Stĺpček Zuzany Turekovej: Čo je doma, to sa počíta. Aspoň by sa malo

Nemáme more, nekonečné pláže s kokosovými palmami ani Rodeo Drive. A to je vlastne dobre.

Turista. Slovo, ktoré má často pejoratívny význam. Napríklad v Benátkach tieto novodobé monštrá s fotoaparátmi na krkoch svojím počtom ďaleko prevyšujú počet domácich.

Okupujú námestia, úzke uličky, miestnym kradnú genius loci aj miesta v kaviarňach. Samospráva sa snaží ich množstvo regulovať, hoci do mestskej pokladnice prinášajú peniaze. Na jar napríklad umiestnili na dva mosty špeciálne brány, ktoré mali zabezpečiť, aby ulice zostali priechodné aj pod náporom návštevníkov z výletných lodí. Benátčania zúria, mesto im pred očami pomaly vymiera. Podobne, hoci menej dramaticky, je na tom aj Barcelona či Amsterdam.

Cestovanie rozširuje obzory, dá viac, ako vezme, naučí žiť prítomnosťou a spoliehať sa hlavne na seba. Dnes je dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Stačí do Googlu naťukať zaklínadlo „lacné letenky“ a za 20 € ste v Miláne. Pri väčšom šťastí za rovnakú cenu aj späť. Na Instagrame nájdete tisíce selfies s thajskými opičkami na ramenách, za pár stoviek sa môžeme ísť povoziť na slonoch na iný kontinent alebo sa potápať s korytnačkami. Môžeme to, čo naši rodičia nemohli.

A občas mám pocit, že vďaka týmto nekonečným možnostiam zabúdame na to, čo máme doma. A vlastne úplne pochopiteľne. Ako školáci sme chodili na výlety do múzeí a galérií, splavovali sme rieky, fárali do bane a s prilbami na desaťročných hlavách spoznávali jaskyne. Tieto povinné jazdy vo mne zanechali rovnaký pocit ako povinné čítanie. Až keď som si Kto chytá v žite prečítala dobrovoľne a o 10 rokov neskôr, pochopila som, o čom tá kniha naozaj je.

Viac ako rok som živila vzťah na diaľku. Nie zaoceánsku ani cezhraničnú, len takú 200-kilometrovú. Môj súčasný manžel za mnou chodil na víkendy do Bratislavy, na striedačku som chodila ja za ním do Žiliny. Občas sme sa stretli na polceste v mojich rodných Piešťanoch. Ten rok ma naučil zatiaľ najviac z celého dospeláckeho života. Napríklad aj pozerať sa na dôverne známe miesta cudzími očami – jeho očami, očami turistu. Až pri ňom som si uvedomila, že piešťanský Dom umenia je vlastne dychvyrážajúci architektonický kúsok, že z Mosta SNP by som bola na výlete v inej krajine unesená a prechádzka po bratislavskej Klariskej ulici je romantickejšia ako celý Paríž.

Vyskúšajte si to. Pred sebou máme ešte polovicu dovolenkovej sezóny a nemusíte ani chodiť ďaleko. Prejdite sa „svojím“ mestom, kúpte si zmrzlinu, choďte na večeru do reštaurácie, urobte si piknik v parku. Robte všetky tie veci, ktoré by ste robili na výlete či dovolenke, pokojne aj s fotoaparátom na krku. Alebo sa prevezte autobusom do dedinky Muráň na tie najlepšie buchty.
Navštívte trnavské Nádvorie, ružomberskú Galériu Ľudovíta Fullu či prekrásny kostol v Abramovej obkolesený ľanovými poliami. Zrátajte si to, čo máme doma.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o mestskej turistike na Slovensku. Myslíme si, že je dôležité tráviť leto doma a spoznávať našu krajinu. S pokrytím od O2, 4G internetom  a s O2 extra výhodami vám počas dovolenky nebude chýbať vôbec nič a svoje zážitky môžete zdieľať so svojimi blízkymi.

Zuzana Tureková

Ruch hlavného mesta vymenila pred dvomi rokmi za žilinské výhľady a stabilnú pozíciu vo vydavateľstve za prácu na voľnej nohe. Spoločne s manželom – fotografom pomáha menším či väčším firmám s obsahovým marketingom. Po práci napĺňa cestovateľskými zážitkami blog Travelissimo.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Turistika v meste? Dá sa to aj na Slovensku

Za oddychom a spoznávaním netreba chodiť príliš ďaleko. Už dávno neplatí, že Slovensko by malo byť poslednou voľbou.

Častý argument „veď nemáme more“, asi naozaj neprebijeme. Vo víkendovom vydaní ale prinášame niekoľko článkov, ktoré vás presvedčia o tom, že tráviť dovolenku doma nemusí byť žiadna nuda. Víkendové vydanie sme sa preto rozhodli venovať Slovensku tak, ako ho mnohí nepoznáme.

Aj u nás môžeme zažiť adrenalínovú turistiku s dychvyrážajúcimi výhľadmi a hneď potom sa ísť schladiť do jedného z mnohých jazier, ktoré tu máme. Môžeme si skočiť z lietadla alebo mosta, splavovať rieky, kempovať pod žiarou hviezd, užívať si luxus hotelov, wellness a aquaparky. Zájsť na zážitkovú gastronómiu, vychutnávať si atmosféru nepoznaných miest, prejsť sa v korunách stromov alebo leňošiť na brehoch jazier s knihou v ruke. Môžeme všetko.

Pokojne aj vybrať sa malebnými slovenskými mestami. Veď ani mestská turistika nemusí byť na zahodenie. Bardejov, Levoča, Banská Štiavnica,… Namiesto hľadania lacných leteniek, sadnime tento rok na vlak. S pokrytím od O2 a 4G internetom sa nám už nestane, že zostaneme odrezaní od sveta. A aby nám počas dovolenky naozaj nič nechýbalo a mohli sme svoje zážitky zdieľať so svojimi blízkymi, pripravme sa na to s O2 Extra výhodami.

V tomto vydaní nájdete:

Čo je doma, to sa počíta. Aspoň by sa malo. Tak píše Zuzana Tureková vo svojom stĺpčeku na tému mestskej turistiky po Slovensku. Zuzana vďaka svojmu blogu Travelissimo precestovala kus sveta. To jej ale nebráni byť pravou turistkou aj vo svojej krajine.

Rozhovor s cestovateľom Milanom Bardúnom: Aj keď je Slovensko malé, každý si tu nájde to, čo mu sedí najviac. Začítajte sa do slov mladého muža, ktorý opustil kancelársku stoličku a objavuje svet, no nezabúda pritom ani na rodnú krajinu a na blogu Bez mapy zdieľa s čitateľmi svoje zážitky a skúsenosti.

6 slovenských miest, ktoré by ste mali zažiť na vlastnej koži prinášame v spolupráci s Milanom Bez mapy. Odklonili sme sa ale od slovenskej divočiny. A každého jedného zo spomenutých miest sa dotkla ruka človeka.

Ako dobre poznáte Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Uvidíte, na koľko otázok ste odpoveď uhádli hneď a ktoré vás naopak potrápili.


5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové