24 rýchlych tipov, ako urobiť viac práce za kratší čas

Pripravili sme si pre vás sumár jednoduchých zlepšovákov, vďaka ktorým už nebudete chcieť, aby mal deň 30 hodín.

Čas je tá najvzácnejšia komodita, ktorú máme. Napriek tomu ním veľmi často, aj keď zväčša neúmyselne, mrháme. Môžu za to vonkajšie rušivé prvky, ale aj slabá vôľa či nedostatok motivácie. Prinášame vám preto tento obšírny zoznam jednoduchých zlepšovákov, vďaka ktorým už nebudete chcieť, aby mal deň 30 hodín.

Ako sa zbaviť rušivých prvkov

via GIPHY

Plnú pozornosť dokáže človek udržať iba niekoľko hodín, a aj to nie nepretržite. Denne ju delíme medzi rodinu, kolegov, firmy či médiá. Preto je ťažké pri toľkých príležitostiach na rozptýlenie udržať myseľ zameranú na dôležité veci. Tieto tipy vám pomôžu ju odbremeniť, aby ste sa mohli do práce naplno zahĺbiť.

Naplánujte si deň

Definujte si, ktoré úlohy by ste mali splniť, aby ste si mohli s dobrým pocitom povedať, že ste so sebou spokojní. Ak to spravíte hneď ráno, budete mať priority na celý deň a nebudete sa zaoberať vecami, ktoré počkajú. Keď musí človek rozmýšľať, čo ide robiť ďalej, má tendenciu hľadať zbytočné rozptýlenie.

Vypnite si zvuky a notifikácie na telefóne

Sme priam obklopení vecami, ktoré si vyžadujú našu pozornosť. Tá ale nie je nevyčerpateľná. Tu e-mail, tu zase esemeska, o päť minút na to chat. Každé takéto vyrušenie vás vytrhne s drahocenného stavu sústredenej práce. Je to ako keď musíte prudko zabrzdiť v aute. Na rozbeh potom musíte zaradiť jednotku a postupne radiť vyššie, čo trvá nejaký čas.

Zaznamenávajte si vyrušenia

Položte si k počítaču kus papiera, na ktorý si vždy zapíšete, čo a kedy vás vyrušilo. Na konci dňa jednak zbadáte, kedy máte najproduktívnejšie chvíľky, a zároveň to, čo vás najčastejšie vytrhne z pracovného tempa. Potom už stačí mať len dostatočne pevnú vôľu na odstránenie nedostatkov.

Prepnite si prácu na celú obrazovku

Praktické je to najmä vtedy, keď niečo píšete v textovom alebo tabuľkovom editore, alebo sa skrátka venujete jednej aktivite v jednom softvéri. Vo full screen režime ľahšie zabudnete na ľahko dostupné rušiče na internete alebo v počítači.

Odstrihnite sa“ od okolia

via GIPHY

Pracovný šum je fajn vec, no ak produktivita kolegov bráni vašej vlastnej, je na čase zmeniť lokalitu. Nie každý však má na takúto „samotku“ priestor. Vtedy pomôžu slúchadlá a v nich dobrá, ideálne inštrumentálna hudba bez slov. Ak vám hudba prekáža, vyskúšať môžete napríklad online generátory príjemných ruchov. Zvuk praskajúceho kozuba či letnej búrky budú ako balzam pre vašu koncentráciu.

Prečítajte si: Top smartfóny v jesennej ponuke

Upracte si stôl

Čistý stôl znamená čistú myseľ. Nechajte si na ňom len to, čo potrebujete na splnenie úlohy, ktorej sa venujete. Všetko ostatné odložte niekam nabok, aby vám to nepripomínalo ďalšie povinnosti a neodvádzalo myšlienky inam.

Pracujte offline

Internet ponúka nekonečné množstvo možností na zabíjanie času. Ak vám to aktivita dovoľuje, stiahnite si potrebné veci na prácu na disk a odpojte sa.

Vytvorte si úložisko myšlienok

Väčšinou to býva tak, že keď sa konečne rozbehnete, zazvoní telefón alebo príde kolega s pokynmi od šéfa. Zapíšte si to rýchlo na papier, aby ste to nemuseli držať v hlave a nevytrhli sa z pracovného tempa.

Ako predĺžiť čas sústredenia

via GIPHY

Koncentrácia je len jedným zo základov produktívneho dňa. Rovnako dôležité je vedieť tieto momenty natiahnuť na čo najdlhší čas.

Zacvičte si

Fyzická aktivita spôsobuje, že mozog vylučuje látky, ktoré na krátky čas dokážu zvýšiť mentálny výkon.

Napite sa

Jednoduché, a pritom účinné. Aj mierny smäd, ktorý sotva pociťujete, dokáže viesť k poklesu pozornosti. Položte k sebe pohár vody a dajte si dúšok aspoň každú polhodinu.

Robte len jednu vec naraz

Multitasking je mýtus. Nikto nevie robiť viacero vecí naraz, maximálne sa vie prepínať z jednej aktivity do druhej lepšie než ostatní. V skutočnosti to ani nešetrí čas, výhodnejšie je totiž zoskupiť rovnaké aktivity do väčších celkov. Vybavte si napríklad všetky e-maily, prejdite na zmeškané hovory a potom na vybavovanie faktúr. Každá aktivita si vyžaduje odlišné nastavenie mysle a chvíľu trvá kým sa „preladíte“.

Píšte si poznámky rukou

Poznámky z porád a zo stretnutí lepšie spracujte týmto spôsobom. Notebooky totiž veľmi ľahko zlákajú vašu pozornosť inam. Navyše, tým, že na notebooku píšete o čosi rýchlejšie než rukou, máte tendenciu prepisovať doslova všetko, čo počujete bez ohľadu na to, či je to užitočné.

Dajte si žuvačku

Keď žujete žuvačku, váš organizmus má dojem, že nové živiny sú na ceste a tým pádom vás bude menej otravovať nutkaním ísť niečo zjesť.

Ako zvyšiť chuť do práce

via GIPHY

Môžete sa vedieť sústrediť ako budhistický mních, no keď vám chýba motivácia, práca sa vlečie a nervozita stúpa.

Povzbuďte sami seba

Vždy keď budete mať krízu, jednoducho si povedzte, že ste zvládli aj horšie veci, alebo že to skrátka dokončíte, lebo nie ste druhá liga. Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu zvláštne, ale funguje to.

Rozdeľte si úlohy na menšie časti

Tak ako sa jedlo lepšie trávi po malých sústach, aj ciele sa lepšie dosahujú v čiastkových krokoch. S každou dokončenou úlohou sa dostaví príjemný pocit napredovania, ktorý vás poženie ešte ďalej.

Začnite drobnými úlohami

S prácou je to niekedy ako s rozbehom na bicykli na ťažkom prevode. Najprv sa do toho musíte poriadne zaprieť, premáhať sa, no keď už máte rýchlosť, šliapete takmer bez námahy. Začnite teda menšími úlohami na rozbeh „na ľahšom prevode“, aby ste plynulo prešli na tie väčšie.

Urobte si zoznam hotových úloh

Každá položka, ktorá naň pribudne, bude ako malá odmena pre váš mozog. Pocit dobre vykonanej práce sa znásobí.

Spojte si úlohy s dlhodobým cieľom

Niektoré práce môžu byť len jedným z mnohých krokov procesu, na ktorého začiatok ani koniec nedovidíte. V každej aktivite by ste si mali vidieť jej zmysel, teda to, k akej pozitívnej zmene v konečnom dôsledku prispievate. Aj keď je to, napríklad, len kopírovanie údajov z jednej tabuľky do druhej.

Dajte si odmenu, ale aj trest

Nie je nič zlé na tom, ak si po dobrom výkone doprajete malú radosť. No mali by ste byť k sebe féroví a za nesplnenie úlohy si taktiež niečo odoprieť, aby to malo ten správny výchovný efekt.

Ako veci neodkladať na poslednú chvíľu

via GIPHY

Prokrastinácia je sklon odkladať veci na neskôr, niekedy až naozaj na poslednú chvíľu. Existuje tá „dobrá“ prokrastinácia, vďaka ktorej sa v hlave triedia myšlienky, predstavy a nápady, čo napomáha k lepšiemu výsledku, a to najmä pri tvorivých činnostiach.

Potom je tu tá „zlá“, ktorá je len mrhaním času, pretože viete, čo máte robiť a aj ako to máte robiť, no nájdete si výhovorku, prečo ešte nemusíte. Každá práca nás stojí nejakú námahu. Náš mozog je však nastavený na to, aby šetril energiu a namiesto toho hľadal okamžité odmeny. Poznáte to, dopozerám seriál a idem. V nasledujúcich bodoch nájdete pár tipov, ktoré vám ušetria zbytočný stres z nestíhania.

Vytvorte si časovú os činností s konkrétnymi termínmi

Aby vám začala práca pekne odsýpať hneď na začiatku dňa, rozvrhnite si, kedy sa budete chcieť jednotlivým úlohám venovať a dokedy majú byť hotové. Odkladať veci na neskôr začíname najmä vtedy, ak nemáme jasný plán. Ak si úlohy volíte systémom „čo príde“, je tu väčšia šanca, že sa pomedzi to zatúlate niekde na sociálnu sieť.

Merajte čas

Ak to myslíte s využívaním času vážne, mali by ste vedieť odmerať, koľko hodín pracovného dňa ste naozaj efektívni. Veľmi dobre na to poslúži softvér RescueTime, ktorý zaznamená vaše internetové aktivity a rozdelí ich podľa toho, aké boli produktívne.

Po niekoľkých dňoch používania uvidíte, ktoré weby zhltli najviac vášho času, ale aj to, kedy ste boli najusilovnejší. Všetkých „žrútov“ času potom môžete zablokovať napríklad softvérom Self Control alebo StayFocusd, ktoré keď už raz zapnete, na vopred stanovený čas vám nedovolia navštíviť najpopulárnejšie voľnočasové weby.

Dajte sa dokopy s niekým, kto robí iný typ práce

Pridajte sa ku kolegovi, ktorý pracuje na inom type úloh, aby ste videli, ako postupujete k spoločnému cieľu, no zároveň nemali dôvod jeden druhému rozprávať o tom, čo robíte. Jednoducho sa nechajte potiahnuť pracovným nasadením toho druhého. Ktovie, po chvíľke to možno bude naopak.

Nehľadajte ten správny čas, kedy začať

Som po obede, nefunguje mi mozog. Ešte si dám kávu a začnem. O hodinu idem na stretnutie, neoplatí sa do ničoho pustiť. Na všetko existuje výhovorka. Ideálne podmienky a zároveň duševné rozpoloženie na prácu nebudete mať asi nikdy. Nehľadajte správny moment. Jednoducho začnite. Najťažších je prvých desať minút, potom to už ide.

Nekomplikujte, neplánujte do najmenších detailov a nerozmýšľajte, čo všetko sa môže pokaziť

Všetko treba robiť s mierou. Čím viac budete rozmýšľať o týchto veciach a kombinovať všetky scenáre, tým menej času vám ostane na to najdôležitejšie – sústredenú prácu. Či už pracujete rukami, alebo hlavou, nič iné vás k výsledku neprivedie.

Páčil sa vám tento článok? Máme pre vás ďalšie:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Top smartfóny v jesennej ponuke

Výber nového mobilného telefónu je pre mnohých náročná úloha. Najmä ak je ponuka smartfónov taká široká ako v O2. Vybrali sme pre vás to najzaujímavejšie.

Na začiatok jesene sme pre vás preto vybrali top modely, ktoré vás rozhodne nesklamú. Či už ste náročný hráč, alebo sa uspokojíte so strednou cenovkou, v ponuke O2 si každý nájde niečo. Zjednodušte si teda rozhodovanie a nechajte sa inšpirovať naším pestrým výberom.

Huawei P20 Pro

Na smartfóne so zaslúženým prívlastkom Pro spoločnosť Huawei naozaj nešetrila. Prémiový dizajn je výsledok naozaj precízneho spracovania. Vďaka bezrámikovému displeju s pomerom strán 18:9, ktorý je natiahnutý na celej prednej strane, telefón pôsobí naozaj giganticky a pôsobivo. Perfektný výkon bez zasekávania je pri tomto modeli samozrejmosťou a o výdrž takmer dva dni sa postará batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Tento model je unikátny aj vďaka svojim fotoaparátom – sú tu totiž až štyri. Predný fotoaparát dostal rozlíšenie 24 Mpx a zvyšné tri šošovky sú umiestnené na zadnej strane. Nechýba integrovaná umelá inteligencia, ktorá vám automaticky nastaví fotoaparát podľa snímaného objektu alebo pre fotenie v horších svetelných podmienkach a vyťaží tak z vašich fotografií maximum. Huawei P20 Pro nadchne aj toho najnáročnejšieho užívateľa.

Honor 10

Pri tomto smartfóne vás určite zaujme elegantný dizajn, ktorý vznikol kombináciou kovu a skla. Výrobca si dal naozaj záležať – zadná strana telefónu totiž mení svoj farebný odtieň v závislosti od uhla dopadu svetla. Nešetrilo sa však ani vo výbave a Honor 10 sa pýši čipsetom Kirin 970, ktorý sa bežne nachádza iba vo vlajkových lodiach.

operačnou pamäťou RAM 4 GB je tak o výkon postarané a vďaka vnútornému úložisku s veľkosťou 128 GB budete mať dostatok miesta na všetky dáta. Fotografovanie si vychutnáte vďaka krásnemu 5,84“ IPS displeju, zadnému duálnemu fotoaparátu s rozlíšením 24 + 16 Mpx a prednému fotoaparátu s rozlíšením 24 Mpx. Výborná kombinácia.

Prečítajte si: Všetko, čo by ste mali vedieť o sieti 4G LTE.

Xiaomi Redmi Note 5

Ak hľadáte cenovo dostupný smartfón, ktorý však výbavou nezaostáva a má čo ponúknuť, nastupuje známa firma Xiaomi. Model Redmi Note 5 nie je výnimkou. Dostatočný výkon vám zabezpečí 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM s veľkosťou 3 GB.

Farebne presýtené a ostré fotografie zhotovíte zadným duálnym fotoaparátom s rozlíšením 12 + 5 Mpx a rovnako predným fotoaparátom s rozlíšením až 13 Mpx. Poteší aj batéria s kapacitou 4 000 mAh a najnovší Android Oreo (8.0). Ak nehľadáte profesionálny a prémiový vreckový počítač, tento smartfón je určite tá správna voľba.

Motorola Moto E5 Plus

Medzi cenovo dostupné smartfóny na našom zozname patrí aj Moto E5 Plus. Tento telefón vás prekvapí natiahnutým 6“ IPS displejom s pomerom strán 18:9. Na zadnej strane sa okrem elegantného loga spoločnosti štandardne nachádza aj mierne vystupujúci fotoaparát, ktorý pripomína ciferník ručičkových hodiniek.

Ten dostal rozlíšenie 12 Mpx a disponuje laserovým automatickým zaostrovaním. Predný fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpx. Rozhodne oceníte aj batériu, ktorá má kapacitu až 5 000 mAh. Aj pri veľkom zaťažení zabezpečí výdrž celé dva dni, pri bežnom používaní to natiahnete aj na dlhšiu dobu.

Samsung Galaxy Note 9

V Samsungu dobre vedia, ako má vyzerať kvalitný smarftón. Novinka Samsung Galaxy Note 9 predstavuje špičkový vreckový počítač. Okrem perfektného dizajnového spracovania vás na prvý dojem očarí aj 6,4“ infinity displej. O vysoký výkon sa postará prvotriedny 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM s veľkosťou 8 GB.

Všetku prácu a dáta si uložíte v obrovskom vnútornom úložisku s kapacitou až 512 GB. Tú navyše s použitím SD karty môžete rozšíriť o ďalších 512 GB. To už je kráľovské úložisko na všetko, čo môžete potrebovať. Dokonalé fotografie zhotovíte so zadným fotoaparátom s integrovanou umelou inteligenciou. Jeho variabilná clona sa automaticky prispôsobuje svetlu rovnako ako ľudské oko a rozozná tak snímaný objekt. Ovládanie je jednoduché vďaka inteligentnému Bluetooth peru S Pen a rovnako vďaka pomocníkovi Bixby. Špičková voľba.

Caterpillar S61

Novinka z dielne Cat je naozajstné delo. Ako je už pri značke Cat štandardom, aj tento nový smartfón je mimoriadne odolný, čo potvrdzujú aj certifikáty IP68 a MIL 810G. Navyše však má elegantné spracovanie a bohatú výbavu.

Okrem jeho výbornej odolnosti stojí za spomenutie vylepšená integrovaná termokamera FLIR s teplotným rozsahom do 400 °C, interiérový snímač kvality vzduchu či laserový merač vzdialenosti. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor a 4 GB operačnej pamäte RAM. Poteší vás aj batéria s kapacitou 4 500 mAh a vnútorná pamäť 64 GB. Ak pracujete v technickej sfére alebo máte jednoducho len obavu o krehkosť vášho smartfónu, Cat S61 rozhodne stojí za povšimnutie.

Nezabudnite, že akékoľvek zariadenie z ponuky O2 môžete získať k ľubovoľnému O2 Paušálu na začiatok už za 2 €.


Lifetech: Čo je nové