Zvažujete, že odídete zo Slovenska a nájdete si prácu v inovatívnom prostredí alebo si v niektorej európskej metropole založíte vlastný startup?
Poradíme vám, v ktorých mestách sa startupovej komunite najviac darí a ako to využiť:
Londýn
O Londýne sa často hovorí ako o európskom hlavnom meste startupov. Takzvaný vnútorný Londýn je suverénne najbohatším regiónom v Európe, takže ak hľadáte investora pre nový nápad, tu ste na správnom mieste.
Autor fotografií: Pablo Cabezos
Kde začať:
- V Londýne je množstvo coworkingových priestorov pre startup komunitu, zoznam tých najlepších nájdete na coworkinglondon. V diskusii na Quora si nechajte poradiť, ak hľadáte nejaký konkrétny benefit.
- Najbližšie startupové podujatia nájdete na startupdigest alebo Eventhunt. Veľa skvelých podujatí organizuje napríklad Google Campus alebo TechHub.
- The Telegraph zverejnil zoznam podnikateľských inkubátorov v Londýne, ktoré začínajúcim podnikateľom ponúkajú financovanie a mentoring.
Výhody:
- daňové úľavy pre začínajúcich podnikateľov (až do 72%)
- firmu si tu založíte cez internet za 15 libier
- najlepší mentori, množstvo príležitostí a veľký počet investorov
- štátom dotovaná podpora zo strany univerzít, advokátskych kancelárií atď.
- všade vám stačí angličtina
Nevýhody:
- vysoké náklady na priestor (stôl v coworkingu stojí 300 libier na mesiac a väčšina je obsadených)
- vysoké náklady na mzdy (priemerný vývojár má plat 35 tisíc libier ročne)
- nájmy bytov sa pohybujú okolo tisíc libier mesačne
Berlín
Berlín síce neponúka toľko možností ako Sillicon Valley alebo Londýn, má však dobrú polohu – z jednej strany je obklopený lacnou a kvalifikovanou pracovnou silou z bývalého východného bloku a z druhej investorským kapitálom z bohatších západných krajín.
Autori fotografií: Heisenberg Media
Kde začať:
- Pridajte sa do facebookovej skupiny Berlin Startups. Jej 23 000 členov vás bude informovať o najdôležitejších eventoch v meste.
- Nájdite si coworking v blízkosti svojho bydliska. Tu je kompletná mapka všetkých. Medzi obľúbené patria betahaus, St.Oberholz a Rainmaking Loft.
- Ak hľadáte financovanie, podporný program alebo konzultácie od skúsených mentorov, skúste napríklad Berlin Startup Academy, hub:raum alebo Startup Bootcamp.
Výhody:
- O talentovaných ľudí tu nie je núdza. Berlín má na svedomí odliv mozgov najmä z Poľska, Českej republiky, pobaltských štátov či Ukrajiny.
- Náklady na život nie sú také vysoké, ako v iných hlavných mestách. Najesť sa v reštaurácii stojí skoro rovnako, ako nakúpiť si v supermarkete. Relatívne lacné sú aj kancelárske priestory.
Nevýhody:
- Hlavnou nevýhodou je nemecká byrokracia, ktorá je na tom síce stále lepšie ako slovenská, Nemci si však oproti iným západným krajinám stále držia svoju úradnícku mentalitu. Vybaviť založenie firmy tu v priemere trvá 15 dní a zahŕňa návštevy notára, úradov a účtovníka.
- Problémom môže byť aj jazyková bariéra. V pracovnej sfére je angličtina bežná, ale pre život v Berlíne jednoducho potrebujete vedieť nemecky.
Viedeň
Viedeň sa aktuálne umiestnila na prvej priečke rebríčka najlepších miest pre život. Vynikajúco fungujúca verejná doprava, galérie, múzea, dostupné bývanie, lekárska starostlivosť a vzdelané obyvateľstvo sú hlavné dôvody tohto prvenstva. A práve vďaka vzdelaným mladým ľuďom sa tu darí organizovať kvalitné konferencie a zhánať pre tento región silných investorov.
Autori fotografií: Pixabay (1,2), Heisenberg Media (3)
Kde začať:
- Najvyhľadávanejšie eventy nájdete na Austrian Startups. Poobzerajte sa po podujatiach aj v obľúbených coworkingoch Impact Hub, Stockwerk alebo Sektor 5.
- Pravidelne sa v meste koná aj najprestížnejšia európska technologická konferencia Pioneers festival.
- Pre informácie v angličtine o tom, ako v Rakúsku založiť firmu si kliknite na web stránku mesta Viedeň.
Výhody:
- Viedeň má ideálnu pozíciu pre prienik na nemecky hovoriace trhy Švajčiarska, Nemecka a Rakúska. A zároveň prepája západnú a východnú Európu.
- Na kvalitných školách tu študuje viac ako stotisíc ľudí. Dajú sa tu nájsť talenty s nižšími mzdovými nákladmi ako inde.
Nevýhody:
- Pri založení GmbH (obdoba s.r.o.) potrebujete na začiatok zložiť minimálne 10 tisíc eur a náklady na “vybavovačky” sa môžu pokojne vyšplhať aj na dve tisícky.
- Vybaviť pre startup dotáciu od štátu je pomerne zdĺhavý byrokratický proces.
Amsterdam
Amsterdam lákal pre svoje voľnomyšlienkárske prostredie bohémov, filozofov a snílkov z celej Európy už od 16. storočia. Dnes v meste žije približne 180 národností. Ak viete robiť biznis tu, viete ho robiť po celom svete.
Autori fotografií: Łukasz Lech (1), Bert Kaufmann (2), Hernan Pinera (3)
Kde začať:
- Rockstart – coworkingové priestory, aj súkromné kancelárie v centre mesta. Rockstart je aj organizátor podujatí pre startupovú komunitu a podnikateľský inkubátor s armádou mentorov a podporných programov pre úplných nováčikov.
- Hackers & Founders – najväčšia komunita vývojárov a technologických firiem v Holandsku.
- Bovendebalie – coworking s útulnou kaviarňou v prízemí. Pravidelne organizuje verejnú akciu Open Coffee Amsterdam pre všetkých nadšencov digitálnych technológií, webu a dizajnu.
- Ďalšie miesta, kde sa v Amsterdame stretáva startup komunita – Bouncespace, Start Hub, B.Amsterdam.
Výhody:
- kozmopolitné prostredie
- rôznorodý trh sa hodí vo fáze testovania nápadu
- komunikačný jazyk angličtina
- šieste najrýchlejšie pripojenie k internetu
- množstvo talentovaných ľudí, od kreatívcov po programátorov
Nevýhody:
- Holandsko s 18 miliónmi obyvateľov je malý trh
- málo investorských príležitostí (aj úspešné holandské startupy sa obzerajú po investoroch za hranicami)
Vydať sa do sveta a skúsiť šťastie v zahraničí je obohacujúca skúsenosť. Zahraničný trh a cudzie prostredie dokonale preveria, či je váš nápad schopný obstáť aj v globálnej konkurencii. A ak sa človek po čase vráti domov, vie už jasnešie pomenovať, ktoré veci fungujú a čo by naopak bolo treba zmeniť. Či už vo vlastnej firme alebo v spoločnosti, v ktorej žije.
Aké mestečká v Európe sú podľa vás najlepšie pre rozbeh podnikania? Napíšte nám svoj názor do komentárov na facebookovej stránke Sódy.
Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma
Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.
Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.