Výlet za umením: Zaujímavé galérie na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

Netradičné priestory, hodnotné umenie, mladé talenty. Slovensko má veľa šikovných umelcov, ktorí konkurujú zahraničným autorom.

Zmysluplných projektov, ktoré sa snažia pozdvihnúť umeleckú scénu, nie je na Slovensku vôbec málo. Nie o všetkých sa hovorí hlasno, pravdepodobne sa vám ani nepripomenú trikrát za deň na sociálnych sieťach. Toto sú zaujímavé galérie, ktoré si zaslúžia napriek tomu vašu pozornosť.

1. Tatranská galéria, Poprad

tatranska galeria

Tatranskú galériu v Poprade nájdete v krásnych priestoroch elektrárne, ktorá bola roky schátraným objektom. Celú cestu mapujúcu boj o získanie budovy a financií na opravu, si môžete pozrieť aj na internetovej stránke galérie, ktorá ponúka hodnotný obsah a prehľadné spracovanie. Okrem umenia s tatranskou tematikou tu nájdete napríklad aj výber slovenských diel od roku 1900.

2. Galéria Satelit, Bratislava

galeria satelit

Satelit vznikol ako súčasť Múzea Dizajnu v Bratislave. Cieľom projektu je odprezentovať modernú dizajnérsku tvorbu, sprostredkovať ju širokej verejnosti, no zároveň poukázať na prínos slovenského dizajnu v priereze histórie. Ak by ste sa chceli v tejto oblasti vzdelávať alebo len máte zvedavé otázky k aktuálnym výstavám, k dispozícii sú workshopy, ktoré si môžete dohodnúť s galériou vopred.

3. Galéria Limes, Komárno

Galeria Limes

V Galérii Limes v Komárne sa spája aktuálna tvorba súčasnej scény s umeleckým odkazom predchádzajúcich generácií. Návštevníkom sprostredkúva diela z oblasti sochárstva a fotografie, ale aj konceptuálneho a akčného umenia.

4. Galéria Plusmínusnula, Žilina

Galéria Plusmínusnula

Naozaj originálny názov už z prvého počutia sľubuje niečo nové. V žilinskom priestore vystavujú nielen mladí výtvarníci, ale aj dizajnéri a architekti. Prvotným zámerom v priestore s veľkosťou 37 m² bolo prezentovať modernú tvorbu mladých slovenských talentov. Momentálne si tu ale môžete pozrieť výstavu českého umelca s názvom Trajektória videnia.

5. Galéria Nedbalka, Bratislava

Galéria Nedbalka, Bratislava

Nedbalka je pre bratislavských milovníkov umenia obľúbeným priestorom. Stále expozície a výstavy mapujúce umeleckú scénu od konca 19. storočia dopĺňajú tanečné inscenácie či prednášky spojené s aktuálnymi vystavovanými dielami. Kultúrou nabitý program bude nasledujúce mesiace patriť najmä tvorbe Albína Brunovského.

6. Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves

Galéria umelcov Spiša

Táto galéria láka nielen umeleckými dielami, ktoré vystavuje, ale aj samotnou budovou, v ktorej je umiestnená. Z hľadiska architektúry ide o skvost, bol vyhlásený za chránenú pamiatku.

7. Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica

Stredoslovenská galéria

Výstavy Stredoslovenskej galérie nájdete v Banskej Bystrici v troch samostatných objektoch. Okrem umeleckých diel sa snaží približovať novinky z oblasti filmu, tanca, súčasnej poézie a prózy. Úspechu sa teší spolupráca s občianskym združením, ktoré organizuje literárnu súťaž Anasoft Litera. Galéria vďaka tomu pravidelne vo svojich priestoroch hostí autorské čítania so súčasnými spisovateľmi.

8. SCHEMNITZ GALLERY, Banská Štiavnica

SCHEMNITZ GALLERY

Mladá galéria v historickom centre Banskej Štiavnice neustále mapuje súčasné umenie. Cieľom je sprostredkovať to najlepšie z tvorby mladých slovenských autorov. Schemnitz Gallery vznikla v roku 2013, no za krátky čas vytvorila hodnotný umelecký priestor, v ktorom sa prelínajú témy filmu, kresby a súčasnej maľby.

Rýchly internet v  Poprade, Komárne, Žiline, Spišskej Novej Vsi, Banskej Bystrici a Banskej Štiavnici

Aj v lokalitách Poprad, Komárno, Žilina, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica a Banská Štiavnica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové