Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox

So psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa pozreli na význam digitálneho detoxu a jeho obľúbené formy, vďaka ktorým nebudú mať technológie nad vami prevahu.

Vonkajších podnetov je dnes toľko, že môžu ľahko prehlušiť vnútorný svet človeka. Digitálny detox ich pomáha obmedziť a prispieva k tomu, aby človek lepšie vnímal vlastné potreby. Ak cítite, že by vám prospela zmena, je namieste uvažovať o digitálnom detoxe. 

Prečítajte si: Veľa ľudí hľadá prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú, hovorí psychologička Rušarová

Popri vonkajších podnetoch existujú aj vnútorné. Sú to stimuly, ktoré prichádzajú z nášho vnútra. Patrí medzi ne napríklad to, čo cítime v svaloch, ako nám tlčie srdce, ale aj naše emócie a myšlienkové asociácie.

Rýchlejšie si však uvedomíme to, čo prichádza zvonka. Dáva to zmysel aj evolučne – keby človek prednostne nespracoval vonkajšie podnety, neprežil by, pretože to, čo prichádza zvonka, môže byť nebezpečné.

Vonkajšie podnety tak väčšinou dostávajú prednosť pred uvedomovaním si vnútorných podnetov. A ak človek neustále „visí“ na technológiách, môže sa stať, že ani nevie, ako sa vlastne cíti.

O pokuse s bezodnou polievkou

Na túto tému sa urobilo množstvo zaujímavých pokusov, napríklad ľuďom dali jesť z bezodnej misky, teda z misky, do ktorej pomocou skrytej hadičky neustále dotekala polievka. Niektorí z nich mohli popri jedení sledovať niečo pútavé na tablete.

Ľudia, ktorí počas jedenia sledovali tablet, zjedli oveľa viac polievky ako tí, ktorí ho nesledovali. Neuvedomovali si, či im polievka ešte chutí a či sú už sýti. Dokonca si ani nevšimli, že im polievka neustále priteká.

Digitálny detox ako cesta k sebadisciplíne

Ak chcete s digitálnym detoxom začať, je potrebné povedať, že ide o intuitívny koncept, nie odborný termín, a neexistujú žiadne dáta, ktoré by potvrdzovali, že má na ľudí paušálne pozitívny dosah. To však neznamená, že sa nemáme v prípade potreby obmedzovať v používaní technológií a pestovať sebadisciplínu.

Ľudia majú odlišný životný štýl a od digitálneho detoxu majú rôzne očakávania, preto aj vhodná forma detoxu môže byť pre každého iná. Týchto 5 tipov vám pomôže, aby ste si zvolili formu, ktorá je pre vás vhodná.

1. Odložte mobil pred spaním

Mnohí ľudia už prišli na to, že sa im lepšie zaspáva a majú pokojnejší spánok, keď pred spaním obmedzia tzv. screen time.

Neexistuje však paušálne odporúčanie, ako dlho pred spaním by ste mali mobil či tablet odložiť. Platí, že deti a ľudia, ktorí majú veľmi dráždivú nervovú sústavu, sú úzkostní alebo napätí, potrebujú výrazne viac času, aby sa pred spaním upokojili.

2. Stanovte si pravidlá, kedy budete mobil kontrolovať

Ľudia majú mobil na dosah takmer permanentne, je dokázané, že rodičia sa dotýkajú telefónov častejšie ako vlastných detí. Ak aj vy zo zvyku neustále kontrolujete svoj mobil, má zmysel vytvoriť si pravidlá, kedy ho budete kontrolovať.

Môžete sa napríklad rozhodnúť, že sa pozriete, či vám neprišiel očakávaný e-mail, ale nebudete otvárať iné aplikácie, prípadne si môžete stanoviť, že budete svoj telefón kontrolovať len niekoľkokrát denne alebo iba v určitých časoch.

Myslite však na to, že tieto pravidlá vždy musia byť ruka v ruke s tým, čo robíte a ako žijete.

3. Doprajte si oddych od sociálnych sietí

Niektorí ľudia sa nepotrebujú úplne odstrihnúť od technológií, postačí im, ak na nejaký čas vypnú sociálne siete. Ide hlavne o ľudí, ktorí sa neustále porovnávajú s inými a sledujú, ako žijú, ako vyzerajú či akí sú úspešní.

Je dobré myslieť na to, že sociálne siete ponúkajú zhustený a vylepšený obraz reality, čo môže v človeku vyvolať pocit, že všetkým ostatným život funguje ľahko, len vám nie.

Ak vám to znie povedome, možno vám prospeje urobiť si detox od sociálnych sietí.

4. Dajte si deň off a venujte sa svojim koníčkom a blízkym

Ak túžite stráviť pokojný deň sami so sebou alebo s rodinou, vyskúšajte odložiť mobil alebo tablet.

Aby ste zvládli celý deň offline, je dobré začať postupne. Pekným príkladom môže byť návšteva starých rodičov, kde niekedy ľudia prirodzene všetko odložia a venujú sa jeden druhému. Ak sú takéto návštevy pravidelné, môže sa z nich stať príjemný detoxový rituál, vďaka ktorému si lepšie privyknete na čas bez mobilu.

5. Vyskúšajte dovolenku bez technológií

Jednou z foriem digitálneho detoxu je (krátka) dovolenka s cieľom stráviť kvalitný rodinný čas bez technológií.

Aby sa snaha neminula účinku, mala by všetkým zúčastneným dávať zmysel. Každý by mal mať priestor pripraviť sa na to, že výlet strávite na mieste, kde napríklad nie je signál. Zároveň je dôležité zabezpečiť všetkým zúčastneným náhradu za technológie – spoločný program, ktorý rodinu stmelí.

Tieto spôsoby, ako obmedziť vplyv vonkajších podnetov na ľudský život, nie sú jediné.

Môžete napríklad odložiť technológie počas jedla, vymedziť si jednu miestnosť v byte, kde sa nebudú používať, vypnúť Wi-Fi na určitú časť dňa alebo si len stíšiť notifikácie. Na každého funguje niečo iné, treba len experimentovať a nájsť vhodné formy pre seba.


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj deti. Preto O2 v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha pripravila už druhú sériu projektu Telesná na doma, prostredníctvom ktorej chce prispieť k tomu, aby sa na pohyb detí nezabúdalo ani počas týchto náročných mesiacov. Všetky videá nájdete na akademia.o2.sk

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tento mesiac môžete vymeniť starý Samsung za nový s bonusom až 200 €

Kúpte si Samsung Galaxy S20 FE a získajte pri odpredaji starého Samsungu hodnotný bonus.

Obľúbený modelový rad Galaxy S20 sa rozrastá o novinku s označením S20 FE, teda fanúšikovskú edíciu. Výrobca v tomto prípade ponúka dostupný smartfón s výbavou presne podľa prianí fanúšikov.

Zdravší život vďaka smartfónu? Niekedy stačí pár jednoduchých nastavení a jedna či dve appky. Zistite viac

Podľa fanúšikov Samsungu má cenovo dostupný smartfón 6,5-palcovú uhlopriečku s AMOLED Full HD+ displejom. Čítačka odtlačkov prstov je skrytá pod displejom a nesmie chýbať ikonický priestrel zobrazovacej plochy, v ktorom sa nachádza 32-megapixelový selfie fotoaparát. Všetky tieto vlastnosti novinka Samsung Galaxy S20 FE, samozrejme, má.

Okrem nich ponúka aj 6 GB pamäť RAM a 128 GB úložného priestoru, ktorý môžete pomocou microSD karty rozšíriť až na 1 TB. Nechýba USB-C, batéria s kapacitou 4 500 mAh, Bluetooth 5.0, NFC čip alebo certifikácia IP68.

Fotovýbave na zadnej strane zariadenia kraľuje hlavný 12 Mpx snímač podporený 12 Mpx superširokým fotoaparátom so zorným uhlom 123° a zoomom 8 Mpx.

Vymeňte svoj starý Samsung za novinku Samsung Galaxy S20 FE

Nastal čas na výmenu vášho staršieho Samsungu a fanúšikovská edícia obľúbeného modelu S20 sa vám javí ako dobré riešenie? Teraz máte možnosť ušetriť odpredajom vášho starého zariadenia a získať bonus až 200 €.

Akcia Vymeňte starý za nový platí od 2. 10. do 31. 10. 2020 alebo do vyčerpania bonusov. Výkupná cena sa môže meniť podľa stavu opotrebovania starého zariadenia, ktoré chcete odpredať.

Modely so zvýhodnenou výkupnou cenou sú zo série Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy Note10. Podrobné informácie a aktuálne zvýhodnené ceny nájdete na www.novysamsung.sk.

Postup vykúpenia starého zariadenia na uplatnenie bonusu

 1. Na stránke www.novysamsung.sk zaregistrujte svoje staré zariadenie, ktoré chcete odpredať. Je nutné vypísať informácie o zariadení a jeho stave.
 2. Rovnako na stránke www.novysamsung.sk musíte zaregistrovať nové zariadenie Samsung Galaxy S20 FE. Je nutné zadať tieto informácie o zariadení:
  a. model zariadenia,
  b. IMEI číslo nového zariadenia,
  c. dátum kúpy nového zariadenia,
  d. informácie o predajni, v ktorej ste nové zariadenie kúpili,
  e. nahrať kópiu pokladničného dokladu/faktúry nového zariadenia.
 3. Za staré zariadenie vám bude bonus, teda zostatková cena starého zariadenia plus bonus vo výške až 200 €, vyplatený prevodom na účet, ktorý ste uviedli v registrácii.

Informácie k uplatneniu bonusu

 • Doklad o kúpe smartfónu bude akceptovaný s dátumom maximálne do 31. 10. 2020.
 • Registrácia potrebných údajov na www.novysamsung.sk bude možná od 2. 10. 2020.
 • Podrobné pravidlá a viac informácií nájdete na www.novysamsung.sk.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac