Šurany: Nenápadné mesto s bohatou históriou

V okolí sa nachádzajú významné archeologické náleziská a donedávna aj najstarší cukrovar v Európe.

V okolí sa nachádzajú významné archeologické náleziská a donedávna aj najstarší cukrovar v Európe.

Malé mesto na juhu Slovenska pôsobí na prvý pohľad nenápadne. Jeho príbeh je však veľmi zaujímavý. Kedysi v ňom sídlil najstarší cukrovar v Európe a dodnes sa tu nachádza oblasť, ktorá patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe.

Hrádocká Venuša v Šuranoch

Obrázok: “Hrádocká Venuša” z dielne výtvarníka Jaroslava Gubrica

Oblasť sa nazýva Zámeček a medzi klenoty, ktoré tu archeológovia objavili, patrí napríklad aj tzv. “Hrádocká Venuša”. Je to plastika zobrazujúca sediacu ženu, pochádzajúca z neolitu. Jej podobizeň sme ešte za čias slovenskej koruny mali na dvojkorunovej minci. Od roku 1998 mestskú časť Nitriansky Hrádok zdobí jej zväčšená podobizeň z dielne výtvarníka Jaroslava Gubrica.

Okem Hrádockej Venuše sa na archeologickom nálezisku našli aj stopy po keltskom pohrebisku, rímskom sídlisku, a neskôr aj jednom z prvých slovanských osídlení. Pochádza z 9. storočia, teda z obdobia Veľkej Moravy.

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka v Šuranoch

Obrázok: Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka

Ďalšou významnou ženou pôvodom zo Šurian je Žofia Bosniaková, uhorská šľachtičná, ktorá bola po smrti uctievaná ako svätica. Narodila sa na Šurianskom hrade významnému protitureckému bojovníkovi, Tomášovi Bosniakovi, no neskôr Šurany kvôli vydaju opustila. Jej pozostatky, ktoré boli neslávne znehodnotené v roku 2009, dodnes odpočívajú v krypte kostola v Tepličke nad Váhom.

Mimochodom, Šuriansky hrad by ste dnes už hľadali márne, jeho zánik v 18. storočí spečatili stavovské povstania, do ktorých sa zapojili jeho majitelia. Počas svojej existencie, ktorej začiatok sa datuje od konca 14. storočia, zohral významnú rolu pri protitureckých vojnách. Na dve desaťročia im v 17. storočí podľahol, no potom sa až do svojho zániku opäť vrátil do rúk miestnej šľachty.

Synagóga v Šuranoch

Obrázok: Mestské múzeum v priestoroch bývalej synagógy

Dnes v meste nájdete najmä pamiatky z nedávnej histórie, konkrétne z 20. storočia. Patrí medzi ne napríklad dvojvežový rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka, ktorý je dominantou mesta. Mesto zdobí aj socha Milana Rastislava Štefánika od akademického sochára Jána Pospíšila.

Ak vás zaujali dejiny mesta, môžete ich hlbšie preskúmať v Mestskom múzeu. To sa nachádza v budove bývalej synagógy, taktiež z 20. storočia. Dejiny sa tu datujú od spomínaného neolitu, až po minulé storočie. Aj samotná eklektická budova synagógy stojí za pozornosť. Patrí medzi najkrajšie synagógy na Slovensku a nájdete na nej secesné aj maurské prvky.

Cukrovar v Šuranoch

Obrázok: Najstarší cukrovar v Európe

Počas 20. storočia, a najmä v jeho prvej polovici, boli Šurany známe najmä vďaka miestnemu cukrovaru, najstaršiemu v celej Európe. Fungoval od roku 1854 až do roku 2000. Pred pár rokmi sa dostal do pozornosti BBC, keď v ňom po svojich predkoch pátral britský komik Stephen Fry. Jeho starý otec, Martin Neumann, bol v 20. rokoch minulého storočia poľnohospodársky poradca cukrovaru. V tom čase bol cukrovar aj najväčší v Európe.

Dnes si môžu obyvatelia Šurian užívať pestrý kultúrny život, ktorý mesto ponúka. Okrem múzea v budove bývalej synagógy, kde bude najbližšie vernisáž “Obrazy maľované dušou” od Zdenky Nedomovej, tu má tradíciu aj každoročný jesenný Šuriansky jarmok. Zahájil ju v roku 1832 cisár František I. tým, že mesto povýšil na kráľovské.

Jazero Nitriansky Hrádok

Obrázok: Jazero v mestskej časti Nitriansky Hrádok

No a pokiaľ miestnych omrzí mestský život, môžu vždy zavítať do prírody. Územie patrí k úrodnej Podunajskej nížine, aj Žitavskej doline. Nájdete tu lesy, jazerá, rieky, aj krásne zátišia.

 

Šurany na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šurian prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Šurany patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Ako správne a bezpečne predbiehať

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako predbiehať tak, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v podobe O2 Extra výhod. Vo videu sa tentoraz zameral na manéver, ktorý patrí pri riadení vozidla medzi najriskantnejšie.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Aby ste mohli bezpečne predbiehať, musíte si byť istý sami sebou aj svojím autom. Rasťo Chvála vysvetľuje, ako správne predbiehať s autom, ktoré má pod kapotou veľa koní, aj s takým, ktoré je staré či slabšie.

Pozrite si video a presvedčte sa, ako správne predbiehať:

Oslovilo vás toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac