Matej Tóth: Doprajte svojim deťom prirodzený pohyb a s výberom športu radšej počkajte

Olympijský víťaz a zakladateľ O2 Športovej akadémie Mateja Tótha odporúča nechať deťom radšej viac voľnosti na preliezačkách, ako im už v ranom detstve plánovať športovú kariéru.

Patríte medzi rodičov, ktorí túžia mať zo svojho dieťaťa ďalšieho Hamšíka alebo Cháru? Alebo práve hľadáte spôsob, ako deti priviesť k tomu, aby sa viac hýbali a pohyb ich tešil? S olympionikom Matejom Tóthom sme sa porozprávali o tom, ako u detí budovať zdravý vzťah k pohybu a zbytočne ich nepreťažovať.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako deti motivovať na pohyb,
  • čo okrem kondície môže dieťa získať vďaka športu,
  • kedy je dieťa pripravené na športový krúžok,
  • ako deťom kompenzovať presedený deň.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvite si spolu s nimi podľa O2 Telesnej na doma

Ešte pred zhoršením aktuálnej situácie a sprísnením opatrení si Matej Tóth pre Sódu zapózoval aj so svojimi dcérami Emmkou a Ninkou.


Hýbu sa dnešné deti málo?

V minulosti sa rozhodne hýbali viac. Dnešné deti majú viac stimulov, ktoré ich lákajú, a to zapríčiňuje, že majú pohybu menej ako kedysi. Možností síce neubudlo, ale na deti číha omnoho viac lákadiel vo forme technológií.

Aké sú hlavné dôvody, prečo by mali rodičia viesť deti viac k pohybu a športu?

Pevne verím, že nie je nutné vysvetľovať, že pohyb a šport patria k zdravému vývoju dieťaťa. Nie každý však vie, že pravidelný šport pomáha aj v rozvoji osobnosti. Ja som začínal s organizovaným športom ako desaťročný a teraz viem s istotou povedať, že mi pomohol aj s rozvojom osobnosti. Vďaka športu a výchove svojich rodičov som nadobudol úžasné schopnosti.

Od ľudí z personálnych agentúr dokonca viem, že pri výbere zamestnanca často uprednostnia bývalého profesionálneho športovca. Vedia totiž, že disponuje cieľavedomosťou, zodpovednosťou a najmä schopnosťou rozhodovať sa. To sú dnes veľmi cenené vlastnosti.

Ako by mali s pohybom začínať škôlkari? Stačí, keď sa hrajú na preliezačkách alebo je dobré ich už zapísať na nejaký krúžok?

Škôlka je výborná v tom, že deti v nej ešte nesedia väčšinu dňa za stolom a nepíšu. Majú teda viac priestoru hýbať sa. Dobré materské školy zvyknú mať vypracovaný aj pohybový program.

Aj my v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha ponúkame materským školám cvičenia podľa našej metodiky, ale často stačí vnímavá pani učiteľka, ktorá robí s deťmi každý deň nejakú pohybovú činnosť.

Pevne verím, že nie je nutné vysvetľovať, že pohyb a šport patria k zdravému vývoju dieťaťa. Nie každý však vie, že pravidelný šport pomáha aj v rozvoji osobnosti.

V škôlke je pohyb ešte prirodzený. Zlom nastáva pri prechode zo škôlky do školy, keď deti začínajú viac sedieť. Škôlkarov by som preto ešte nezaťažoval výraznejšou aktivitou.

Samozrejme, sú aj krúžky ako gymnastika a plávanie, s ktorými sa začína oveľa skôr, pretože deťom raný tréning môže pomôcť v budúcej športovej kariére.

Ak vidíme u dieťaťa pohybový talent, oplatí sa rozmýšľať už v predškolskom veku nad výberom konkrétneho športu?

Z môjho pohľadu je v takomto veku na rozvíjanie športovej špecializácie veľmi skoro. Ak vidíme, že dieťa sa rado hýbe, je dobré ho v pohybe podporovať a vymýšľať mu rozmanité aktivity.

Dieťa ešte nedokáže posúdiť, či chce byť futbalista, cyklista, tenista alebo sa chce venovať inému športu. Vníma však, že pohyb ho baví, v čom ho treba podporovať. Dôležité je aj to, aby sa hýbalo vtedy, keď chce a má chuť.

Ak je dieťa pohybovo veľmi aktívne a rodičia nemajú čas sa mu v tomto smere venovať, dal by som mu možnosť vyskúšať si gymnastiku, atletiku alebo plávanie. V žiadnom prípade by som však neplánoval dopredu vychovať z predškoláka Hamšíka alebo Sagana.

Niektorí rodičia veria, že ak nedajú dieťa na gymnastiku alebo atletiku už ako štvorročné, neskôr nebude stíhať za deťmi, ktoré trénujú od raného veku. Čo by ste poradili rodičom, ktorí majú podobné ambície?

Aj gymnastika sa dá riešiť v rámci všeobecnej pohyblivosti, napríklad lezením po strome či na preliezačkách alebo skákaním na trampolíne. To je v zásade gymnastika, ktorá dieťaťu v tomto veku úplne stačí.

Skorým zaradením do krúžku by sme mohli dieťa aj odradiť. Ja som zástanca prirodzenej prípravy na športovú kariéru.

Deti v predškolskom veku sa rady hýbu a rodičia sa preto o ne často boja. Sú tieto obavy oprávnené alebo je dobré dať deťom viac voľnosti?

Je to veľmi individuálne. Spomínam si, aké neposedné boli v tomto období naše deti. Moje dcéry majú teraz desať a dvanásť rokov a dnes si skôr vravím, že by som ich spätne povzbudzoval na preliezačkách a nabádal k vymýšľaniu ešte viac. (smiech)

Rozumiem, že je niekedy na nevydržanie pozorovať, čo deti stvárajú, ale považujem to za dôležitú súčasť detstva, keď je dieťa aktívne a formuje si pohybový základ, z ktorého sa potom odvíja všetko ostatné.

Skorým zaradením do krúžku by sme mohli dieťa aj odradiť. Ja som zástanca prirodzenej prípravy na športovú kariéru.

Hovorili ste, že problém nastáva vtedy, keď dieťa začne chodiť do školy. V čom je ten zlom? 

V škôlke sa dieťa hrá, lozí po koberci a chodí každý deň na prechádzku alebo na dvor. A zrazu príde do školy, kde od ôsmej do jednej až na krátke prestávky v podstate sedí. Je to zlomový bod, keď pohyb treba suplovať alebo nahrádzať poobednou aktivitou.

V minulosti bolo prirodzené ísť po príchode zo školy von, kde deti liezli po stromoch, hrali futbal, hokejbal, a tak si pohyb nahrádzali. Nemali veľa možností, čo by mohli robiť. V televízii boli dva programy a smartfóny, počítače ani tablety ešte neboli.

V súčasnosti príde dieťa zo školy domov a väčšinou si unavené ľahne pred televízor alebo vezme do ruky tablet, nevykoná teda kompenzáciu sedenia. Preto je dôležité nahrádzať mu to organizovane.

Dnes sa vonku zídu možno dve-tri deti, ktoré majú ambíciu športovať, ale nevytvoria ani futbalový tím. Tu je vhodnejšie nahradiť prirodzený pohyb organizovaným, najmä ak ani rodič nestíha pre svoje povinnosti.

Treba deťom organizovať pohyb? Čo môže spôsobiť nedostatok pohybu u školákov? 

Väčšina detí má správne pohybové vzory geneticky dané a nepotrebuje dozor. Ak však neustálym sedením zaťažujú chrbticu, pohybové vzory začnú strácať. Chrbtica sa postupne zakrivuje, poskytuje telu nesprávnu oporu, v dôsledku čoho sa zaťažujú nesprávne svaly a tieto chyby spôsobujú skoliózu, krivú chrbticu alebo poruchy kĺbov.

Je niečo, čo by sa malo zmeniť v školách?

Ideálne by bolo, keby sa deti mohli viac hýbať. Ak je však v triede na 25 detí jedna pani učiteľka, nie je to reálne. Ak nie je iná možnosť, mali by sa aspoň počas prestávky poprechádzať a prebehnúť po dvore, aby telo dostalo nejakú kompenzáciu. To však na zachovanie pohybových vzorov, samozrejme, nestačí.

Väčšina detí má správne pohybové vzory geneticky dané a nepotrebuje dozor. Ak však neustálym sedením zaťažujú chrbticu, pohybové vzory začnú strácať.

Keby ste mali vytvoriť ideálnu školu zameranú nielen na šport, ako by to v nej vyzeralo? Bola by v nej veľká telocvičňa?

Telocvičňa by určite nechýbala. (smiech) Súčasťou vyučovania by boli každý deň aj pohybové aktivity. Počas dňa by deti trávili niekoľko hodín učením sa teórie a striedali by to s praxou vonku na vzduchu. Rozložil by som to tak, aby deti nesedeli štyri alebo päť hodín na jednom mieste.

Spomínali ste, že malé deti by sa ešte nemali špecializovať na šport. Od akého veku to už má zmysel? 

Už na prvom stupni základnej školy je vhodné zapojiť športovú aktivitu, ale mala by byť skôr všeobecná než špecializovaná. Neznamená to, že dieťa by nemalo navštevovať krúžok zameraný na konkrétny šport. Dôležitú úlohu tu zohráva tréner, ktorý by mal dbať na všeobecné danosti a rozvoj dieťaťa a nebazírovať na výkone u sedem- či osemročného dieťaťa.

Lenže nie každý tréner to tak robí. Aj preto sme sa rozhodli založiť O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorej cieľom je dať deťom práve všeobecný základ. Snažíme sa prilákať deti k športu a ukázať im, že to môže byť aj zábavné.

V Akadémii sú aj deti, ktoré už nejaký športový krúžok navštevujú, a my im ponúkame chýbajúci všeobecný a kondičný základ. Veľa detí chodí napríklad dvakrát do týždňa na futbal a dvakrát k nám. Povedať však dieťaťu, že z neho vyrastie futbalista, je v tomto veku stále priskoro.

V akom veku sa už dá posúdiť, na ktorý šport má dieťa predpoklady? Čo ak dieťa chodí na futbal, ale viac by sa hodilo na tenis?

Vek 10 rokov je hranica, keď prichádza čas na konkrétnejšiu špecializáciu. V rámci Akadémie sa okrem iného snažíme aj odhaliť, na ktorý šport má dieťa predpoklady, čo uľahčuje jeho ďalšie smerovanie.

Ak má dieťa dobrý základ a na tréningoch sa venovali aj všeobecnej príprave, netreba mať obavy z toho, keď sa v tomto veku rozhodne, že ho futbal prestal baviť a chcelo by vyskúšať iný šport.

V tomto veku je už dieťa rozumné a vie posúdiť, čo ho baví. Výnimkou sú už spomínané športy ako gymnastika a atletika, kde deti vo veku desať rokov už pomaly dosahujú vrcholové výkony.

Koľko by sa malo dieťa na prvom stupni základnej školy denne hýbať?

Malo by sa hýbať každý deň. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa deti a dospievajúca mládež vo veku od 5 do 17 rokov hýbali minimálne 60 minút denne.

Do toho sa počíta aj telesná výchova dva- či trikrát do týždňa, samozrejme, nie v tejto výnimočnej situácii, cesta do školy na bicykli alebo pešo i prechádzka so psom. Osobne som zástanca práve takýchto aktivít, ktoré dokážu odbremeniť aj rodiča.

Dieťa by sa malo hýbať každý deň. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa deti a dospievajúca mládež vo veku od 5 do 17 rokov hýbali minimálne 60 minút denne.

Dieťa by malo prirodzene chcieť tráviť čas hrou vonku. Svoju úlohu tu zohráva aj rodič, ktorý by mu mal byť vzorom a ísť sa s ním bicyklovať, korčuľovať alebo vybehnúť na kolobežku.

Čo robiť, ak dieťa už robí šport systematicky a darí sa mu, ale zrazu príde vek, keď sa mu prestane chcieť alebo ho niektoré veci na tréningu nebavia? Ako nájsť hranicu medzi tým, keď dieťa ešte máme motivovať, a tým, keď už nemá význam ďalej ho trápiť?

Má to rôzne úrovne. Pri prvej negatívnej skúsenosti netreba hneď dieťaťu povedať, aby skončilo. Naopak, treba ho podržať a hľadať cestu, ako problém vyriešiť. Či už porozprávať sa s trénerom, alebo sa pokúsiť niečo zmeniť v prístupe. Ak sa to však po týždňoch či mesiacoch nezlepšuje a dieťa stále cíti odpor, už by som to nesilil.

Práve vo veku 13-14 rokov sa vo väčšine športov začína reálne makať. A v tomto momente to veľa detí vzdá, lebo si uvedomia, že šport, ktorý brali ako zábavu, je odrazu makačka. Dieťa musí byť samo presvedčené, že robí to, čo ho baví. Zároveň by malo byť schopné obetovať niektoré aktivity, ktoré robia jeho spolužiaci či kamaráti.

Treba si uvedomiť, že z každého dieťaťa nemusí vyrásť športovec. Samozrejme, podporovať pohyb ako lyžovanie či plávanie je výbornou náhradou organizovaného športu. Je dobré motivovať dieťa aspoň na hobby šport.

Nevadí, ak sa dieťa nerozhodne pre kariéru profesionálneho športovca, dôležité je, že športovalo a robilo niečo pre svoje zdravie a rozvoj osobnosti. Aj keď rodičia možno mali predstavu, že z ich dieťaťa vyrastie úspešný športovec, vynaložený čas a peniaze určite dobre investovali do jeho zdravia a rozvoja.

Matej Tóth

Je profesionálny chodec, majster sveta a olympijský víťaz z Ria de Janeiro v roku 2016. Preteká za klub VŠC Dukla Banská Bystrica a šesťkrát zvíťazil v ankete Atlét roka. V roku 2017 rozbehol v spolupráci s O2 projekt O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorý má za cieľ priviesť deti k pohybu. Krúžok pod vedením skúsených trénerov doteraz absolvovalo viac ako 5 000 detí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Očakávaná séria Samsung Galaxy S21 5G už klope na dvere, za predobjednávku získate bonus

Nová séria Samsung Galaxy S21 5G ponúkne hneď tri modely smartfónov, ku ktorým môžete získať novinku Galaxt SmartTag a slúchadlá Galaxy Buds Live alebo Galaxy Buds Pro.

Samsung práve predstavil jeden z najočakávanejších smartfónov roka 2021. Všetky novinky zo série Samsung Galaxy S21 5G si môžete predobjednať priamo v článku a ku každému modelu navyše dostanete zaujímavý bonus.

Generálom flotily Samsung Galaxy S21 je už tradične model s prívlastkom Ultra 5G. Ponúka 6,8-palcový zakrivený Quad HD+ Dynamic AMOLED 2x displej s obnovovacou frekvenciou 120 obrázkov za sekundu. Pod displejom je skrytá ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov a novinkou v tejto sérii je podpora dotykového pera S Pen.

Najväčšou zmenou v porovnaní s predošlou generáciou je pridanie ďalšieho teleobjektívu. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G tak ponúkne teleobjektív s 3-násobným aj 10-násobným optickým priblížením, oba majú zhodne po 10 Mpx. Optické približovanie môžeme nazvať ako bezstratové, teda s veľmi vysokou kvalitou obrazu. Samozrejme, nechýba ani 108 Mpx hlavný fotoaparát a 12 Mpx ultra široký fotoaparát s uhlom záberu 120 stupňov. Predná selfie kamera má 40 Mpx.

Ultra ponúka prvotriedny výkon a zaujímavú výdrž batérie

O výkon sa postará prvotriedny 8-jadrový Exynos 2 100 procesor, podporený 12 GB operačnou pamäťou RAM. Úložný priestor 256 GB zvládne viac ako 65-tisíc priemerne veľkých fotografií.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G čierny

Batéria s kapacitou 5 000 mAh má ambíciu vydržať viac ako jeden deň používania a nabijete ju super rýchlym nabíjaním (25 W) pomocou USB-C alebo bezdrôtovo s výkonom 15 W. Nechýba ani bezdrôtové zdieľané nabíjanie, vďaka ktorému si môžete položením na smartfón dobiť slúchadlá Galaxy Buds Pro, ktoré k predobjednávke dostanete ako bonus.

Galaxy S21 5G a S21+ 5G rozhodne nezaostávajú

Pre sériu Samsung Galaxy S21 je samozrejmosť 5G pripojenie, ale aj nová výkonnejšia Wi-Fi 6 a NFC, vďaka ktorému môžete pomocou smartfónu platiť. Spoločnou charakteristikou všetkých troch modelov je odolnosť IP68, teda smartfóny odolajú 30-minútovému ponoreniu do hĺbky maximálne 1,5 metra.

Samsung Galaxy S21 5G sivý

Samsung Galaxy S21+ 5G strieborný

Samsung Galaxy S21+ 5G a Galaxy S21 5G ponúkajú zhodnú výbavu fotoaparátov. Rozlíšenie 12 Mpx má hlavný aj super širokouhlý fotoaparát, teleobjektív má 64 Mpx a ponúka 3-násobné bezstratové priblíženie. V oboch modeloch je totožná aj 10 Mpx selfie kamera.

Prvotriedne displeje a výdrže batérie

Model Galaxy S21+ 5G ponúka 6,7-palcový rovný Full HD+ Dynamic AMOLED 2x displej s obnovovacou frekvenciou 120 obrázkov za sekundu, Galaxy S21 5G má uhlopriečku 6,2 palca a charakteristiku displeja rovnakú ako väčší súrodenec. Oba modely majú ultrazvukovú čítačku odtlačkov prstov zabudovanú do displeja.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G čierny
O výkon sa v oboch smartfónoch, rovnako ako v prípade Ultra 5G, stará Exynos 2 100. Podpora výkonu od pamäte RAM je v Galaxy S21+ 5G a Galaxy S21 5G na úrovni 8 GB. Úložný priestor je v ponuke 128 GB alebo 256 GB podľa modelu. Rozdiel medzi S21+ 5G a S21 5G je vo veľkosti batérie. „Plusko ponúka” 4 800 mAh, S21 5G 4 000 mAh. Rýchlosti nabíjania, ale aj nabíjanie iných zaradení sú totožné s prémiovým modelom Galaxy S21 Ultra 5G.

Novinka SmartTag a slúchadlá ako bonus

Samsung nezostáva svojej povesti nič dlžný, preto aj očakávanú sériu Galaxy S21 5G ponúka  už v predpredaji. Ten sa začína 14. januára 2021 o 16.00 hod. a končí sa 28. januára 2021 o 23.59 hod. Samsung vás ako zvyčajne za predobjednávku odmení bonusom.

Ak sa rozhodnete pre Samsung Galaxy S21 5G alebo Samsung Galaxy S21+ 5G, ako bonus dostanete slúchadlá Galaxy Buds Live a Galaxy SmartTag. Slúchadlá sa vďaka puzdru pýšia výdržou až 21 hodín na jedno nabitie, aktívnym potlačením okolitých ruchov, vysokou kvalitou hovorov vďaka trom mikrofónom a jednotke snímania hlasu, ako aj výborným zvukom.

SmartTag je novinka, ktorá prichádza na trh spolu s novou sériou Galaxy S21 5G. Ide o Bluetooth lokátor, ktorý si môžete zavesiť napríklad na kľúče, a keď ich nebudete vedieť nájsť, pomocou smartfónu presne učíte ich polohu.

Odmenou za predobjednanie Samsung Galaxy S21 Ultra 5G sú tiež SmartTag a slúchadlá, tentoraz však Samsung Galaxy Buds Pro. Slúchadlá sú horúcou novinkou z dielne juhokórejského výrobcu, hovorí sa o nich ako o najlepších plne bezdrôtových slúchadlách, ktoré Samsung ponúka, sú vybavené napríklad technológiou Dolby Atmos.

Predobjednajte si novinky zo série Samsung Galaxy S21 5G

Ďakujeme za záujem, predobjednávky sme ukončili. Novinky zo série Samsung Galaxy S21 5G môžete do 30. apríla 2021 získať s bonusom pri odpredaní staršieho Samsung zariadenia.

Ako získať bonus

Aby vás Samsung za predobjednávku odmenil, treba vyplniť formulár a splniť nasledujúce podmienky. Vzhľadom na možnosť oneskorenia dodávok predobjedaných telefonov serie Galaxy S21 5G sme predĺžili možnosť registrovať potrebné údajov o novom telefone (IMEI, faktúra) do 14. marca 2021.

  1. Od 14. januára 2021 od 16.00 h do 28. januára 2021 do 23.59 h si predobjednajte niektorý zo série Samsung Galaxy S21 5G, teda S21 5G, S21+ 5G alebo S21 Ultra 5G, u oficiálneho Samsung predajcu.
  2. Predobjednávku musíte zaregistrovať na www.samsung-bonus.eu najneskôr do 28. januára 2021 vrátane. Ak sa zaregistrujete po tomto dátume, nevznikne vám nárok na bonus, teda slúchadlá a lokalizačný prívesok. V registrácii musíte vyplniť osobné údaje, informácie o type nového Galaxy S21 5G a informácie o predajcovi.
  3. Keď od predajcu získate nový Galaxy S21 5G, Galaxy S21+ 5G alebo Galaxy S21 Ultra 5G, musíte dokončiť registráciu doplnením údajov – fotokópiou pokladničného bloku alebo faktúry a vložením IMEI zariadenia. Registráciu musíte dokončiť medzi 29. januárom 2021 a 14. marcom 2021.
  4. Po kompletnom dokončení registrácie vám príde na uvedenú e-mailovú adresu e-voucher.
  5. E-voucher použijete na získanie bonusu na stránke www.samsung.sk v sekcii e-shop najneskôr do 29. marca 2021. Bonus vám bude bezplatne zaslaný na adresu uvedenú v registrácii.

Samsung Galaxy S21 5G sivý / biely / fialový, Samsung Galaxy S21+ 5G čierny / strieborný, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G čierny

Podmienky predobjednávky s bonusom:

  • na jednu registráciu zákazníka možno zaregistrovať maximálne dva rôzne modely nového zariadenia Samsung Galaxy S21 5G,
  • na získanie nároku na bonus je potrebná registrácia v období od 14. 1. 2021 od 16.00 h do 14.3. 2021 do 23.59 h,
  • doklad o kúpe bude akceptovaný s dátumom maximálne do 28. 2. 2021 (vrátane),
  • registrácia potrebných údajov na www.samsung-bonus.eu bude možná do 14.3. 2021 (vrátane),
  • e-voucher možno využiť v e-shope www.samsung.sk najneskôr do 29. 3. 2021.

Samsung zo série Galaxy S21 5G môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac