Kurzy, knihy, články – je veľa spôsobov, ako sa zlepšovať a získavať nové poznatky. A predsa, pri pohľade späť, knihy a publikácie nie sú tým, čo nám ostáva v pamäti.
Omnoho viac si totiž pamätáme ľudí, ktorí nás niečo naučili. Môžu to byť učitelia, starší kolegovia a prakticky ktokoľvek, kto nám odovzdal niečo užitočné pre život a kariéru. Môžme ich nazvať mentormi.
Mať dobrého mentora je skvelé, no nájsť ho nie je jednoduché. Keď sa vám to raz podarí, je to najpriamejší, najrýchlejší a najinteraktívnejší spôsob, ako získať a zužitkovať informácie.
Ako hľadať
Hľadať mentora medzi ľuďmi, s ktorými ste predtým nikdy neboli v kontakte, iba zriedkakedy funguje. Pozitívne väčšinou reagujú tí, s ktorými sa poznáte a nemusíte ich presviedčať o svojej šikovnosti, potenciále a charaktere.
A čo je hlavné, mentor sa vám bude venovať vtedy, keď vie, že jeho rady a vedomosti využijete do maximálnej možnej miery.
Ak predsa len chcete človeka tohto typu zaujať a osobne sa nepoznáte, najprv sa musíte dostať do “hľadáčika”. Sledujte jeho príspevky na sociálnych sieťach, prispievajte konštruktívnymi príspevkami do diskusií, zdieľajte príspevky, skrátka, snažte sa byť akokoľvek užitoční, nie však nasilu. Až potom niečo žiadajte.
Vcíťte sa do jeho kože
Predstavte si, že máte denno denne v pošte desiatky žiadostí a prosieb. Ak by ste si mali vybrať jedného z týchto ľudí, na základe čoho by to bolo a prečo? Ak chcete mať dobrého mentora, sami sa staňte osobou, ktorú by ste si vybrali vy.
Opýtali sme sa aj troch mladých podnikateľov, ktorí si našli svojich mentorov, v čom vidia výhody pre svoje podnikanie, a kam ich to v kariére posunulo:
Slavomír Hruška, Localization Guru
K mentorovi som sa dostal náhodou, stretli sme sa vo Viedni na podujatí Lean Startup Maschine. Pomáha mi hlavne v rýchlejšie a efektívnejšie overovať vlastné nápady, získavať kontakty a financie – všetko čo treba k úspešnému podnikaniu.
Vďaka radám mentora som za dva mesiace urobil radikálne zmeny v spôsobe myslenia. Napríklad som sa namiesto zháňania investorov, sústredil viac na zákazníkov. To umožnilo firme rásť o 40 až 100 percent mesačne behom šiestich mesiacov. Teraz už investorov nemusíme hľadať.
Mentora sme oslovili my a dohodli si spoločný obed. Nebolo to vyslovene o hľadaní. Riešili sme jeden problém, preto sme si chceli nechať poradiť, resp. aspoň si vypočuť názor niekoho, kto má viac skúseností.
Mentor nám pomáha získať iný pohľad na vec, no v konečnom dôsledku je rozhodnutie aj tak na nás. Dáva nám to ale lepší pocit, že sme dôležité rozhodnutia nerobili len tak “z brucha”.
Výrobca krmiva to nemá jednoduché. S kamarátkou, s ktorou podnikám, sme potrebovali niekoho s odbornými vedomosťami a zároveň niekoho, kto rozumie našim klientom – zvieratám.
Našim mentorom sa preto stal veterinár, ktorý má jednak bohaté praktické skúsenosti, no zároveň je úspešný v podnikaní. Pochopiteľne, najdôležitejšia pre nás je jeho odbornosť a potom zapálenosť pre vec, no pomáha nám aj pri marketingu a cenotvorbe.
Netreba však zabúdať, že mentor vám síce môže dať vietor do plachiet, no kormidelníkom ste vy, teda aj zodpovednosť je vo vašich rukách. Pre mňa je mentor osoba, ktorá nás vedie k vyššej odbornosti, a teda v konečnom dôsledku aj k spokojnosti zákazníkov.
Ďalšie výhody
Okrem opory pri rozhodovaní, odbornosti, či nového pohľadu na veci, má mentoring aj ďalšie, nepriame výhody. Mentor totiž môže byť aj dôverníkom, ktorému môžete povedať to, čo iným z firmy nie.
Zároveň môže byť aj zdrojom motivácie. Vie dať informácie z prvej ruky a zároveň máte pred sebou živý dôkaz toho, že sa niečo dá uskutočniť. A čo je ešte lepšie, môžete sa poučiť z cudzích chýb a nemusíte ich opakovať znovu.
Možno by sa mohlo zdať, že mentoring je dobročinná aktivita, pretože nie vždy býva finančne odmenená. V skutočnosti ide o to, že aj sám mentor sa vzdelávaním iných, posúva na vyššiu úroveň a získava veľa nápadov a inšpirácie.
Ak máte začínajúci projekt v oblasti gastronómie a radi by ste sa poradili so skúsenejšími, prihláste ho na podujatie Mentors’ Night: Gastro, ktoré sa bude konať v bratislavskom KC Dunaj 19. júla. Môžete tam spoznať svojho budúceho mentora, nájsť veľa nových kontaktov a zistiť, kam sa viete posunúť za jeden večer.