Fotograf z malej dedinky: Nemám ambíciu odísť do zahraničia, aj na Slovensku to má potenciál

Jeho vzťah k fotografii nebol láskou na prvý pohľad. Tá prišla až časom. Fotografa Ondreja Rychnavského sme boli aj s Huawei P9 navštíviť v novom ateliéri.

Rodák z Richnavy vyštudoval výtvarné umenie. Dnes sa venuje umeleckej aj produktovej fotografii. Je spoluzakladateľom štúdia Mehehe.

Ako si sa dostal k fotografovaniu?

Keď som na vysokej navštevoval predmet učiteľstvo výtvarného umenia, profesor nám radil, že fotografiu najlepšie pochopíme s analógovým fotoaparátom. Zohnal som si ho, no iskra neprebehla okamžite, prichádzalo to postupne. Po roku som si cez leto brigádou našetril na prvú zrkadlovku. Ľudia ma varovali, že ma to do roka prestane baviť, nestalo sa.

Ľuďom sa moje fotky začali postupne páčiť a ja som dostával prvé zákazky. Tá celkom prvá bola svadba na úrade, za ktorú som dostal 10 eur a krabicu koláčov. A o dva týždne sa moji prví klienti rozviedli, takže som im ani nestihol odovzdať fotky, ktoré som robil na film.

Ondrej Rychnavský
Ondrej Rychnavský
Mehehe
Mehehe
Ondrej Rychnavský

Kam chodíš hľadať inšpiráciu?

Fascinujú ma lokálne fenomény, ako napríklad ľudia na dedine. Väčšina ich vníma až príliš obyčajne, no mne prídu veľmi zaujímavé.

Pre niektorých je Slovensko malé, teba to neťahalo do zahraničia?

Nemám ambície odísť do zahraničia. Aj tu to má podľa mňa potenciál, záleží len na tom, kto ho ako využije. Rád ale sledujem tvorbu mladých a neznámych fotografov cez magazíny alebo sociálne siete.

Apropo, sociálne siete. Aký k nim máš postoj?

Tento rok som sa rozhodol, že by s nimi bolo treba niečo aktívne podniknúť. Facebookovú stránku mám už dlhšie, no nerobím s ňou veľa. Momentálne na svoj Instagram pridávam fotky z môjho archívu. Nemajú spolu súvis a fotím ich náhodne, len rád sledujem reakcie ľudí na moju tvorbu. V ňom vidím potenciál z toho dôvodu, že na ňom viem ľahko nájsť veľa podobných autorov, ktorí sa mi môžu páčiť.

Byť za objektívom je jedna vec, ale komu by si sa nechal odfotiť ty sám?

Šymonovi Klimanovi, s ktorým som dávnejšie robil rozhovor kvôli mojej bakalárke. Jeho som fotil do cyklu fotiek Ďakujem, tie predstavujú ľudí, ktorí ma akosi posunuli vopred, zmenili môj pohľad na svet. On medzi nich rozhodne patrí. A ešte Evelyn Benčičovej.

Ondrej Rychnavský

Ondrej Rychnavský pochádza z obce Richnava. Dnes sa venuje umeleckej aj produktovej fotografii. Je spoluzakladateľom štúdia Mehehe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotograf z Považskej Bystrice: Malé mesto nie je profesionálnou prekážkou

Michal Zahornacký je spokojný v menšom slovenskom meste, kde nemá núdzu o zaujímavé projekty. Spolu s Huawei P9 sme ho navštívili a porozprávali sa o jeho aktuálnych projektoch.

Michalova cesta k fotografii nebola celkom tradičná. Študoval a venoval sa niečomu celkom inému, no pred šiestimi rokmi si na dovolenky a výlety kúpil dobrý fotoaparát. Postupne s fotkami začal experimentovať. Fotografiou rád vyjadruje myšlienky, emócie, aj úvahy.

Michal pôsobí v Považskej Bystrici, no ani malé mesto vraj nie je profesionálnou prekážkou. Fotí aj svadby, čo ho v podstate živí, no popri tom vytvára portréty, tie predáva ako obrazy. Na Slovensku je to s nimi celkovo ťažšie, keďže ľudia zatiaľ umeleckú fotografiu podľa jeho slov nevedia veľmi oceniť. Často si vraj myslia, že za jeho fotkami je najmä Photoshop.

Michal Zahornacký

Ako sám tvrdí, väčšinou robí veľmi málo postprodukcie. Časom by chcel prejsť na analógový fotoaparát, ktorý podľa neho dáva fotografiám úplne inú farbu a hĺbku, ktorú digitálny nikdy nedosiahne.

Pred dvomi týždňami sa vrátil z Číny, kde mal na festivale s asi 2 000 fotkami z celého sveta vystavených osemnásť svojich fotiek. Bol tam ako jeden z troch Európanov a jediný Slovák. Onedlho ho čaká ďalšia výstava v Šanghaji, tentokrát na najväčšom čínskom fotofestivale.

Michal Zahornacký

Keďže si samouk, myslíš si, že škola je pre fotografov nevyhnutná?

Nezatracoval by som jej význam len preto, lebo ja som na ňu nechodil. Človeka vie rozhodne posunúť a v istých smeroch je nenahraditeľná. No určite sa to dá aj bez nej.

Na čom momentálne pracuješ?

Na dvoch projektoch – Soul a jednom zatiaľ bezmennom projekte. Soul sú portréty ľudí, ktorí sú niečím výnimoční – napríklad muzikanti, návrhárka, skladatelia… Portréty ich majú vyjadriť takých, akí sú. Zároveň to majú urobiť netradične, priam až surrealisticky. Druhým bezmenným projektom chcem vyjadrovať najmä zvláštnu atmosféru, preto budú fotené čisto v exteriéri. Budem v nich pracovať napríklad aj s hmlou.

Michal Zahornacký

Keď robíš portréty, fotíš aj modelky alebo iba „obyčajných“ ľudí?

Uprednostňujem ľudí, ktorí s fotením nemajú skúsenosti, lebo s takými viem pracovať. Viem v nich vyvolať emóciu, aby im bolo vo fotke vidno až do duše. Nie je to jednoduchý proces a predchádzajú mu rozhovory, spoznávanie, navádzanie emócií…

Nechal by si niekým fotiť aj sám seba?

Fotiť sa nenechávam rád. No jeden fotograf, ktorý je v portrétoch svetový, je Martin Vrabko. Ním by som sa nechal odfotiť.

Michal Zahornacký je samoučený umelecký fotograf. Sústreďuje sa najmä na portrétovú fotografiu a fotografiu ľudí. Jeho najznámejšie projekty sú Dream a Poems. Už dvakrát sa mu podarilo vystavovať na populárnych fotofestivaloch v Číne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac