Pohyb zlepšuje nielen pohybovú zdatnosť detí, ale aj ich pozornosť

Spoločný prieskum O2 a O2 Športovej akadémie Mateja Tótha ukazuje, že športovanie môže pozitívne vplývať aj na psychiku detí.

Spoločnosť O2 už tri roky prináša do slovenských škôl O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá u detí prostredníctvom prepracovanej metodiky buduje pozitívny vzťah k pohybu. Vďaka nej v Akadémii športuje už vyše 2 500 detí vo viac ako 100 školách po celom Slovensku. Výsledky nového prieskumu ukazujú, že pohyb má vplyv aj na ich schopnosť sústrediť sa.

Počas Európskej noci výskumníkov 2019 O2 spoločne s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha uskutočnili pilotnú štúdiu, ktorá testovala pozornosť detí pred krátkou pohybovou aktivitou a po nej. Prieskumu sa zúčastnilo 306 žiakov 1. až 9. ročníka základných škôl.

„Po pohybovej aktivite sme zaznamenali zvýšenú pozornosť až u 30 % detí,“ zhrnula výsledky riaditeľka Akadémie Mária Bedleková. Keďže ide o dostatočne veľkú vzorku, bude sa v rámci O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorá je súčasťou dlhodobej iniciatívy O2 Dátuj zodpovedne, tento aspekt športovania detí sledovať hlbšie.

Ako vníma výsledky prieskumu zakladateľ Akadémie a olympijský víťaz Matej Tóth? Prečítajte si jeho zamyslenie.

Stĺpček Mateja Tótha: Šport rozvíja osobnosť a zlepšuje našu pozornosť

V zdravom tele zdravý duch. Alebo šport posilňuje telo aj ducha. Tieto známe vety z dávnej minulosti možno znejú tak trochu ako klišé, ale aj napriek tomu sú stále aktuálne a z mojej športovej skúsenosti aj stopercentne pravdivé.

Športový tréning by mal byť komplexnou prípravou dieťaťa nielen na potenciálnu športovú kariéru, ale aj prípravou na život, a teda by ho mal pripraviť nielen z fyzickej, ale aj mentálnej stránky.

Šport to robí úplne prirodzene – rozvíja osobnosť a buduje dôležité vlastnosti ako zodpovednosť, cieľavedomosť, vytrvalosť, odolnosť či tímová práca. Pri správnej psychologickej príprave však dokáže aj cielene zlepšovať využitie potenciálu ľudského tela.

Aj preto v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha počas tréningov cielene pracujeme na psychologickej príprave detí. Skvelé je, že
samotná pohybová aktivita dokázateľne zlepšuje ich pozornosť.

Keď sme Akadémiu zakladali, vedeli sme, že ideme robiť niečo dobré, ale až spätná väzba od detí, rodičov a trénerov bola ‚našou maturitou‘. Teším sa, že zatiaľ maturujeme s vyznamenaním.

Počas Európskej noci výskumníkov sme si prieskum na deťoch spravili aj my. Výsledky nám potvrdili to, čo sme na základe našich skúseností očakávali. Deti po fyzickej aktivite vykazovali lepšie výsledky v testoch pozornosti. Aktuálne výsledky nášho výskumu ma potešili o to viac, že jedným z pilierov Akadémie je psychologická príprava a vplyv pohybu na mozog a psychiku detí. Potvrdzuje to tiež, aká dôležitá je komplexnosť tréningu.

Takéto informácie vo mne vyvolávajú obrovskú radosť a pocit zadosťučinenia. Je to, ako keď sa dozviete, že vaše dieťa zmaturovalo na jednotky.

Keď sme Akadémiu zakladali, vedeli sme, že ideme robiť niečo dobré, verili sme našej metodike, našim znalostiam a skúsenostiam, ale až spätná väzba od detí, rodičov a trénerov bola ‚našou maturitou“. Teším sa, že zatiaľ maturujeme s vyznamenaním.

Navštívil som stovky škôl, bavil som sa s tisíckami detí a ich trénermi a ich reakcie boli pre mňa fantastické. Deti sa na tréningy vyslovene tešia, fyzicky sa zlepšujú v testovaniach a tréneri si pochvaľujú naše metódy aj pri učení teoretických predmetov.

Bavil som sa s tisíckami detí a ich trénermi a ich reakcie boli fantastické. Deti sa na tréningy tešia, zlepšujú sa v testovaniach a tréneri si pochvaľujú metódy aj pri učení teoretických predmetov.

Všetko vyššie zmienené však potvrdzuje ešte jednu podstatnú vec – aký dôležitý je každodenný prirodzený pohyb a fyzická aktivita. Už len ak dieťa ide do školy pešo alebo na bicykli, môže mu to pomôcť zvýšiť pozornosť v škole, zlepšiť pamäť a tým pádom zlepšiť aj prospech.

Zhodou okolností práve čítam švédsky bestseller Dobehni svoj mozog. V tejto knihe je množstvo príbehov, ale aj vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, aký pozitívny vplyv má pohyb, ba dokonca až liečivé účinky, na množstvo psychických problémov a chorôb (stres či depresie) a pomáha aj k zvýšenej pozornosti, kreativite, pamäti a dokonca rozvoju mozgu u detí.

Na záver hádam len jedna veta z uvedenej knihy: „Veda dokazuje, že pravidelná fyzická aktivita má na svedomí šťastnejších a spokojnejších ľudí.“


Viac o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a množstvo fotiek z predchádzajúcich ročníkov nájdete na tomto mieste.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Matej Tóth

V roku 2015 sa stal majstrom sveta v chôdzi na 50 km, o rok neskôr zvíťazil v rovnakej disciplíne aj na olympiáde v Riu de Janeiro. V roku 2017 rozbehol v spolupráci so spoločnosťou O2 projekt O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá má za cieľ priviesť deti k pohybu a odhaliť, na aký šport majú talent. Pred dvomi rokmi ho obvinili z dopingu, po doriešení prípadu vydal
nielen o tejto kauze v spolupráci s novinárom Michalom Červeným knižku Odchýlka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Do koča aj do voza. Ako hodnotí Jano Gordulič smart hodinky od Huawei?

Komik v relácii O dvoch predstavuje funkcie inteligentných hodiniek Huawei Watch GT2.

Bežné smart hodinky vydržia maximálne deň, preto je podľa Jana Gorduliča najväčšia „haluz“, že Huawei Watch GT2 vydržia až dva týždne. Aké ďalšie funkcie tieto hodinky ponúkajú?

Pozrite si nový diel relácie O dvoch a dozviete sa, prečo majú hodinky Huawei Watch GT2 v sebe zabudovaného malého Schwarzeneggera.

Smart hodinky Huawei Watch GT2 môžete mať na začiatok už od 0 €, ak si ich kúpite k akémukoľvek O2 SMART Paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac