Čarovné uličky Banskej Štiavnice, banskobystrická šikmá veža aj najstaršia mincovňa na svete, ktorú nájdete v centre Kremnice. Dôvodov, prečo objavovať banské mestá na strednom Slovensku, je oveľa viac.
V priebehu jedného dňa sme navštívili 3 z nich, a s telefónom Huawei Mate 10 Pro sme zachytili miesta, ktoré vás presvedčia o tom, že naplánovať si návštevu Banskej Štiavnice, Banskej Bystrice a Kremnice stojí za to aj v zimných mesiacoch.
Námestie SNP v Banskej Bystrici
Tvorí centrum mesta, a je zároveň aj pýchou Banskej Bystrice. Pri prechádzke smerom od Dolnej ulice budete míňať architektonické pamiatky z 15. storočia, pamätníky, a kaviarne, až prídete k dominante celého námestia – Hodinovej veži.
Hodinová veža, známa pod názvami zelená, vážnicová alebo šikmá, plnila spočiatku okrem funkcie nosiča hodín aj strážnu funkciu. Mimo zimných mesiacov sa dostanete aj na jej vrchol. Hore vás povedie 101 drevených schodov a z veže sa vám naskytne nádherný pohľad nielen na námestie, ale aj Kremnické vrchy a Nízke Tatry.
Kalvária v Banskej Bystrici
Na Kalváriu v Banskej Bystrici sa najlepšie dostanete z vlakovej alebo autobusovej stanice. Od osobnej vlakovej stanice môžete prejsť chodníkom priamo ku Kostolu povýšenia Svätého kríža, čo vám zaberie maximálne polhodinu. V cieli vás bude čakať nádherný výhľad na celé mesto aj okolité hory.
Celá kalvária na severovýchodnom úpätí vrchu Urpín tvorí v súčasnosti areál pozostávajúci z 8 kaplniek krížovej cesty, kostola a novostavby kláštora. Za zmienku určite stojí aj urpínska alej, kde nájdete chránené stromy staré 200 až 300 rokov.
Pamätník SNP v Banskej Bystrici
Symbolom meste je bezpochyby Pamätník SNP spojený s Múzeum Slovenského národného povstania, ktorý sa nachádza na okraji historického centra Banskej Bystrice. Tvoria ho 2 časti, uprostred spojené skleneným mostom, pod ktorým horí v pietnej sieni pri hrobe neznámeho vojaka večný oheň.
Stavbu, ktorej architektom je Dušan Kuzma, zaraďujeme medzi najpozoruhodnejšie diela 2. polovice 20. storočia. Okrem samotnej stavby a múzea stojí za zmienku aj rozsiahly park pod pamätníkom, v ktorom počas pekný dní trávi čas aktívnym oddychom mnoho Banskobystričanov.
Štefánikovo námestie v Kremnici
Mnoho Slovákov ani len netuší, akú nádheru predstavuje toto námestie v srdci starobylej Kremnice. Kedysi ho lemovali domy najvýznamnejších mešťanov, dnes sa na ňom po celom obvode nachádza okrem morového stĺpu sv. Trojice a barokovej fontány aj niekoľko historicky významných budov, ako napríklad Františkánsky kláštor, najstaršia mincovňa na svete, budova fary či Mestský dom.
Z námestia je to len pár krokov k Mestského hradu a Kostolu svätej Kataríny, z ktorého je najkrajší výhľad na mesto a Kremnické vrchy.
Mestský hrad v Kremnici
Patrí medzi najzachovalejšie pamiatky s dvojitým opevnením v strednej Európe a jeho hradby zaraďujeme medzi najzachovalejšie na Slovensku. Tvorí ho komplex stredovekých budov, ktoré vznikali postupne v priebehu storočí. Ak chcete vystúpiť na všetky veže, čaká vás spolu 363 schodov smerom hore a ďalších 363 smerom dole, a samozrejme, nádherné výhľady na okolie tohto banského mesta.
Kalvária v Banskej Štiavnici
Banskoštiavnickú kalváriu tvorí 22 samostatných sakrálnch stavieb, pričom od roku 2007 figuruje na zozname 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Na vrchol kopca nad Banskou Štiavnicou sa dostanete z viacerých smerov. Pešo z centra z Námestia sv. Trojice vám to zaberie približne 30 minút.
Kalvária bola kedysi významným pútnickým miestom, dnes ju ľudia z celého Slovenska aj zo zahraničia navštevujú najmä pre pekný výhľad, tichú atmosféru prírody len naskok z mesta a náučný chodník. Totot miesto je zároveň najvýznamnejšou barokovou kalváriou na Slovensku.
Námestie sv. Trojice v Banskej Štiavnici
Aj v Banskej Štiavnici tvorí dominantu mesta námestie. Jeho symbolom je morový stĺp so súsoším sv. Trojice, ktorý bol postavený na znak vďaky mesta za ústup morovej epidémie. Z honosných palácov, ktoré kedysi patrili bohatým mešťanom a banským podnikateľom, sú dnes múzeá, galéria aj kaviarne.
Cestou na námestie určite neprehliadnete dom, v ktorom bývala Slákovičova legendárna láska a múza slovenskej poézie Marína. Na mreži sú totižto stovky zámkov od zamilovaných párov, ktoré rok čo rok, najmä na Valentína, pribúdajú.
Všetky zábery sme fotili s telefónom Huawei Mate 10 Pro a kamerou Huawei EnVizion 360, ktorú jednoducho pripojíte cez USB-C port.
S akýmkoľvek O2 paušálom získate na začiatok telefón Huawei Mate 10 Pro len za 2 €.
Chcete vedieť o novinke z portfólia Huawei viac? Prečítajte si tento článok.