Chcete si predĺžiť svoj život? Stále sa učte nové veci
Ďalšie pokračovanie seriálu O 5 % lepší život s nápadmi, ako mať život o čosi príjemnejší, je tu. V šiestom diele sme sa rozhodli predstaviť vám spolu so Samom Trnkom teóriu, podľa ktorej učenie doslova predlžuje ľudský život.
Zdieľať
27. 10. 2017;Autor: Sóda, Foto: Tomáš Kelement, Unsplash
Ak sa človek učí nové veci a má nové zážitky, získava pocit, že jeho život plynie pomalšie a teda sa javí dlhší.
Chcete vedieť, ako to naozaj funguje? Pozrite si naše nové video, v ktorom vám Samo Trnka prezradí viac.
Zaujalo vás toto video? Potom určite nevynechajte ani predchádzajúci diel, v ktorej sa dozviete viac o tom, ako si zlepšiť pamäť.
Ďalšie nápady, ako mať život o niečo lepší, vám postupne predstavíme v našom magazíne aj na Facebooku O2. Sledujte nás a nevynechajte ani jeden diel.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
10 aplikácií, vďaka ktorým sa naučíte nové veci a predĺžite si život
Chcete sa dozvedieť viac o vesmíre alebo sa naučiť programovať a súčasne si predĺžiť život? Na získavanie vedomostí vám skvelo poslúžia aj šikovné mobilné appky.
Ak človek získava nové poznatky, jeho život sa predlžuje. Dôvodom je spôsob, ako mozog retrospektívne vníma minulosť.
Roky, počas ktorých sa veľa učíme, veľa v nich zažívame a teda vyžadujú veľa mentálnej energie, neskôr vnímame ako dlhé. A keď sa obzeráme za tými, ktoré sme prežili v rutine, máme pocit, že ubehli rýchlo.
Aby teda váš život neletel rýchlo, môžete proti tomu bojovať tak, že sa budete stále učiť nové veci. A to sa dá aj vďaka smartfónom, napríklad prostredníctvom tejto desiatky obľúbených aplikácií:
Solar System Scope
Aplikácia Solar System Scope (Android, iOS) je určená pre tých, ktorí chcú vedieť, čo sa odohráva nad našimi hlavami a obsahuje množstvo informácií o slnečnej sústave a hviezdnej oblohe. Keďže je od slovenských vývojárov, texty sú dostupné aj v slovenčine.
Duolingo
Duolingo (Android, iOS) je obľúbená a zábavná aplikácia na učenie nových jazykov. Odporúčame ju aj tým, ktorí majú pocit, že už po anglicky vedia a žiadny ďalší jazyk im už netreba.
Čo takto sa naučiť aspoň pár slov po maďarsky alebo si zlepšiť poľštinu, z ktorej mnohému rozumieme?
Diktáty
Gramatika vie rýchlo vyšumieť z hlavy a pritom máločo je väčšia hanba, ako napísať pracovný e-mail a mať v ňom tvrdku za tvrdkou (alebo hrúbku za hrúbkou)? Vďaka aplikácii Diktáty sa dá trénovať kdekoľvek, potrebný však je Android.
Photomat
Na prvý pohľad sa zdá, že je to aplikácia, pri ktorej ešte viac ohlúpnete. Stačí ňou odfotiť akýkoľvek matematický príklad a ona ho za vás vypočíta.
Aplikácia Photomat (Android, iOS) má však jednu vlastnosť navyše – okrem výsledku vám ukáže aj kroky, ktoré bolo potrebné spraviť, aby sa k nemu dopracovala. A to už je nielen užitočné, ale aj poučné.
Google Arts & Culture
Nové obzory otvára nielen veda, ale aj umenie. Projekt Arts & Culture (Android, iOS) od spoločnosti Google, dostupný aj ako aplikácia, vám umožní spraviť si virtuálnu prehliadku galérií po celom svete a vysvetlí, prečo sú niektoré obrazy kultúrnym dedičstvom a iné zase len čarbanicami.
Quora
Ak ovládate angličtinu a zároveň ste extrémne zvedavý, toto je pre vás povinná stránka aj aplikácia (Android, iOS). Na položené otázky odpovedajú experti aj obyčajní ľudia a spoločne vytvárajú kolekciu informácií a zážitkov ako nikde inde. Quora je prudko návyková a dajú na nej denne stráviť hodiny.
Beaker
Aplikácia Beaker (Android, iOS) je určená pre tých, ktorí vždy chceli robiť chemické pokusy, ale nechcú svoj dom vyhodiť do povetria. Umožní vám miešať rôzne chemické látky a konečne prísť na to, ako premeniť akýkoľvek kov na zlato (alebo aj nie).
Coursera
Snáď ešte väčší žrút času ako Quora. Coursera (Android, iOS) ponúka tisícky kurzov z top univerzít sveta, za ktoré môžete dostať aj diplom. Čo takto si spraviť na Yale kurz z morálnej filozofie?
SoloLearn
Kurzy programovania nájdete aj na Coursere. Ak ste ale začiatočník, odporúčame skôr lekcie od SoloLearnu (Android, iOS). Je dostupný ako webová stránka aj ako aplikácia.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.