Keď sa povie Trenčiansky kraj, ihneď sa nám pred očami vybaví Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, Súľovské vrchy či Beckov. Vedeli ste však, že tu nájdete aj najužší kaňon na Slovensku a môžete si zalyžovať jednou nohou na Slovensku a druhou v Česku? Vybrali sme pre 5 výnimočných miest, ktoré by ste pri návšteve tohto regiónu určite nemali vynechať.
Na potulky stredným Považím sme sa vybrali na sklonku jesene a zimy, a mrazivé krásy tohto kraja sme pre vás zachytili telefónom Huawei Mate 10 Pro a 360-stupňovou kamerou Huawei EnVizion.
Vršatské bradlá
Nad obcou Vršatecké Podhradie sa na vápencových útesoch vynímajú Vršatské bradlá, ktoré sa vďaka svojej výške (897 m n. m.) a majestátnosti môžu pýšiť prívlastkom koruna Bielych Karpát. Súčasťou Vršatských bradiel je aj ruina hradu Vršatec z 13. storočia, ktorý je najvyššie položeným hradom na vápencovom brale u nás.
Výstup na vrchol bradiel je nenáročný a netrvá dlho, no pohľad z najvyššieho miesta určite stojí zato. Priamo oproti sa totiž nachádza hrebeň Strážovských vrchov s najvyššou horou Strážov, skalnatý Vápeč, zalesnená pyramída Homôlky a o kúsok ďalej za Strážovom vidno typický skalný zub Kľaku, ktorý už leží v Malej Fatre.
V prípade priaznivého počasia môžete z Vršateckých bradiel dovidieť až na Martinské hole, a ak sa vám pošťastí, môžete na skalách zazrieť aj muflóna, ktorý tu voľne žije.
Ak by vám bol krátky výstup na Vršatské bralá málo, vyberte sa ďalej po modrej značke peknou turistickou trasou v smere Vršatec – Červenokamenské bradlo – hrad Lednica.
Manínska tiesňava
Pacho, hybský zbojník či Jánošík sú filmy, ktoré pozná snáď každý. Niekoľko scén v oboch z nich sa odohrávalo práve v najužšom kaňone na Slovensku, ktorý nesie názov Manínska tiesňava. Táto národná prírodná rezervácia s rozlohou 117,63 ha sa nachádza v Súľovských vrchoch neďaleko mesta Považská Bystrica. Manínska tiesňava vznikla tak, že kedysi spojené Manínske bradlo rozdelil potok na dve časti – Malý a Veľký Manín.
Toto miesto predstavuje obľúbenú lokalitu na únik z mesta či rekreáciu nielen miestnych obyvateľov, ale vďaka lezeckým cestám aj horolezcov z celého Slovenska. Vyznačuje sa bizarnými skalnými útvarmi, ako aj vzácnou faunou a flórou.
Steny, ktoré úzku dolinu zvierajú, sú miestami vysoké až 400 m a šírka jej najužších stien sotva stačí na prechod autobusu. V dôsledku ostrých skalných útesov je preto tento úsek rizikový obzvlášť v zime. Keď napadne veľa snehu, lavína zapchá priechod a odreže okolité obce od sveta.
Trenčiansky hrad
Nech okolo Trenčína prechádzate akoukoľvek cestou, vždy z nej vidieť Trenčiansky hrad, ktorý sa pyšne týči nad mestom. Dominanta Trenčína i celého Považia vznikla v 11. storočí ako pohraničná pevnosť a kedysi bola súčasťou obchodných ciest spájajúcich stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou.
V súčasnosti stráži Trenčín, nazývaný aj mesto módy, ktorý sa pod hradom postupne rozrástol. Kedysi hradu panovali Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund Luxemburský či Štefan Zápoľský, dnes sa v jeho priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.
Okrem zaujímavého interiéru, ktorý verne zobrazuje dávne časy, si tu môžete vychutnať aj pekné výhľady na Vršatské bradlá v Bielych Karpatoch či na Žľab nad Drietomou. Strmý pohľad nadol odhaľuje mestskú architektúru, ktorá zaujímavo kontrastuje s pokojným prostredím mestského parku Lesopark Brezina.
Kohútka
Kopec Kohútka leží v blízkosti slovensko-českej štátnej hranice. Je rázcestím, z ktorého vás chodníčky povedú po hrebeňoch Javorníkov a prekvapia vás pekným výhľadom na Moravskoslezské Beskydy, Jeseníky, Martinské hole a Kysuce. Priamo z Kohútky môžete pokračovať aj na najvyšší vrch Javorníkov – Veľký Javorník.
Kohútka predstavuje vďaka svojej polohe a atmosfére vďačné miesto v každom ročnom období. V jej okolí nájdete množstvo drevených chatiek, v ktorých sa môžete ubytovať. Na jar a v lete je ideálnou medzizastávkou pri dlhšej túre, v zime si tu môžete zalyžovať.
Kedykoľvek toto miesto navštívite, určite nevynechajte parené buchty v horskom hoteli Kohútka, kde vás s radosťou obslúži česky hovoriaci personál. Ak sa na Kohútku nevyberiete po vlastných, prístup do strediska je možný z dvoch smerov – z Púchova (29 km) a českého Vsetína (27 km).
Púchov
Toto malé mestečko leží v údolí Bielej vody a Váhu, na pomedzí Javorníkov, Bielych Karpát a Strážovských vrchov. Púchov sa viac ráz umiestnil na popredných priečkach v ankete o najkrajšie mesto u nás a v roku 2013 rebríčku aj kraľoval.
Mesto je známe nielen vďaka módnemu a gumárenskému priemyslu, ale aj prívetivo pôsobiacemu centru s malými kaviarničkami, parkom a lesom, ktoré ho obkolesujú. Preto je ideálnym miestom na oddych a načerpanie nových síl.
Púchov je domovom viacerých hudobných kapiel, ochotníckych divadiel a divadelných súborov. Prvá písomná zmienka o činnosti ochotníckeho divadla v tomto meste sa spája už s rokom 1862. Dnes môžu jeho členovia skúšať v novom mestskom divadle, ktoré je po Bratislave jediným mestským divadlom na Slovensku, postaveným po revolúcii.
Všetky zábery sme fotili s telefónom Huawei Mate 10 Pro a kamerou Huawei EnVizion 360, ktorú jednoducho pripojíte cez USB-C port.
S akýmkoľvek O2 paušálom získate na začiatok telefón Huawei Mate 10 Pro len za 2 €.
Chcete vedieť o novinke z portfólia Huawei viac? Prečítajte si tento článok.