Trnava: Mesto, ktoré znovu objavuje starosvetské čaro

Čo-to už o Trnave všetci vieme, je predsa jedným z našich najznámejších miest. No vedeli ste aj to, že sa dnes mení na jedno z tých s najlepšou atmosférou?

Prvé archeologické nálezy na území dnešnej Trnavy sa datujú ešte do praveku. Už vtedy toto miesto predstavovalo významné centrum súdobého obchodu. No a v roku 1238 Trnave bolo ako prvému slovenskému mestu udelený status slobodného kráľovského mesta. Vďaka mnohým kostolom a jednému z centier katolíckej cirkvi je Trnava dodnes prezývaná “malý Rím”.

Za stáročia predstavovala Trnava významné miesto na univerzitnej a divadelnej scéne. Sú to veci, ktoré ju definujú dodnes. Od polovice devätnásteho storočia Trnavu s Bratislavou  spájala konská železnica takže bolo pomerne jednoduché dostať sa odtiaľ do Viedne.

V medzivojnovom období bola zase vďaka masívnej industrializácii jedným z najrozvinutejších miest na Slovensku. V Trnave bol rozvinutý cukrovar, ďalej pivovar, tehelňa, zvonolejáreň, sladovňa, liehovar, kníhtlačiareň, aj známe Figaro.

Cukrovar v Trnave

Dnes (od roku 1996) je Trnava krajským mestom. Jej dominantou je rozhodne historické centrum, obohnané hradbami, ktoré sa postupne modernizuje a rekonštruuje. Svojou veľkosťou predstavujú hradby unikát strednej Európy. Ošarpané meštianske budovy chytajú nový dych a vznikajú v nich zaujímavé prevádzky.

Na Trojičnom námestí, kde sídli aj známe Divadlo Jána Palárika, sa napríklad pomaly znova prebúdza kaviarenská scéna, ktorú minulý režim — tak ako aj všade inde — zatlačil do úzadia. Pritom Trnava sa ako jedno z našich najrozvinutejších miest kedysi v tomto smere nemala za čo hanbiť. Jedna kaviareň sa im rozhodla vzdať poctu.

Trojičné námestie

Snáď najznámejšia trnavská kaviareň Thalmeiner replikuje slávu svojho vychýreného predchodcu z medzivojnového obdobia, ktorý (vtedy síce pod menom Othon) patril pánovi Thalmeinerovi a tak ju aj všetci poznali. Dnes je jej menu moderné, aj keď podoba ostala verná retru.

Užívajte si rýchly internet na mobile aj tablete so 4G LTE od O2 v ďalších 330 miestach.Informácie o pokrytí nájdete tu..

Iné sú svojou koncepciou zase celkom unikátne. Patrí medzi ne napríklad kaviareň v bývalej ortodoxnej židovskej synagóge. Tá bola pred pár rokmi odsvätená a následne prerobená na moderný podnik s nádychom histórie, kde sa často odohrávajú kultúrne podujatia. Bývajú v nej koncerty, výstavy, aj verejné diskusie.

Druhú, susediacu Synagógu status quo ante taktiež nedávno zrekonštruovali a prerobili na Centrum súčasného umenia. Patrí ku galérii Jána Koniarka a organizujú sa v nej vernisáže.

Smolenický zámok

Ak sa Trnavčanom zunuje ruch mesta, môžu navštíviť neďaleký Smolenický zámok, alebo kaštieľ v Dolnej Krupej, ktorý kedysi navštevoval aj Beethoven.

Na kultúru nie je mesto skúpe ani vďaka známemu divadlu Jána Palárika na Trojičnom námestí, ktoré tu stojí od 30. rokov 19. storočia a patrí medzi najznámejšie divadlá na Slovensku. V lete domácich zase zabáva otvorené kino v mestskom amfiteátri.

Vďaka prajnému podnebiu a úrodnej pôde je Trnava známa aj vinárskou turistikou. Okrem toho, že sa v jej okolí nachádza viacero známych vinárstiev, organizujú vinári najmä na jeseň verejné akcie.

Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Trnava na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trnavy prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Trnava patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

4 telefóny, ktoré patria do rúk nadšeným fotografom

Sú ľudia, ktorí smartfón využívajú viac na fotenie, než na komunikáciu. Ak je to aj váš prípad, tu sú 4 telefóny, ktoré by ste mali určite otestovať, a z ktorých si určite budete vedieť vybrať.

Sú ľudia, ktorí smartfón využívajú viac na fotenie, než na komunikáciu. Ak je to aj váš prípad, tu sú 4 telefóny, ktoré by ste mali určite  otestovať, a z ktorých si určite budete vedieť vybrať.

iPhone 6S Plus

 

Okrem toho, že dokáže nahrávať videá v 4K rozlíšení, škaredú fotku s ním urobíte veľmi ťažko. Donedávna vlajková loď od Apple si zaslúži pochvalu za rýchle zaostrovanie, urobiť s ním rozmazaný záber chce naozaj snahu. Vďaka digitálnej a optickej stabilizácii obrazu urobíte ostrú fotku aj za veľmi zlých podmienok, navyše, aj šumu na záberoch uvidíte výrazne menej.

 

Samsung Galaxy S7

 

Tento telefón určite patrí do úzkej špičky modelov s top fotoaparátom. Jeho silnou stránkou sú verné farby, ostré detaily a minimum šumu, aj keď fotíte v prítmí.

 

Honor 8

 

Tento model od čínskeho výrobcu si nadšencov fotografovania chce získať najmä duálnym fotoaparátom s rozlíšením 12 pixelov. Zatiaľ čo jeden objektív sníma čierno biele zábery, druhý sa stará o tie farebné. Výsledná fotografia vznikne ich spojením. To záberom dodáva verné a živé farby a ostrosť.

 

Huawei P9

 

Ak vás fotoaparáty predošlých telefónov neohúrili, tak tento sa o to určite snaží zámerne. Tak ako u Honor 8, aj P9 má duálnu kameru. Vďaka objektívu Leica fotí P9 porovnateľné zábery ako Samsung Galaxy S7 alebo iPhone.

 


Lifetech: Čo je nové