Toto sú najsilnejšie matky na filmovom plátne. Poznáte ich príbeh?

Láska, sila, statočnosť a odvaha. To sú vlastnosti, vďaka ktorým sú mamy také výnimočné

Pozrite si výber filmov, ktoré sú príkladom toho, ako matky vedia bojovať a nevzdávať sa.

Filmy z domova aj zo sveta si môžete kedykoľvek pozrieť priamo vo svojom mobile prostredníctvom aplikácie O2 TV.

Splnený sen // The Blind Side (2009)

Mladého hráča amerického fubalu Michaela Ohera kvôli jeho pôvodu a nízkemu vzdelaniu každý odsudzoval. Napriek tomu v ňom Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock), matka športovo založenej rodiny, videla niečo viac. A poskytla mu to, čo nikdy nemal – vieru, domov a rodinu. Tento silný a dojímavý skutočný príbeh pripomína, že to, čo je správne, vyhráva nad rečami z okolia.

Zázraky z neba // Miracles from Heaven (2016)

Rodina Beamových žije šťastný a spokojný život až do okamihu, kedy jej lekári oznámia smutnú správu. Ich dcére Anne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu. Mama Christy (Jennifer Garner) si napriek tomu nechce pripustiť, že jej dcéra je smrteľne chorá, a za každú cenu sa snaží nájsť pre ňu liek. Skutočný príbeh poukazuje na to, že aj v časoch beznádeje, bolesti a strachu o život, ktoré musela malá Anna prežívať, tu je stále niečo, čo jej najviac pomáha. A tým je materinská láska, ktorá je najúčinnejším liekom na každú bolesť a problémy.

Nič nás nerozdelí // Lo imposible (2012)

Pokojné dni rodinnej dovolenky v tropickom raji sa zo sekundy na sekundu zmenia kvôli tsunami na horor, ktorý je hrozné si čo i len predstaviť. Príbeh manželov Henryho (Ewan McGregor) a Marie (Naomi Watts) a ich troch detí, ktorý je inšpirovaný skutočnosťou, odzrkadľuje statočnosť aj v tých najťažších chvíľach. Manželia sa napriek strachu o svoju rodinu nevzdávajú a dávajú svojim deťom silu ďalej bojovať. Príbeh je príkladom toho, že nič nie je silnejšie, než odhodlanie človeka.

Dosť! // Enough (2002)

Už zo samotného názvu filmu môžete tušiť, že to nebude žiadny šťastný život. Témy ako násilie a týranie v rodine sú niečo, čo by nemalo zostať zamlčané a nepotrestané, preto na ne často upozorňujú aj filmoví tvorcovia. Mama, manželka a zároveň obeť domáceho násilia Slim (Jennifer Lopez) vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Musí prekonať strach z manžela, z jeho prenasledovania, aby vybojovala lepší život pre seba a svoju malú dcéru, ktorá je jej najväčšou motiváciou urobiť razantný krok k zmene.

Terminátor (úloha Sarah Connorovej)

Príbeh zo slávneho sci-fi sveta, v ktorom už roky prebieha neustály boj medzi ľuďmi a strojmi s umelou inteligenciou, ktoré chcú získať nadvládu nad svetom. Kľúčovými postavami v tomto príbehu sú Sarah Connorová a jej syn John. Hoci postavu Sarah vo filmoch a v seriáli hrá vždy iná herečka, jej úloha a vlastnosti ostávajú nezmenené. Silná a nebojácna matka, ktorá musí za každú cenu ochrániť svojho syna Johna, aj za cenu vlastného života. Charakter jej postavy do deja výborne zapadá, pretože nejde o žiaden sladký príbeh. Nakoľko svojho syna vychováva sama, musí si poradiť nielen so strojmi, ktoré ho chcú zabiť, ale aj s jeho dospievaním a tvrdohlavým rozhodovaním o vlastnom osude.

Ukradnuté deti // Niños robados (2013)

Pre matku je najhoršou bolesťou to, keď stratí svoje dieťa. Dej tohto filmu je situovaný do 70. rokov minulého storočia, v ktorých sa odohrával krutý obchod s práve narodenými deťmi. Skutočný príbeh hovorí o bolesti, ktorú muselo prekonať niekoľko tisíc španielskych matiek. Podvod a klamstvo museli prežiť tam, kde hľadali pomoc. V momente, keď sa začínajú objavovať nové, pravdivé skutočnosti, začína sa boj za spravodlivosť.

Sám doma // Home Alone (1990)

Bláznivé dobrodružstvo malého Kevina (Macaulay Culkin), ktorému sa splní želanie ostať v dome sám a mať od všetkých pokoj, poznáme všetci. Z jeho príbehu vychádza ponaučenie, ktoré si Kevin počas svojej samoty uvedomuje, a síce, že rodina je to najdôležitejšie. A vedľajšia dejová línia zaostruje práve na jeho mamu. Pani McCallisterová (Catherine O’Hara) prežíva strach o svojho syna a zároveň si vyčíta, ako na neho mohli zabudnúť a nechať ho samého doma. Je ochotná spraviť aj nemožné, aby sa čím skôr vrátila domov za svojím synom.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (Tom Hanks) je obyčajný chlapec z vidieka, ktorý do kolektívu nikdy nezapadal. A jeho mama mala vždy peknú metaforu, ktorou mu rôzne životné situácie vysvetlila. “Život je ako bonboniéra, Forest. Nikty nevieš, čo ochutnáš,” znie najznámejší výrok z úst pani Gumpovej (Sally Field). Vďaka slovám a podpore svojej starostlivej mamy prekonáva “beznádejný chlapec” Forrest každú nástrahu, ktorú mu život už od detstva hádže pod nohy.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac