: © Európska komisia

Nepretržité obdobie mieru v Európe je výsledkom spoločného úsilia. Odkazuje na desaťročia mravenčej práce ľudí, ktorí prispeli svojou prácou nielen k lepšiemu životu Európanov, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj právo voľne cestovať či pracovať v celej EÚ, ale aj k väčšej spravodlivosti a bezpečnosti na území EÚ.

Nestalo sa tak však zo dňa na deň. Pozrite sa, aké míľniky EÚ zaznamenala, aby sa dostala do súčasnej podoby a aby nám umožnila využívať výhody, ktoré dnes ponúka.

1950 – Francúzi navrhli Európske spoločenstvo uhlia a ocele

Prvým krokom, ktorý viedol k integrácii EÚ, bola Schumanova deklarácia. Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman vo svojom prejave navrhol založenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO). Tento prejav sa odohral 9. mája v roku 1950, a na jeho základe tento deň oslavujeme ako Deň Európy.

Zdroj: European Commission

1952 – Založenie ESUO znamenala koniec rivality

Kto v minulosti kontroloval výrobu uhlia a ocele, ten bol schopný viesť vojnu. Preto sa niekdajší úhlavní nepriatelia dohodli, že sa budú o spoločnú produkciu týchto surovín deliť.

Práve spolupráca namiesto rivality v týchto odvetviach viedla k tomu, že zjednotená Európa sa začala uberať cestou mieru.

Zakladajúcimi štátmi Európskeho spoločenstva boli Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko, ktoré medzi sebou podpísali takzvanú Parížsku zmluvu. Jej cieľom bolo zabezpečiť diplomatickú, a tým pádom aj hospodársku stabilitu v západnej Európe po druhej svetovej vojne, čo umožnilo krajinám zamerať sa na rast zamestnanosti a prosperity.

Zdroj: European Commission

1957 – Vznik Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS)

Podpisom takzvaných Rímskych zmlúv už spomínaných 6 zakladajúcich členov založilo Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európa sa otvorila myšlienke budovania colnej únie. Začali sa vytvárať podmienky pre voľný pohyb tovarov, práce, služieb a kapitálu medzi členskými štátmi.

Rímske zmluvy znamenali začiatok spolupráce aj v iných oblastiach ako uhlie a oceľ. Pribudlo poľnohospodárstvo, doprava, vznikol Európsky sociálny fond a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom).

Touto zmluvou sa odštartoval skutočný proces európskej integrácie, vďaka ktorej si dnes môžeme hľadať prácu kdekoľvek a dovážať takmer čokoľvek z ktorejkoľvek krajiny patriacej do EÚ.

Zdroj: European Commission

1968 – Európa bez cla

Clá medzi členskými štátmi prestali existovať. Vďaka tomu sa z EÚ neskôr mohol stať najväčší obchodný blok na svete.

Dnes každú minútu do EÚ vojde 4 200 ton tovarov. Jednotný colný systém zjednodušuje pohyb v rámci Európy, zamedzuje pohybu nebezpečných tovarov či bojuje proti aktivitám organizovaného zločinu a podvodom.

V súčasnosti colná únia vyzerá takto:

Zdroj: Wikimedia CC 3.0

1986 – EÚ má svoju oficiálnu identitu

Pred budovou Európskej komisie bola za tónov Ódy na radosť z Beethovenovej 9. symfónie vztýčená európska vlajka.

Vlajka symbolizuje EÚ a tiež spoločnú identitu a jednotu Európy. 12 zlatých hviezd na modrom podklade zosobňuje ideál jednoty, solidarity a harmónie medzi Európanmi (počet hviezd nesúvisí s počtom členských štátov Únie, je to zvolený fixný počet symbolizujúci jednotu).

Zdroj: Shutterstock

1993 – Vznik Európskej únie a kritériá pre vstup nových členov

Európske spoločenstvá sa oficiálne premenovali na EÚ a zároveň boli zadefinované kritériá (tzv. Maastrichtské kritériá), ktoré musí každá krajina splniť, ak sa chce stať jej súčasťou.

Dobudovaný bol aj jednotný trh – začala platiť voľnosť pohybu tovarov, služieb, osôb a kapitálu.

1995 – Schengenská dohoda vstúpila do platnosti

Schengenská dohoda, na ktorej sa krajiny dohodli už v roku 1985, vstupuje o 10 rokov neskôr do platnosti. Vďaka tomu mohli obyvatelia Francúzska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Luxemburska, Španielska a Portugalska slobodne cestovať. Postupne sa pridali ďalšie členské štáty, Slovensko v roku 2007.

Vďaka tomu dnes cestujeme do krajín EÚ bez čakania na hraničných priechodoch a iba s občianskym preukazom.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0

2002 – Euro sa stáva oficiálnou menou 12 členských krajín

Franky, guldeny, marky a ďalšie lokálne meny krajín eurozóny zmizli z obehu. O sedem rokov neskôr, v roku 2009, vstupuje do eurozóny aj Slovensko. Tým pádom máme stabilnejšiu menu a nemusíme riešiť výmenné kurzy pri cestovaní do krajín eurozóny.

 Zdroj: Wikimedia, Autor: Avij

2004 – Slovensko pristupuje k Európskej únii

Spolu s ďalšími 9 štátmi, prevažne z bývalého východného bloku, vstúpilo do EÚ aj Slovensko.

Zdroj: Pixabay, Autor: Werbe Fabrik

2009 – Lisabonská zmluva vstupuje do platnosti

Lisabonská zmluva upravila vnútornú organizáciu Európskej únie a má za cieľ urobiť EÚ demokratickejšou, jednotnejšou a transparentnejšou s globálnym zásahom.

2012 – EÚ získala Nobelovu cenu za mier

Vyše šesť desaťročí mieru, demokracie a ochrany ľudských práv.

Zdroj: Wikimedia CC 1.0, Autor: Kaishu Tai

2016 – historicky prvé predsedníctvo Slovenska

Každý polrok vedie Európsku úniu iný členský štát. Dňa 1. 7. 2016 prevzalo Slovensko svoje historicky prvé polročné predsedníctvo v Európskej únii. Počas šiestich mesiacov bolo Slovensko tvárou a hlasom EÚ v rôznych oblastiach politky.

2019 – Voľby do Európskeho parlamentu

V roku 2019 sa môžete aj vy vyjadriť k budúcnosti v Európe priamym hlasovaním v celoeurópskych parlamentných voľbách. Budeme voliť 13 zástupcov, ktorí budú reprezentovať Slovensko v Európskom parlamente na ďalších 5 rokov.

Vyberať si môžete spomedzi Slovákov na kadidátkach slovenských politických strán. Okrem výberu strany môžete, rovnako ako v národných voľbách, využiť preferenčný hlas na podporu konkrétneho kandidáta, ktorého by ste chceli vidieť v Európskom parlamente. Viac o inštitúcii Európskeho parlamentu sa dozviete na tejto webstránke.

Pokoj a sloboda nie sú samozrejmosť

Európska únia stojí v súčasnosti pred mnohými výzvami, s ktorými sa bude musieť vysporiadať. Je to však spolok krajín, ktorý už má za sebou výborné výsledky a je dostatočné silný a fungujúci na to, aby na dianie vo svete nie len reagoval, ale ho naďalej formoval.

EÚ je najväčšia ekonomika sveta, ktorá je zároveň jedným z „ostrovov” vysokej životnej úrovne a mieru. To všetko dnes berieme ako samozrejmosť, ale všetko mohlo byť inak, nebyť kontinuálnej ľudskej snahy počas desiatok rokov.

Článok je pripravený v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Zastúpenie je „očami, ušami a ústami” Európskej komisie na Slovensku so sídlom v Bratislave. Úlohou Zastúpenia je vysvetľovať vplyv politik EÚ na Slovensku, a tiež vystupovať v mene Európskej komisie na Slovensku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Malé kúpeľné mestá a obce na Slovensku, ktoré sa v lete určite oplatí navštíviť

Na strednom Slovensku sa nachádza jedno zo štyroch svetových miest, kde vyvierajú pramene s vysokým obsahom oxidu uhličitého.

Nemáme síce more, no naše minerálne pramene a liečivé vody sa európskemu obdivu tešia nepretržite. Každoročne prichádzajú na Slovensko kvôli kúpeľným liečbam turisti zo zahraničia. Medzi najnavštevovanejšie mestá patria Bardejov či Trenčianske Teplice, no málokto vie, že aj menšie slovenské mestá a dediny ponúkajú obrovské bohatstvo v podobe liečivých prameňov a krásnej prírody.

Sliač

V blízkosti Zvolena sa nachádza malé mesto Sliač, ktoré je známe nielen vďaka kúpeľom, ale aj letisku a skvelej lokalite v blízkosti väčších miest. Svojou polohou sa kúpele zaraďujú medzi najoptimálnejšie položené kúpele Slovenska.

Mesto je obklopené Slovenským rudohorím, Kremnickými a Štiavnickými vrchmi, takže tu nie je núdza o prírodu a pekné výhľady. Sliačske kúpele patria medzi štyri svetové miesta, kde vyviera prameň s vysokým obsahom oxidu uhličitého, a práve vďaka tomu si získavajú aj zahraničných pacientov.

Nimnica

Najmladšie slovenské kúpele sa nachádzajú medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Nájdete ich nad Nosickou vodnou nádržou, známou aj ako Priehrada mládeže. Po rokoch stagnácie sa konečne dočkali modernizácie a rekonštrukcie.

Okrem klasických liečebných pobytov si tu môžete dopriať aj kratšie víkendové wellness pobyty. V okolí si zas užijete plavbu loďou na priehrade, adrenalínoví nadšenci si prídu na svoje pri vodných športoch. Poteší aj lesopark a pohorie Javorníky, ktoré sľubujú naozaj krásne výhľady.

Kováčová

Zdroj: vodnesvety.sk

Kováčová sa nachádza len tri kilometre od Sliača. Národné rehabilitačné centrum je jedným z najznámejších kúpeľných domov na Slovensku. Najväčší ruch je tu najmä počas leta, keďže veľkou časťou návštevníkov sú deti.

Prostredie si vás získa aj vďaka zrekonštruovanému kúpalisku, letným kultúrnym programom či možnosti zajazdiť si na koni. Príjemnú atmosféru dotvára Kováčovský rybník – hustý kúpeľný les priamo v areáli, v ktorom prevládajú mohutné ihličnaté stromy.

Lúčky

Kúpele Lúčky patria medzi naše najstaršie kúpele. Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova, na skok od Ružomberka či termálneho kúpaliska Bešeňová.

Keďže dedina Lúčky sa nachádza v tatranskej oblasti, obklopená Chočskými vrchmi, príroda v okolí toho sľubuje naozaj veľa. Vďaka dobrej lokalite to máte blízko aj  k Liptovskej Mare či do Vlkolínca.

Sklené Teplice

Zdroj: Kúpele Sklené Teplice

Sklené Teplice majú vynikajúcu polohu, pretože sa nachádzajú priamo v prostredí Štiavnických vrchov, odkiaľ si môžete naplánovať viacero turistických trás.

V zimných mesiacoch si zalyžujete v blízkom stredisku Salamandra, cez leto je ideálnou voľbou cykloturistika. Kúpele v Sklených Tepliciach patria medzi najstaršie na Slovensku, ich raritou je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37 °C do 52,3 °C.

Rýchly internet v Sliači či Nimnici

Aj v lokalitách Kováčová, Sliač či Nimnica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.


Lifetech: Čo je nové