12 slovenských nápadov, ktoré majú šancu urobiť dieru do sveta

S takýmito zaujímavými nápadmi prišli finalisti StartupAwards 2016.

Na podujatí StartupAwards sa už po šiestykrát stretnú podnikatelia, marketéri, vedci a inovatívne duše, ktoré chcú svojimi nádejnými projektmi skvalitniť život nám všetkým. Z hojného počtu prihlásených porota vybrala tie projekty, ktoré našli unikátne riešenie na pálčivé problémy alebo potreby špecifického trhu. Toto je 12 najlepších podnikateľských nápadov, ktoré sa zrodili na Slovensku.

Finalisti z kategórie Veda

Groupsolver

Služby tohto projektu sa točia okolo zákazníckeho servisu. Užívateľom v ľudskej a zrozumiteľnej reči poskytuje súhrn spätnej väzby zákazníkov vo forme grafov, štatistík a prehľadných čísel.

Vidia tak, v ktorých oblastiach by mali pridať, čo konkrétne by ich zákazníci chceli zmeniť, čo robia márne, a to všetko za vraj akceptovateľné ceny.

Brain: IT

Toto bude znieť trochu zložito. Zoskupujú popredných odborníkov na IT a spolu pracujú na nových a inovatívnych projektoch. Doteraz sa zameriavali najmä v oblasti eGovernment a momentálne pracujú na systéme simulujúcom a moniturujúcom neurónové siete.

Cudzia im nie je ani oblasť komunálnych služieb a umelej inteligencie. Ich cieľom je nahradiť nefukčné algoritmy oveľa efektívnejšími verziami.

MultiplexDx

Spoločnosť sa sústreďuje na molekulárnu diagnostiku prostredníctvom hi-tech 3D patologických služieb.

Inak povedané, týmto spôsobom sa skenujú rôzne tkanivá, ktoré sa tak dajú lepšie a kvalitnejšie analyzovať a následne liečiť. Slovenská pobočka má v úmysle skvalitniť diagnostiku v strednej Európe.

Finalisti z kategórie Spoločnosť

COrvus

Rozmýšľali ste niekedy, ako môžu slabo alebo úplne nevidiaci ľudia plnohodnotne využívať služby smartphonov? Bez pomoci ťažko.

No aplikácia COrvus sa to snaží napraviť navádzaním podľa hlasu, gest, či čítaním obsahu displeja. Služba je momentálne dostupná v slovenčine aj angličtine.

Karmadilo

Tento projekt pristúpil k online marketingu trochu netradične. Svojim zákazníkom ponúka marketingové služby a získava pre nich cenné dáta výmenou za peniaze, ktoré putujú na neziskové účely.

Zároveň sú za účasť na prieskumoch odmeňovaní aj užívatelia — vo forme finančného kreditu, ktorý môžu zbierať a následne poskytnúť charitatívnej organizácii vlastného výberu.

Stemi

Aplikácia zachraňuje životy. Prepája záchranárov a lekárov s ľuďmi, ktorí môžu trpieť na infarkt myokardu.

Pomocou aplikácie záchranári vedia, že pacientov treba previesť rovno do kardiocentra a nie najskôr do všeobecnej nemocnice, čo im môže včas zachrániť život.

Finalisti z kategórie Umenie a dizajn

Maguss Wand

Ak je vám známy výraz “rozšírená realitá”, zrejme budete tušiť, o čom táto hra je. Pracuje so skutočným prostredím a v mobile doň vkladá pridané virtuálne objekty.

Ako notoricky známy Pokemon Go. Táto hra je ale skôr o oháňaní sa čarovným prútikom a bojovaním s ostatnými (skutočnými) hráčmi. Ak ste ako deti snívali o svete Harryho Pottera, tu ho máte (takmer) v plnej paráde.

Balcony Cultivator

Tento produkt vám na balkóne vytvorí niečo ako kvetináč budúcnosti, ktorý je rozdelený do troch častí. V prvej je kompost, v druhej časť na pestovanie rastlín a tretia slúži zavlažovanie.

Môžete si tu nasadiť okrasné kvety, ale aj zeleninu a ovocie. Keby vám náhodou na balkóne chýbala zeleň.

Crafting Plastics

V kontexte ochrany životného prostredia a efektívnej recyklácie sa tento startup rozhodol užitočne využiť bioplasty. Ich najznámejším produktom sú zatiaľ okuliare z plastu.

Finalisti z kategórie Digital

AgentBalance

Call centrá zvyčajne nepatria k najobľúbenejším zamestnávateľom. AgentBalance sa snaží pomôcť ich majiteľom, aby sa tam ľudia tak často nestriedali.

Pomocou jednoduchých psychologických testov AgentBalance zisťuje, ako sú s prácou spokojní. Zamestnávateľ im tak môže lepšie prispôsobovať náplň práce, zvýšiť ich spokojnosť a v konečnom dôsledku zlepšiť pracovný výkon.

eDocu

Tento startup chce svojím užívateľom prezradiť všetko, čo vie o produkte zistiť podľa jeho QR kódu, alebo NFC čipu. Jeho služby sú mienené pre podnikateľov a manažérov, ktorí chcú mať vždy o všetkom prehľad.

Užívateľ oskenuje kód výrobku a eDocu mu nájde potrebnú dokumentáciu, ale aj pripomenie, kedy treba vykonať údržbu a mnoho ďalších funkcií a služieb.

Pygmalios

Už dávno vieme analyzovať to, kto sa ako správa pri nakupovaní na internete. V kamennej prevádzke je to omnoho zložitejšie.

Nuž, práve na tento prolém má Pygmalios odpoveď. Dokáže napríklad odmerať, koľko času zákazník strávil v predajni, v ktorom oddelení sa zdržal najdlhšie a či nakúpil.

Finále, na ktorom sa rozhodne o víťazoch v každej kategórii, sa uskutoční 2.12.2016 v bratislavskom Istropolise. Celkový víťaz získa odmenu 50 000 eur, zatiaľ čo víťazi v jednotlivých kategóriach dostanú po 5 000 eur.

Okrem finančnej odmeny všetci získajú cenné kontakty na ľudí, ktorí ích biznis môžu ďalej rozvíjať, a tiež skúsenosti na nezaplatenie.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Obehli sme Slovensko. Len s mobilom vo vrecku

Ako sa dá pri cestovaní po Slovensku využiť rýchly internet v mobile? Skúsili sme to. Cieľom bolo prejsť všetky krajské mestá bez prípravy a v každom si pozrieť jednu zaujímavosť. Čo? To sme presne nevedeli. Spoliehali sme sa na to, že si to zistíme počas cesty. Mobil, platobná karta, pár drobných vo vrecku a ide sa.

Vyrážame z Bratislavy. Cieľom je prísť do Trenčína, potom do Žiliny. Odtiaľ do Prešova, Košíc, do Banskej Bystrice, Nitry, Trnavy a naspäť do Bratislavy. O 6.30 ráno v Bratislave berieme do ruky mobil a ako prvú možnosť volíme známeho pomocníka „cépečkárov“, teda cezpoľných, www.cp.sk.

Vyberáme spojenie Bratislava – Trenčín. Rýchlik odchádza o 7.55. Máme dosť času dostať sa na stanicu aj peši, ale keďže skúšame mobil a internet, prečo nezvoliť nejakú aplikáciu. Inštalujeme si do smartfónu Liftago Taxi.

Zadáme smer Hlavná stanica, vyberieme si vozidlo a o chvíľu sa už rozprávame s taxikárom. Vraj sú dni, keď prijme viac objednávok cez mobilnú aplikáciu ako cez dispečing.

Do Trenčína

Vlak vyráža a je načase zistiť, načo vôbec do Trenčína ideme. Ešte predtým než zvolíme klasickú možnosť – vyhľadávač Google – skúšame sa cez lokálne aplikácie dozvedieť, aké možnosti ponúka mesto Matúša Čáka.

Nachádzame však len appky na parkovací lístok cez SMS, appku donáškovej služby, appku nejakej reštaurácie, ale žiaden obsah pre turistov a návštevníkov medzi prvými nájdenými výsledkami. To nič, Google to istí.

Sedíme vo vlaku, na Wi-Fi sa zámerne nepripájame, veď chceme naplno využiť mobilný internet. Do vyhľadávača zadáme frázu „Trenčín, čo sa oplatí vidieť“. Hrad, mestská veža či vodník sú známe atrakcie. Ale morový stĺp? Hm.

O tom sme nevedeli, pôjdeme sa naň pozrieť. Zapíname aplikáciu mapy, skúsime vyhľadať priamo trenčiansky morový stĺp a uspejeme. Zo stanice je to peši len 11 minút. Kým sa ešte vezieme vo vlaku, smartfón sa plní podcastmi a dvomi e-bookmi. Ľudí na rozhovor v okolí niet, preto si čas na ceste krátime čítaním a počúvaním.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne sa nachádza uprostred Mierového námestia. Je to spomienka na konkrétnu udalosť, keď v Trenčíne v roku 1710 vypukol mor. Zomrelo vtedy 1 600 ľudí. Stĺp, ktorý financoval gróf Illésházy, vraj vytesali viedenskí kamenári.

Morový stĺp v Trenčíne

Autor foto: Jakub227

Videli sme a ideme ďalej. Jedno mesto, jedna pamiatka, taký je plán. Vlak do Žiliny odchádza krátko pred pol dvanástou, takže jednu kávičku ešte stihneme. No dobre, možno dve…

Na severe

„V Žiline si musíte pozrieť najmä Stanicu Záriečie,“ odporúča vo vlaku na sever náhodný spolucestujúci, keď sa oboznámi s naším zámerom. Kultúrny priestor Stanice Záriečie poznáme, hľadáme niečo neznáme. Skúšame znovu aplikácie. Cestovateľské informácie nie sú, ale Žilina je s aplikáciami na tom lepšie ako Trenčín.

Nájdeme aplikáciu regionálneho magazínu s podujatiami aj veľa reštaurácií. Tak skúšame znovu Google. Teraz zadáme iné kľúčové slová: „Žilina zaujímavosti“. Socha Krista, ktorá je kópiou tej z brazílskeho Ria! Ale stojí pri obci Klin pri Námestove, teda mimo našej trasy.

Podobne ako Lietavský hrad. Zistili sme však, že v Žiline je viacero židovských pamiatok, tak sa ideme pozrieť na pamätník Cesta bez návratu. Je na mieste, kde počas druhej svetovej vojny bolo najväčšie zberné stredisko na deportáciu 25 000 Židov z celého Slovenska.

Nájsť ho však na Google mape je problém, ani stiahnutá mapa o vzdialenosti nehovorí nič, tak voláme taxík. O pamätníku sa ešte dozvedáme z webu Žilinského kraja, že kedysi „mestská rada Žiliny na čele so starostom Vojtechom Tvrdým zamietla zriadiť zberný tábor na území mesta, a preto bol zriadený 21. marca 1942 v štátnom priestore v kasárňach v Žiline.

Zrušený bol 24. októbra 1942. Pamätník venovalo mesto Žilina na znak úcty k týmto smutným udalostiam. Autorom myšlienky postaviť pamätník na mieste zberného tábora bol Arieh Klein, žilinský rodák žijúci v Jeruzaleme. Silné miesto, najmä v dnešných časoch.

Smer východ

Displej mobilu hlási, že vlak odchádza pred druhou a v Prešove budeme o 17.15. Takže máme veľa času na zisťovanie, čo si v Prešove pozrieme. V Sóde je článok 12 zaujímavostí v okolí Prešova. Ideálna inšpirácia. Opálové bane, drevený kostolík, Šarišský hrad.

Okolie Prešova má zatiaľ najviac čo ponúknuť, ale všetko je mimo nášho časového plánu. Lenže Solivar zo 17. storočia, aký na Slovensku nemá obdobu? Ide sa. Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.

Čerpala a varila sa tu soľ zo soľanky. Sprístupnené sú šachta, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka. Nuž, na kompletnú návštevu asi nebude čas, ale aspoň zbežne to stíhame. Veď do Košíc je to kúsok.

Večer v Košiciach

Prešov je na mobilné aplikácie tiež skúpy, ale Košice sú nimi bohato zásobené. Keďže noc sa blíži, na hľadanie ubytovania volíme istotu – booking.com. Ubytovanie máme rezervované za pár minút.

Ráno odchádzame do Banskej Bystrice, preto musíme nejakú atrakciu v Košiciach stihnúť ešte tento večer. Do mobilu pribudla aplikácia Košice Region Tourism. Robí presne to, čo od cestovateľskej aplikácie očakávame. Zoznam všetkého, čo sa dá v regióne vidieť a zažiť, prehľadne zoradený na mape.

Autor foto: Filip Jurovatý

Už sa však stmieva, na cestovanie mimo mesta preto nateraz zabúdame a ideme vychutnať atmosféru jesenného večera v druhom najväčšom slovenskom meste. Len tak sa potulovať, debatovať s ľuďmi a užívať si večer.

V strede

Cesta do Banskej Bystrice na druhý deň ráno je najdlhší úsek, ktorý pri tomto rýchlom tripe trávime cestovaním. E-knihy stiahnuté počas cesty do Žiliny dávajú zabrať baterke v smartfóne, ale do cieľa vydržala. Kniha nie, zhltli sme ju na jeden šup.

Banskej Bystrici testujeme, ako v každom meste, aplikácie. Úspešne. Najradšej by sme si pozreli predstavenie v Divadle tanca, ale doobeda nehrajú. Histórie je v Bystrici veľa, aj okolitá príroda láka, ale volíme inú možnosť.

Autor foto: Filip Jurovatý

V meste má reštauráciu a pôvod známa slovenská firma Alfa Bio, ktorá začala u nás ako prvá s produktmi zdravej stravy a ktorú takmer položili nespravodlivé obvinenia okolo jej „cícerovej“ nátierky. Dáme si tam obed. Kým odchádza spoj do Nitry, akurát to stíhame.

Odkaz od kráľa

Smerom na Nitru ubúda pohorí, je to vždy taký smutnejší návrat cestovať po Slovensku z východu na západ. Ale v Nitre už pri zbežnom preletení Googla vieme, čo chceme vidieť.

Keďže máme dosť času, veď do Trnavy je to menej než hodina cesty a potom do Bratislavy pol hodiny, ideme si pozrieť magické miesto – malý kostolík na vrchu pri Dražovciach. Kostol sv. Michala pochádza z 12. storočia, postaviť ho dal kráľ Štefan a vraj sa v ňom stalo veľa rôznych zázrakov.

Autor foto: Filip Jurovatý

Nuž, nevideli sme žiadny, ale miesto je naozaj ľúbivé. Výhľad na Nitru a okolie, nezarastený vŕšok a na ňom malý kamenný kostolík.

Káva v Trnave

Cestovný poriadok v mobile sme si rýchlo zvykli používať, takže vieme, že spoj do Trnavy odchádza o chvíľu a nemešká. Trnava v ostatnom období nabrala energický dych. Historické zrekonštruované mesto má vďaka komunite umelcov, rozumnému starostovi a aktívnym ľudom atmosféru kultúrneho aj športového miesta.

Rovno na námestí, pri fontáne pripomínajúcej, že Trnava bola kráľovským mestom, je umelecká inštalácia z písmen z jeho názvu. Každé má motív, ktorý sa vzťahuje na Trnavu. Kúsok odtiaľ je kaviareň Thalmeiner, kde sa podľa hodnotenia zákazníkov na sociálnych sieťach, podáva najlepšia káva na Slovensku.

Ochutnáme a volíme smer Bratislava.

Slovensko na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia viacerých slovenských miest prepojení so svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene viaceré slovenské mestá a obce získali najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si aj vy užili vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií a zoznam miest a obcí s podporou 4G LTE nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové