Prvé archeologické nálezy na území dnešnej Trnavy sa datujú ešte do praveku. Už vtedy toto miesto predstavovalo významné centrum súdobého obchodu. No a v roku 1238 Trnave bolo ako prvému slovenskému mestu udelený status slobodného kráľovského mesta. Vďaka mnohým kostolom a jednému z centier katolíckej cirkvi je Trnava dodnes prezývaná “malý Rím”.
Za stáročia predstavovala Trnava významné miesto na univerzitnej a divadelnej scéne. Sú to veci, ktoré ju definujú dodnes. Od polovice devätnásteho storočia Trnavu s Bratislavou spájala konská železnica takže bolo pomerne jednoduché dostať sa odtiaľ do Viedne.
V medzivojnovom období bola zase vďaka masívnej industrializácii jedným z najrozvinutejších miest na Slovensku. V Trnave bol rozvinutý cukrovar, ďalej pivovar, tehelňa, zvonolejáreň, sladovňa, liehovar, kníhtlačiareň, aj známe Figaro.
Dnes (od roku 1996) je Trnava krajským mestom. Jej dominantou je rozhodne historické centrum, obohnané hradbami, ktoré sa postupne modernizuje a rekonštruuje. Svojou veľkosťou predstavujú hradby unikát strednej Európy. Ošarpané meštianske budovy chytajú nový dych a vznikajú v nich zaujímavé prevádzky.
Na Trojičnom námestí, kde sídli aj známe Divadlo Jána Palárika, sa napríklad pomaly znova prebúdza kaviarenská scéna, ktorú minulý režim — tak ako aj všade inde — zatlačil do úzadia. Pritom Trnava sa ako jedno z našich najrozvinutejších miest kedysi v tomto smere nemala za čo hanbiť. Jedna kaviareň sa im rozhodla vzdať poctu.
Snáď najznámejšia trnavská kaviareň Thalmeiner replikuje slávu svojho vychýreného predchodcu z medzivojnového obdobia, ktorý (vtedy síce pod menom Othon) patril pánovi Thalmeinerovi a tak ju aj všetci poznali. Dnes je jej menu moderné, aj keď podoba ostala verná retru.
Iné sú svojou koncepciou zase celkom unikátne. Patrí medzi ne napríklad kaviareň v bývalej ortodoxnej židovskej synagóge. Tá bola pred pár rokmi odsvätená a následne prerobená na moderný podnik s nádychom histórie, kde sa často odohrávajú kultúrne podujatia. Bývajú v nej koncerty, výstavy, aj verejné diskusie.
Druhú, susediacu Synagógu status quo ante taktiež nedávno zrekonštruovali a prerobili na Centrum súčasného umenia. Patrí ku galérii Jána Koniarka a organizujú sa v nej vernisáže.
Ak sa Trnavčanom zunuje ruch mesta, môžu navštíviť neďaleký Smolenický zámok, alebo kaštieľ v Dolnej Krupej, ktorý kedysi navštevoval aj Beethoven.
Na kultúru nie je mesto skúpe ani vďaka známemu divadlu Jána Palárika na Trojičnom námestí, ktoré tu stojí od 30. rokov 19. storočia a patrí medzi najznámejšie divadlá na Slovensku. V lete domácich zase zabáva otvorené kino v mestskom amfiteátri.
Vďaka prajnému podnebiu a úrodnej pôde je Trnava známa aj vinárskou turistikou. Okrem toho, že sa v jej okolí nachádza viacero známych vinárstiev, organizujú vinári najmä na jeseň verejné akcie.
Trnava na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trnavy prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Trnava patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.