Učiteľ fotografie: Z fotenia na mobil si netrhám vlasy

Gabriel Kosmály, popredný slovenský fotograf o tom, čo sa snaží odovzdať mladým, a čo si myslí o fotení na mobil.

Gabriel Kosmály je spoluorganizátorom 2. najväčšieho medzinárodného fotografického festivalu na Slovensku a dohliada na nádejných fotografov na strednej umeleckej škole. Popri tom rád experimentuje s fotografickými technikami a objektmi. O tom, že jeho práca umením je, sme sa presvedčili spolu s Huawei P9.

Cesta nášho fotografa k jeho umeleckej profesii bola čisto náhodná. Pôvodne chcel ísť na Školu umeleckého priemyslu študovať grafiku, no neprijali ho. Namiesto toho mu ponúkli štúdium fotografie. Tam si ho „pod krídla“ vzala ďalšia ikona slovenskej fotografie – Milota Havránková. Práve ona preňho predstavovala veľký vzor, keď sa neskôr ako absolvent pedagogickej fakulty v odbore výtvarné umenie rozhodol predávať skúsenosti mladším.

Gabriel Kosmály

Ako si spomínate na svoje začiatky?

Spočiatku som fotografiu vnímal veľmi zjednodušene. Niečo sa mi páčilo, tak som to odfotil. Neskôr som však prišiel na to, že fotografovanie nie je len o zbieraní obrazov, ale aj o príbehoch a pocitoch.

Skĺbiť fotografiu s výtvarným umením nebolo ľahké. Na istý čas som sa od nej odklonil a venoval sa maľbe, či podnikaniu. Časom som si svoj spôsob umeleckého vyjadrenia našiel. Spočiatku ho zosobňovali experimenty, dnes je to už forma výpovede, ktorá má svoj charakter aj štýl. Využívam v nej rôzne experimentálne techniky, aj skúsenosti, ktoré som nadobudol, keď som začínal s čisto analógovým procesom.

Na čom pracujete teraz?

Momentálne pracujem na novom projekte, ktorý nesie meno Nové fosílie. Dokumentujem v ňom rôzne predmety z rozličných materiálov, na ktorých sa už prejavil zub času. Z predmetov vytváram cyklus.

Okrem voľnej tvorby organizujem rôzne workshopy, tematické fotografovania a medzinárodný festival Dni fotografie v Leviciach, kde som kurátor.

Gabriel Kosmály

Ako si vyberáte modelky a modelov?

Ľudí nefotím veľa, nie som ani ateliérový fotograf. No vďaka mojim workshopom som mal viackrát na spracovanie tému akt. Takže, keď už, ľudí si vyberám najmä tak, aby boli zaujímaví, aby mali vyžarovanie. Nie tak, aby boli krásni a dokonalí.

Aký je váš názor na fotenie mobilom?

Mladí ľudia často považujú mobil za ekvivalent, alebo aspoň doplnok fotoaparátu. Niektorí umelci si nad tým možno trhajú vlasy, no ja to vôbec nevnímam tak tragicky.

Dávnejšie neboli mobily po technickej stránke na takej dobre úrovni, no aj tá nedokonalosť môže byť čarovná. No a teraz, keď už sú ich fotoaparáty na vysokej úrovni, si myslím, že je úplne jedno, s čím človek fotí, pokiaľ to preukazuje nejaký rukopis alebo koncept. Ak má výber význam, prečo nie? Obrovskou výhodou mobilných foťákov je najmä to, že ich má človek vždy pri sebe. To sa o fotoaparáte povedať nedá.

Gabriel Kosmály je jeden z našich najznámejších fotografov. Vystavoval doma aj v zahraničí. Dnes vyučuje na strednej umeleckej škole a pravidelne spoluorganizuje slovenský festival Dni fotografie. Fotografom je aj jeho syn, s ktorým sa delí o to isté meno.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Trebišov: Mesto dobrovoľníckeho divadla

Úrodná oblasť dolného Zemplína láka svojou krásnou prírodou a historickými pamiatkami. V minulosti to bolo najmä poddanské mestečko, ktoré stihlo prejsť mnohými vznešenými rukami.

Prvýkrát sa o ňom oficiálne zdroje zmieňujú už v roku 1254. A nazývajú ho skutočne rozmanito. Okrem mena, ktoré pretrvalo dodnes, sa mesto volalo aj nemecky Trebissou, maďarsky Terebes, či Felse Terebes. Ako kráľovské mesto so suverénnymi právami figuruje v dejinách od roku 1439.

Vznešených pánov sa tu premlelo dosť: šľachtic Andronik z Trebišova, Drugethovci, Perényiovci, či samotná uhorská koruna. Značný vplyv mal aj rod Csákyovcov, pretože práve oni v roku 1786 rozobrali nepoužívaný hrad Parič a materiál z neho použili na výstavbu miestneho kaštieľa.

Pozostatky minulosti

Kaštieľ dal postaviť gróf Imrich Csáky v neskorobarokovom štýle. Neskôr nevyhovoval ďalším majiteľom, rodu Andrássyovcov, ktorí v trebišovskom chotári vlastnili viac než polovicu celkového podielu pôdy. Kaštieľ teda v 19. storočí prerobili podľa svojho dobového vkusu. V barokovo-klasicistickej podobe stojí dodnes a slúži ako vlastivedné múzeum.

Pozrieť sa môžete aj na to, čo ostalo po rozobratom hrade Parič. Jeho pôvod sa datuje do 12. alebo 13. storočia, keď plnil najmä obrannú funkciu. Neskôr k nemu pribudli ďalšie opevnenia a vylepšenia. Odolal nájazdom krymských Tatárov z roku 1566, no také šťastie už nemal proti vojskám Gabriela Bethlena.

Medzi významné pamiatky patrí aj niekdajší kláštor paulínov, ktorí tu pôsobili v 16. storočí. Dnes stále stojí v zachovalom renesančnom stave a v jeho priestoroch sa okrem farského úradu nachádza aj umelecká škola.

Za návštevu stojí aj mauzóleum rodiny Juliusa Andsassyho, Mariánske súsošie, či rozľahlý mestský park z 18. storočia. Rozprestiera sa na 62 hektároch a dreviny doň sem pricestovali z celého sveta. V jeho areáli okrem jazierok a zveri nájdete aj zrúcaniny hradu Parič, spomínaný kláštor, mauzóleum, súsošie, ako aj viaceré kostoly rôznych kresťanských odnoží.

Mesto a jeho oblasť doteraz živí aj krásna príroda. Kraj v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny je úrodný a plný lesov, prírodných rezervácií, ovocných sadov. Turisti sa potešia najmä Slanským vrchom a labužníci prekvitajúcemu vinárskemu priemyslu.

Slabosť pre divadlo

Možno ste netušili, že má v meste dlhú tradíciu práve dobrovoľnícke divadlo. Kedysi existovalo v rámci zboru Potravinár, no a dnes štafetu prebral ochotnícky divadelný súbor Divadlo “G”. Neskôr sa k nemu pridalo aj Malé “G”, ktoré tvoria študenti miestneho gymnázia.

Divadlu sú venované aj viaceré mestské podujatia: Divadelný Trebišov (festival ochotníckych divadelných súborov z Košického kraja), či Festival divadelných hier (predstavenia s dedinskou tematikou). Obe sa odohrávajú každoročne a či už ste miestni, alebo návštevníci, môžete byť ich súčasťou.

Trebišov na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trebišova prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz patrí Trebišov medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac