Kedy používať mobil menej a kedy naopak viac? Skúste tieto tipy

V seriáli O 5 % lepší život sme vám postupne predstavili drobné „zlepšováky“, ktoré môžu váš život zmeniť k lepšiemu. V poslednej časti si zhrnieme, kedy by mal mať telefón zelenú a kedy by mal naopak ostať bokom.

Hoci je mobil v našich životoch už desaťročia, ešte stále objavujeme, ako nám môže zmeniť život. Niekedy ho právom neznášame. A niekedy by nám vedel pomôcť viac, keby sme ho vedeli lepšie využívať.

V našom seriáli O 5 % lepší život sme vám postupne ukázali niekoľko situácií, v rámci ktorých je dobré mobil radšej odložiť, ale aj presne naopak, teda situácie, v rámci ktorých by vám mal pomôcť. Pripomeňme si tie najzaujímavejšie z nich:

Kedy mobil odložiť

1. Pred spánkom

Obrazovka mobilu vyžaruje modré svetlo, v dôsledku ktorého je náš spánok menej kvalitný. Odporúčame teda buď jednoducho pred spánkom dať prednosť knihe, alebo si aspoň na mobile nastaviť filter modrého svetla.

2. Na poradách

Nielenže je ťukanie do mobilu počas porád neslušné a otravné, podľa jedného výskumu ľudia vďaka internetu majú pocit, že sú múdrejší, ako reálne sú.

Ak teda idete na dôležitú poradu, náš tip znie jednoducho: Nič si predtým negooglite a mobil ignorujte. Reálnejšie tak dokážete odhadnúť svoje vedomosti a schopnosti.

3. Keď sa potrebujete sústrediť

Schopnosť sústrediť sa sa dá cvičiť. Jedným z takýchto cvičení je napríklad aj meditácia. Nie je to žiadna modlitba, len taká súťaž s mozgom, ktorá má vedecky dokázané benefity – okrem lepšieho sústredenia napríklad aj lepšie vyrovnávanie sa so stresom.

Meditovať sa dá aj s mobilom a na začiatku vám v tom vie pomôcť aj aplikácia, ale cieľom by malo byť to, aby ste na to mobil vôbec nepotrebovali.

4. Keď ste závislí

Podľa jednej štúdie sú na mobile závislí tí ľudia, ktorí otvoria aplikácie viac ako 60-krát za deň. Ak medzi nich patríte, odporúčame mobil odložiť.

A kedže vieme, že sa to ľahšie píše, ako naozaj robí, odporúčame vám stiahnuť si aplikácie, ktoré s tým pomôžu.

Kedy mobil používať viac

1. Keď chcete lepšie vnímať svet naokolo

Rutina nás často zaslepuje. Chodíme po tých istých chodníčkoch každý deň a prestávame si všímať zaujímavé veci okolo seba.

Mobil je preto skvelý pre všetkých zvedavcov, ktorí sa chcú pozrieť na svet okolo seba novým pohľadom.

2. Aby ste si predĺžili život

Znie to možno neuveriteľne, ale čas je ilúzia, ktorú vytvára mozog. Preto sa tie okamihy, ktoré ste mali plné nových zážitkov a využívali ste ich na učenie, neskôr zdajú byť dlhšie ako tie, počas ktorých ste nič nenaučili.

Ak sa teda každý deň počas cesty do práce niečo naučíte, pocitovo vám to v spomienkach predĺži život. Naozaj. A na učenie sa na cestách je mobil ideálny.

3. Keď sa potrebujete sústrediť

Vieme, o niečo vyššie sme písali, že ak sa chcete sústrediť, tak mobil treba odložiť. Všetko je ale vždy komplikovanejšie a mobil sa dá použiť aj na to, aby ste si pustili relaxačnú hudbu alebo kvalitný šum. A pri oboch sa výborne sústredí.

Našli by sme ešte veľa príkladov situácií, kde používanie mobilu nie je jednoznačné. Technológie vždy veľa prinášajú a mnohé v tej chvíli aj berú.

Dôležité je však toto: vždy by ste mali vy ovládať svoj mobil, nie on vás.

Nájsť tú správnu hranicu medi tým, v ktorých momentoch telefón používať viac, a v ktorých naopak menej znamená žiť o trochu lepšie a plnohodnotnejšie.

Obľúbili ste si náš seriál O 5 % lepší život? Všetky nápady na zlepšenie života nájdete aj na Facebooku O2. Ktorá z častí si vás získala najviac? Dajte nám vedieť .

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 skvelých miest na rodinnú lyžovačku, ktoré možno nepoznáte

Lyžovačka s rodinou k zime jednoducho patrí. Ak sa ale vyberiete do najznámejších slovenských stredísk, davom ľudí a preplneným vlekom sa určite nevyhnete. Skúste to preto túto sezónu trochu inak a dajte šancu aj menej známym lyžiarskym strediskám, ktoré ste doteraz ešte nenavštívili.

Vybrali sme pre vás 5 stredísk, z ktorých si vyberú začiatočníci aj skúsení lyžiari.

Králiky pri Banskej Bystrici

Ski Králiky nájdete len 10 km od Banskej Bystrice a z mesta sa do strediska pohodlne dostanete aj skibusovou linkou, ktorá sem počas hlavnej sezóny pravidelne premáva. Stredisko ponúka 4 zjazdovky, z toho 80 % je technicky zasnežovaných.

Foto: Ski Králiky

K dispozícii je pohodlná 4-sedačková lanovka, 2 lyžiarske vleky a detský lanový vlek v lyžiarskej škôlke. Na jednej zo zjazdoviek nájdete aj snowpark s prekážkami a skokmi, začiatočníkov zase poteší škola lyžovania a snowboardingu aj požičovňa lyží a snowboardov.

Košútka v Hriňovej

Lyžiarske stredisko Košútka nájdete len 2,5 km od centra Hriňovej. Využiť tu môžete 3 lyžiarske vleky so zjazdovkami rôznej náročnosti, tým najmenším je k dispozícii detský vlek s lanom.

Foto: Ben Koorengevel/Unsplash

Výhodou hlavnej zjazdovky je večerné osvetlenie v celej jej dĺžke, ako aj snowpark v jej hornej časti.

Opalisko na Liptove

Skicentrum Opalisko sa nachádza priamo v srdci Liptova – v Nízkych Tatrách, len 5 km od Liptovského Mikuláša nad obcou Závažná Poruba. Čaká vás tu 5 umelo zasnežovaných zjazdoviek, rodiny s najmenšími deťmi ocenia sánkarsku dráhu či prírodné klzisko.

Foto: Skicentrum Opalisko

V areáli Opalisko môžete využiť aj lyžiarsku a snowboardovú škola, servis športového vybavenia, požičovňu lyží, snowboardov či snowtubing.

Martinky nad Martinom

Winter park Martinky sa nachádza v pohorí Malá Fatra nad mestom Martin. Na ľahkých a stredne ťažkých zjazdovkách si môžete vychutnať krásny výhľad na Turčiansku kotlinu a okolité pohoria.

Foto: Urban Sanden/Unsplash

Skúsených lyžiarov poteší 6-sedačková lanovka s bublinami a 5 lyžiarskych vlekov, najmenších zase detský areál s lanovým vlekom a lyžiarskou škôlkou. Detský vlek pre deti do 12 rokov je navyše zadarmo.

Zaujímavosťou je, že v stredisku Martinky sa nachádza jeden z najstarších snowparkov na Slovensku. Na zjazdovke pod sedačkovou lanovkou si skúsenejší jazdci užijú niekoľko lyžiarskych prekážok a skokov.

Strednica v Ždiari

Lyžiarske stredisko Strednica leží priamo v obci Ždiar, medzi hrebeňmi Belianskych Tatier a Spišskej Magury. Zjazdovky sú vhodné skôr pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarkov, na výber tu ale máte až 9 lyžiarskych vlekov.

Foto: Pixabay

Skúsenejších lyžiarov zase poteší sedačková lanovka, ktorá sprístupňuje 2 stredne náročné zjazdovky. Celková dĺžka zjazdoviek v Strednici je takmer 5 km.

Užite si rýchly internet aj počas lyžovačky

Aj počas lyžovačky na Liptove či pri Banskej Bystrici môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku.

Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.


Lifetech: Čo je nové