6 benefitov, vďaka ktorým majú ľudia svoju prácu radšej

Výška platu nie je všetko. Dobrí zamestnanci chcú mať svoje výhody. Tieto sú na Slovensku najobľúbenejšie.

Zďaleka to nie je len o peniazoch. Hoci výška platu je na popredných priečkach v rozhodovaní sa, ktorý džob zobrať, pre čoraz viac ľudí je dôležité aj to, ako si firma zamestnancov váži. Od toho závisí aj doba, ktorú zo svojho života firme venujú.

Ľudia potrebujú pocit, že v práci ich akceptujú aj ako ľudskú bytosť, ktorá sa nenarodila len preto, aby od rána do večera pracovala.

Magazín Fortune každoročne vydáva rebríček 100 najlepších firiem, pre ktoré sa oplatí pracovať. Tento rebríček zostavuje na základe anonymného zamestnaneckého dotazníka v korporáciách naprieč Amerikou. Na Slovensku, v Českej Republike a Maďarsku sa problematikou benefitov zaoberá prieskum spoločnosti Merces a jeho výsledky boli zverejnené na portáli platy.sk.

Toto sú benefity, ktoré ľudí oslovia, ak si ich chce firma udržať.

Vzdelávanie v rámci spoločnosti

Toto je benefit, ktorí mimoriadne oslovuje aj Slovákov. Keďže technológie a procesy sa neustále vyvíjajú a posúvajú dopredu, treba zabezpečiť, aby aj zamestnanci boli o všetkých inováciách neustálne v obraze. Mnoho firiem okrem takýchto kurzov poskytuje aj iné formy vzdelávania – jazykové kurzy, podnikateľské semináre, či zdokonaľovanie IT zručností.

Možnosť pracovať flexibilne alebo z domu

Benefit, ktorý sa stáva samozrejmosťou. Nie každému totiž vyhovuje pracovať od ôsmej do štvrtej alebo od deviatej do piatej. Do pracovného času totiž často ľuďom vstupuje každodenný život. Preto tento benefit patrí medzi najžiadanejšie a najpopulárnejšie spôsoby, akými zamestávateľ ukazuje svoju férovosť.

Dovolenkové dni navyše

Človek nie je stroj a potrebuje si oddýchnuť. 48 hodín relaxácie máme síce k dispozícii každý víkend, no ľudia využijú len veľmi malú časť z toho na to, aby reálne vypli. Väčšinu času sa snažia dohnať veci najmä okolo domácnosti, poupratovať, navariť, poprípade dokončiť prácu čo cez týždeň nestihli.

Mnohé spoločnosti a zamestnávatelia preto ponúkajú ako jeden z benefitov pár dní dovolenky ročne navrch oproti tým, ktoré sú stanovené zákonom. Tento benefit je najčastejšie poskytovaný v Českej republike, zatiaľ čo u nás sa ocitol na druhej priečke.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Nadštandardná zdravotná starostlivosť

Zamestnávatelia si uvedomujú, že pracovné vyťaženie zamestnancov je veľké a neostáva im toľko času ani chuť chodiť po preventívnych prehliadkach a čakať v radoch u lekárov. Hlavne keď sa cítia zdravo. Mnohé spoločnosti buď poskytujú lekárov a preventívne prehliadky priamo v budove firmy zdarma, alebo zamestnancom poskytujú možnosť využívať služby nadštandardných súkromných kliník.

Podpora zdravého životného štýlu

Napríklad tým, že firma postaví okrem parkoviska pre autá aj kryté stojany na bicykle a sprchy priamo v budove. Alebo bude v rámci budovy dostupné fitnesscentrum.Nie každá spoločnosť má však na tieto benefity priestory. Riešia to preto inak.

Zmluvy s fitness- a wellness centrami poskytujú zamestnancom bezplatné alebo aspoň čiastočne hradené vstupy.

Veľmi popoulárne sú aj “ovocné dni” alebo “zdravé pondelky”, kedy firma zabezpečí čerstvé ovocie a džúsy do kancelárií a niektorí to spoja  aj s príležitosťou pozvania výživových poradcov na besedy o zdravom životnom štýle.

Doprava do práce zadarmo

Benefit, ktorí je absolútnym víťazom medzi výhodami zamestnancov v Maďarsku. Na Slovensku skončil druhý v poradí. Je poskytovaný najmä v oblastiach, kde je veľa manuálnej práce, čiže robotníkom, skladníkom, pracovníkom v automobilových závodoch. Je oceňovaný najmä preto, že veľa ľudí pracujúcich manuálne musí za prácou dochádzať aj niekoľko sto kilometrov alebo pracovať na “týždňovky”.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Má 84, ale bez maratónov si život nevie predstaviť

Maratón predstavuje pre mnohých z nás niečo nemožné. Istý Jules Winkler ich behá pravidelne, aj vo svojich 84 rokoch.

Pred pár týždňanmi sa konal Bostonský maratón. Bežci ho poznajú, pretože patrí k najprestížnejším na svete. Nebežci sa o ňom dozvedali viac hlavne kvôli výbuchu bomby pred 3 rokmi.

Avšak každý, kto už videl zábery, prípadne čítal o atmosfére, ktorou celé mesto v týždeň maratónu žije, by sa rád tejto akcie určite niekedy zúčastnil.

Tento rok si ho znova zabehol aj istý Jules Winkler, pán, ktorý pochádza z mestečka Medford v štáte New York. Jules však dokázal na prvý pohľad takmer nemožné. Má 84 rokov, bol teda najstarším účastníkom.Ako je to možné, že aj v tak pokročilom veku dokáže zabehnúť viac než 42 kilometrov? Jules nám popísal jeho 6 hlavných aspektov, ktoré mu to, podľa jeho slov, ešte stále umožňujú.

Zbavte sa stresu

Keď s behom pán Winkler začínal, niekedy v 70. rokoch minulého storočia, bol ako väčšina štartovného poľa. Veľmi súťaživý a nervózny, chcel si zlepšovať osobné rekordy na každých pretekoch a ak sa to nepodarilo, považoval preteky za neúspešné.

Neskôr sa však rozhodol, že na pretekoch bude behávať zásadne bez hodiniek, riadiť sa pocitom a vlastnými silami. Nielen v jeho veku, ale pre každého je predsa víťazstvo už to, že človek beží, bez ohľadu na umiestnenie či čas.

Dávajte si pozor

Znie to trošku ako klišé, ale musíte v prvom rade počúvať, čo vám hovorí vaše telo. Tréningové plány sú doležité, ale ak cítite, že niečo nie je v poriadku, mali by ste spomaliť, zastať či ukončiť tréning. Jeden vynechaný tréning je určite lepší než zranenie.

Sledujte, čo jete, ale nepreháňajte to

“Pijem veľmi veľa vody a jem potraviny s vysokým obsahom vlákniny,” hovorí Jules. “Vlašské orechy, mandle, čerstvé ovocie. Ale keď mám chuť, dám si aj fast-food.”

Využite zľavu 2 € a registrujte sa na svoje ďalšie preteky výhodnejšie.

Buďte vytrvalý a pracovitý

V behu, rovnako ako pri iných oblastiach, neexistujú skratky k úspechu. Jules trénuje štyrikrát týždenne, cez týžden má dlhý beh a cez víkend sa snaží striedať kopčeky, tempové výbehy a tréningy na dráhe.

Beh však strieda aj inými športmi, hlavne silovým aktivitami a krátkymi intenzívnymi cvičeniami.

Neprestávajte sa učiť

Aj keď behá už 5 desaťročí, Jules má chuť sa stále učiť nové veci. Dnes je to oveľa jednoduchšie než v jeho začiatkoch. Každý rok sa zúčastňuje bežeckých kempov a školení. Jednak sa tým posúva vpred a tiež stretáva priateľov.

Finišujte naplno

Preteky bývajú krásne, ale aj také, kedy sa trápite. Vždy je tam však cieľová čiara, pred ktorou treba zrýchliť a užiť si posledné momenty, ktoré si zapamätáte navždy. “Aj keď ma preteky bolia, posledné stovky metrov to nakopnem a idem naplno, musím,” uisťuje nakoniec Jules.

“Ľudia sa ma často pýtajú, kedy prestanem behať. Moja odpoveď je jednoduchá. Prestanem len vtedy, ak ma zastaví niečo iné, ale mňa to stále baví,” hovorí Jules.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac