Aj malými krokmi môžete svoj život zmeniť k lepšiemu. Tu je 10 spôsobov, ako vám s tým môže pomôcť mobil

Počas jesene a zimy sme vám v našom seriáli O 5 % lepší život spolu so Samom Trnkom ponúkali drobné životné „zlepšováky“, vďaka ktorým môže byť váš život o čosi lepší. Poďte sa spolu s nami pozrieť, akými spôsobmi vám môže mobil pomôcť k lepšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

Začiatok nového roka sa mnohým spája s predsavzatiami, ktorých cieľom je zlepšiť si život. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale na ceste za lepším a plnohodnotnejším životom vám môže pomôcť aj váš mobil.

V seriáli O 5 % lepši život sme vám postupne predstavili nápady, ako môžu váš život zlepšiť mobilné aplikácie, ako zistiť, či ste závislý na svojom mobile aj vysvetlili, v ktorých situáciách je lepšie mobil radšej odložiť bokom.

Poďte si spolu s nami priblížiť spôsoby, ako môže smartfón zlepšiť váš život.

1. Ako mať viac energie a piť kávu správne

V prvej časti seriálu sme odhalili, že pitie kávy skoro ráno nie je ideálne a organizmus nenaštartuje tak, ako si väčšina z nás doteraz myslela.

Oveľa lepšie je dopriať si šálku kávy neskôr a po nej absolvovať aj krátky 20-minútový spánok, ktorý organizmus doslova naštartuje. Aby sa vám zaspávalo príjemnejšie, pomôcť môžu aj šikovné aplikácie.

2. Ako sa zbaviť stresu

Pracovný stres je bežnou súčasťou ľudských životov. Aby ste sa ho zbavili netreba v podstate nič špeciálne a spravidla postačí jednoduchá meditácia, v rámci ktorej si pohodlne sadnete a zameriate sa na svoje dýchanie.

Ak sa ale na meditáciu úplne necítite, môžete si zahrať niektorú z hier, ktoré vás nielen príjemne upokoja, ale zároveň trocha precvičia aj váš mozog.

3. Ako môže chvíľková pauza na Facebooku zlepšiť pracovný výkon

Urobiť si v práci krátky oddych a pomotať sa na sociálnych sieťach nemusí byť pri práci vôbec prekážka, ba práve naopak, podľa výskumov to prispieva k lepšiemu výkonu.

Počas takéhoto pofľakovania môžete často naraziť na množstvo zaujímavých článkov, ktoré si ale v danom momente nestihnete prečítať. Preto môžu prísť vhod praktické riešenia, vďaka ktorým si ich odložíte na neskôr.

4. Ako si večer šetriť oči a mať lepší spánok

Modrá zložka svetla, ktorú vyžarujú obrazovky mobilov a počítačov, potláča tvorbu spánkového hormónu melatonínu, preto ľudia, ktorí pred spaním pozerajú do displeja, zaspávajú neskoršie a majú horší spánok.

Ak sa ale mobilu pred spaním nechcete vzdať, existujú nastavenia aj aplikácie, ktoré vás modrej zložky svetla jednoducho zbavia.

5. Ako bojovať so slabou pamäťou

Ľudský mozog si na jedno pozretie dokáže zapamätať 7 slov. Zdá sa vám to málo? Ak si chcete svoju pamäť zlepšiť, pomôcť vám môže nenáročná technika, ktorá sa nazýva mentálny palác.

Ak nechcete sa nič zabudnúť alebo dokonca svoju pamäť zlepšiť, pomôcť vám môžu aj mobilné aplikácie, ktoré pomôžu napríklad aj pri náročnejších rešeršiach a vašu pamäť aj poriadne precvičia.

6. Ako si predĺžiť život učením sa

Vedeli ste, že ak sa človek denne učí nové veci a má nové zážitky, získava pocit, že jeho život plynie pomalšie a teda sa javí dlhší?

Aby teda váš život neletel prirýchlo, môžete proti tomu bojovať tak, že sa budete stále učiť niečo nové. A pomôcť pritom môže aj váš smartfón. Preto sme pre vás vybrali 10 skvelých aplikácií, z ktorých si vyberú milovníci vesmíru aj cudzích jazykov.

7. Ako zistiť, či ste závislý na mobile

Fotíte si každé svoje jedlo a bez navigácie v telefóne sa už ani nepohnete? Ak počas dňa použijete aplikácie vo svojom telefóne aspoň 60-krát, potom ste pravdepodobne na mobile závislý.

Ak si chcete svoju závislosť potvrdiť či vyvrátiť, spravte si náš test.

8. Ako zlepšiť svoju pozornosť

Ľudská pozornosť je ako kamera. Ak ju na niečo zameriate, unikne vám veľa iných zaujímavých vecí a rutina vás začne zaslepovať. Tomu sa ale dá jednoducho predísť.

Aby ste lepšie spoznali svet okolo seba, skúste sa naň pozrieť očami turistu. Pri spoznávaní vášho okolia vám môže pomôcť týchto 6 aplikácií, ktoré výborne poslúžia aj pri cestách do sveta.

9. Ako hudbou zlepšiť koncentráciu a produktivitu

Počúvanie hudby pri práci je pre mnohých prirodzené, nie každá však dokáže prispieť k zlepšeniu koncentrácie a produktivity.


V niektorých momentoch je preto lepšie uprednostniť skôr rôzne šumy či ruchy.

10. Ako byť naozaj múdrejší a nielen mudrlant

Vyhľadávanie informácií na internete zapríčiňuje, že človek je vo svojich vyjadreniach neraz príliš sebavedomý a doslova mudruje. Sú však situácie, pri ktorých je lepšie telefón odložiť, napríklad pred poradou.

Pri používaní telefónu preto treba nájsť istú rovnováhu, aby vám slúžil čo najlepšie.

Mobilný telefón tak nemusí byť len obyčajný požierač času, ale vďaka šikovným aplikáciám aj zdroj zaujímavých informácií a nových vedomostí, vďaka ktorým môže byť váš život o čosi lepší.

Ktorá časť nášho seriálu O 5 % lepší život si vás získala najviac, alebo ktorá aplikácia sa stala pevnou súčasťou vášho života? Podeľte sa s nami alebo nám napíšte na náš Facebook.

Ako si aplikácie užiť naplno

Chcete si svoje obľúbené aplikácie užiť naplno a bez prerušení? Zabezpečte si 4G LTE internetu od O2, ktorý chytá už viac ako 90 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste si mohli najrýchlejší mobilný internet vychutnať naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové