Veronika Cifrová Ostrihoňová: Ľudskosť sa z našej spoločnosti nevytratila, len je zahrabaná pod nánosmi vypätých momentov

Nie všetko majú v rukách politici a političky. O tom, na akom Slovensku budeme žiť, rozhodujeme každý deň aj malými gestami.

Aj keď v posledných mesiacoch žijeme v názorovo rozdelenej spoločnosti a nefunkčnosť mnohých oblastí nás môže vážne frustrovať, tak zrejme všetci bez rozdielu chceme žiť v krajine, ktorej veríme. Aby sme sa tu mali naozaj dobre, potrebujeme nielen systémové riešenia, ale aj občanov a občianky, ktorí na Slovensko nezanevreli. Jednou z nich je aj Veronika Cifrová Ostrihoňová, ambasádorka kampane, v ktorej vysvetľuje mladým ľuďom, prečo je dôležité voliť.

Títo Slováci a Slovenky sa vrátili späť domov, aj keď mali v zahraničí rozbehnutú sľubnú kariéru

S moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou sme sa rozprávali o tom:

  • čo má na Slovensku rada, 
  • ako vníma súčasnú situáciu a prečo sa stala tvárou kampane Chcem tu zostať,
  • prečo študovala v zahraničí a či po štúdiu uvažovala, že sa na Slovensko nevráti, 
  • ako môžeme motivovať mladých ľudí, aby sa vrátili zo zahraničia „domov,“
  • prečo je dôležité angažovať sa vo verejných veciach, aj keď pociťujeme frustráciu
  • a ako môžeme každý deň v malom prispieť k lepšej budúcnosti Slovenska. 

Na Slovensku sa v posledných dňoch rozprávame najmä o tom, čo nefunguje a čo treba zmeniť, tak začnime netradičnejšie. Čo u nás už teraz podľa teba funguje dobre? 

To je náročná otázka, no ako prvé mi napadajú samosprávy a regióny, kde vidíme veľké kroky vpred. Myslím si, že viaceré mestá sú postupne láskavejšie a priateľskejšie k ľuďom, napríklad Bratislava, Trnava či Košice.

Čiže zmena ide zo spodu?

Áno a týka sa to aj občianskeho sektora. Je vzácne, že práve na Slovensku, v malej krajine, vzniká tak veľa zaujímavých iniciatív. Mnohí pomáhajú bez nároku na honorár, ľudia sa spájajú a vytvárajú komunity, ktoré často suplujú štát. Cesta von, Nadácia Pontis, Teach for Slovakia a mnohé iné. Sú to také ostrovčeky pozitívnej deviácie, ktoré menia Slovensko.

Akí sú v tvojich očiach Slováci a Slovenky?  

Láskaví. Myslím si, že sme zvyknutí pomáhať si a sme pokojní, nejdeme len tak bezhlavo proti všetkému. Aj v zahraničí máme dobré meno – vnímajú nás ako pracovitých, disciplinovaných a pohostinných. Možno nás v zahraničí dokonca vidia krajšie, ako sa vidíme my sami. 

Žijeme v krásnej krajine, no často na to zabúdame. Veď aj turistom povieme, nech idú radšej do Álp ako do Tatier. Chýba nám také zdravé vlastenectvo, nie sme hrdí na to, odkiaľ sme, aj keď naozaj máme byť na čo.

Čím to je? 

Myslím si, že sme až príliš kritickí a hľadáme dokonalosť, ktorá neexistuje. Stále poukazujeme na chyby a má to zásadný vplyv na náladu v spoločnosti – sme veľmi rozdelení, sused neverí susedovi a nedôverujeme ani našim inštitúciám. Je to taký balíček, ktorý by sme mali spoločne zmeniť. Mnohé z týchto vlastností mám, samozrejme, aj ja.

Ľudia sa spájajú, mnohí z nich pomáhajú bez nároku na honorár a vytvárajú komunity, ktoré často suplujú štát.

Slovné spojenie „polarizácia spoločnosti“ sa skloňuje pomerne často. Čo to znamená pre teba, verejnú osobu, v reálnom živote?

Sú to také jednoduché veci, napríklad vždy, keď dám nejaký rozhovor, tak môžem čakať celé spektrum komentárov od tých, v ktorých sa píše, že som super, až po tie, ktoré agresívne útočia na všetko, aj na to, čo nebolo povedané.

Špeciálne veľa reakcií dostávam, keď sa vyjadrím k očkovaniu, zlepšovaniu života žien alebo pomoci Ukrajincom a Ukrajinkám. Vnímam, že tieto reakcie sú omnoho vyhrotenejšie, ako boli pred 5-6 rokmi. Delíme sa na „tých, ktorí sú rovnakí ako ja,“ a „tých zlých“. Vzďaľujeme sa a ani jedna z tých dvoch skupín sa nesnaží spájať. 

Vieme to podľa teba ešte zmeniť?

Pomohlo by, ak by politici a političky zmenili svoj slovník. Po voľbách bude vždy jedna obrovská skupina ľudí, ktorá bude nahnevaná, nech to dopadne akokoľvek. No práve politici a političky môžu svojou komunikáciou urobiť veľa – majú veľkú platformu a majú zodpovednosť za atmosféru v spoločnosti.

Mám pocit, že sme si už pomaly na tieto vyjadrenia aj zvykli, no nenávistný slovník nemôže byť naša norma. Keď pôjdu politici a političky príkladom a budú komunikovať s rozvahou a pokojom, ani spoločnosť nebude nasýtená hnevom a agresivitou.

Odhliadnuc od politiky, je niečo, čo môže urobiť každý z nás, aby sa nám tu žilo lepšie a spokojnejšie?

Všímať si svoje okolie. Nedávno som bola na zastávke plnej ľudí a potrebovala som pomôcť s kočíkom. Nikto sa neodhodlal pomôcť mi, až po chvíli prišiel asi 14-ročný chlapec, ktorý mi dokonca neskôr pomohol s kočíkom aj po schodoch pri zastávke. 

Vôbec by som nečakala, že sa zo všetkých tých ľudí ponúkne práve pubertiak. Skôr som predpokladala, že prechádza fázou, keď mu je celý svet ukradnutý. Ľudskosť sa nevytratila, stále je medzi nami, len je niekedy zahrabaná pod nánosmi vypätých momentov v spoločnosti.

Strach z trestov nahradili obavy zo sklamania. Čo skutočne trápi tínedžerov?

Podobná situácia sa mi stala tiež pár dní dozadu. V parku som si všimla mladú ženu, ktorá plakala. Chvíľu som si nebola istá, či sa jej mám prihovoriť – predsa, možno sa len chce v pokoji vyplakať. Napokon som za ňou išla, síce som jej nijako neporadila, len som ju počúvala, bola rada. 

Neskôr mi napísala na Instagrame, že okolo nej prešlo 50 ľudí a nikto sa nepristavil. Ani ona sama nečakala, že by si k nej niekto prisadol. Je to taká drobnosť, no všetci môžeme niekomu zlepšiť deň a dokázať, že nám na druhých ešte záleží.

Slovensko má obrovský potenciál, ktorý budeme vedieť naplniť, len keď budeme všetci o trošku viac aktívnejší.

Mnoho ľudí si ťa spája s prácou v médiách, no angažuješ sa aj v iných spoločensky prospešných témach. Nedávno si sa napríklad stala ambasádorkou iniciatívy Chcem tu zostať, ktorá sa snaží motivovať mladých, aby mysleli na svoju krajinu a išli voliť. Prečo si sa rozhodla ísť do tohto projektu?

Keď ma oslovili do tejto iniciatívy, ukázali mi dáta, o koľko percent menej mladých ľudí chce ísť voliť v týchto voľbách v porovnaní s rokom 2020. Boli to znepokojujúce čísla, no so Slovenskom by som to ešte nevzdávala. Myslím si, že ako krajina máme obrovský potenciál, ktorý budeme vedieť naplniť, len keď budeme všetci o trošku viac aktívnejší, a pokiaľ mám možnosť presvedčiť mladých ľudí, aby využili svoje právo a išli voliť, tak to pre mňa má veľký zmysel.

Aký argument používaš pri otázke, prečo ísť voliť?

Pretože neísť voliť znamená vzdať sa svojho hlasu. Zrejme nikto nemá rád, ak za seba nechá hovoriť druhých. Nevoliť znamená nechať za seba hovoriť iných. Takých, ktorých názory sa nám vôbec nemusia páčiť.

Nevoliť znamená aj posilňovať takéto názory, keďže sa svojho hlasu dobrovoľne vzdáme. Pre mňa je možnosť voliť jednoducho základné právo, ktoré sme nemali vždy, a zároveň povinnosť, ktorú v demokracii máme. Je to možnosť vyjadriť to, čo cítim – maličký krok, ktorý trvá chvíľku, ale má veľkú silu.

Chcem tu zostať

Nestranná občianska mobilizačná kampaň, ktorej cieľom je podporiť demokratický systém na Slovensku a inšpirovať mladých ľudí k záujmu o veci verejné, ktorou sú aj voľby. Iniciátormi kampane sú Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Memo 98 a Občianska platforma pre demokraciu.

„Voľby sú príležitosť, keď môžeme spoločne zabojovať o to, aby bolo Slovensko takou krajinou, akú si predstavujeme. Pre seba, pre svojich blízkych, pre svoje deti.“ (Veronika Cifrová Ostrihoňová pre iniciatívu Chcem tu zostať)

Chcem tu zostať, preto volím je jeden zo základných sloganov iniciatívy. No aj ty si istý čas žila mimo Slovenska, študovala si v Spojených štátoch. Vždy si sa chcela vrátiť späť domov?

Mala som viaceré fázy, no prevládajúca emócia bola, že sa vrátim. Chcela som ísť domov, i keď sa za tie 4 roky môjho štúdia táto krajina dosť zmenila a nemala som tu už vybudovanú svoju sieť priateľov. Tesne pred odchodom som zaváhala, či je to dobré rozhodnutie, no napokon som neoľutovala.

Slovensko má však zásadný problém s odlivom mozgov do zahraničia. Ako čítaš kroky mladých, ktorí sa nevrátili späť a zostali žiť v zahraničí?

Rozumiem im. Ja som sa vrátila v čase, keď neboli sociálne siete také rozšírené a atmosféra nebola taká nabitá. Chápem, ak mladí ostávajú v zahraničí, pretože tam majú lepšie platové podmienky alebo tolerantnejšiu spoločnosť.

Myslím si, že ich ani veľmi nepozývame naspäť, skôr ich desíme. Ale aj to sa pomaly mení. Nie je nič zlé na štúdiu v zahraničí, no samozrejme, chceme, aby sa mladí vracali naspäť.

Čo by si im odkázala? Kvôli čomu by sa mali vrátiť?

Možno by ich mohlo motivovať, že Slovensko je malá krajina a ľudia naprieč rôznymi sektormi sú veľmi prepojení. Mladí ľudia sa tak dokážu dostať k pracovným príležitostiam, na ktoré by vo väčších štátoch čakali omnoho dlhšie.

Vidím to aj na svojom príklade – 23-ročná, hneď po škole, som cez veľký kasting prešla do pozície redaktorky televízneho spravodajstva a o chvíľu som robila reportáže aj na Úrade vlády SR, čo by sa mi v zahraničí tak rýchlo nepodarilo, lebo „Veroník,“ ako som ja, tam bolo násobne viac. Rozumiem, prečo mladí odchádzajú, no poradila by som im, aby to poriadne zvážili a nezanevreli na svoju krajinu.

Je z teba cítiť, že máš Slovensko naozaj rada.

Áno, mám. Sme relatívne bezpečná krajina, sme súčasťou Európskej únie a bez problémov sa po nej dokážeme pohybovať, pracovať, študovať. Okrem zmien v dôsledku klimatickej krízy je tu príjemné počasie a krásna príroda. Keďže sme malá krajina, „každý pozná každého“ a za krátky čas môžeme byť na druhej strane krajiny.

Žije sa tu dobre, myslím si, že by viaceré naše mestá mohli ašpirovať na víťazov súťaže o najlepšie miesto na život. Stačí, keď začneme od seba a budeme si všímať svoje okolie, aby sa tu žilo dobre všetkým. Presne také Slovensko nám prajem – plné spokojných ľudí, ktorí ochraňujú tých najzraniteľnejších v spoločnosti.


Veríte ešte v Slovensko? Tak sa pre Slovensko spolu zapnime. O2 záleží, v akej krajine budeme žiť a aké hodnoty budeme aj naďalej vyznávať, preto okrem občianskej iniciatívy Chcem tu zostať podporuje aj iniciatívu Zapni sa pre Slovensko.

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Televízna moderátorka, redaktorka a tvorkyňa vlastnej talkshow Sitdown s Veronikou. Je súčasťou iniciatívy Žemy, ktorá poukazuje na rodovú nerovnosť. Okrem tém feminizmu sa redaktorka venuje aj téme inklúzivnej spoločnosti. Na svojich sociálnych sieťach podporuje rôzne neziskové organizácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako viesť náročné rozhovory? Pripravili sme 7 modelových situácií zo súkromia aj z práce

Poradíme vám, ako si v práci vypýtať zvýšenie platu alebo ako slušne reagovať na rozčúlenú susedu.

Nie všetky rozhovory, s ktorými sa stretávame, sú príjemné. V práci potrebujeme občas vyjednávať s nadriadeným, inokedy obhájiť svoj spôsob riešenia či konania, aj keď nám druhá strana oponuje. Môžeme zastávať iný názor, no aj tak nemusíme v debate prejsť do kriku ani hádky.

Ako nájsť spoločnú reč, aj keď vidíme svet inak?

Riaditeľovi Slovenskej debatnej asociácie Ondrejovi Schützovi sme predstavili 7 situácií zo súkromného aj z pracovného prostredia, ktoré môžu byť náročnejšie na komunikáciu, aby nám vysvetlil, ako v nich viesť rozhovor efektívne aj slušne.

Ešte predtým, ako sa spolu začneme rozprávať…

„Pred debatou by sme si mali ujasniť, aký cieľ má rozhovor – môžeme si pomôcť a odpovedať na otázku, prečo vchádzame do komunikácie s nejakou osobou. Iný cieľ má rozhovor s kamarátom a iný rozhovor so šéfom.

Do rozhovoru by sme mali vstupovať s otvorenou mysľou – veľmi dôležité je chcieť pochopiť a počúvať druhú stranu. Počúvanie je nielen prejavom rešpektu, ale ak naozaj počúvame a pýtame sa aj doplňujúce otázky, lepšie dokážeme pochopiť iný pohľad na vec.

Ak totiž vstúpime do rozhovoru s presvedčením, že len naše zmýšľanie je správne, dobre sa neporozprávame,“ vysvetľuje Ondrej.

Ako čo najlepšie zvládnuť náročné rozhovory v práci a v súkromí?

V práci vznikol problém – mojou úlohou je navrhnúť riešenie. O navrhovanom riešení informujem nadriadeného, ktorý však presadzuje vlastné riešenie.

V tejto situácii platia základné zásady komunikácie, ktoré sa začínajú úprimnosťou a otvoreným kladením otázok, počúvaním, dopytovaním sa, pochopením a v ideálnom prípade nasleduje prínosný rozhovor o plusoch a mínusoch jednotlivých riešení. Treba však myslieť aj na možnosť, že riešenie nadriadeného je v skutočnosti vhodnejšie, takže aj v tejto situácii je potrebná otvorenosť návrhom opačnej strany.

V práci mám aktuálne pred sebou veľa úloh a nadriadený mi pridelí ďalšie, aj keď niektorí kolegovia majú práce menej a možno by ich zvládli lepšie. Mám pocit, že to voči mne nie je fér. Ako komunikovať takéto osobné pocity s chladnou hlavou?

V prvom rade nepredpokladať zlý úmysel a otvorene sa pýtať, prečo som nové úlohy dostal ja. Znie to veľmi banálne, ale v otvorenom rozhovore môžete jeden druhému poskytnúť nové informácie. Napríklad si nadriadený nemusí uvedomovať, koľko úloh máte pred sebou, a po komunikovaní vášho problému si môže uvedomiť, že nie je možné splniť ich v stanovenom termíne.

Chcem požiadať o zvýšenie platu. Ako sa môžem na takýto rozhovor pripraviť? 

Veľmi záleží na konkrétnom povolaní a situácii, ale všeobecne platí, že v tejto situácii je dobré vopred si pripraviť argumenty. Teda konkrétne dôvody, prečo si zvýšenie platu zaslúžim.

Jana Balážová vysvetľuje, ako pristupovať ku konfliktom empaticky voči sebe aj voči okoliu

Argumentovať môžete napríklad kvalitou práce, ktorú odvádzate, objektívnymi podmienkami (napríklad inflácia) a podmienkami iných kolegov v práci. V tomto prípade nie je argumentovanie podmienkami kolegov v práci útokom na ich osoby, ale relevantnou poznámkou. (Môžete mať napríklad viac projektov alebo nesiete objektívne väčšiu zodpovednosť.)

Je teda potrebné uvažovať nad svojou situáciou čo najobjektívnejšie a na rozhovor sa vopred dobre pripraviť.   

Je osem hodín večer a skladám nový nábytok – pre pracovnú vyťaženosť nemám inú možnosť. Suseda príde za mnou, že ju to vyrušuje, hoci nočný pokoj sa začína o desiatej. Ako mám v tejto situácii s nahnevanou susedou komunikovať?

V tejto situácii nie je suseda v práve, ale je namieste zamyslieť sa nad tým, či by som jej nemohol vyhovieť. Treba sa opýtať sám seba, prečo prišla susedka nervózna. Možno je to pani, ktorá pravidelne vyvoláva hádky, ale možno je to susedka, ktorá nikdy neotravuje, a práve dnes sa deje niečo, prečo jej to prekáža.

Netreba teda predpokladať zlý úmysel a treba počúvať, v ideálnom prípade je možné nájsť kompromis. V rozumnej komunikácii by ste mali vycítiť, ako veľmi na tom susedke záleží, a aj na základe toho vedieť zareagovať, teda odhadnúť, či má význam hľadať kompromis.

Ako zareagovať v situácii, keď napríklad rodičia alebo partner/-ka ukončia diskusiu o dôležitej téme slovami: „Nebudem sa s tebou o tom už ďalej baviť?“

Ak je to dôležitý rozhovor a je nutné riešiť ho okamžite, je potrebné rátať so zníženou racionalitou na opačnej strane, ktorú prevalcovali emócie, keďže v rozhovore nechce pokračovať. V takejto situácii evidentne druhej osobe nie je jasné, že je pre mňa táto téma dôležitá. 

Preto by som sa v prvom rade nerozprával o pointe pôvodného rozhovoru, ale o tom, prečo je pre mňa táto téma dôležitá, aby druhá strana pochopila dôležitosť rozhovoru.

Ako reagovať, keď nám niekto argumentuje neoveriteľnými informáciami? Ako argument môže používať napríklad svoju skúsenosť.

Všetko, čo sme sami zažili alebo sa stalo našim blízkym, je pre nás omnoho reálnejšie ako fakty, ktoré si prečítame v novinách či počujeme v televízii.

Na takéto tvrdenie preto nemá zmysel reagovať číslami či štatistikami, lebo tie neprekonajú presvedčenie založené na skúsenosti. Skúsil by som reagovať tvrdeniami z vlastného uhla pohľadu a vlastnej skúsenosti – tie môžu pomôcť nájsť spoločnú reč.

Ľudia, ktorí s nami nesúhlasia, nie sú hlúpi, často iba triedia dôveryhodné a nedôveryhodné informácie inak ako my.

V období okolo volieb sa v debate môžeme stretnúť s otázkou, koho budeš voliť, čo nás môže automaticky zaradiť do iného názorového spektra a rozprúdiť silné emócie až hádku.

Keď viem, kam môže debata smerovať, odporučil by som nehovoriť svoju voľbu ako jednoznačnú a jasnú, aj keď v nej mám jasno.

Napríklad, keď som presvedčený, že idem voliť XY, ale viem, že druhou stranou to nemusí byť prijaté, tak nepodám svoju odpoveď jasne – zaobalím ju inak, napríklad: Dlho som nad tým rozmýšľal a nakoniec som sa rozhodol voliť XY. Namiesto toho, aby som povedal: Ja budem voliť XY, vždy ich volím. Je to deeskalácia situácie.


Aj Férová nadácia O2 sa stará o to, aby sme vedeli znovu nájsť spoločnú reč. Finančne podporila projekty a iniciatívy, ktoré sa snažia o spojenie rozdelenej spoločnosti, aby sme si lepšie rozumeli. Jedným z podporených projektov bola aj Olympiáda kritického myslenia pre učiteľov a žiakov od Slovenskej debatnej asociácie.

Ondrej Schütz

Riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie. Pochádza z Košíc, neskôr študoval v Brne politológiu a medzinárodné vzťahy. Pôsobil ako hlavný rozhodca Slovenskej debatnej ligy a tréner tímu na majstrovstvách sveta v debatovaní. Je lektorom Akadémie kritického myslenia. Pred Slovenskou debatnou asociáciou pracoval v marketingu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac