Spoznajte slovenské pamiatky a miesta, ktoré sú navrhnuté do zoznamu UNESCO

Na Slovensku máme množstvo svetových unikátov, aké nikde inde vo svete neuvidíte.

Slovensko je z hľadiska kultúrnych, historických a prírodných divov nesmierne bohatá krajina. Na našom území sa nachádzajú veci a miesta, ktoré doslova vyrážajú dych. Spomedzi nich vám prinášame prehľad zaujímavostí, ktoré si zaslúžia označenie svetového dedičstva UNESCO, a o tento štatút aj usilovne bojujú.

Limes Romanus

Pre Rimanov bolo územie dnešného Slovenska zaujímavé najmä z pohľadu obchodu. Najdôležitejšou pre nich bola Jantárová cesta, vedúca od Baltu až po Jadran. Smerom na juh sa po nej prepravoval jantár, dobytok, kože a a kožušiny, na sever zas  sklenené, strieborné a bronzové výrobky.

Aby Rimania dokázali odolávať útokom Germánov, vybudovali pozdĺž Dunaja systém obranných opevnení – Limes Romanus. Medzi základnými tábormi fungovali pomocné tábory a opevnenia. Tam patrili aj Gerulata v Rusovciach a Kelemantia v Iži pri Komárne.

Komárňanská pevnosť

Rozmermi a zachovalosťou patrí Komárňanská pevnosť k unikátom nielen slovenského, ale celoeurópskeho významu. V Komárne nájdete sústavu protitureckých pevností, ktoré tvorili prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu.

Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 sa tento systém začal stavať, a v druhej polovici 17. storočia ho zdokonalili do takej miery, že bol najmodernejší v strednej Európe. Následne bolo opevnené celé mesto reťazcom stáleho opevnenia – tzv. Palatínskou a Vážskou líniou.

Túto líniu opevnenia okolo Komárna dotvárali predsunuté predmostia na ľavom brehu Váhu a pravom brehu Dunaja.

Pamätník Chatama Sofera

Pamätník Chatama Sofera v Bratislave je pozostatkom starobylého cintorína, ktorý bol zničený v roku 1943 kvôli výstavbe tunela pre električkovú trať. V podzemí sa napriek tomu zachovalo 23 hrobov v rabínskej sekcii vrátane hrobu významného bratislavského rabína Chatama Sofera.

Obnova areálu, ktorú architektonicky zastrešil Martin Kvasnica prebehla v rokoch 2000 – 2002. Výsledkom je hrobka významných rabínov a učencov spĺňajúca striktné požiadavky halachy – židovského práva.

Krasové doliny Slovenska

Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku už do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísané sú. Teraz je cieľom dopracovať nominačný projekt Rokliny Slovenského raja a zaradiť tam rôzne typy krasových dolín na našom území, ktorých je obrovské množstvo.

Medzi najvýnimočnejšie krasové oblasti (okrem Národného parku Slovenský kras) sa u nás radia Demänovský kras v Nízkych Tatrách, Mojtínsky kras v Strážovkých vrchoch, Harmanecký kras vo Veľkej Fatre, Pieninský kras, útvary v Slovenskom raji a Muránskej planine alebo Pajštúnsky, Smolenický a Cajlanský kras v Malých Karpatoch.

Gejzír v Herľanoch

Na zápis do zoznamu UNESCO čaká aj turistická dominanta okolia Košíc – Herliansky gejzír. Tento vzácny studený gejzír vyviera zo zeme v areáli bývalých kúpeľov. Objavený bol počas realizácie artézskeho vrtu v sedemdesiatych rokoch 19. storočia.

Cieľom bolo získať ďalší zdroj minerálnej vody pre Herlianske kúpele. Gejzír silne mineralizovanej vody je výsledkom tohto takmer 405 metrov hlbokého vrtu. Voda vytryskuje až do výšky 22 metrov, každých 32 až 34 hodín, pričom celé prírodné divadlo trvá prilbližne pol hodinu.

Mykoflóra Bukovských vrchov

Bukovské vrchy sú z veľkej časti súčasťou Národného parku Poloniny. Ten sa nachádza na severovýchode Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou.

Už samotné poloniny, teda horské lúky nad hornou hranicou lesa sú veľmi špecifické, no na zápis do svetového dedistva tu čakajú najmä vzácne huby.

Celkovo sa ich tu nachádza až 1207 druhov. Z nich je 64 zaradených do Červenej knihy Slovenskej republiky. Takmer 90 z nich je zákonom chránených a až 325 patrí do kategórie ohrozených, kriticky ohrozených a vzácnych.

Gemerské a abovské kostoly

Na zápis do zoznamov UNESCO čakajú aj gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami. K nim sa radí aj ranogotický kostol Zvestovania Panny Márie z druhej polovice 13. storočia v obci Chyžné v okrese Revúca, ktorý sa dá po telefonickom dohovore navštíviť.

Aktuálne je kostol v dobrom technickom stave, keďže pred dvomi rokmi prešiel čiastočnou rekontruškciou. Zaujme najmä výzdobou v podobe vzácnych fresiek z konca 14. storočia a neskorogotického oltára z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Veľkomoravské pamiatky

Historické pamiatky na Veľkomoravskú ríšu sú spoločnou česko-slovenskou nomináciou. Primárne ide o najstaršiu stojacu veľkomoravskú stavbu, teda kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch a tiež neďaleké Mikulčice – Rastislavovu pevnosť, ktorá sa nachádza na českom území. Okrem nich to je Areál Ducové – Kostelec, ktorý sa nachádza neďaleko Piešťan.

Knieža Mojmír tu  v polovici 9. Storočia tu prestaval pôvodné praveké hradisko na veľkomoravský veľmožský dvorec. Do nominácie by sa však mohli zmestiť aj Hradisko Bojná, Rotunda sv. Juraja v Nitriasnkej blatnici, kostol sv. Emeráma v Nitre či kaplnka v Trenčíne.

Rýchly internet v Komárne či Herľanoch

Aj v lokalitách Kopčany, Komárno či Herľany môžu zákazníci O2 využívať rýchly mobilný 4G internet, ktorý je dostupný pre viac ako 95 % obyvateľov Slovenska. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Musíme naučiť deti nevzdávať sa a nahlas hovoriť o svojich snoch, vraví Tomi Kid Kovács

Vyspovedali sme nášho najúspešnejšieho profi boxera Tomiho Kida Kovácsa a zaujímalo nás, ako zvláda prácu s problémovými deťmi a čo by poradil ľuďom, ktorí sa ráno budia so zlou náladou.

Vyspovedali sme nášho najúspešnejšieho profi boxera Tomiho Kida Kovácsa a zaujímalo nás, ako zvláda prácu s problémovými deťmi a čo by poradil ľuďom, ktorí sa ráno budia so zlou náladou.

Minulý rok si ukončil svoju profi kariéru. Čo ťa momentálne zamestnáva najviac?

Najviac sa snažím venovať sa mládeži ako tréner, mentor a zároveň manažér. Veľmi dôležitou súčasťou môjho života je projekt Vyboxuj si svoj sen. Naším cieľom je vybudovať Akadémiu Tomiho Kida pre mladých športovcov, ale aj pre talenty zo sociálne slabších podmienok. Od 4. 3. 2017 som tiež prezidentom Slovenskej boxerskej federácie – je to obrovská zodpovednosť a zároveň časovo veľmi náročná pozícia. Je to práca, ktorej výsledky sa dostavia až postupom času, a tvrdo pracujem na tom, aby sme pozdvihli úroveň slovenského boxu čo najvyššie. Okrem toho momentálne spolupracujem so spoločnosťou O2 Slovakia na viacerých projektoch pri príležitosti jej 10. výročia.

Čo je na práci s deckami najťažšie? Majú predsudky? Čo urobíš ako prvé, keď stojíš pred cudzími deťmi a chceš si čo najrýchlejšie získať ich pozornosť a dôveru?

Najkrajšia práca je s najmenšími deťmi, ktoré práve začínajú so športom. Ich pozornosť si treba získať hrou, súťažami, kde môžu vyhrať, treba ich pochváliť a udržať v nich nadšenie. Ťažké sú situácie, keď sú v rodine dieťaťa vážne problémy, prípadne mu chýba rodinné zázemie. V mnohých prípadoch musím zastúpiť rolu druhého rodiča a to je obrovská zodpovednosť. A veru už aj malé deti majú predsudky. To je však spôsobené okolím, v ktorom sa pohybujú, a vyjadreniami, ktoré počujú od svojich rodičov a známych.

Určite sa ti stalo, že sa k tebe prihlásia tínedžeri, ktorí sa chcú vedieť lepšie biť, aby obstáli vo svojom okolí. Ako dlho väčšinou trvá vysvetliť mladému človeku rozdiel medzi sebaobranou, športom a bezhlavým mlátením sa na ulici?

Keď decká vstúpia do telocvične, hneď zistia, že tu sa pracuje na vysokej úrovni. V mojej telocvični trénujú v prvom rade vrcholoví športovci, ktorí sú vzorom pre mladších a nových. Tréning je otázka veľkej zodpovednosti, výdrže, odhodlania. Každý, kto k nám príde, má nejakú motiváciu, takže hneď po prvom tréningu zistíme, kto tam je kvôli športu.

Človek v mladom veku má v génoch nastavené automaticky odporovať starším a autoritám. Vieš už po toľkých rokoch rýchlo odhadnúť, čo bude platiť na ten-ktorý druh vzdoru, alebo ťa ešte decká zvyknú prekvapiť?

Je to rôzne, ku každému treba pristupovať individuálne, niekedy je to nekonečný boj, ale staviam sa k tomu pozitívne a vo väčšine prípadov uspejem.

Väčšinou si ty v pozícii učiteľa. Stane sa ti ešte niekedy, že po stretnutí máš pocit, že tie deti naučili niečo nové teba?

Každý človek na svete ma môže naučiť niečo nové.

Čo by sa všeobecne mohli dospelí učiť od detí? Na ktorú časť dieťaťa v sebe najčastejšie zabúdajú?

Od detí sa môžeme učiť veľmi veľa. Hlavne tej úprimnosti.

„Najkrajšia práca je s najmenšími deťmi, ktoré práve začínajú so športom.“

Čo, naopak, najviac chýba dnešným deťom?

To, že nemajú cieľ. Rýchlo sa vzdávajú a nevedia rozprávať o svojich snoch. To ich musíme naučiť.

Aká je podľa teba momentálne najväčšia výzva, pred ktorou v súčasnosti stoja mladí Slováci?

Všetko chcú dosiahnuť čo najjednoduchšie. Za svojimi neúspechmi hľadajú chyby v iných ľuďoch, no mali by si nastaviť zrkadlo, lebo len my sami môžeme dokázať veľké veci a nikto iný to za nás neurobí.

Stáva sa ti, že niekedy emočne vybuchneš a hovoríš si „toto by som už nemal“? Ako premýšľaš v krízových situáciách, aby si si zachoval chladnú hlavu? Čo by si odporučil človeku, ktorý sa ráno zobudí s plným fúrikom zlej nálady?

Nestáva sa mi to, som vyrovnaný človek. A ľudia, ktorí sa už budia so zlou náladou, by mali byť hlavne vďační za to, že sa vôbec mohli zobudiť a začať ďalší pekný deň. Mali by sa pozrieť do zrkadla a obzrieť si človeka, ktorý tam stojí. Keď sa im páči, že sa pozerajú na nahnevaného, zamračeného človeka, tak budú mať taký život. Keď sa usmejú, mali by si uvedomiť, že je úplne iné dívať sa na človeka, ktorý je nahnevaný, a na príjemného a usmiateho človeka.

Podľa toho, ako si to oni sami ráno nastavia, budú mať celý deň, týždeň, rok, život. Nič nie je také zlé, ako si to človek pripúšťa. Vždy môže byť niečo horšie, ale netreba brať všetko negatívne. Vždy si v probléme musíme nájsť pozitívnu stránku. Aj to zlé nás môže naučiť niečomu novému, pozitívnemu.

Daj jednu dôležitú radu do minulosti svojmu 15-ročnému, 20-ročnému a 30-ročnému ja.

V každom veku je dobré mať cieľ, ktorý nás posúva vpred.

Aké máš plány okrem svojej akadémie? Zvažuješ ešte niekedy návrat do ringu?

Chýba mi to, zvažujem vstúpiť do ringu, ale už len v rámci iného projektu, nie ako profi boxer. To je už za nami a máme pred sebou mnoho iných plánov. Venujeme sa najmä mládeži, chceme pritiahnuť viac detí do boxerských telocviční. A ako prezident SBF spolu so svojím tímom pracujem aj na tom, aby sa slovenský box dostal na olympijské hry.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac