4 veci, ktoré ste nevedeli o lízingu (a môžu sa vám pri podnikaní hodiť)

Rozmýšľate pred koncom roka o kúpe auta do firmy? Alebo dokonca potrebujete výrobné stroje? Predtým, než začnete rozmýšľať o úvere, skúste zvážiť lízing. Má pre vás niekoľko výhod.

Rozmýšľate pred koncom roka o kúpe auta do firmy? Alebo dokonca potrebujete výrobné stroje? Predtým, než začnete rozmýšľať o úvere, skúste zvážiť lízing. Má pre vás niekoľko výhod.

Máme dobu nízkych úrokov. Znamená to, že oveľa lepšie, ako investovať vlastné peniaze, je na nákup strojov, áut a zariadení použiť peniaze, ktoré núka banka. Je to férové pre obe strany. Firma si stráži cash flow a zarába na zhodnocovaní investície, banka zas na poskytnutí peňazí podnikateľom. Na Slovensku podnikatelia často pri investovaní opomínajú lízing. Prečítajte si zopár dôvodov, prečo je lízing niekedy lepšia voľba ako úver.

1. Nejde len o autá

Či už potrebujete do firmy novú výrobnú linku, zariadenie na automatizáciu výroby, alebo traktor na pole, kamión či mikrobus, vo všetkých prípadoch sa dá použiť lízing. Jeho výhoda oproti úveru je tá, že ak by sa so strojom či autom niečo stalo, lízing núka výhodnejšie riešenia ako úver. Lízingový vzťah sa končí (detaily samozrejme závisia od toho, ako si dohodnete zmluvu).

2. Lízing môžete skončiť

Lízing je vlastne prenájom. Hoci máte predmet lízingu (auto, stroj) plne k dispozícii, keď sa rozhodnete vzťah skončiť, môžete ho vrátiť lízingovej spoločnosti a nemáte pred sebou ďalšie náklady súvisiace s týmto vzťahom. Úver síce tiež môžete predčasne splatiť, ale potrebujete naňho získať financie – zostávajúcu hodnotu úveru. Pri lízingu tento problém nie je.

3. V splátke môžete mať aj starostlivosť

Hovoríme o operatívnom lízingu. Ide o krátkodobý lízing, ktorý je kratší ako je životnosť vozidla či zariadenia. Súčasťou mesačnej splátky býva starostlivosť o auto či stroj. Najmä pri autách a menších či stredných firmám sa táto forma lízingu vyplatí. V jednej splátke máte nielen vozidlo, ale aj servis a ďalšie dohodnuté úkony. Starostlivosť o prevádzku auta odpadá.

4. Lízingová splátka ide do nákladov

Lízingová splátka je nákladová položka a teda je plne daňovo odpočítateľná.

Potrebujete poradiť, ktorý lízing či úver je pre vaše podnikanie vhodný a či vôbec ho potrebujete? V Slovenskej sporiteľni nájdete poradcov, ktorí vám radi nezáväzne poradia. Dohodnite si s nimi stretnutie alebo rozhovor po telefóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Takto oslavujú Nový rok tam, kde nevychádza na 1. januára

Podobne ako väčšina západného sveta, aj my sa riadime podľa Gregoriánskeho kalendára. Náš 1. január však nie je jediným dátumom, ktorým vo svete začína nový rok. Pozrite sa, v ktoré dni sa jeho príchod oslavuje v iných kultúrach.

Na Slovensku síce má Nový rok aj duchovný význam, no viac si ho spájame bujarými oslavami, ohňostrojmi a hostinou. V iných oblastiach sveta k tomuto dňu pristupujú inak, no hlavne — inokedy. Určujú ho rôzne kalendáre, aj náboženstvá. A všetky z nich majú svoje čaro. Tu sú niektoré pre nás netradičné oslavy nového roka.

Ortodoxno-kresťanský nový rok (14.1.2017)

V našich končinách je to asi tá najznámejšia alternatíva Silvestra, najmä preto, lebo ju istá časť Slovenska oslavuje. Napríklad ortodoxní (pravoslávni) kresťania. Riadia sa totiž juliánskym kalendárom, v ktorom začiatok roka pripadá na 14. januára v našom gregoriánskom kalendári.

U nás nájdete ortodoxných kresťanov najmä medzi Rusínmi na východe Slovenska, zatiaľ čo medzi známe pravoslávne krajiny patrí napríklad Rusko, Ukrajina, Grécko, či Srbsko. V týchto krajinách sa nový rok často oslavuje dvakrát, podľa oboch spomínaných kalendárov. Spôsoby osláv sa veľmi nelíšia od tých našich. Charakterizuje ich najmä bujará zábava, hudba, návšteva známych a rodín, slávnostná večera, či výlety do klubov a barov.

Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Iryna Yeroshko (1), Peter Haden (2), Saint-Petersburg Theological Academy (3)

 Čínsky nový rok (28.1.2017)

V najľudnatejšej krajine sveta vnímajú Nový rok ako svoj najvýznamnejší sviatok. Číňania sa riadia lunárnym kalendárom a preto je jeho dátum pre nás vždy iný. Väčšinou je to však v druhej polovici januára, alebo v prvej polovici februára. Rok 2017 sa bude pre Číňanov niesť v znaku kohúta.

Čínsky nový rok vyzerá ako výbuch farieb. Ľudia vo veľkom zapaľujú prskavky, lampáše, zdobia si domy farebnými dekoráciami, organizujú sa oslavné pochody a veľkolepé ohňostrojové šou. Charakteristickým znakom sviatku je aj maska draka, s ktorou na verejnosti ľudia tancujú. Okrem tanca sa aj spieva, organizujú sa trhy a všetko je ladené do červenej, pretože tá má vraj odohnať všetko zlé. To isté platí aj o ohňostrojoch a lampášoch.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Michael Elleray (1), Lydia (2), Paul (3), Ted Drake (4)

Hinduistický nový rok (28.3.2017)

Sviatok väčšinou pripadá na marec alebo apríl, čo je na južnej pologuli vždy obdobie žatvy. Zvyky, presný dátum, aj názov sviatku sa líšia podľa regiónov, ktorých má India skutočne mnoho. Tak napríklad: Baisakhi, Puthandu, Vishu, Ugadi, Gudi Padwa — to sú len niektoré z mien sviatku nového roku.

Pre väčšinu Hinduistov má tento sviatok najmä duchovný význam očisty. V niektorých oblastiach sa vo veľkom zapaľujú sviečky, v iných sa všetkým členom domácnosti darujú peniaze a v ďalších sa zase chodí do chrámov modliť ku Ganeshovi, čistia sa domy, hoduje sa, nosí sa farebné oblečenie a trávi sa čas s rodinou a blízkymi.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Kalyan Kanuri (1), Marco Ghitti (2, 3), Public.Resource.Org (4)

Židovský nový rok (21.9.2017)

Oslava židovského nového roku sa volá Roš Hašana a jej dátum sa určuje podľa hebrejského kalendára. Väčšinou pripadá na skorú jeseň, teda prvé dva dni hebrejského mesiaca Tišri. Oslavy trvajú dva dni, no sú zároveň súčasťou Svätých dní, ktoré týždeň po skončení Roš Hašany vrcholia sviatkom Jom Kipur, dňom očisty. Jom Kipur je zároveň najdôležitejším židovským sviatkom.

Svoj nový rok slávia židia duchovne. Venujú sa modlitbám dlhším ako zvyčajne, sebareflexii a prosbám o odpustenie za hriechy minulého roka. Hrá sa na tradičný roh muflóna – šófar. Jedlo býva symbolické: sladké ďatle a ovocie, ktoré sa máčajú do medu, aby bol nový rok rovnako sladký. Ďalším symbolickým pokrmom je okrúhly chlieb, ktorý zosobňuje cyklus nového roka. Medzi sebou si židia prajú šťastný nový rok frázou “Šana tova”.

Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: Edsel Little (1), slgckgc (2), Chabad Lubavitch (3)

Thajský nový rok (13.4.2017)

Miestni ho volajú Songkran. Vychádza na obdobie príchodu jari a tento rok sa budú oslavy niesť v znamení kohúta, rovnako ako v Číne. Celkovo trávia Thajčania nový rok v kruhu rodiny.

Songkran symbolizuje predovšetkým očistu, ktorú miestni niekedy berú aj doslovne. Chodia do budhistických chrámov, kde sa modlia, darúvajú mníchom jedlo a očistne polievajú sochy Budhu vodou. To isté robia s rukami starších členov rodín, čím im zároveň preukazujú svoju úctu. Vodou sa v Thajsku najmä mladí ľudia oblievajú aj na ulici, podobne ako to robíme my počas Veľkej Noci. Polievajú sa v skupinách a “schytať” vedro vody môžete aj ako náhodní okoloidúci, či pasažieri miestnej MHD.

Nový rok
Nový rok
Nový rok
Nový rok

Autori fotografií: John Ragai (1), Wyndham Hollis (2), John Shedrick (3), James Antrobus (4)

Oslavy sa líšia podľa regiónov. V strednom Thajsku sa ľudia napríklad obliekajú do farebných krojov a vypúšťajú na slobodu niektoré úžitkové zvieratá ako formu obety. Na severe zase ľudia holdujú ohňostrojom a delobuchom, ktoré majú odohnať zlých duchov. Na juhu sa počas sviatku ľudia snažia nemíňať peniaze a nikomu nespôsobovať nič zlé, na východe sa starajú o starších členov spoločnosti návštevou a prípravou jedla.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové