Precvičte si mozog a zlepšite koncentráciu: 5 hravých možností, ako na to

Pár jednoduchých a zábavných spôsobov, ako sa naučiť robiť len jednu vec poriadne.

Koncentrácia. Jedna z najdôležitejších vecí pre náš každodenný život, najmä jeho pracovnú časť. Často s ňou však máme problém. Nie je sa čomu čudovať. Máme k dispozícii nekonečné množstvo stimulov – technológie a sociálne siete – ktoré našu koncentráciu doslova drvia na malinké čiastočky.

Ak k tomu všetkému prirátame ešte únavu a stres, výsledok je milión začatých vecí, dokončená ani jedna, nestihnuté termíny v práci a z toho plynúci stres a zdravotné problémy.

Existuje však pár jednoduchých, a dokonca zábavných spôsobov, ako sa naučiť robiť len jednu vec poriadne.

Dospelí sa hrajú tiež

Tak ako sa vieme naučiť napríklad cudzí jazyk, vieme aj náš mozog naučiť plne sa sústrediť. Napríklad aj hrou. Akou konkrétne, tak o tom bližšie nižšie:

Krížovky, sudoku, osemsmerovky či kartové hry

Krátime si nimi voľné chvíľky či dlhé zimné večery. No nielen to, precvičujeme tak aj našu pamäť, vedomosti a vytrvalosť. Mladšie ročníky môžu preferovať skôr tie počítačové verzie, kde vedú súboje s výpočtovou technikou. Krížovky taktiež pomáhajú zvyšovať našu slovnú zásobu, a so sudoku si okrem pamäte trénujeme aj logiku.

Rubikova kocka

Rubikova kocka je už síce hitom minulého storočia, no stále mimoriadne populárna hračka pre malých i veľkých. Precvičujete si pri nej logické myslenie, vytrvalosť a trpezlivosť. Hrať sa s touto kockou je tiež excelentná metóda ako si vylepšiť svoju priestorovú inteligenciu.

Scrabble

Stolová hra, ktorú pozná hádam každý človek. Nielenže pomáha budovať slovnú zásobu, ale rozvíja aj strategické myslenie a schopnosť rýchleho rozhodovania sa. Musíte totiž rozmýšľať, ako z každého písmena “vyžmýkať” čo najviac bodov, a ako svojimi ťahmi nepomáhať viac súperovi, než sebe. Nehovoriac o tom, že pri tejto hre môžete stráviť naozaj plnohodnotný čas s rodinou a priateľmi.

Žonglovanie

Táto činnosť, ktorá v mnohých evokuje skôr cirkusovú zábavku, je v skutočnosti naozaj skvelým tréningom nielen pre mozog, ale aj pre telo. Nielenže spaľujete kalórie, ale sa aj okamžite odpútate od všetkých vecí, ktoré vám nedajú pokoj a paralyzujú myseľ. Žonglovanie vás okamžite pohltí a nedovolí myslieť takmer na nič iné. Odbremení vás od stresu, vďaka čomu sa budete môcť k práci vrátiť s čistou hlavou.

Appky pre smartfóny

V ére smartfónov sa nám otvorili ďalšie možnosti ako trénovať svoj mozog a pozornosť kdekoľvek sme a kedykoľvek máme chvíľu čas. Na trhu s aplikáciami akoby sa roztrhlo vrece s appkami na udržiavanie si našich hláv v kondícii.

Platí však, že hraním takýchto appiek sa z vás nestanú múdrejší alebo šťastnejší ľudia, no určite si zlepšíte schopnosť reagovať na situácie lepšie poprípade mať väčšiu kontrolu nad svojimi emóciami.

Smartfónové aplikácie neslúžia nato, aby zlepšovali mentálne zdravie či pohodu, ale zlepšia nám schopnosť poznávať, riešiť problémy, zlepšiť pamäť a u starších ľudí zvýšiť reakcie.

Možností tréningu mozgu a schopnosti dokázať sa plne sústrediť na prácu je veľa a každému človeku bude vyhovovať niečo iné. Nie je dôležité, čo robíte, a ktorú z metód si zvolíte, ale to, že sa tomu budete venovať pravidelne a dlhodobo. Váš mozog sa vám patrične odvďačí a pomôže vám prácu rýchlejšie dokončiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

V krátkom filme sa vyberiete so slovenskými surfermi na Azorské ostrovy

Za vlnami nemusíte cestovať do Austrálie, s mladým filmárom objavíte čarovné destinácie na surfovanie aj v Európe.

Surfovanie je šport, ktorý pochopíte, až keď sa zveziete na svojej prvej vlne. A potom je ťažké prestať. Čoraz viac Slovákov objavuje jeho čaro a cestuje do vzdialených destinácii v snahe nájsť ideálne podmienky.

V týchto dňoch má premiéru krátky surferský film z produkcie Michala Csádera a Jakuba Šipoša, ktorí sa vybrali objavovať jeden z ostrovov Azorského súostrovia. Ich nový film s názvom The Right Place – São Miguel je druhým z produkcie šikovného mladého fotografa a filmára Jakuba Šipoša.

prvom videoprojekte zo série The Right Place sa vydali do jednej z najvychytenejších surferských destinácii v Európe. Je ňou sopečný ostrov Fuerteventura patriaci ku Kanárskym ostrovom. Surferi Michal Csáder a Vlado Vizváry, ale napríklad aj miestny výrobca surfov, nám prostredníctvom rozhovorov približujú, ako sa zrodila ich láska k oceánu.

Ich druhou destináciou boli Azory, na ktorých strávili takmer pol roka. Ponúkli im krásne scenérie a úžasnú prírodu. A predovšetkým, vlny, ktoré mali iba pre seba.

Ostrov São Miguel, známy aj ako „Zelený ostrov“, je najväčším a najobývanejším ostrovom v Azorskom súostroví. Je dlhý 63 kilometrov, široký 15 kilometrov a nachádza sa takmer v strede Atlantického oceánu – 1 400 kilometrov od pobrežia Portugalska. Výjazdy po tomto čarovnom ostrove začínali v malej rybárskej dedinke Moisteros na západe ostrova.

Video o expedícii na jeden z ostrovov Azorského súostrovia získalo na 17. ročníku festivalu Hory a Mesto od odbornej poroty cenu mladého filmára. Gratulujeme! Kam sa chalani vyberú nabudúce, môžete sledovať na stránke projektu The Right Place.

Pozrite si fotogalériu z ostrova São Miguel a prečítajte si viac o projekte v ďalšom článku.

Sedemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO v Bratislave sa začína 6. apríla 2016. Ponúkne vyše 40 filmov, z toho osem slovenských, predstaví sa 29 hostí a o „cestovaní inak“ vám porozpráva 30 dobrodruhov.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové