Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Športovaním k mladšej pleti. Dermatologička vysvetľuje, ako pohyb vplýva na zdravie našej pokožky

Starnutie kože vieme spomaliť aj pravidelnou pohybovou aktivitou, ktorá nám robí radosť.

Niekto cvičí, lebo ho bolí chrbát, iný sa chce dostať do formy či zlepšiť si kondíciu. Len málokto by povedal, že cvičí, aby mal krajšiu, mladšiu a zdravšiu pokožku. Náš organizmus je však prepojený systém a pravidelné športovanie má naozaj obrovský vplyv na všetky časti tela, mysle, a teda aj pokožky. O tom, ako je pohyb so zdravou kožou prepojený, sme sa rozprávali s dermatologičkou Annou Dankovou.

Hlboký a pomalý nádych a výdych. Správne dýchanie efektívne odbúrava stres, no až 80 % ľudí nedýcha správne

V rozhovore s dermatologičkou Annou Dankovou sa dozviete aj to:

  • prečo starneme a akú úlohu v tom zohráva pohyb,
  • aký šport nám zabezpečí mlado vyzerajúcu pokožku,
  • prečo je pri pohybových aktivitách dôležitá konzistentnosť, ale aj radosť z cvičenia,
  • prečo je „pošportová“ červeň prospešná pre kožu,
  • ako pripraviť svoju pokožku na športový výkon
  • a prečo má v ambulancii starších pacientov najmä s kožnými nádormi na ušiach.

Často počujeme o tom, aké je športovanie zásadné pre naše zdravie a dlhý život. Môžeme však pohybom aj zastaviť alebo spomaliť starnutie pokožky?

Starnutie kože je prirodzený proces, ktorý sa týka každého, začína sa už po dvadsiatke. Vzniká najmä pôsobením slnka – za starnutie zodpovedá najmä UVA slnečné žiarenie, ktoré vytvára oxidačný stres a tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunky.

Bunky následne strácajú pružnosť a pevnosť. Najčastejšie sa to na koži prejaví vráskami alebo pigmentovými škvrnami. Je však pravda, že tento proces môžeme spomaliť pravidelným pohybom.

Takže pohyb zodpovedá aj za mladšie vyzerajúcu pleť?

Je vedecky dokázané, že pravidelný pohyb prekrvuje pokožku a zbavuje ju oxidačného stresu. Športovanie pomáha aj pri správnej tvorbe kolagénu, kľúčového proteínu zodpovedného za pevnosť a pružnosť pokožky.

Cvičenie nás zároveň drží v psychickej pohode, čo má vplyv na hormonálnu rovnováhu, a teda aj na našu pleť. V niektorých štúdiách sa dokonca zistilo, že pravidelné cvičenie zvlhčuje pokožku a má za následok, že je pleť zdravšia a krajšia.

Ak to poviem veľmi zjednodušene – keď cvičíme, spotíme sa, vďaka tomu máme krajšiu pleť?

Cvičíme, sme celí červení, zahrejeme sa a lepšie sa prekrvíme – to zníži náš oxidačný stres a pomôže pri regenerácii pokožky.

Cvičenie mení cirkulujúce hladiny cytokínov a hormónov a tieto zmeny sa môžu podieľať na spomalení starnutia. Pravidelné cvičenie nás môže chrániť aj pred vznikom iných vnútorných ochorení, pričom mnohé z nich sa potom prejavujú aj na koži.

Je nejaké konkrétne cvičenie, ktoré koži prospieva najviac?

Je to veľmi individuálne. Vždy vravievam, že najzdravšie cvičenie je to, ktoré človeka baví. Je dôležité nájsť si aktivitu, ktorá nás nefrustruje, naopak, po ktorej sa nám vyplavujú endorfíny a radi sa k nej vraciame.

Z dermatologického hľadiska teda nepoviem, čo a ako cvičiť, no určite je dôležité cvičiť dlhodobo a pravidelne. Na cvičenie nikdy nie je neskoro a je zdravé v každom veku. Často to napokon býva tak, že sa k športu dostaneme až v dospelosti – po ochorení (napríklad infarkte), ktoré nám „otvorí oči“.

Je zaujímavé, že pohyb sa viaže úplne na všetko. Predpokladám, že pacienti môžu byť prekvapení, keď prídu do dermatologickej ambulancie a aj tam im radíde cvičiť.

Nemávam s pacientmi denne konverzácie o športe, lebo životospráve sa venujú najmä všeobecní lekari, no všetko je úzko prepojené s pohybom. Rada však svojim pacientom zdôrazňujem, aby sa hýbali aj aby sa správne chránili a aby svoju pokožku správne pripravili na šport.

Ako vyzerá príprava pokožky na šport?

Je to komplexné. V lete sa často stretávame so spálením pokožky, preto je potrebné myslieť na opakované natieranie sa SPF krémom s vysokým faktorom. Ďalšou pomôckou je ochranný odev – ideálne športové oblečenie zo špeciálnej tkaniny, ktorá má UPF filter. Takéto tričká a nohavice sú bežne dostupné v obchodoch.

Základom je aj sledovať si, v akom čase idem športovať. Dnes je už normálne, že aplikácie o počasí, ktoré máme v telefónoch, ukazujú, aký je UV index počas dňa. Ide o stupnicu, ktorá ukazuje, do akej miery je potrebné chrániť sa. Keď napríklad index dosahuje hodnotu 8, človek by sa vôbec nemal vystavovať priamemu slnku.

Zabúdame si chrániť pred slnečným žiarením uši, no práve starší pacienti mávajú často ušné kožné nádory.

Mnohí vrcholoví športovci však trénujú práve počas poludnia, keď je slnko nebezpečné, a preto sú často rizikoví pri vzniku kožných ochorení. Napríklad tenisti alebo kajakári.

Pre pokožku je dôležité aj správne načasovanie športovej aktivity mimo 11.00 až 15.00 h, alebo ako ste uviedli, môžeme si sledovať UV index aj v aplikáciách o počasí.

Áno, pohyb je dôležitý, ale ešte dôležitejšie je nespáliť sa. Práve to vedie neskôr k tvorbe kožných nádorov.

Neexistuje teda jedna ochrana, treba ich kombinovať – krém, oblečenie, okuliare. Dôležitý je aj klobúk, pretože zakrýva uši. Pri niektorých športoch, samozrejme, zavadzia, no ak sa dá, zvážte ho. V ambulanciách mávam starších ľudí, ktorí majú kožné nádory práve na ušiach, pretože na ne pri ochrane pred slnkom často zabúdame. 

A ako je to počas zimných mesiacov?

Ochrana pred slnkom je potrebná celoročne – spálite sa aj v zime na lyžiach či snowboarde, lebo slnečné žiarenie sa odráža od snehu. Nechránia nás ani oblaky – aj keď je zamračené, slnečné žiarenie preniká.

Naozaj je to veľmi dôležité, lebo spálenia vás dobehnú – aj moji pacienti mi vravia, že sa už neopaľujú. Koža si všetko pamätá, aj keď sa vám to teraz nemusí tak javiť.

Okrem ochrany pred slnečným žiarením je pre starostlivosť o pokožku dobrá aj pravidelná prevencia v dermatologickej ambulancií?

Koža je niečo, na čo často nemyslíme, no týka sa to naozaj každého. Pri športe, ale aj bežne v živote sa viac sústredíme na fungovanie srdca, pľúc či žalúdka, no koža je náš najväčší orgán. Všetkým odporúčam chodiť na pravidelnú kontrolu znamienok aspoň raz ročne, ideálne po lete – od októbra do jari.

Navyše pri prehliadke znamienok si lekár všimne aj ďalšie problémy kože. Ak by som mala v miestnosti skupinu desiatich ľudí nad 70 rokov a nenašla im žiaden prekancerózny stav, bola by to rarita, lebo väčšina má problém.

Pediatrička: Dieťa sa obézne nenarodí, stáva sa takým v priebehu života, pričom na jeho váhu majú vplyv práve rodičia

Existuje nejaká indícia, podľa ktorej viem, že mám s kožou problém?

Hojenie. Často sa to začne tak, že sa pacienti niekde buchnú a to miesto sa im nehojí. Pritom každá odrenina by mala byť do mesiaca zahojená – ak to tak nie je, je potrebný dermatológ

Čo v prípade starších ľudí, ktorí by chceli proces starnutia pleti zvrátiť?

Existujú tri základné piliere starostlivosti o kožu – čistenie pleti, hydratácia a fotoprotekcia.

Je potrebné nájsť si vhodný čistiaci olejček alebo gél podľa toho, čo vám vyhovuje, a dôkladne vyčistiť pleť. Každý deň dvojfázovo – je jedno, či na sebe máte make-up alebo nie. Za celý deň absorbujeme veľa nečistôt z ovzdušia a je potrebné ich odstrániť.

Ako som už spomínala, starnutie pleti ovplyvňuje UVA žiarenie, preto je dôležité nanášať si krém, ktorý nás chráni proti tomuto a aj ostatným slnečným žiareniam. Je totiž dobré mať v kréme aj UVA, aj UVB ochranu a najnovšie sa hovorí aj o ochrane pred IRA žiarením. Vždy ich máte uvedené aj na obaloch produktov.

Práve UVB žiarenie je hlavným zodpovedným faktorom za spálenie od slnka a opakované spálenie kože vedie k zvýšenému vzniku rakoviny kože.

Pravidelný pohyb kožu prekrvuje, zbavuje ju oxidačného stresu a pomáha aj pri správnej tvorbe kolagénu, ktorý je zodpovedný za pevnosť a pružnosť pokožky.

Pri hydratácii pokožky je dôležité kombinovať aj dostatočný pitný režim, aj správnu hydratáciu krémom. Pitný režim je však pri športe zásadný – keď nepijete dostatočné množstvo, tak žiaden krém nepostačí. Opäť zdôrazňujem, že koža je orgán, ktorý na svoje fungovanie potrebuje vodu.

Keď to zhrniem – ak si chcete udržať zdravú a mlado vyzerajúcu pokožku, tak sa chráňte pred UVA aj UVB žiarením, čistite si ráno a večer pleť, pite veľa čistej vody, pravidelne cvičte a vyhýbajte sa stresu.

Vyhnúť sa stresu je v dnešnej dobe o niečo náročnejšie ako udržať si ostatné návyky. Aké zanecháva stres stopy na koži?

Zvýšeným stresom dochádza k poškodeniu imunitných funkcií a na koži sa ním spúšťajú procesy, ktoré vedú k predčasnému starnutiu.

V súčasnosti dokonca existuje medicínske odvetvie, ktoré sa venuje psychodermatológii, pretože sa zistilo, že kožné ochorenia sú úzko prepojené so psychickým zdravím človeka. Keď upravíme jedno, pomôžeme aj druhému. Ochorenia kože nepridávajú našej psychike a zlý psychický stav sa zase odráža na našej pokožke.

Naše telo je veľmi prepojené. Je to jeden celok – psychické a fyzické zdravie spolu súvisia. No a šport je v tomto ideálny – pretože sa stará o naše telo i hlavu. A aj o kožu.

Spomenuli ste, akým rizikom je slnko pri športe. Treba si dávať pozor aj na niečo ďalšie?

Ďalším bežným problémom je mykóza a rôzne plesňové ochorenia. Pri športe sme často v spoločných priestoroch, bosí v šatniach, v sprche. To je príležitosť pre kožné infekcie. Ďalším príkladom sú vírusové bradavice – napríklad pri bojových športoch, kde sme v blízkom kontakte na žinenke.

Ako sa v tomto prípade sa chrániť?

Najmä zvýšenou hygienou a dobrou obuvou. Pri futbale či behu nie je zdravé mať dlhodobo nohu uzavretú v topánke, lebo pri týchto športoch vznikajú rôzne hematómy či problémy s nechtami. Zlaté pravidlo je nenechať to zájsť ďaleko a pri problémoch vyhľadať odborníka. Ochorenia kože sú rovnaké ako všetky ostatné a šport má stále pre telo viac benefitov.

Ľahšie vyliečime mykózu ako kardiovaskulárne ochorenia. Šport je pre kožu a pre spomalenie starnutia pokožky prínosný, no treba myslieť aj na ochranu pokožky.

Anna Danková

Lekárka – dermatologička, ktorá pôsobí vo Fakultnej nemocnici v Trnave a aj na estetickej klinike Mediskin v Bratislave. Vyštudovala Slovenskú zdravotnícku univerzitu a svoju kariéru začala v roku 2021 v Nemocnici Šumperk v Českej republike.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Spravte si zo smartfónu osobného trénera. Vybrali sme 10 aplikácií, ktoré vás dostanú do formy

Telefón to za vás síce neodcvičí, ale môže byť spoľahlivým sprievodcom vašich tréningov.

Smartfóny sa stali našou platformou skoro na všetko – bola by škoda, ak by sme nevyužili ich potenciál aj pri zdravom životnom štýle. Vybrali sme preto niekoľko šikovných aplikácií na behanie, bicyklovanie, funkčné i silové tréningy aj na turistiku, ktoré udržia vašu motiváciu, ale zároveň posunú pohyb na efektívnejšiu a zábavnejšiu úroveň. Začať môžete už dnes doma v obývačke či vonku v parku.

Trénerka odpovedá: Pre koho je behanie vhodné, ako s ním začať a vytrvať, kedy je lepšie nahradiť beh chôdzou?

Športové aplikácie ponúkajú široké spektrum funkcií – od základného sledovania aktivity až po personalizované tréningové plány a komunitné výzvy, ktoré môžu skvelo povzbudiť k väčším úspechom.

Kardio (nielen) pre bežcov

Nike Run Club

Pre bežcov všetkých úrovní.

Jedna z najpopulárnejších bežeckých aplikácií na trhu. Ponúka rôzne vedené bežecké tréningy, ktoré sú sprevádzané motivačnými pokynmi od profesionálnych trénerov. 

Aplikácia sleduje vašu vzdialenosť, tempo a čas, pričom umožňuje súťažiť s priateľmi v apke a zdieľať s nimi aj svoje výkony. Ponúka aj možnosť plánovať tréningy podľa osobných cieľov a pokroku. 

Vďaka funkcii Challenges môžete súťažiť s bežcami z celého sveta, čím získate ďalšiu motiváciu na zlepšovanie svojho výkonu. Nike Run Club je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú nielen behať, ale aj zlepšovať svoju techniku a vytrvalosť. Navyše je apka Nike Run Club zadarmo so všetkými funkciami. 
Túto aplikáciu si nainštalujete do mobilu s Androidom, ale aj do iPhonu.

Strava

Pre bežcov aj cyklistov, ktorí chcú byť súčasťou širšej komunity.

Známa aplikácia spája bežcov a cyklistov v jednej globálnej komunite. Vďaka GPS sleduje vaše trasy, tempo, výškový profil a umožňuje aj porovnávanie s inými používateľmi na rovnakých trasách alebo konkrétnych úsekoch trate. Okrem toho ponúka výzvy, ktoré vás budú motivovať prekonávať svoje osobné rekordy. 

Aplikácia umožňuje aj prepojenie s rôznymi zariadeniami, napríklad smart hodinkami, a poskytuje podrobnú analýzu výkonov. Stravu môžete používať zadarmo, no môžete si zaplatiť členstvo, s ktorým odomknete mnoho ďalších bonusových funkcií.
Stravu je možné stiahnuť do Androidu, ale aj na iPhone.

Map My Run (by Under Armour)

Aby ste mohli detailne sledovať svoj výkon.

Map My Run využíva GPS na zaznamenávanie trás, tempa i vzdialenosti a poskytuje detailnú analýzu každého behu. Ponúka aj funkciu živého sledovania, kde môžu vaši bežeckí kamoši v reálnom čase sledovať váš beh. 

Apka obsahuje aj tréningové plány pre bežcov na rôznych úrovniach – od začiatočníkov až po pokročilých. Okrem toho môžete prepojiť aplikáciu s rôznymi fitness zariadeniami, ako sú smart hodinky alebo fitness trackery, čím získate ešte presnejšie údaje. Táto apka je ideálny nástroj pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoju kondíciu a dosahovať nové bežecké ciele.

Map my run je dostupná zadarmo, no môžete si predplatiť tzv. MPV, ktoré vám ponúkne ďalšie extra možnosti.

Apku stiahnete a môžete behať, či už máte iPhone, alebo Android.

Aj turistika je poriadny výkon. Nielen mapy vám pri tomto športe pomôžu

AllTrails

Šikovná aplikácia pre turistov, ktorí chcú objavovať nové trasy, sledovať svoj výkon a nikde sa nestratiť.

Skvelý sprievodca pre milovníkov prírody, chôdze a turistiky. Aplikácia obsahuje rozsiahlu databázu turistických trás, chodníkov a cyklistických trás po celom svete, ktoré sú kategorizované podľa náročnosti, dĺžky a hodnotení od ostatných používateľov. 

Pomocou GPS funkcie môžete sledovať svoju trasu v reálnom čase, a tak sa nemusíte obávať ani zablúdenia. AllTrails ponúka aj fotografie a podrobné opisy trás, čo vám pomôže lepšie naplánovať dobrodružstvo. Aj vy sa však môžete stať súčasťou komunity a pridávať svoje vlastné trasy s odporúčaniami.
Alltrails je zadarmo s možnosťou plateného členstva (AllTrails Pro) na odomknutie ďalších funkcií a offline máp. Aplikácia je dostupná pre Android aj pre iPhone.

Komoot

Detailné plánovanie vašich outdoorových aktivít vrátane turistiky.

Vďaka GPS a podrobným mapám môžete vytvárať a objavovať trasy, ktoré sú prispôsobené vašej úrovni kondície a vašim preferenciám. Komoot ponúka aj offline mapy, ktoré oceníte pri cestovaní do oblastí s obmedzeným prístupom na internet. Je ideálna pre tých, ktorí chcú mať prehľad o svojich aktivitách a plánovať si výlety na mieru.

Komoot môžete mať zadarmo s možnosťou predplatenia si ďalších funkcií. Stiahnete si ju do iPhonu, ale aj do smartfónu s Androidom.

Zombies, Run! 5K Training 2

Ak vás nudí počúvanie hudby alebo podcastov pri behu, s touto apkou sa stanete súčasťou dobrodružného príbehu priamo počas behania.

Zombies, Run! kombinuje beh s interaktívnym príbehom. Ako používateľ sa stanete postavou v zombie apokalypse, v ktorej musíte utekať, aby ste prežili. Počas behu počúvate inštrukcie a zvukové efekty, ktoré vás vtiahnu do príbehu, a zároveň musíte zbierať zásoby aj unikať pred zombíkmi. 

Aplikácia ponúka rôzne príbehové misie, ktoré pridávajú do tréningov adrenalín a napätie. Okrem toho si môžete vytvárať vlastné playlisty a prepojiť ich s príbehovou linkou. Zombies, Run! je jednoducho ideálna pre tých, ktorí chcú mať behanie o niečo zábavnejšie. Apka je zadarmo, no máte možnosť kúpiť si predplatné s novými možnosťami. 

Stiahnete si ju do mobilu s Androidom, ale aj do iPhonu.

Posilňovanie celého tela

Nike Training Club

Cvičenie doma aj v posilke.

Obsahuje stovky tréningov zameraných na silu, mobilitu, kardio aj jogu, to všetko pod vedením profesionálnych trénerov. Aplikácia ponúka aj personalizované tréningové plány, ktoré sa prispôsobujú vašej úrovni a cieľom. 

Ďalšou výhodou je, že tréningy sú rozdelené podľa časovej a fyzickej náročnosti, takže si môžete vybrať presne to, čo vám vyhovuje. Nike Training Club dokonca aj pravidelne aktualizuje svoje cvičenia a pridáva nové programy. Je to skvelý nástroj pre tých, ktorí chcú mať rôznorodý a efektívny tréning na jeden klik v smartfóne.
Navyše si Nike Training Club nemusíte predplácať, lebo je so všetkými funkciami zadarmo.

Apka je dostupná pre iPhone, ale aj pre smartfóny s Androidom.

Freeletics

Pre všetkých, ktorí obľubujú (aj krátke) funkčné tréningy – aj bez fitness doplnkov.

Freeletics je známa najmä svojimi krátkymi, ale intenzívnymi tréningami, takže aj keď máte málo času, vyťažíte z toho maximum. Môžete s ňou cvičiť kdekoľvek aj bez vybavenia. Aplikácia obsahuje aj personalizované tréningové plány na základe vašej fyzickej kondície a cieľov. 

Ponúka aj komunitnú funkciu, kde nájdete podporu a motiváciu. Zapojíte sa tak do výziev aj súťaží, čo môže pomôcť zvýšiť tréningovú motiváciu. Freeletics však aj bez toho motivuje k dosahovaniu najlepších výsledkov bez ohľadu na to, kde práve ste, a poskytuje všetko, čo potrebujete na efektívny tréningový režim. Môžete si dokonca vybrať, na ktorú časť tela by ste chceli tréning zamerať. 

Apka je na stiahnutie zadarmo, no viac možností získate, ak si ju platíte. 
Cvičíte hneď, ako si Freeletics stiahnete do Androidu alebo iPhonu.

THENX

Aplikácia zameraná na kalisteniku a funkčný tréning.

THENX obsahuje tréningové plány, ktoré využívajú váhu vášho vlastného tela na budovanie sily, vytrvalosti a flexibility. Aplikácia ponúka cvičenia pre začiatočníkov aj pokročilých s podrobnými videonávodmi, ktoré vám pomôžu správne zacvičiť jednotlivé cviky.

Apka má aj tréningové plány zamerané na rôzne časti tela a cieľové zameranie, ako je napríklad zlepšenie kondície a výdrže alebo zväčšenie svalovej hmoty. THENX umožňuje cvičiť kdekoľvek bez nutnosti nákladného vybavenia. Je zadarmo na stiahnutie s možnosťou nákupov v aplikácii na odomknutie ďalších funkcií a programov.

Apka je dostupná pre iPhone a telefóny s Androidom.

Hevy: Gym Log Workout Tracker

Ešte efektívnejšie silové tréningy.

Skvelá aplikácia pre ľudí, ktorí sa sústredia na silové tréningy a chcú podrobne sledovať svoj pokrok. Umožňuje zaznamenávať každý tréning, závažia, opakovania aj čas odpočinku, čím pomáha optimalizovať cvičenie. 

Aplikácia ponúka možnosť vytvárať vlastné tréningové plány a analyzovať historické dáta, aby ste svoj progres sledovali v priebehu času. Hevy tiež obsahuje komunitné prvky, takže môžete svoje úspechy zdieľať a porovnávať výsledky s ostatnými používateľmi – podobne ako Strava pre beh, Hevy je „sociálna sieť“ pre silové tréningy.

Hevy môžete mať zadarmo, ale aj v platenej verzii s možnosťou odomknutia prémiových funkcií.

Apku stiahnete do Androidu aj iPhonu.


Smartfóny sú našou platformou na všetko, a preto je dôležité dobre si zvážiť, ako a koľko času na nich trávime. Pri deťoch a mladých ľuďoch je to ešte dôležitejšie, pretože od „dobrého pocitu“ zo scrollovania sa ťažko odvyká – podľa prieskumu O2 deti priemerne denne prescrollujú aj 400 m.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.