10 tipov, ako si vybrať najlepší med na Vianoce

Nenechajte si pri nákupe medu ťahať medové motúzy popod nos.

V zime a v čase Vianoc je po mede obrovský dopyt. Regály v obchodoch sú plné, no nie vždy ide o kvalitný med.

Prinášame vám 10 tipov od včelára, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa rôznym lacným napodobeninám a nepodľahnúť reklame.

1. Značka “bio” ešte nič neznamená

To, že je med bio-certifikovaný, nemusí nič znamenať. Smernice bio-certifikácie sa dajú ľahko oklamať a aj kontroly sú založené skôr na dôvere, než na dôslednom preverovaní.

Med s nálepkou “bio” má len vyššiu šancu, že včelár nepoužíva tvrdú chémiu pri liečení včiel od parazitov. Ak však máte na výber len medzi medom z veľkoobchodu – ktorý je často zmesou lacných medov z Ukrajiny – a biomedom zo Slovenska, biomed je určite bezpečnejšia voľba.

2. Med od veľkovčelára nemusí byť zlý

To, že má včelár 300 včelstiev, kvalitu jeho medu neovplyvňuje. Rozdiel je iba v efektivite práce. Existujú ale veľkopredajcovia, ktorí skupujú med od včelárov z okolitých krajín (Ukrajina, Poľsko, atď.), zmiešavajú medy dokopy a predávajú ich v jednej fľaši.

Je ťažké dokázať kvalitu medu, keď pochádza od desiatok rôznych včelárov.

3. Dobrý med nemusí mať certifikát

Ako takýto med nájsť? Hľadanie starších včelárov s kvalitným medom bude na internete väčšinou márne. Túto možnosť na prezentáciu nevyužívajú. Do popredia sa však predierajú napr. Medový obchod, Bio-včielka, Svet Medu.

Priam v srdci slovenského včelárstva stojí včelárska škola pod Bánošom v Banskej Bystrici, kde zoženiete med najvyššej kvality.

4. Med od tatranských a “mestských” včiel sa nelíši

Včela do bunky ukladá vždy čistý produkt. Okolité prostredie skôr ovplyvní jej životnosť. Na samotný med potom vplýva to, ako včelár časuje liečbu a dokrmovanie včiel – resp. či pri stáčaní medu nestočí iba cukrovú vodu prípadne med s obsahom rezíduí.

Na Slovensku s tým ale u väčšiny včelárov nie je problém. Ak si preto máte vybrať medzi medom z obchodu a medom od včelára, vždy voľte včelára.

5. Nie je dôležité, z ktorého regiónu med pochádza

Rozdiel medzi medom zo západného a východného Slovenska je zanedbateľný. Treba sa skôr včelára spýtať, kam (na čo) jeho včely lietajú. Ak je to iba jedna veľká pláň repky či slnečnice, med síce môže byť chutný, ale nie taký výživný ako napr. zmiešaný kvetový, ktorý obsahuje väčšie spektrum živín.

6. Podľa kryštalizácie med nesúďte

Kryštalizácia je bežný jav. Neznamená, že by bol med kvalitnejší alebo menej kvalitný. Repkový, prípadne zmiešaný kvetový med skryštalizuje pomerne rýchlo. Naopak agátový bude tekutý oveľa dlhšie.

Preto sa u kvetových medov často stretneme s tzv. pastovaným medom, kedy včelár postupným miešaním ešte tekutého medu a rozbíjaním malých kryštálikov cukru, dovedie med do pastovej hmoty.

Ak si kúpite med a skryštalizuje vám, viete ho vrátiť do tekutého stavu. Stačí ho na pár hodín udržiavať pri teplote 50 °C (pri vyššej ho už znehodnotíte). Pastovaný med už tekutý nebude nikdy.

7. Na “zaručené” testy na odhalenie falšovaného medu zabudnite

Internet je plný rôznych “zaručených” spôsobov, ako odhaliť falšovaný med. Od informácie, že “prírodný med nie je lepkavý” až po test s papierom a podobné testy, ktorými by väčšina skutočných kvalitných medov neprešla.

Jediným zaručeným spôsobom je poslať med na chemický rozbor. Druhá, oveľa jednoduchšia a menej nákladná cesta je nájsť si včelára, ktorému môžete dôverovať.

8. Nie každá reklama je dôveryhodná

Med, ktorý má za sebou množstvo reklamy a marketingu, spravidla nie je o nič kvalitnejší a chutnejší, než med od väčšiny slovenských včelárov.

9. Med ochutený len kvalitnou surovinou

Včelári už často miešajú svoj med s ďalšími ingredienciami – od orechov, škorice až po sušené ovocie. Kvalitu medu to síce neovplyvní, problém je skôr v samotnej surovine, ktorá sa do medu pridáva.

Vždy je dobré sa včelára spýtať na pôvod pridávaných surovín, aby ste sa uistili, že tam nešli napr. orechy z veľkoobchodu, ktoré sú často zoxidované.

10. Dbajte na správne skladovanie

Nákupom kvalitného medu to nekončí. Skladovaním si viete trvácnosť medu buď predĺžiť, alebo rapídne skrátiť. Častý problém je nechávanie voľne otvoreného medu niekde na slnku, pri klobáskach alebo pri niečom s výraznou vôňou. Med nasaje pach a kratšiu dobu zostane tekutý.

Ďalším zlozvykom je aj pridávanie medu do vriaceho čaju. Úplne ho tým znehodnotíte. Treba počkať, kým vychladne aspoň na  50 °C. V zásade platí, ak je nápoj príliš horúci pre váš jazyk, bude horúci aj pre med.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 aplikácií zo Slovenska, ktoré si úspešne razia cestu do našich mobilov

Aplikácie, ktoré denne používame, sú väčšinou od zahraničných vývojárov. Avšak nájdu sa aj úspešné príklady zamerané (nielen) na domáci trh.

Aplikácie, ktoré denne používame, sú väčšinou od zahraničných vývojárov. Avšak nájdu sa aj úspešné príklady zamerané (nielen) na domáci trh.

Sygic

Prvou firmou je Sygic, ktorá si svojou navigáciou získala už viac ako 150 miliónov používateľov. Ide o veľmi kvalitnú offline navigáciu, čo sa určite zíde každému pri cestovaní po svete. A to bez potreby mať zapnuté dáta v smartfóne.

Navyše, spoločnosť spustila tzv. spoločníka na cestách, Sygic Travel. Vďaka nej sa zmení zážitok z cestovania, pretože okrem klasickej trasy nám ponúkne rôzne pamiatky, múzeá, reštaurácie, čerpacie stanice…

Šikovné, ak nechcete ísť len z bodu A do bodu B.

Bistro.sk

Keď už aj necestujete no prepadne vás hlad, či už v práci, alebo doma, zíde sa vám aplikácia Bistro.sk. V aplikácií nájdete až 442 reštaurácií s donáškou jedla, vďaka čomu si viete vybrať z naozaj širokej ponuky jedál.

Veľkou výhodou je automatická GPS lokalizácia, ako aj rýchle a jednoduché objednávanie. Ale nemusíte sa len najesť. Existuje totiž aj nočná donáška nápojov v prípade potreby.

A hlavne, vďaka recenziám iných užívateľov máte možnosť lepšieho výberu si z ponúkaných reštaurácií.

Vypadni.sk

Kto chce spoznať krásy Slovenska, táto aplikácia bude jeho pravou rukou. S vypadni.sk si totižto môžete vybrať z viac ako 2 000 objektov po celom Slovensku, ktoré stoja za návštevu.

V aplikácii nájdete inšpiráciu, kam sa vybrať za krásami prírody, oddychom alebo za históriou Slovenska. A to nie je všetko. Hneď ako si vyberiete váš cieľ, môžete sa rovno pozrieť,  aké sú otváracie hodiny pamiatok alebo cena vstupného na kúpaliská či do zoo.

So zážitkami z výletov sa môžete podeliť aj s ostatnými užívateľmi. Pridaním vlastných fotografií z ciest im môžete priblížiť, ako to na danom mieste vyzerá. Možno tak niekomu pomôžete rozhodnúť sa, kam ísť či neísť.

Návštevou rôznych lokalít tiež môžete v aplikácií pridať aj vlastné zážitky, keďže v aplikácií je možné pridať vlastné fotografie a tak priblížiť iným používateľom aplikácie krásu našich pamiatok.

Zľavomat

Čoraz populárnejšou slovenskou aplikáciou začína byť aplikácia zľavomat.sk. Vďaka nej si viete priamo vo svojom smartfóne zobraziť akcie a zľavy priamo v okolí alebo podľa adresy, ktorú si sami zadáte.

Ďalšou výhodou je možnosť zvoliť si, ktoré ponuky sa majú zobraziť ako prvé – obľúbené, rovnako aj možnosť ponechať si uložené karty pre ďalšie nákupy.

Najväčšou výhodou je hlavne to, že zľavové poukážky sa zobrazia aj keď nie ste práve pripojený na internet.

Hopin

Užiť si cestovanie je možné aj iným spôsobom, hlavne keď to potrebujete čo najskôr. S tým pomôže aplikácia Hopin, ktorá je na Slovensku už od roku 2012. Ponúka zákazníkom možnosť objednať si odvoz online či už cez smartfón alebo tablet.

Už netreba čakať na dispečera, kým vás prepojí a kým príde taxík. V aplikácii zvolíte typ taxíka, trasu aj cenu, ktorú chcete zaplatiť.

Pri voľbe taxíka sú recenzie od iných používateľov samozrejmosťou, a pomôže vám zúžiť výber veľmi rýchlo. A čo je najlepšie, s aplikáciou si viete sledovať trasu taxíka a teda budete vedieť, kedy približne príde.

Jedinou nevýhodou aplikácie je to, že nie je v súčasnosti dostupná vo všetkých mestách na Slovensku.

Vďaka vyššie spomínaným aplikáciám si môžeme voľné chvíle vychutnať ešte lepšie a príjemnejšie. Viac aplikácií, ktoré odporúča aj O2 Guru nájdete v aplikácií O2 Guru Odporúča.

Páčil sa vám článok?

Venujte nám ešte chvíľku a pomôžte nám Sódu ešte vylepšiť.


Lifetech: Čo je nové