6 slovenských miest, ktoré by ste mali zažiť na vlastnej koži

Často za dovolenkou či „poznávačkami“ cestujeme do zahraničia a pritom zabúdame na to, že aj naše malé Slovensko má čo ponúknuť.

No schválne, boli ste už v takých Čičmanoch, splavovali ste rieku Hron a prechádzali sa Chodníkom korunami stromov? V spolupráci s Milanom Bardúnom z blogu Bez mapy sme pripravili výber miest, ktoré naozaj stoja za návštevu.

Levoča

Levoča patrí medzi Milanove najobľúbenejšie mestá na Slovensku. Okrem samotného historického centra odporúča vyskúšať niektorú z hotelových reštaurácií, ktorých je tu podľa neho ako húb po daždi. „Ak máš chuť na pohyb, výstup na Mariánsku horu s panoramatickým výhľadom na celú Levoču je totálna vychytávka,” dodáva. Mestu, ktoré chce cestovateľ požiadať o ruku, venoval aj samostatný príspevok na svojom blogu.

Nová Baňa a okolie

„Samotné mesto Nová Baňa síce nepatrí k top turistickým destináciám na Slovensku, jeho okolie ale rozhodne áno. Vyskúšal som tu splav rieky Hron, navštívil zrúcaninu hradu Revište a tiež novučičkú rozhľadňu Háj, ktorá stojí nad mestom,” vymenúva cestovateľ. V tomto regióne sa nachádza aj andezitové kamenné more a viacero bývalých baní a štôlní.

Milan určite odporúča návštevu štôlne Tag. Tá je vstupom do šachty Althandel, kde sa v minulosti vyťažilo až 600 kg zlata a dokonca sa v nej zachovalo aj pôvodné náradie baníkov. O výletoch po okolí Novej Bane spísal dlhý itinerár, ktorý spolu s mapou nájdete na jeho blogu.

Poprad, mestská časť Spišská Sobota

Spišská Sobota je súčasť mesta Poprad s veľmi zaujímavou históriou, ktorej sa ale Milan na blogu veľmi nevenuje. V Spišskej Sobote ho ale zaujal ich tradičný posúch Sobotský Maťko. Vyrába sa z celozrnnej múky a lokálnych surovín, akými sú aj bryndza a slanina. Niekomu môže pripomínať pizzu.

Čičmany

Podľa Milana je to bez debaty najkrajšia dedina na Slovensku. „Okrem tradičnej architektúry sa oplatí vypočuť si prednášku v miestnom múzeu o tom, ako žili tradiční Čičmančania. Veľmi ma pobavilo to, že deň pred svadbou, ktorá často trvala aj tri dni, sa žena presťahovala do domu ženícha, kde žila aj svokra. Dnes by to asi neprešlo, čo?,” smeje sa Milan.

Milana malebná dedinka chytila za srdce natoľko, že si čičmiansky vzor plánuje dať vytetovať.

Najkrajší most Slovenska

„Nedávno som objavil zaujímavé stavby, ktoré máme na Slovensku a málokto o nich vie. Veľmi ma zaujal Chmarošský viadukt, ktorý stojí pri Telgárte a je akousi predprípravou na Telgártsku slučku, ktorá nasleduje za ním. Podľa mňa ide o najkrajší kamenný železničný most, ktorý máme na Slovensku,” rozpráva Milan nadšene. Navyše, ako sám odskúšal, je úplne funkčný a ak sa ním chcete previezť, stačí nasadnúť na vlak z Telgártu smerom k Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Osobne sa mu však viac páčil zdola, kde cestovateľ mohol naplno obdivovať všetkých jeho deväť oblúkov, ktoré stoja vo výške až 18 m. Veľmi peknou zastávkou je podľa neho aj kostolík v Haluziciach (alebo to, čo z neho ostalo) spolu s dramatickou Haluzickou tiesňavou.

Za dobrodružstvom na Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov je novinka a toto leto patrí podľa Milana medzi absolútne topky toho, kam ísť na Slovensku a čo vidieť v prípade, že hľadáte dobrodružstvo. Z vtáčej perspektívy je perfektný výhľad na okolie a chodník má tiež niekoľko náučných zastávok, kde sa každý dozvie zaujímavé informácie o tatranskej prírode. „Za mňa to bolo určite príjemne strávené dopoludnie,” dodáva s úsmevom.

Užitočné informácie o parkovaní, výške vstupného a odporúčaní, kedy je lepšie chodník navštíviť, spísal Milan v tomto článku.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o mestskej turistike na Slovensku. Myslíme si, že je dôležité tráviť leto doma a spoznávať našu krajinu. S pokrytím od O2, 4G internetom a s O2 Etra výhodami vám počas dovolenky nebude chýbať vôbec nič a svoje zážitky môžete zdieľať so svojimi blízkymi.

Milan Bardún

V roku 2013 odišiel z práce a založil cestovateľský blog Bez Mapy plný zábavných rád, pekných fotiek a odporúčaní na návštevu zaujímavých miest vo svete, ale aj na Slovensku. Zážitkové a dobrodružné cestovanie ho vďaka blogu v súčasnosti aj živí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Turistika v meste? Dá sa to aj na Slovensku

Za oddychom a spoznávaním netreba chodiť príliš ďaleko. Už dávno neplatí, že Slovensko by malo byť poslednou voľbou.

Častý argument „veď nemáme more“, asi naozaj neprebijeme. Vo víkendovom vydaní ale prinášame niekoľko článkov, ktoré vás presvedčia o tom, že tráviť dovolenku doma nemusí byť žiadna nuda. Víkendové vydanie sme sa preto rozhodli venovať Slovensku tak, ako ho mnohí nepoznáme.

Aj u nás môžeme zažiť adrenalínovú turistiku s dychvyrážajúcimi výhľadmi a hneď potom sa ísť schladiť do jedného z mnohých jazier, ktoré tu máme. Môžeme si skočiť z lietadla alebo mosta, splavovať rieky, kempovať pod žiarou hviezd, užívať si luxus hotelov, wellness a aquaparky. Zájsť na zážitkovú gastronómiu, vychutnávať si atmosféru nepoznaných miest, prejsť sa v korunách stromov alebo leňošiť na brehoch jazier s knihou v ruke. Môžeme všetko.

Pokojne aj vybrať sa malebnými slovenskými mestami. Veď ani mestská turistika nemusí byť na zahodenie. Bardejov, Levoča, Banská Štiavnica,… Namiesto hľadania lacných leteniek, sadnime tento rok na vlak. S pokrytím od O2 a 4G internetom sa nám už nestane, že zostaneme odrezaní od sveta. A aby nám počas dovolenky naozaj nič nechýbalo a mohli sme svoje zážitky zdieľať so svojimi blízkymi, pripravme sa na to s O2 Extra výhodami.

V tomto vydaní nájdete:

Čo je doma, to sa počíta. Aspoň by sa malo. Tak píše Zuzana Tureková vo svojom stĺpčeku na tému mestskej turistiky po Slovensku. Zuzana vďaka svojmu blogu Travelissimo precestovala kus sveta. To jej ale nebráni byť pravou turistkou aj vo svojej krajine.

Rozhovor s cestovateľom Milanom Bardúnom: Aj keď je Slovensko malé, každý si tu nájde to, čo mu sedí najviac. Začítajte sa do slov mladého muža, ktorý opustil kancelársku stoličku a objavuje svet, no nezabúda pritom ani na rodnú krajinu a na blogu Bez mapy zdieľa s čitateľmi svoje zážitky a skúsenosti.

6 slovenských miest, ktoré by ste mali zažiť na vlastnej koži prinášame v spolupráci s Milanom Bez mapy. Odklonili sme sa ale od slovenskej divočiny. A každého jedného zo spomenutých miest sa dotkla ruka človeka.

Ako dobre poznáte Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Uvidíte, na koľko otázok ste odpoveď uhádli hneď a ktoré vás naopak potrápili.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac