Skoky zo stoličiek a horiace stromčeky. Takto sa vo svete oslavuje nový rok

Vítanie nového roka je po celom svete prepojené s rôznymi symbolickými zvykmi. Miešajú sa s moderným spôsobom novoročných osláv, teda bujarou zábavou. Ako pôsobí celkový výsledok?

U nás máme okrem jedenia silvestrovskej kapustnice tradíciu mať pri sebe pre šťastie šupiny zo štedrovečerného kapra, alebo peniaze, ktoré by potom s nami mali ostať po celý rok. Nechýbajú ani veľkolepé ohňostroje, domáca pyrotechnika, koncerty či bohatá hostina. Vo svete sa veľa z týchto tradícií opakuje, no častokrát sú ešte okorenené niečím miestnym a výnimočným.

Rio de Janeiro: Silvester na pláži

Brazília bujaré oslavy zbožňuje. Inak tomu nie je ani počas silvestrovskej noci, keď sa v Riu na pláži stretnú ľudia, aby o polnoci vyslali loď plnú prepychu na plavbu morom. Loď predtým naložia kvetmi, šperkami, aj sviečkami. Veria, že táto symbolická obeta im do nového roku prinesie bohatstvo, zdravie, aj šťastie.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: Leandro Neumann Ciuffo (1, 2), Mike Vondran (3)

New York a USA: Bozky a “ball drop”

Metropola východného pobrežia USA je známa svojou tradíciou „ball drop“. Počas toho, ako odbíja posledná minúta starého roka, sa na Times Square z výšky 43 metrov spustí obrovská ozdobná guľa. Keď skončí svoj “dopad”, je to signál toho, že už dorazil nový rok. Kvôli tejto šou sa na Times Square každý rok zhromaždia tisícky ľudí a na diaľku ju sledujú ďalšie milióny.

No a ďalšia americká tradícia je novoročný bozk. Pri odbíjaní polnoci by ste si s niekým čo najrýchlejšie mali dať pusu. Vraj potom bude celý ďalší rok vášmu vzťahu naklonený.

ohňostroje
New York
New York
ohňostroje

Autori fotografií: Raj Kondeti (1), Anthony Quintano (2, 3, 4)

Japonsko: Návšteva chrámov

Japonsko sa riadi gregoriánskym kalendárom od konca 19. storočia. Dovtedy sledovali čínsky lunárny kalendár. S gregoriánskym kalendárom nastúpila aj tradícia slávenia “nášho” nového roku, pričom po japonsky mu hovorí „šogatsu“. Japonci okolo polnoci navštevujú chrámy, v ktorých sa modlia za svojich zosnulých a za šťastie do nového roka. Ich zvony odbijú celkovo 108-krát, čo má symbolický význam a má to odohnať zlé sily a duchov.

Jedia sa ryžové koláčiky „moči“ a trámy dverí domov zdobia slamené povrazy. Vraj prinášajú šťastie. No a odkedy do Japonska prenikli západné tradície, slávi sa tu trochu viac bujaro v baroch a kluboch. Ohňostroje však uvidíte len zriedka, miestni si ich akosi neosvojili. Ich Silvester je v porovnaní s tým naším oveľa pokojnejší a duchovne zameraný.

Japonsko
nočné mesto
Japonsko

Autori fotografií: john_v_mccollum (1), aotaro (2), Naotake Murayama (3)

Dánsko: Skákanie zo stoličiek a rozbíjanie tanierov

Škandinávska krajina má pár pomerne netradičných novoročných zvykov. Keď v Dánsku odbije polnoc, skáču Dáni zo stoličiek. A hneď potom na prah vchodových dverí hádžu taniere. Čím viac črepov, tým viac priateľov vraj človek bude v novom roku mať. S priateľmi väčšina Dánov Silvester aj trávi. Ešte predtým si však o šiestej večer vypočujú kráľovnin novoročný prejav v televízií, najedia sa v kruhu rodiny a potom vyrazia do mesta.

Najmä v hlavnom meste, Kodani, sa každý rok konajú veľké oslavy a domáci, rovnako ako aj návštevníci, sa môžu tešiť na bujaré ohňostroje. Na odbitie polnoci sa čaká na námestí pri mestskej radnici, alebo na Moste kráľovnej Louise.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autor fotografií: Thomas Rousing

Španielsko: 12 bobúľ hrozna

Podľa tradičného zvyku Španieli pri odbíjaní polnoci jedia dvanásť bobúľ hrozna, jedno za každé odbitie hodín. Kto ich zvládne a stihne zjesť všetky, ten vraj bude mať šťastný a bohatý nový rok. Ak však nechcete, aby vám náhodou jedno z nich zabehlo, môžete túto tradíciu preskočiť a vrhnúť sa na tie ostatné.

V Madride si odpočítavanie polnoci vychutnajte na námestí Puerta de Sol, kde sa po odbití nového roka vždy strhne veľká párty. Uvidíte tu ľudí v maskách, vystreľujúce konfety, aj živú hudbu. Oslavuje sa do ranných hodín a pred spaním sa ešte pochutnáva na tradičných vyprážaných churros.

ohňostroje
Nový rok
ohňostroje

Autori fotografií: Mambo Z (1, 3), Hernán Piñera (2)

Portoriko: Vylievanie vedier vody z okna

Ak niekedy zavítate na novoročné oslavy do Portorika, dávajte si pozor, aby sa vám neušlo nedobrovoľnej sprchy. Miestni ľudia totiž z okien na Silvestra vylievajú kýble plné vody. Majú z ich príbytkov odohnať nešťastia minulého roka, aj všetkých zlých duchov. Domy si predtým ešte aj poriadne vyčistia.

Na karibskom ostrove sa pri oslavách nového roka môžete vyhnúť mínusovým teplotám, snehu, aj námraze a namiesto nich si napríklad zatancovať na pláži. Portoričania milujú ohňostroje, veľké prskavky, a živú hlasnú hudbu. Zo Španielska sa sem preniesla tradícia jedenia dvanástich bobúľ hrozna, no tu každé z nich symbolizuje jeden z mesiacov budúceho roka a pri ich jedení si ešte máte niečo želať. Ak ich stihnete zjesť všetky, vraj sa vám to splní. Potom hrozno vymeňte za tradičné jedlo bacalaitos, vyprážané placky z ryby.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autor fotografií: El Coleccionista de Instantes

Francúzsko: Opulentná oslava

Francúzi sa počas osláv Nového roka venujú najmä hodovaniu. Veria totiž, že im dostatok všetkého potrebného prinesie aj do ďalších dvanástich mesiacov. Stretávajú sa známi, organizujú sa veľké prípitky, aj pompézne večierky. Typickým polnočným predstavením sú krásne ohňostroje, no žiadne delobuchy, ani petardy. Tie sú v hlavnom meste zakázané.

Najväčšie oslavy sa v Paríži sústredia pri Champs Elysées a pri Eiffelovke. Na juhu krajiny je zase pre ohňostroj známe mesto Cannes. Na riviére majú vraj celkom iné čaro, než na severe. V Normandii majú zase jeden bizarný zvyk: silvestrovské kúpanie v mori. Je naozaj len pre tých odvážnych.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: ErasmusOfParis (1), ludovick (2), Kevin Decherf (3)

Rím: Trojdňová párty

Správne, oslavy nového roka v talianskej metropole trvajú vraj až tri dni. Všetky slávne pamiatky sú krásne vyzdobené a pri mnohých natrafíte aj na koncerty a tancujúci dav. Tradičnú silvestrovskú večeru – canone – si môžete vychutnať takmer všade. Hlavné ohňostroje môžete pozorovať pri Koloseu.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: neigesdantan (1), Marco_Salvadori (2, 3), Bryce Walker (4)

Holandsko: Podpaľovanie vianočných stromčekov

V Holandsku sa svojich vianočných stromčekov zbavujú ešte skôr ako my (čo býva väčšinou na Troch Kráľov), a to ešte aj poriadne pompéznym štýlom. Podpália ich a urobia si z nich táborák. Takže, ak niekde v tejto krajine na Silvestra uvidíte oheň, pravdepodobne sa nemusíte ľakať a volať hasičov.

Trochu konvenčnejší spôsob oslavovania predstavuje návšteva klubov a barov, ktoré sú sviatočne vyzdobené a pripravené na hýrivé oslavy.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: Ronald van der Graaf (1), p2cl (2), Hans Splinter (3), Eelco Cramer (4)

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac