Pozrite si úspešné startupy zo Slovenska, ktoré dobýjajú svet

Predpokladaný dátum, keď si záujemcovia budú môcť zaparkovať v garáži svoj aeromobil od slovenských tvorcov, sa odhaduje na rok 2020.

Mnohí šikovní Slováci sú známi v zahraničí, no doma sa o nich hovorí len veľmi málo. Svoje výtvory predstavujú na svetových veľtrhoch, vyhrávajú ocenenia, no najmä, reprezentujú našu krajinu v tom najlepšom svetle. Spoznajte zaujímavé slovenské startupy, v ktorých sa spojila užitočnosť s kreativitou.

BatSuite zlepší život nevidiacim

Slovenský startup prišiel s myšlienkou prinavrátiť ľuďom so zrakovým postihnutím samostatnosť. BatSuite Sonar predstavuje náramok, ktorého podstatu tvorí senzor, vytvárajúci odozvu z ultrazvukových vĺn. Názov nie je náhodný, keďže BatSuite funguje na princípe priestorovej orientácie netopierov. Senzor na základe odrazených ultrazvukových vĺn rozoznáva polohu objektov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 5 metrov. Následne na tieto objekty upozorní používateľa vibráciami alebo zvukovým signálom.

Cena na slovenskom trhu by sa mala pohybovať okolo 100 Eur, pričom sa uvažuje aj nad preplácaním zdravotnou poisťovňou. Aktuálne je zariadenie testované v spolupráci s Českou a Slovenskou úniou nevidiacich a teší sa rastajúcemu záujmu. Okrem tohto náramku pracujú vývojári aj na ďalších pomôckach na uľahčenie života nevidiacim.

Svet očami dieťaťa s Benjamin Button

Ide o unikátnu kameru, ktorá zachytáva okolitý svet z pohľadu detí, čím chcú tvorcovia zmeniť spôsob, akým rodiny zaznamenávajú dôležité okamihy v ich spoločnom živote. Za zrodom Benjamin Button stojí smutná udalosť, kedy tvorcovi tohto startupu zomrela svokra, teda stará mama jeho detí. Počas svojich posledných dní však dokázala vďaka deťom nazbierať silu, vstať z postele, ísť na balkón a zakývať vnúčatám. Takto sa zrodil nápad zachytiť tie najkrajšie a najsilnejšie momenty z pohľadu detí.

Benjamin Button navyše umožňuje zvečniť chvíle, pri ktorých nemôžu byť rodičia a uchovať spomienky z prvých rokov života, na ktoré si deti nespomínajú. V máji tohto roku Benjamin Button odštartoval kampaň na známom Kickstarteri, kde sa snaží získať investície potrebné na rozvoj.

Ridelo nabije smartfón aj počas bicyklovania

Dôkazom toho, že stačí dobrý nápad a chuť chcieť, sú aj dvaja mladí Slováci Filip Tomáška a Adrián Páleš. Títo študenti prišli s unikátnym nápadom, ktorému sa nedávno podarilo uspieť na prestížnej vedeckej olympiáde v Houstone. S ich revolučným vynálezom cyklonabíjačky Ridelo obsadili spomedzi 500 projektov skvelé tretie miesto. Prišli s nápadom, vďaka ktorému si váš smartfón môžete nabiť aj počas cesty do práce či do školy.

Cyklonabíjačka Ridelo predstavuje prvú bezkontaktnú nabíjačku pre mobilné zariadenia na svete, ktorá funguje na princípe magnetov. Má zabudovanú powerbanku, vďaka ktorej si baterku vo vašom zariadení nabijete aj vtedy, keď máte práve oddych a na bicykli nesedíte.

Produkt zatiaľ nie je dostupný na trhu, no chalanom sa podarilo získať sponzora a podľa ich slov je len otázkou času, kedy si váš telefón nabijete počas jazdy na bicykli, i mimo nej.

RIDELO from Ridelo on Vimeo.

Domotron – Inteligentná domácnosť, ktorá sa o vás postará

Určite ste si už neraz po únavnom dni oddychujúc na posteli priali, aby bolo možné zhasnúť svetlo tlesknutím rúk. Momentálne vám na to stačí váš mobilný telefón.

Slovenský startup Domotron prišiel s konceptom inteligentnej domácnosti, ktorý ponúka komplexný systém domácej automatizácie. Zahŕňa riadenie všetkých technológií v domácnosti od kúrenia a chladenia, cez osvetlenie či tienenie, filtráciu bazéna, zavlažovanie záhrady až po zabezpečovací a kamerový systém.

Najväčšia výhoda takéhoto systému spočíva v tom, že všetky technológie v domácnosti navzájom spolupracujú a väčšina úkonov sa uskutočňuje automaticky, čo nepochybne zvyšuje bezpečnosť bývania a pohodlie, ale aj čas, peniaze a prípadne starosti, či ste nezabudli vypnúť vodu alebo sporák.

Na ovládanie vám stačí mobilná aplikácia, ktorá je dostupná pre Andorid aj iOS. V týchto dňoch sa Domotronu podarilo získať významného investora z Česka. Pomocou investičného fondu Bohemia Venture Capital tak plánuje rýchlu expanziu nielen na český trh, ale aj na ostatné zahraničné trhy.

Lietanie s hlavou v oblakoch vďaka Aeromobilu

Čoskoro sa môže stať realitou to, že nám autá budú lietať nad hlavou. Na svete máme totiž prvý komerčný aeromobil, ktorý pochádza práve z rúk slovenských vývojárov. Aj keď sa jeho história začala písať už dávnejšie, doteraz to boli len prototypy.

V týchto dňoch však slovenská Aerofirma predstavila výsledok svojho 24 ročného snaženia na veľtrhu superluxusných automobilov a lodí v Monaku.

Finálnu podobu lietajúceho auta si môžete v budúcnosti zaobstarať za cenu v rozpätí od 1,2 po 1,5 milióna eur, čo je približne cena za špičkové luxusné auto. S týmto autom si však môžete zalietať s hlavou v oblakoch, a to už čoskoro. Predpokladaný dátum, keď si záujemcovia budú môcť zaparkovať v garáži svoj aeromobil, sa odhaduje na rok 2020.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O2 rozširuje Extra výhody, odmení vás za návštevu Tatier

V súťaži môžete získať zľavy na ubytovanie, poistenie v horách, turistické oblečenie, slnečné okuliare či kozmetiku.

Rozšírená ponuka Extra výhod bude tentokrát zameraná na podporu turizmu. Miesta ako Chata pri Zelenom Plese, vodopád Skok, Chopok či Chata pod Rysmi vám ponúkajú nielen športové vyžitie a oddych v prírode, ale vďaka novej súťaži môžete získať každý týždeň aj zaujímavé ceny.

Nová kampaň sa realizuje v spolupráci s Tatry Mountain Resorts a.s. a nadväzuje na ďalšie úspešné súťaže, kde je možné získať zľavy na ubytovanie, poistenie v horách, turistické oblečenie a doplnky, slnečné okuliare či kozmetiku. Postup zapojenia sa do súťaže je veľmi jednoduchý.

Ako sa zapojím?

Po stiahnutí aplikácie O2 Extra Výhody zákazník klikne na Extra výhodnú turistiku a vyberie si miesto, na ktorom sa v Nízkych či VysokýchTatrách práve nachádza.

Po označení svojej polohy je okamžite zaradený do súťaže o atraktívne ceny. „Naším cieľom je motivovať ľudí k tomu, aby okrem miest v zahraničí spoznávali aj Slovensko, ktoré ponúka nádhernú a unikátnu prírodu. K zapojeniu sa do súťaže stačí aj jedno navštívené miesto. Platí však pravidlo, že čím viac miest navštívite, tým väčšia je vaša šanca na výhru, prezradila Tereza Molnár, hovorkyňa O2 Slovakia.

Pravidlá súťaže

Súťaž bude prebiehať v 10 týždňových kolách so začiatkom 26. 6. 2017 a koncom 3. 9. 2017. V každom kole bude vyhlásených 30 výhercov, pričom na záver sa bude žrebovať 40 výhercov z celkového počtu súťažiacich, ktorí sa zapojili v ktoromkoľvek týždni od začiatku vyhlásenia súťaže.

Skvelé ceny

Hlavné ceny do súťaže venoval Tatry Mountain Resorts a.s., top prevádzkovateľ horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy.

Medzi hlavné ceny patrí pobyt pre dve osoby v Hoteli Pošta, rodinný pobyt v hoteli Galeria Thermal so vstupom do aquaparku Bešenová, ale aj výlet lanovkami na Skalnaté pleso a Lomnický štít. V rámci týždenných cien môžete vyhrať celodenné vstupy do aquaparkov či výlet lanovkou na Chopok.

Tu nájdete podrobné pravidlá súťaže a ceny, o ktoré sa hrá.


Lifetech: Čo je nové