Kam sa v Európe oplatí ísť za startup scénou

Toto sú najlepšie mestá na podnikanie, ktoré ponúkajú inšpiratívne pracovné prostredie, príležitosti pre získanie investícií alebo kreatívnych zamestnancov.

Zvažujete, že odídete zo Slovenska a nájdete si prácu v inovatívnom prostredí alebo si v niektorej európskej metropole založíte vlastný startup?

Poradíme vám, v ktorých mestách sa startupovej komunite najviac darí a ako to využiť:

Londýn

O Londýne sa často hovorí ako o európskom hlavnom meste startupov. Takzvaný vnútorný Londýn je suverénne najbohatším regiónom v Európe, takže ak hľadáte investora pre nový nápad, tu ste na správnom mieste.

Londýn
Londýn
Londýn

Autor fotografií: Pablo Cabezos

Kde začať:

Výhody:

 • daňové úľavy pre začínajúcich podnikateľov (až do 72%)
 • firmu si tu založíte cez internet za 15 libier
 • najlepší mentori, množstvo príležitostí a veľký počet investorov
 • štátom dotovaná podpora zo strany univerzít, advokátskych kancelárií atď.
 • všade vám stačí angličtina

Nevýhody:

 • vysoké náklady na priestor (stôl v coworkingu stojí 300 libier na mesiac a väčšina je obsadených)
 • vysoké náklady na mzdy (priemerný vývojár má plat 35 tisíc libier ročne)
 • nájmy bytov sa pohybujú okolo tisíc libier mesačne

Berlín

Berlín síce neponúka toľko možností ako Sillicon Valley alebo Londýn, má však dobrú polohu – z jednej strany je obklopený lacnou a kvalifikovanou pracovnou silou z bývalého východného bloku a z druhej investorským kapitálom z bohatších západných krajín.

Berlín
Berlín
Berlín
Berlín

Autori fotografií: Heisenberg Media

Kde začať:

Výhody:

 • O talentovaných ľudí tu nie je núdza. Berlín má na svedomí odliv mozgov najmä z Poľska, Českej republiky, pobaltských štátov či Ukrajiny.
 • Náklady na život nie sú také vysoké, ako v iných hlavných mestách. Najesť sa v reštaurácii stojí skoro rovnako, ako nakúpiť si v supermarkete. Relatívne lacné sú aj kancelárske priestory.

Nevýhody:

 • Hlavnou nevýhodou je nemecká byrokracia, ktorá je na tom síce stále lepšie ako slovenská, Nemci si však oproti iným západným krajinám stále držia svoju úradnícku mentalitu. Vybaviť založenie firmy tu v priemere trvá 15 dní a zahŕňa návštevy notára, úradov a účtovníka.
 • Problémom môže byť aj jazyková bariéra. V pracovnej sfére je angličtina bežná, ale pre život v Berlíne jednoducho potrebujete vedieť nemecky.

Viedeň

Viedeň sa aktuálne umiestnila na prvej priečke rebríčka najlepších miest pre život. Vynikajúco fungujúca verejná doprava, galérie, múzea, dostupné bývanie, lekárska starostlivosť a vzdelané obyvateľstvo sú hlavné dôvody tohto prvenstva. A práve vďaka vzdelaným mladým ľuďom sa tu darí organizovať kvalitné konferencie a zhánať pre tento región silných investorov.

Viedeň
Viedeň
Viedeň

Autori fotografií: Pixabay (1,2), Heisenberg Media (3)

Kde začať:

Výhody:

 • Viedeň má ideálnu pozíciu pre prienik na nemecky hovoriace trhy Švajčiarska, Nemecka a Rakúska. A zároveň prepája západnú a východnú Európu.
 • Na kvalitných školách tu študuje viac ako stotisíc ľudí. Dajú sa tu nájsť talenty s nižšími mzdovými nákladmi ako inde.

Nevýhody:

 • Pri založení GmbH (obdoba s.r.o.) potrebujete na začiatok zložiť minimálne 10 tisíc eur a náklady na “vybavovačky” sa môžu pokojne vyšplhať aj na dve tisícky.
 • Vybaviť pre startup dotáciu od štátu je pomerne zdĺhavý byrokratický proces.

Amsterdam

Amsterdam lákal pre svoje voľnomyšlienkárske prostredie bohémov, filozofov a snílkov z celej Európy už od 16. storočia. Dnes v meste žije približne 180 národností. Ak viete robiť biznis tu, viete ho robiť po celom svete.

Amsterdam
kanál
kanále

Autori fotografií: Łukasz Lech (1), Bert Kaufmann (2), Hernan Pinera (3)

Kde začať:

 • Rockstart – coworkingové priestory, aj súkromné kancelárie v centre mesta. Rockstart je aj organizátor podujatí pre startupovú komunitu a podnikateľský inkubátor s armádou mentorov a podporných programov pre úplných nováčikov.
 • Hackers & Founders – najväčšia komunita vývojárov a technologických firiem v Holandsku.
 • Bovendebalie – coworking s útulnou kaviarňou v prízemí. Pravidelne organizuje verejnú akciu Open Coffee Amsterdam pre všetkých nadšencov digitálnych technológií, webu a dizajnu.
 • Ďalšie miesta, kde sa v Amsterdame stretáva startup komunita – Bouncespace, Start Hub, B.Amsterdam.

Výhody:

 • kozmopolitné prostredie
 • rôznorodý trh sa hodí vo fáze testovania nápadu
 • komunikačný jazyk angličtina
 • šieste najrýchlejšie pripojenie k internetu
 • množstvo talentovaných ľudí, od kreatívcov po programátorov

Nevýhody:

 • Holandsko s 18 miliónmi obyvateľov je malý trh
 • málo investorských príležitostí (aj úspešné holandské startupy sa obzerajú po investoroch za hranicami)

Vydať sa do sveta a skúsiť šťastie v zahraničí je obohacujúca skúsenosť. Zahraničný trh a cudzie prostredie dokonale preveria, či je váš nápad schopný obstáť aj v globálnej konkurencii. A ak sa človek po čase vráti domov, vie už jasnešie pomenovať, ktoré veci fungujú a čo by naopak bolo treba zmeniť. Či už vo vlastnej firme alebo v spoločnosti, v ktorej žije.

Aké mestečká v Európe sú podľa vás najlepšie pre rozbeh podnikania? Napíšte nám svoj názor do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tajomstvo efektívneho tréningu: Nájdite si sparing partnera

Neviete sa donútiť športovať pravidelne? Riešenie je vcelku jednoduché a nenásilné - nájdite si parťáka. Potvrdzujú to aj vedci.

Neviete sa motivovať športovať pravidelne? Riešenie je vcelku jednoduché a nenásilné – nájdite si parťáka. Potvrdzujú to aj vedci. Podľa výskumu publikovaného v Žurnáli experimentálnej sociálnej psychológie, vám prospeje už aj príležitostný tréning vo dvojici. Dokonca aj virtuálny.

Vedci v spomínanom výskume zisťovali, ako tímová mentalita ovplyvňuje myslenie. Psychológovia z Univerzity v Stanforde vykonali päť experimentov, pri ktorých testovacie skupinky pozostávali z troch až piatich účastníkov. Tí sa snažili poskladať puzzle.

V tíme to išlo lepšie

Niektorí účastníci sa už predtým stretli v skupinách a následne ich poslali do oddelených miestností, aby skúsili poskladať to, čomu verili, že je ich časť toho istého puzzle. Iní účastníci skladali puzzle sami ‒ nevedeli, že s niekým spolupracujú.

I keď všetci v podstate pracovali sami, tí, ktorí si mysleli, že boli v puzzle tíme, pracovali na riešení o 48 percent dlhšie. Tímoví hráči taktiež aktivitu ohodnotili ako zaujímavejšiu a boli viac motivovaní dokončiť ju. Podľa vedcov trénovanie v tíme pomáha zmeniť naše myslenie z práce na hru. Pozrite sa na to takto ‒ keď ste vo fitku s kamarátom, váš tréning je zároveň aj sociálnou interakciou. A ako ukázala štúdia, nemusíte byť spolu ani v jednej miestnosti, aby ste tento efekt pocítili.

Takže, ak si pôjdete nabudúce zabehať s kamarátom, je pravdepodobné, že vydržíte dlhšie a bude vás to viac baviť.

Pomôžu aj virtuálni kamoši

Používanie mobilných aplikácií v súťažení s inými ľuďmi vám môže pomôcť prekonať ten povestný extra kilometer na bežiacom páse, len aby ste sa ocitli na vrchu tabuľky. Inak povedané, v rámci vášho tréningu dostávate, okrem uspokojenia z dosiahnutia vášho osobného cieľa, ešte niečo naviac.

Ďalším doležitým faktorom je zvyšovanie výkonnosti. Mať vo fitku sparing partnera vám síce dopomôže k pocitu zodpovednosti, ale ak si chcete tréning naozaj užiť, a cítiť sa počas neho viac motivovaný, urobte si z tréningu zábavu, nie povinnosť.

Ako to všetko viete využiť, ak trénujete osamote? Zoberte pár priateľov a zaregistrujte sa do tej istej fitness aplikácie, tak, aby ste si vedeli sledovať pokrok. Aplikácie ako: MyFitnessPal, MapMyFitness a UA Record sú skvelými tipmi kde začať. Dokonca si viete stanoviť skupinové ciele alebo súťažiť proti skupine priateľov či kolegov namiesto medzi sebou.

A aby bolo jednoduchšie ísť na hodinu spinningu aj v nedeľu ráno, urobte si z toho priateľskú stretávku a potom spolu choďte na neskoré raňajky.

Článok bol pripravený v spolupráci s tréningovou aplikáciou MyFitnessPal dostupnou pre Apple aj Android zariadenia.


Lifetech: Čo je nové