5 životných lekcií od poctivých slovenských podnikateľov

Každá jedna je získaná tým najťažším spôsobom - ako poučenie z vlastných chýb.

Toto by mohol byť klasický motivačný článok s generickými motivačnými citátmi. Akurát nie je. Lebo za každým výrokom je jeden Slovák, ktorý poučenie získal najťažšie ako mohol – na vlastných chybách.

Minulý rok O2 a SME.sk spolu pripravili seriál o poctivých slovenských podnikateľoch – Fér: Cesty Jakuba Ptačina. Všetky diely nájdete tu, ale ak by ste chceli rekapituláciu, čo v nich zaznelo, tak vyberáme najzaujímavejšie výroky z dielov 1 až 5.

citát Fér videá Demeš

V úplne prvej časti svojho cestopisu sa Jakub Ptačin zastavil pri Vrútkach, kde na starom mlyne vybudovala rodina Demešovcov malú farmu. Michal Demeš prevzal farmu po otcovi a naučil sa pritom jednu dôležitú vec, hodnú zarámovania a zavesenia nad pracovný stôl: „Ak robíš veci dobre a poctivo, tak okolo teba budú dobrí a poctiví ľudia.“ 

citát Fér videá Kubička

Potápač a vynálezca? Zvláštna kombinácia, ale práve taký je Peter Kubička. So svojimi krúžkami pre potápačov sa presadil aj v zahraničí a vo svojom podnikaní stále využíva to, čo sa naučil v podvodnom svete – kde ide doslova o život.

citát Fér videá Hrabovský

Vedeli ste, že v Prievidzi sa vyrábajú lietadlá známe po celom svete? Jeden zo zakladateľov, a teraz riaditeľ firmy Aerospool Ján Hrabovský, rozpráva celý príbeh, ako sa to podarilo. Jeho recept? Má slabú pamäť, tak pre istotu nikomu neklame, aby sa nepomýlil.

Hrcka

Firma Michala Hrčku obnovuje slovenské historické pamiatky. Keď sa ho Jakub Ptačin spýta, kedy začal byť so svojim podnikaním najviac spokojný, neodpovedá podľa toho, kedy mu firma začala najviac zarábať – lebo paradoxne vtedy mal najmenej času a najhoršie výsledky.

Krajcik

V bratislavskej Petržalke sídli firma, ktorej produkty používa Apple alebo Pixar. Vo videu s Jakubom dali mnoho rád, ako ich úspech zopakovať, ale možno najprekvapujúcejšie znie tá od staršieho zo zakladateľov – Petra Krajčíka: nerobte všetko na 100 percent.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

9 jednoduchých úprav, ktoré z fádnej kancelárie urobia kreatívny priestor

Kancelária je počas pracovnej doby váš malý vesmír. Skrášlite si ho za pár minút.

Či už pracujete z kancelárie, alebo máte doma vyčlenený pracovný kútik, je to miesto, kde strávite väčšinu svojho dňa. Pozrite si pár nenáročných tipov, ktoré za pár minút vnesú do kancelárie trochu farby či vtipu.

1. Originálna klávesnica

Máte starú opotrebovanú klávesnicu, na ktorej už pomaly nie je vidieť písmená? Dekoračné lepiace pásky z nej spravia nový dizajnérsky kúsok, ktorý nebude mať nikto iný.

farebna klavesnica

2. Podložka pod myš

Vyrobte si nápaditú podložku pod myš. Stačí vám k tomu farba a vinylová páska. Podrobný návod nájdete tu.

podložka pod myš

3. Tabuľa v kancelárii

Natrite si v kancelárii jednu stenu tabuľovou farbou. Skvele poslúži nielen ako flipchart počas stretnutí, ale aj ako motivátor či spoločná nástenka na odkazy pre kolegov.

tabuľa v kancelárii

4. Vtipné zoznamy úloh

Na seriózne, ale aj menej seriózne odkazy a zadania. Post-it papieriky s jemnou dávkou humoru nájdete tu.

vtipné zoznamy úloh

5. Dizajnové zápisníky

Do zápisníkov s originálnym dizajnom si svoje poznámky a nápady budete zapisovať oveľa radšej. O to väčší pozor si dáte, aby sa nikde nestratil.

dizajnové zápisníky

6. Dekorácie

Steny vo kútiku kancelárie nemusia byť fádne. Ozdobte si ich rôznymi rámikmi s fotkami a obrázkami. V tomto zozname nájdete množstvo obrázkov zadarmo, ktorými oživíte každú stenu.

dekorácie na stenu

7. Nápaditá nástenka

Z obyčajnej korkovej nástenky si môžete, pomocou lepidla a noža, vyrobiť vlastnú, personalizovanú.

korková nástenka

8. Funkčný kalendár

Z niekoľkých klipových dosiek pripnutých na stenu sa dá urobiť pekná a funkčná nástenka. Môžete si na ňu značiť pracovné úlohy alebo ju pekne ozdobiť.

nástenka a kalendár v jednom

9. Stierajte hotové úlohy

Kto nemá rád neónove lepiace papieriky, môže si vyrobiť vlastný zoznam úloh. Potrebujete na to rám, farebný papier a zotierateľnú fixku na vodnej báze. Takto už na žiadnu úlohu nezabudnete.

Zdroj: twotwentyone.net

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pre potešenie aj pohodlnejšiu prácu. 16 tipov na tech darčeky pre celú rodinu

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac