Spravte si zo smartfónu osobného trénera. Vybrali sme 10 aplikácií, ktoré vás dostanú do formy

Telefón to za vás síce neodcvičí, ale môže byť spoľahlivým sprievodcom vašich tréningov.

Smartfóny sa stali našou platformou skoro na všetko – bola by škoda, ak by sme nevyužili ich potenciál aj pri zdravom životnom štýle. Vybrali sme preto niekoľko šikovných aplikácií na behanie, bicyklovanie, funkčné i silové tréningy aj na turistiku, ktoré udržia vašu motiváciu, ale zároveň posunú pohyb na efektívnejšiu a zábavnejšiu úroveň. Začať môžete už dnes doma v obývačke či vonku v parku.

Trénerka odpovedá: Pre koho je behanie vhodné, ako s ním začať a vytrvať, kedy je lepšie nahradiť beh chôdzou?

Športové aplikácie ponúkajú široké spektrum funkcií – od základného sledovania aktivity až po personalizované tréningové plány a komunitné výzvy, ktoré môžu skvelo povzbudiť k väčším úspechom.

Kardio (nielen) pre bežcov

Nike Run Club

Pre bežcov všetkých úrovní.

Jedna z najpopulárnejších bežeckých aplikácií na trhu. Ponúka rôzne vedené bežecké tréningy, ktoré sú sprevádzané motivačnými pokynmi od profesionálnych trénerov. 

Aplikácia sleduje vašu vzdialenosť, tempo a čas, pričom umožňuje súťažiť s priateľmi v apke a zdieľať s nimi aj svoje výkony. Ponúka aj možnosť plánovať tréningy podľa osobných cieľov a pokroku. 

Vďaka funkcii Challenges môžete súťažiť s bežcami z celého sveta, čím získate ďalšiu motiváciu na zlepšovanie svojho výkonu. Nike Run Club je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú nielen behať, ale aj zlepšovať svoju techniku a vytrvalosť. Navyše je apka Nike Run Club zadarmo so všetkými funkciami. 
Túto aplikáciu si nainštalujete do mobilu s Androidom, ale aj do iPhonu.

Strava

Pre bežcov aj cyklistov, ktorí chcú byť súčasťou širšej komunity.

Známa aplikácia spája bežcov a cyklistov v jednej globálnej komunite. Vďaka GPS sleduje vaše trasy, tempo, výškový profil a umožňuje aj porovnávanie s inými používateľmi na rovnakých trasách alebo konkrétnych úsekoch trate. Okrem toho ponúka výzvy, ktoré vás budú motivovať prekonávať svoje osobné rekordy. 

Aplikácia umožňuje aj prepojenie s rôznymi zariadeniami, napríklad smart hodinkami, a poskytuje podrobnú analýzu výkonov. Stravu môžete používať zadarmo, no môžete si zaplatiť členstvo, s ktorým odomknete mnoho ďalších bonusových funkcií.
Stravu je možné stiahnuť do Androidu, ale aj na iPhone.

Map My Run (by Under Armour)

Aby ste mohli detailne sledovať svoj výkon.

Map My Run využíva GPS na zaznamenávanie trás, tempa i vzdialenosti a poskytuje detailnú analýzu každého behu. Ponúka aj funkciu živého sledovania, kde môžu vaši bežeckí kamoši v reálnom čase sledovať váš beh. 

Apka obsahuje aj tréningové plány pre bežcov na rôznych úrovniach – od začiatočníkov až po pokročilých. Okrem toho môžete prepojiť aplikáciu s rôznymi fitness zariadeniami, ako sú smart hodinky alebo fitness trackery, čím získate ešte presnejšie údaje. Táto apka je ideálny nástroj pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoju kondíciu a dosahovať nové bežecké ciele.

Map my run je dostupná zadarmo, no môžete si predplatiť tzv. MPV, ktoré vám ponúkne ďalšie extra možnosti.

Apku stiahnete a môžete behať, či už máte iPhone, alebo Android.

Aj turistika je poriadny výkon. Nielen mapy vám pri tomto športe pomôžu

AllTrails

Šikovná aplikácia pre turistov, ktorí chcú objavovať nové trasy, sledovať svoj výkon a nikde sa nestratiť.

Skvelý sprievodca pre milovníkov prírody, chôdze a turistiky. Aplikácia obsahuje rozsiahlu databázu turistických trás, chodníkov a cyklistických trás po celom svete, ktoré sú kategorizované podľa náročnosti, dĺžky a hodnotení od ostatných používateľov. 

Pomocou GPS funkcie môžete sledovať svoju trasu v reálnom čase, a tak sa nemusíte obávať ani zablúdenia. AllTrails ponúka aj fotografie a podrobné opisy trás, čo vám pomôže lepšie naplánovať dobrodružstvo. Aj vy sa však môžete stať súčasťou komunity a pridávať svoje vlastné trasy s odporúčaniami.
Alltrails je zadarmo s možnosťou plateného členstva (AllTrails Pro) na odomknutie ďalších funkcií a offline máp. Aplikácia je dostupná pre Android aj pre iPhone.

Komoot

Detailné plánovanie vašich outdoorových aktivít vrátane turistiky.

Vďaka GPS a podrobným mapám môžete vytvárať a objavovať trasy, ktoré sú prispôsobené vašej úrovni kondície a vašim preferenciám. Komoot ponúka aj offline mapy, ktoré oceníte pri cestovaní do oblastí s obmedzeným prístupom na internet. Je ideálna pre tých, ktorí chcú mať prehľad o svojich aktivitách a plánovať si výlety na mieru.

Komoot môžete mať zadarmo s možnosťou predplatenia si ďalších funkcií. Stiahnete si ju do iPhonu, ale aj do smartfónu s Androidom.

Zombies, Run! 5K Training 2

Ak vás nudí počúvanie hudby alebo podcastov pri behu, s touto apkou sa stanete súčasťou dobrodružného príbehu priamo počas behania.

Zombies, Run! kombinuje beh s interaktívnym príbehom. Ako používateľ sa stanete postavou v zombie apokalypse, v ktorej musíte utekať, aby ste prežili. Počas behu počúvate inštrukcie a zvukové efekty, ktoré vás vtiahnu do príbehu, a zároveň musíte zbierať zásoby aj unikať pred zombíkmi. 

Aplikácia ponúka rôzne príbehové misie, ktoré pridávajú do tréningov adrenalín a napätie. Okrem toho si môžete vytvárať vlastné playlisty a prepojiť ich s príbehovou linkou. Zombies, Run! je jednoducho ideálna pre tých, ktorí chcú mať behanie o niečo zábavnejšie. Apka je zadarmo, no máte možnosť kúpiť si predplatné s novými možnosťami. 

Stiahnete si ju do mobilu s Androidom, ale aj do iPhonu.

Posilňovanie celého tela

Nike Training Club

Cvičenie doma aj v posilke.

Obsahuje stovky tréningov zameraných na silu, mobilitu, kardio aj jogu, to všetko pod vedením profesionálnych trénerov. Aplikácia ponúka aj personalizované tréningové plány, ktoré sa prispôsobujú vašej úrovni a cieľom. 

Ďalšou výhodou je, že tréningy sú rozdelené podľa časovej a fyzickej náročnosti, takže si môžete vybrať presne to, čo vám vyhovuje. Nike Training Club dokonca aj pravidelne aktualizuje svoje cvičenia a pridáva nové programy. Je to skvelý nástroj pre tých, ktorí chcú mať rôznorodý a efektívny tréning na jeden klik v smartfóne.
Navyše si Nike Training Club nemusíte predplácať, lebo je so všetkými funkciami zadarmo.

Apka je dostupná pre iPhone, ale aj pre smartfóny s Androidom.

Freeletics

Pre všetkých, ktorí obľubujú (aj krátke) funkčné tréningy – aj bez fitness doplnkov.

Freeletics je známa najmä svojimi krátkymi, ale intenzívnymi tréningami, takže aj keď máte málo času, vyťažíte z toho maximum. Môžete s ňou cvičiť kdekoľvek aj bez vybavenia. Aplikácia obsahuje aj personalizované tréningové plány na základe vašej fyzickej kondície a cieľov. 

Ponúka aj komunitnú funkciu, kde nájdete podporu a motiváciu. Zapojíte sa tak do výziev aj súťaží, čo môže pomôcť zvýšiť tréningovú motiváciu. Freeletics však aj bez toho motivuje k dosahovaniu najlepších výsledkov bez ohľadu na to, kde práve ste, a poskytuje všetko, čo potrebujete na efektívny tréningový režim. Môžete si dokonca vybrať, na ktorú časť tela by ste chceli tréning zamerať. 

Apka je na stiahnutie zadarmo, no viac možností získate, ak si ju platíte. 
Cvičíte hneď, ako si Freeletics stiahnete do Androidu alebo iPhonu.

THENX

Aplikácia zameraná na kalisteniku a funkčný tréning.

THENX obsahuje tréningové plány, ktoré využívajú váhu vášho vlastného tela na budovanie sily, vytrvalosti a flexibility. Aplikácia ponúka cvičenia pre začiatočníkov aj pokročilých s podrobnými videonávodmi, ktoré vám pomôžu správne zacvičiť jednotlivé cviky.

Apka má aj tréningové plány zamerané na rôzne časti tela a cieľové zameranie, ako je napríklad zlepšenie kondície a výdrže alebo zväčšenie svalovej hmoty. THENX umožňuje cvičiť kdekoľvek bez nutnosti nákladného vybavenia. Je zadarmo na stiahnutie s možnosťou nákupov v aplikácii na odomknutie ďalších funkcií a programov.

Apka je dostupná pre iPhone a telefóny s Androidom.

Hevy: Gym Log Workout Tracker

Ešte efektívnejšie silové tréningy.

Skvelá aplikácia pre ľudí, ktorí sa sústredia na silové tréningy a chcú podrobne sledovať svoj pokrok. Umožňuje zaznamenávať každý tréning, závažia, opakovania aj čas odpočinku, čím pomáha optimalizovať cvičenie. 

Aplikácia ponúka možnosť vytvárať vlastné tréningové plány a analyzovať historické dáta, aby ste svoj progres sledovali v priebehu času. Hevy tiež obsahuje komunitné prvky, takže môžete svoje úspechy zdieľať a porovnávať výsledky s ostatnými používateľmi – podobne ako Strava pre beh, Hevy je „sociálna sieť“ pre silové tréningy.

Hevy môžete mať zadarmo, ale aj v platenej verzii s možnosťou odomknutia prémiových funkcií.

Apku stiahnete do Androidu aj iPhonu.


Smartfóny sú našou platformou na všetko, a preto je dôležité dobre si zvážiť, ako a koľko času na nich trávime. Pri deťoch a mladých ľuďoch je to ešte dôležitejšie, pretože od „dobrého pocitu“ zo scrollovania sa ťažko odvyká – podľa prieskumu O2 deti priemerne denne prescrollujú aj 400 m.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Stačí len pár minút denne a jedna správna apka, aby ste sa zlepšili v angličtine alebo naučili úplne nový jazyk.

Na svete je viac ako 7 000 jazykov, tak prečo sa obmedzovať len na jeden alebo dva? Plynulá angličtina či nemčina nielenže otvára lepšie pracovné príležitosti, učenie sa nového jazyka zároveň podporuje vašu pamäť a posilňuje pozornosť. Pravidelným cudzojazyčným vzdelávaním dokážete odvrátiť demenciu, a ak k tomu pridáme aj dobrý pocit pri konverzácii s domácimi v zahraničí, takmer bezplatný kurz cudzieho jazyka v smartfóne sa môže začať.

K šikovnej apke pridajte aspoň jeden z týchto tipov, aby ste svoje cudzojazyčné ambície posilnili

Aplikácií na učenie sa jazykov je dnes už naozaj množstvo. Na jednej strane je výborné, že máme možnosť veľkého výberu, no objavenie správnej apky môže byť o to ťažšie – ani najpopulárnejšia aplikácia nemusí zodpovedať vašim potrebám, štýlu učenia, ktorý vám vyhovuje, či úrovni jazyka, na ktorej ste.

Dobrou správou je, že na výber máte veľa bezplatných aplikácií. Niektoré z nich sú síce od určitého momentu spoplatnené, no stále môžete využívať ich bezplatnú verziu s menšími obmedzeniami.

Duolingo

Aplikácia, ktorá vás bude každý deň motivovať do učenia.

Duolingo je jedna z najpopulárnejších a najinovatívnejších aplikácií na učenie sa jazykov. Kombinuje vedecké poznatky s prvkami hry. Ponúka viac ako 40 jazykov na učenie, nechýba medzi nimi angličtina, španielčina alebo francúzština, ale môžete sa v nej naučiť aj jazyk esperanto či navaho.

Výučba je štruktúrovaná do série krátkych lekcií, ktoré kladú dôraz na slovnú zásobu, gramatiku, porozumenie aj výslovnosť. Výučba využíva techniku častého opakovania – za správne odpovede získavate body a postupujete na ďalšie jazykové úrovne.

Duolingo je primárne zadarmo, no môžete si ho predplatiť, čím vás oslobodí od reklám medzi cvičeniami a inými bonusmi pri výučbe.

Apku Duolingo môžete mať v iPhone aj v Android telefóne.

Memrise

Slovná zásoba v malíčku.

Je navrhnutá tak, aby maximálne zefektívnila proces učenia sa slovnej zásoby a základných jazykových fráz. Ponúka kurzy vo viac ako 16 rôznych jazykoch a charakteristický je pre ňu dôraz na reálne používanie jazyka. Memrise používa techniku založenú na opakovaní s odstupom, vďaka čomu sa nový jazyk lepšie ukladá do dlhodobej pamäti.

Jednou z kľúčových možností v apke Memrise je personalizovanie štýlu učenia sa – kurzy si môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb a rýchlosti učenia. Memrise využíva aj rôzne druhy interaktívnych cvičení, vďaka čomu je učenie efektívnejšie a zábavnejšie.

Bezplatná verzia aplikácie ponúka bohatý obsah, predplatné odomkne ďalšie funkcie pre pokročilých.

Memrise si môžete stiahnuť v App Store aj v Google Play.

Babbel

Praktický a komplexný prístup k výučbe jazyka.

Je zameraná najmä na konverzáciu a praktický každodenný jazyk. Od ostatných sa odlišuje najmä tým, že ponúka štruktúrované lekcie, ktoré postupne zvyšujú úroveň jazykových zručností študentov.

Lekcie zahŕňajú cvičenia na slovnú zásobu, gramatiku a porozumenie hovorenému slovu tak, aby to spĺňalo najmä ciele používateľov. Babbel využíva aj metódu založenú na dialógoch, ktorá pomáha študentom efektívne sa učiť a praktizovať jazyk v reálnych situáciách.

Aplikácia je dostupná cez predplatné, ale prvý kurz ponúka zadarmo, takže si môžete overiť, či vám spôsob výučby vyhovuje. Je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých študentov.

Apku Babbel si môžete stiahnuť do iPhonu aj do Android telefónu.

Rosetta Stone

Prirodzené učenia sa cudzieho jazyka.

Viete, čo znamená ponoriť sa do jazyka? Ide o metódu, ktorá je založená na intuitívnom a prirodzenom objavovaní jazyka, podobne ako keď ste sa učili materinský jazyk. Tento prístup sa sústreďuje na audiovizuálne cvičenia bez použitia priamych prekladov, čím podporuje komunikáciu a pochopenie jazyka v jeho prirodzenej forme.

Aplikácia je navrhnutá tak, aby bola vhodná pre všetky úrovne jazyka – od úplných začiatočníkov až po pokročilých študentov. Pre Rosetta Stone sú charakteristické interaktívne cvičenia, ktoré zahŕňajú počúvanie, rozprávanie a vizuálne rozpoznávanie.

Čo robiť, aby sme pri učení sa cudzieho jazyka zostali stále motivovaní? Poradí psychologička Simona Belovičová

Aplikácia Rosetta Stone je dostupná vo forme predplatného, no prvú lekciu si možno vyskúšať zadarmo.

Nový jazyk s Rosetta Stone sa môžete učiť, hneď ako si v Apple Store alebo v Google Play stiahnete apku.

iTalki

Online lekcie aj pre najpokročilejších.

V tomto prípade ide skôr o platformu než o bežnú aplikáciu. iTalki vás cez videočet spája s kvalifikovanými učiteľmi z celého sveta a ponúka individuálne lekcie na mieru pre široké spektrum jazykov, pričom študenti si môžu vybrať učiteľa podľa svojich preferencií – od odborných prednášajúcich až po komunitných lektorov. Jednoducho si cez iTalki naplánujete online lekciu podľa svojho harmonogramu.

Študenti si môžu vybrať z rôznych typov lekcií – všeobecné, zamerané na obchod, prípravu na testy, konverzačnú prax alebo aj kurzy pre deti.

Komunita iTalki je ďalšia výnimočná funkcia platformy, kde môžu študenti interagovať s inými jazykovými nadšencami, zdieľať skúsenosti, počúvať podcasty a zúčastniť sa na rôznych jazykových cvičeniach a kvízoch​​​​. iTalki je však spoplatnená služba, pričom ceny sa pohybujú od 4 do 80 dolárov za hodinu.

Lekcie cudzieho jazyka s lektormi z celého sveta môžete mať v iPhone aj v Android telefóne.

Tandem

Komunita, ktorá vás učí jazyk prirodzene.

Tak ako iTalki, aj Tandem je viac platforma než aplikácia s lekciami. Umožňuje nadviazať kontakt s človekom, ktorého materinsky jazyk je ten, ktorý sa vy učíte. Tandem poskytuje rôzne komunikačné kanály, ako hlasové hovory, videohovory alebo textové správy. Platforma je vhodná pre tých, ktorí hľadajú príležitosti na praktické použitie jazyka v reálnych konverzačných situáciách.

Používatelia si môžu vybrať z vyše 300 jazykov vrátane menej bežných, ako je turečtina alebo holandčina, až po čínštinu či japončinu​​. Tandem navyše podporuje medzikultúrne porozumenie, lebo spája ľudí z rôznych kultúrnych a jazykových prostredí.

Napriek tomu, že Tandem je bezplatná aplikácia, ponúka aj prémiové predplatné s doplnkovými funkciami, ktoré môžu ešte viac zlepšiť skúsenosti s učením sa jazyka.

Apku si môžete stiahnuť z App Storu alebo z Google Play.

HelloTalk

Konverzácia s titulkami.

HelloTalk je komunita, ktorá má viac ako 40 miliónov členov z vyše 150 krajín po celom svete. Umožňuje nájsť si ideálneho partnera na konverzáciu v cudzom jazyku podľa jazyka, regiónu, veku a ďalších požiadaviek. Aplikácia obsahuje vstavané nástroje na učenie, ako sú preklad, opravy a simultánne titulky, čo zabezpečí komunikáciu bez bariér​​​​.

Používatelia môžu s jazykovými partnermi komunikovať prostredníctvom textových a hlasových správ, nálepiek, hlasových hovorov a videohovorov, ale aj interaktívnych Voicerooms a Livestreamov.

Aplikácia ponúka bezplatnú verziu, ktorá je však limitovaná. Všetkých obmedzení sa zbavíte takzvaným VIP plánom, ktorého cena sa začína približne na 13 eurách za mesiac.

Aplku HelloTalk nájdete v App Store aj v Google Play.

Forvo

Apka, ktorá vás naučí bezchybnú výslovnosť.

Častým problémom pri učení sa jazykov je výslovnosť. Môžete mať perfektnú slovnú zásobu, brilantnú gramatiku, ale ak máte silný prízvuk, asi to nebude ono. Pomôcť vám môže apka Forvo, lebo je zameraná na precvičovanie výslovnosti vo viac ako 450 jazykoch. Dôležitým benefitom je, že obsah nahrávali ľudia vo svojom materinskom jazyku.

Zaujímavosťou je, že v tejto aplikácii nájdete aj jazyky ako kabylčina, baškirčina alebo tamilčina. Výslovnosť je vždy nahratá s mužským aj so ženským hlasom a veľa si v aplikácii môžete nastaviť presne podľa vlastných potrieb.

Apku Forvo môžete mať v iPhone aj v Android smartfóne, ale stojí 2,99 €.


Aplikácie zjednodušujú život – pri cestovaní, športovaní aj pri práci či úprave fotiek a videí. Preto sme sa spýtali rôznych odborníkov, aby nám poradili, ktoré apky sú najlepšie a majú ich v telefóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac