Talentované Slovenky, ktoré tvoria nezameniteľnú hudbu

Niektoré z nich prerazili aj v zahraničí, iné kraľujú slovenskej alternatívnej scéne. Slovenské umelkyne spája láska k hudbe, no každá z nich si razí vlastnú cestu.

S nezameniteľnou farbou hlasu, textami v slovenčine aj angličtine. Tieto Slovenky sa dostali do povedomia vlastným pochopením hudby.

novými dátovými paušálmi od O2 môžete počúvať domácu hudobnú tvorbu kdekoľvek bez obmedzovania. Toto sú nežné talenty, ktorých tvorbu sa oplatí sledovať. Máte niektorú z týchto piesní už vo svojom playliste?

Katarzia

Na pohľad krehké žieňa, ktoré sa nebojí ani rapu či úprimných slov na tému politiky. Slovenská pesničkárka vkladá do svojich piesní kúsky zo svojho života, s ktorými sa stotožňuje mnoho mladých ľudí.

Pre Katarziu znamená najnovší album Agnostika prechod od sóloveho prejavu ku kapele. Aktuálne má speváčka za sebou úspešné turné so skupinou Billy Barman, ktoré prinieslo vypredané koncerty v Česku aj na domácej scéne.

Jana Kirschner

Jana Kirschner žiari na domácej hudobnej scéne už nejaký ten rok. Mnohí ju obdivujú najmä kvôli jej autentickosti, ktorú nestratila ani za roky v “šoubiznise”.

Napriek tomu, že už dlhší čas žije s rodinou v Londýne, pravidelne koncertuje po Slovensku a svojich fanúšikov “doma” nezanedbáva. Tvorí texty výlučne v slovenčine a rada vyhlasuje, že je na svoj rodný jazyk veľmi hrdá.

Barbora Bloom

Mnohí ju poznajú najmä ako autorku úspešného blogu o vegetariánstve. Barbora Bloom sa okrem jedla a zdravej stravy venuje dlhé roky aj hudbe. Jej tvorbu by sme mohli zaradiť niekde medzi alternatívny pop, elektroniku a indie.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Album 15/7, ktorý ako prvý naspievala v rodnej reči, považuje Barbora za svoju osobnú výpoveď a psychologickú očistu. Metaforické texty sú zmesou lásky a vzťahov nielen k druhým, ale aj k sebe samému.

Katarína Máliková

Šikovná dievčina z Polomky s nezameniteľným hlasom. Katarína Máliková sa do povedomia širokej verejnosti dostala najmä vďaka oceneniam Radio Head Awards. Za mladú speváčku hovorí jej talent sám.

Prepojenie folklóru a modernej hudby je to, čo na domácej scéne roky chýbalo. Album Pustvopol je zaslúžene označovaný za najvýraznejší debut súčasnej slovenskej hudby.

Andrea Bučko

Skladateľka Andrea Bučko je predovšetkým multitalentovaným zjavom. Píše texty, hrá na klavíri, skladá hudbu a piesne do divadelných inscenácii aj do filmov.

Za sebou ma koncerty na Slovensku a vo Francúzsku, kde sa pravidelne a veľmi rada vracia. Svoje piesne nerada škatulkuje do konkrétneho žánru, volá ich jednoducho – “Piesne z podkrovia”.

Martina Javor

Pesničkárku Martinu Javor ste za posledné roky mohli zažiť na niekoľkých slovenských festivaloch. Speváčka o sebe tvrdí, že je pre ňu prirodzenejšie tvoriť v angličtine, keďže na zahraničnej hudbe vyrastala.

Prvýkrát sa zviditeľnila v relácii Demovnica_FM a odvtedy už stihla vydať vydarený album White Lies Covered Eyes.

Sesterské duo z GENIUS LOCCI

Hudobný projekt dvoch sestier a piatich šikovných hudobníkov. Genius Locci by zrejme mnohí zaradili po prvom vypočutí k zahraničným kapelám, keďže spievajú výlučne v angličtine. Zvučný indie folkový spev ale patrí Slovenkám – Ele a Kery.

Speváčky za 3 roky existencie odohrali s kapelou niekoľko koncertov a minulý rok robili predskokana takým menám, ako sú Tom Odell alebo Passenger.

Objavujte kvalitnú hudobnú tvorbu kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny slovenskej hudby. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Naučte sa šetriť tak, ako to robili vaši starí rodičia

Nemusíte sa hnať za každým eurom navyše. Niekedy stačí niektoré veci jednoducho nerobiť.

Väčšina starých rodičov sa celý život riadila jednoduchým heslom „Kto šetrí, má za tri“. Mnohí namietnu, že žijeme v úplne inej dobe, riešime odlišné problémy a svet sa zmenil natoľko, že roľnícke rýmovačky dávno stratili zmysel.

Starí otcovia sa však pri správe peňazí spoliehali na určité princípy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Prinášame vám niekoľko jednoduchých rád, ktoré pomáhali ušetriť peniaze aj v čase, keď o blahobyte dnešných rozmerov nebolo ani zdania.

1. Nemajte dlhy

Dlhy pre našich starých otcov takmer neexistovali. Ak si náhodou požičali peniaze, tak z dôvodu nevyhnutnej investície. Pokiaľ nemáte naplánovaný nákup, skúste občas svoje platobné a kreditné karty nechať doma.

Keďže kreditky máte neustále po ruke, nič vám nebráni kedykoľvek ich použiť a často nimi uhrádzate veci, ktoré nepotrebujete alebo na ne v skutočnosti nemáte. A práve to je lákadlo, ktorému sa veľmi ťažko odoláva. Netreba zabudnúť ani na to, že každý dlh koniec koncov niečo stojí.

2. Pozor na plytvanie

Aj keď to väčšine ostatných rodinných príslušníkov lezie poriadne na nervy, starí rodičia vyhodia len to, čo sa už nedá nijak využiť. Zoberte si od nich príklad a skúste sa prehrabať vo vlastnom odpadkovom koši. Nejde o to, aby ste z neho niečo vyberali, skôr sa zamerajte na to, aké veci bežne vyhadzujete.

Ak tam nájdete nedojedené pečivo, zhnitú zeleninu či iné potraviny, je čas na zmenu. Pri ďalšom nákupe sa podobným artiklom vyhnite alebo ich nakúpte v menšom množstve. V opačnom prípade totiž svoje ťažko zarobené peniaze vyhadzujete priamo do smetí.

3. Využite MHD

Auto kedysi predstavovalo luxus, ktorý si mohli dopriať len tí najbohatší. Ak žijete v meste, pokúste sa auto využívať minimálne a len pri presunoch na dlhé vzdialenosti. Väčšinu času aj tak strávite v zápchach, prečo teda nevyužiť radšej MHD?

Ušetríte nielen peniaze za palivo, ale aj vlastné nervy pri hľadaní parkovacieho miesta. Ak počas jari či leta začnete jazdiť do práce na kolobežke či bicykli, získate zdarma aj fyzickú kondíciu. Okrem toho týmto spôsobom pomôžete svojou troškou k ochrane životného prostredia.

4. Starajte sa o svoje veci

Zatiaľ čo dnes sme zvyknutí pri prvom náznaku opotrebovania spotrebiče či vybavenie domu alebo bytu vymieňať, v minulosti platil odlišný prístup. Ľudia si veci vážili viac a o stroje sa starali ako o plnohodnotných členov domácnosti. Takmer všetko sa dá zrepasovať a opraviť, pričom mnohé z menších opráv zvládnete aj sami doma vďaka jednoduchým návodom na YouTube.

Ak sa navyše zameriate na pravidelnú údržbu, spotrebná elektronika vám vydrží omnoho dlhšie. Neplatí to však len o domácich spotrebičoch a elektronike. Opraviť sa dá aj oblečenie a obuv. Vyhadzujte len tie veci, ktorých oprava už nemá význam.

5. Pri nákupoch premýšľajte

Starí otcovia otáčali v rukách každú korunu, kým ju z nich pustili. Peňazí nebolo nazvyš, takže sa nakupovali iba veci, ktoré rodina naozaj potrebovala. Rovnakým spôsobom by ste mali nakupovať aj vy.

Zabudnite na pestrofarebné akciové letáky či zlacnené produkty. Nakupujte podľa zoznamu, teda len tie veci, ktoré vám doma skutočne chýbajú. Vyhnete sa tak nákupu zbytočností, pre ktoré ste do obchodu vôbec nešli.

6. Nekupujte balenú vodu

Jedným z najzvláštnejších trendov poslednej doby, nad ktorým starí rodičia krútia hlavou, je kupovanie balenej neperlivej vody. Presne takej, aká vám tečie doma z vodovodného kohútika. Tá je nielen kvalitná, ale aj chuťovo veľmi dobrá. Ak sa snažíte ušetriť peniaze, investícia do balenej vody je zbytočnosť, ktorej sa dá ľahko zbaviť.

7. Zbytočný luxus

Mnohí z nás vyhadzujú peniaze za služby či produkty, ktoré sú v konečnom dôsledku zbytočným luxusom. Na kávu nemusíte chodiť 4-krát denne do kaviarne, spraviť si ju môžete aj doma či v práci a nebude vás stáť takmer nič. To isté platí o reštauráciách. Ak ste na výlete, reštaurácia je fajn riešením.

No ak podobné služby využívate takmer denne, nečudujte sa, že z mesačného platu ledva vyžijete. Podobné pravidlo sa dá uplatniť aj pri nákupe oblečenia. V second-handoch dnes nájdete množstvo zachovalých a kvalitných vecí, ktoré stoja zlomok ceny tých nových. Otázkou je len to, či vám nové veci za výrazne vyššiu cenu stoja.

8. Dopestujte si základné plodiny

Starí rodičia dobre vedeli, že úrodná zem je cenným majetkom. Aj na malej záhradke si totiž dokázali vypestovať chrumkavú zeleninu, šťavnaté ovocie a tiež množstvo byliniek. Pri zháňaní obživy sa spoliehali primárne na vlastné zdroje. Ak záhradu nevlastníte, veľa drobností si dokážete dopestovať aj na balkóne a na parapete v paneláku.

Rôzne bylinky, jahody, rajčiny či šalát vyžadujú minimum úsilia a investovaných peňazí. Okrem malej úspory takto získate príjemný pocit z plodov vlastnej práce a šikovnosti.

9. Energeticky úsporne

Pred rokmi bolo doma na elektrinu pripojených len pár zariadení. Dnes na nej fičí takmer celá domácnosť, čo znamená aj výrazne vyššie náklady. Nevyhnutnosť mať ich neustále k dispozícií je len ilúzia. V prvom rade sa naučte vypínať svetlo po odchode z miestnosti – úspora energie bude okamžite citeľná.

Ďalším krokom sú nabíjačky zapojené v zásuvke s voľne pohodeným káblom. Ak totiž na druhej strane kábla nie je nič zapojené, nabíjačka stále spotrebúva nejaký zlomok energie. Nezabudnite tiež na reguláciu kúrenia a nárazové vetranie – účet za teplo si tak môžete jednoducho a efektívne znížiť aj počas zimných mesiacov.

Tento článok vznikol v spolupráci s VÚB bankou.

VÚB banka na Slovensku pôsobí od roku 1990, od roku 2001 patrí do skupiny Intesa Sanpaolo. Je u nás druhou najväčšou bankou a zároveň jedinou univerzálnou bankou s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom.


Lifetech: Čo je nové