Talentovaný študent fotografie: Nebaví ma prispôsobovať sa tomu, čo chcú ľudia vidieť

Jeho snom je venovať sa dokumentárnej fotografii, ktorá zachytáva skutočnosť takú, aká je. Tibora Czitóa sme navštívili a odfotili s telefónom Huawei P9.

Tibor je nováčik, aspoň čo sa akademického života týka – študuje ešte len v prvom semestri na fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Vo výbere odboru to je už druhý pokus.

Už aj to, že sa ako športové dieťa bez akejkoľvek umeleckej prípravy dostal na vysokú umeleckú školu, kam sa talentovaní mladí ľudia s prípravou snažia dostať roky, považuje za fotografický úspech.

Čím je pre teba fotografia taká dôležitá, že si pre ňu zmenil akademické smerovanie?

Fotka by podľa mňa mala slúžiť na to, aby zaznamenávala skutočnosť. Kedysi ľudia maľovali, modelovali sochy, no fotografia sa realite približuje najviac. Preto by som sa chcel venovať dokumentu, ktorý je surový a zachytáva skutočnosť takú, aká je.

Za obzvlášť dôležitú oblasť dokumentárnej fotografie považujem vojnovú fotografiu. Medzi mojich najobľúbenejších predstaviteľov tohto fachu patria Robert Capa, či James Nachtwey. Ich fotky sú skvelé, i keď sa na ne nepozerá ľahko. No majú myšlienku a ukazujú nám, že toto sme my, toto si robíme my, ľudia na svete. Neviem si však predstaviť, že by som sa sám vybral do vojnovej zóny.

Tibor Czitó
Tibor Czitó
Tibor Czitó

Zo slovenských fotografov obdivujem najviac Tibora Huszára, opäť práve preto, lebo fotil veci také, ako sú, bez nejakého pozlátka a krásy. Jeho fotky boli surové. Ďalej mi učaroval Bruce Gilden, ktorý ľudí zvykne fotiť celkom bez varovania. Práve prekonávanie tej bariéry obáv a ostýchavosti, ktorá ľuďom bráni ostatných fotiť, ma fascinuje.

Kým by si sa nechal odfotiť ty sám?

Napríklad Pavlom Márom, českým fotografom, na ktorého výstave v košickej synagóge som sa zúčastnil. Predstavil nám portréty svojej okolo 90 ročnej matky. Mal zaujímavú techniku. A ešte od Bruce Gildena. Len neviem, či by ma chcel odfotiť on. (smiech)

A čo sociálne siete? Tie z fotografie urobili celkom bežnú vec, prístupnú každému.

Na nich sa človek musí prispôsobovať tomu, čo chcú ľudia vidieť, čo práve medzi nimi letí. Musíš vyhovieť ty im. Akonáhle urobíš niečo podľa seba, s vlastnou myšlienkou, nedostaneš spätnú väzbu. Ľudia akoby to nevedeli pochopiť. Časom sa človeku začne hnusiť robiť si self-promo.

Ľudí častokrát vôbec nezaujíma, čo chce fotograf vyjadriť, ako chce tvoriť. Preto sa veľa z nich živí práve fotením svadieb, stužkových, či portrétmi na zákazku.

Dnes majú ľudia vďaka internetu ľahší prístup k fotografiám a nemusia si kvôli nim kupovať Times, National Geographic, či Life, takže práca dokumentárneho fotografa je ťažšia. No dá sa s tým uživiť, pokiaľ si dobrý a máš dobrú klientelu.

Tibor Czitó je študentom Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach. Popri škole sa aktívne venuje fotografii na voľnej nohe. Svoju tvorbu zatiaľ prezentuje najmä na sociálnych sieťach.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac