Fotograf z Považskej Bystrice: Malé mesto nie je profesionálnou prekážkou

Michal Zahornacký je spokojný v menšom slovenskom meste, kde nemá núdzu o zaujímavé projekty. Spolu s Huawei P9 sme ho navštívili a porozprávali sa o jeho aktuálnych projektoch.

Michalova cesta k fotografii nebola celkom tradičná. Študoval a venoval sa niečomu celkom inému, no pred šiestimi rokmi si na dovolenky a výlety kúpil dobrý fotoaparát. Postupne s fotkami začal experimentovať. Fotografiou rád vyjadruje myšlienky, emócie, aj úvahy.

Michal pôsobí v Považskej Bystrici, no ani malé mesto vraj nie je profesionálnou prekážkou. Fotí aj svadby, čo ho v podstate živí, no popri tom vytvára portréty, tie predáva ako obrazy. Na Slovensku je to s nimi celkovo ťažšie, keďže ľudia zatiaľ umeleckú fotografiu podľa jeho slov nevedia veľmi oceniť. Často si vraj myslia, že za jeho fotkami je najmä Photoshop.

Michal Zahornacký

Ako sám tvrdí, väčšinou robí veľmi málo postprodukcie. Časom by chcel prejsť na analógový fotoaparát, ktorý podľa neho dáva fotografiám úplne inú farbu a hĺbku, ktorú digitálny nikdy nedosiahne.

Pred dvomi týždňami sa vrátil z Číny, kde mal na festivale s asi 2 000 fotkami z celého sveta vystavených osemnásť svojich fotiek. Bol tam ako jeden z troch Európanov a jediný Slovák. Onedlho ho čaká ďalšia výstava v Šanghaji, tentokrát na najväčšom čínskom fotofestivale.

Michal Zahornacký

Keďže si samouk, myslíš si, že škola je pre fotografov nevyhnutná?

Nezatracoval by som jej význam len preto, lebo ja som na ňu nechodil. Človeka vie rozhodne posunúť a v istých smeroch je nenahraditeľná. No určite sa to dá aj bez nej.

Na čom momentálne pracuješ?

Na dvoch projektoch – Soul a jednom zatiaľ bezmennom projekte. Soul sú portréty ľudí, ktorí sú niečím výnimoční – napríklad muzikanti, návrhárka, skladatelia… Portréty ich majú vyjadriť takých, akí sú. Zároveň to majú urobiť netradične, priam až surrealisticky. Druhým bezmenným projektom chcem vyjadrovať najmä zvláštnu atmosféru, preto budú fotené čisto v exteriéri. Budem v nich pracovať napríklad aj s hmlou.

Michal Zahornacký

Keď robíš portréty, fotíš aj modelky alebo iba „obyčajných“ ľudí?

Uprednostňujem ľudí, ktorí s fotením nemajú skúsenosti, lebo s takými viem pracovať. Viem v nich vyvolať emóciu, aby im bolo vo fotke vidno až do duše. Nie je to jednoduchý proces a predchádzajú mu rozhovory, spoznávanie, navádzanie emócií…

Nechal by si niekým fotiť aj sám seba?

Fotiť sa nenechávam rád. No jeden fotograf, ktorý je v portrétoch svetový, je Martin Vrabko. Ním by som sa nechal odfotiť.

Michal Zahornacký je samoučený umelecký fotograf. Sústreďuje sa najmä na portrétovú fotografiu a fotografiu ľudí. Jeho najznámejšie projekty sú Dream a Poems. Už dvakrát sa mu podarilo vystavovať na populárnych fotofestivaloch v Číne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Senica: Mesto na hraniciach dejín

Seničania si nikdy nenechali len tak rozkazovať.

Oblasť v okolí Senice kedysi obývali pravekí lovci mamutov, neskôr sa tu zastavili Kelti a pobudli tam aj Rimania. Neskôr mestu vládli rakúski, poľskí, aj uhorskí šľachtici. Ako vyzerá dnes?

Oblasť Senice nie je veľmi kopcovitá, no turbulentnej histórie si napriek tomu zažila viac než dosť. No mesto si odnieslo aj následky nedávnejšej histórie. Napríklad obliehania vojsk Osmanskej ríše, ktoré postúpili až po dnešnú českú hranicu, či stavovské povstania, ktoré v šľachtických radoch rozpútali rozsiahle čistky.

Zmeny však neprichádzali len zhora. Seničania sa často preukázali aj ako nekompromisný ľud, keď sa vzbúrili proti svojim zemepánom, ktorí im čoraz viac zasahovali do bežného života a právomocí. Niečo podobné zopakovali aj počas druhej svetovej vojny. Napriek hrozbám pomáhali partizánom aj utečencom z Čiech v boji proti nacizmu.

Počas medzivojnového obdobia tam istú dobu sídlila tzv. Okresná národná rada, ktorá obstarávala práva a privilégia občanov Slovenska. Práve strategická pozícia na hranici štátov dopomohla Senici k vplyvu na oboch stranách.

Dnes v meste aj jeho husto zalesnenom okolí nájdete viaceré spomienky na minulosť.  Napríklad hrad Branč, z ktorého mešťanom kedysi vládli zemepáni. Ostali po ňom síce už len ruiny, no aj tie nadchnú nadšencov dejín. Najmä, keď si ich predstavíte.

Za čias svojej najväčšej slávy bol hrad poriadne rozľahlý a medzi jeho obyvateľov patrili Matej Korvín, český kráľ Ján Luxemburský či uhorský kráľ Karol Róbert. Bohužiaľ, dnes vám musí vystačiť už len predstavivosť.

Záhorská galéria v Senici

Ďalšou pamiatkou, ktorá miestnym pripomína minulosť, je aj senický barokový kaštieľ. Pochádza z 18. storočia a dnes slúži ako sídlo Záhorskej galérie. Môžete sa poprechádzať aj v jeho okolí, ktoré tvorí park plný zelene.

A ak by vás zaujímal život bežných poddaných, mešťanov a roľníkov, zavítajte do neďalekého Gazdovského dvora. Vtedajšie životné podmienky sú tu verne zreprodukované.

Keď zájdete trochu ďalej od mesta, môžete natrafiť na Mohylu Rastislava Štefánika. Týči sa na vrchu Bradlo už od roku 1928, len pár kilometrov od Štefánikovho rodiska – obce Košariská.

Senica na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Senice prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Senica patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac