Takto oslavujú Nový rok tam, kde nevychádza na 1. januára

Podobne ako väčšina západného sveta, aj my sa riadime podľa Gregoriánskeho kalendára. Náš 1. január však nie je jediným dátumom, ktorým vo svete začína nový rok. Pozrite sa, v ktoré dni sa jeho príchod oslavuje v iných kultúrach.

Na Slovensku síce má Nový rok aj duchovný význam, no viac si ho spájame bujarými oslavami, ohňostrojmi a hostinou. V iných oblastiach sveta k tomuto dňu pristupujú inak, no hlavne — inokedy. Určujú ho rôzne kalendáre, aj náboženstvá. A všetky z nich majú svoje čaro. Tu sú niektoré pre nás netradičné oslavy nového roka.

Ortodoxno-kresťanský nový rok (14.1.2017)

V našich končinách je to asi tá najznámejšia alternatíva Silvestra, najmä preto, lebo ju istá časť Slovenska oslavuje. Napríklad ortodoxní (pravoslávni) kresťania. Riadia sa totiž juliánskym kalendárom, v ktorom začiatok roka pripadá na 14. januára v našom gregoriánskom kalendári.

U nás nájdete ortodoxných kresťanov najmä medzi Rusínmi na východe Slovenska, zatiaľ čo medzi známe pravoslávne krajiny patrí napríklad Rusko, Ukrajina, Grécko, či Srbsko. V týchto krajinách sa nový rok často oslavuje dvakrát, podľa oboch spomínaných kalendárov. Spôsoby osláv sa veľmi nelíšia od tých našich. Charakterizuje ich najmä bujará zábava, hudba, návšteva známych a rodín, slávnostná večera, či výlety do klubov a barov.

Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Iryna Yeroshko (1), Peter Haden (2), Saint-Petersburg Theological Academy (3)

 Čínsky nový rok (28.1.2017)

V najľudnatejšej krajine sveta vnímajú Nový rok ako svoj najvýznamnejší sviatok. Číňania sa riadia lunárnym kalendárom a preto je jeho dátum pre nás vždy iný. Väčšinou je to však v druhej polovici januára, alebo v prvej polovici februára. Rok 2017 sa bude pre Číňanov niesť v znaku kohúta.

Čínsky nový rok vyzerá ako výbuch farieb. Ľudia vo veľkom zapaľujú prskavky, lampáše, zdobia si domy farebnými dekoráciami, organizujú sa oslavné pochody a veľkolepé ohňostrojové šou. Charakteristickým znakom sviatku je aj maska draka, s ktorou na verejnosti ľudia tancujú. Okrem tanca sa aj spieva, organizujú sa trhy a všetko je ladené do červenej, pretože tá má vraj odohnať všetko zlé. To isté platí aj o ohňostrojoch a lampášoch.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Michael Elleray (1), Lydia (2), Paul (3), Ted Drake (4)

Hinduistický nový rok (28.3.2017)

Sviatok väčšinou pripadá na marec alebo apríl, čo je na južnej pologuli vždy obdobie žatvy. Zvyky, presný dátum, aj názov sviatku sa líšia podľa regiónov, ktorých má India skutočne mnoho. Tak napríklad: Baisakhi, Puthandu, Vishu, Ugadi, Gudi Padwa — to sú len niektoré z mien sviatku nového roku.

Pre väčšinu Hinduistov má tento sviatok najmä duchovný význam očisty. V niektorých oblastiach sa vo veľkom zapaľujú sviečky, v iných sa všetkým členom domácnosti darujú peniaze a v ďalších sa zase chodí do chrámov modliť ku Ganeshovi, čistia sa domy, hoduje sa, nosí sa farebné oblečenie a trávi sa čas s rodinou a blízkymi.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Kalyan Kanuri (1), Marco Ghitti (2, 3), Public.Resource.Org (4)

Židovský nový rok (21.9.2017)

Oslava židovského nového roku sa volá Roš Hašana a jej dátum sa určuje podľa hebrejského kalendára. Väčšinou pripadá na skorú jeseň, teda prvé dva dni hebrejského mesiaca Tišri. Oslavy trvajú dva dni, no sú zároveň súčasťou Svätých dní, ktoré týždeň po skončení Roš Hašany vrcholia sviatkom Jom Kipur, dňom očisty. Jom Kipur je zároveň najdôležitejším židovským sviatkom.

Svoj nový rok slávia židia duchovne. Venujú sa modlitbám dlhším ako zvyčajne, sebareflexii a prosbám o odpustenie za hriechy minulého roka. Hrá sa na tradičný roh muflóna – šófar. Jedlo býva symbolické: sladké ďatle a ovocie, ktoré sa máčajú do medu, aby bol nový rok rovnako sladký. Ďalším symbolickým pokrmom je okrúhly chlieb, ktorý zosobňuje cyklus nového roka. Medzi sebou si židia prajú šťastný nový rok frázou “Šana tova”.

Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Edsel Little (1), slgckgc (2), Chabad Lubavitch (3)

Thajský nový rok (13.4.2017)

Miestni ho volajú Songkran. Vychádza na obdobie príchodu jari a tento rok sa budú oslavy niesť v znamení kohúta, rovnako ako v Číne. Celkovo trávia Thajčania nový rok v kruhu rodiny.

Songkran symbolizuje predovšetkým očistu, ktorú miestni niekedy berú aj doslovne. Chodia do budhistických chrámov, kde sa modlia, darúvajú mníchom jedlo a očistne polievajú sochy Budhu vodou. To isté robia s rukami starších členov rodín, čím im zároveň preukazujú svoju úctu. Vodou sa v Thajsku najmä mladí ľudia oblievajú aj na ulici, podobne ako to robíme my počas Veľkej Noci. Polievajú sa v skupinách a “schytať” vedro vody môžete aj ako náhodní okoloidúci, či pasažieri miestnej MHD.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: John Ragai (1), Wyndham Hollis (2), John Shedrick (3), James Antrobus (4)

Oslavy sa líšia podľa regiónov. V strednom Thajsku sa ľudia napríklad obliekajú do farebných krojov a vypúšťajú na slobodu niektoré úžitkové zvieratá ako formu obety. Na severe zase ľudia holdujú ohňostrojom a delobuchom, ktoré majú odohnať zlých duchov. Na juhu sa počas sviatku ľudia snažia nemíňať peniaze a nikomu nespôsobovať nič zlé, na východe sa starajú o starších členov spoločnosti návštevou a prípravou jedla.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac