Žijeme v strese, ktorý si prenášame do jedla, a budujeme si nábeh na obezitu. Lekár Boris Bajer vysvetľuje, ako žiť zdravo aj v uponáhľanej dobe

Zdraviu sú výhovorky o tom, ako nemáte čas na plnohodnotné jedlo či pohyb, ukradnuté – začať môžete aj v malom a výsledky budete cítiť.

Jesť zdravo, cvičiť a ešte aj dobre spať. Aj keď sa môže zdať, že ide o aktivity, ktoré sú neskĺbiteľné s už stresujúcim životom, opak je pravdou. Zdravý životný štýl je o malých krokoch s veľkým vplyvom, napríklad sa stačí zamyslieť nad obsahom taniera či množstvom spracovaných potravín a cez deň si urobiť dve dlhšie prechádzky. S lekárom, fyziológom a výživovým špecialistom Borisom Bajerom sme sa však rozprávali aj o tom, akú daň si telo po rokoch vypýta, ak zanedbávame stravu či pohyb.

(Dobrý) spánok ovplyvňuje aj to, ako nám bude počas dňa tráviť. Aj preto je dôležité chodiť spať každý deň v rovnakú hodinu

V rozhovore s lekárom, odborníkom na stravu a fyziológom Borisom Bajerom sa dozviete aj to:

 • ako rýchlo si zvykne črevný mikrobióm na zdravú stravu, 
 • čo je súčasťou zlého jedálnička, 
 • koľko pohybu by sme mali denne mať, aby sme boli zdraví,
 • prečo nám hlava dáva signály, že chceme sladké,
 • prečo nás pri obede „naháňajú mamuty“
 • a prečo neexistuje žiadna zdravá obezita.

Začnime jednoducho – aké základné pravidlo o zdravej výžive by sme mali mať stále na pamäti?

Mať na jednej polovici taniera len zeleninu a určite nezabúdať ani na ovocie a strukoviny. Toto je ľahko zapamätateľné pravidlo, ktoré síce nie je individuálne, no vo výžive treba mať aj plošné odporúčania, ktoré fungujú a dokážete na nich pochopiť princíp zdravej stravy.

Zelenina a ovocie majú málo kalórií. Keď si dáte jednu napolitánku, ktorá bude mať 50 gramov, prijmete 250 kalórií, naopak, z pol kila brokolice dostanete 200 kalórií, zasýti vás však oveľa viac a ani vám nerozbije chuťové poháriky ako napolitánka, ktorá bude stále do mozgu zasielať signál, že chcete viac a viac.

Stačí sa držať zásady, že polovicu taniera tvorí zelenina?

Väčšine ľudí áno, hoci ani počítanie kalórií nie je na škodu. Niekedy to odporúčam klientom, ktorí chcú zredukovať hmotnosť, pretože si zrazu začnú uvedomovať, koľko kalórií má jedna lyžička arašidového masla alebo malý koláčik. Z dlhodobého hľadiska je však omnoho dôležitejšie skutočne pochopiť, prečo na tom záleží a ako zdravá strava na telo vplýva.

Pozrime sa na to z opačnej strany. Čo tvorí zlý jedálniček?

Nekvalitný jedálniček tvorí vysoký podiel polotovarov a spracovaných potravín, ktoré často obhajujeme nedostatkom času. Typické chyby sa objavujú už pri raňajkách, ktoré mnohí preskakujú alebo ich majú nepravidelne.

Musím podotknúť, že vynechávanie raňajok však nie je vždy nezdravé – ak niekto drží prerušovaný pôst, teda jedlo môže prijímať len počas 8 hodín a 16 hodín je bez jedla, znižuje tým kalorický príjem, ale zároveň udržiava metabolickú zdravosť. Pôst však musí mať pravidelnosť.

A môžem raňajkovať napríklad sladké pečivo?

Raňajky si vieme pokojne spraviť aj sladké, napríklad raňajkové kaše či ovsené vločky na sladko. Mali by v nich však byť v dostatočnom množstve zastúpené aj bielkoviny.

Chybou je, keď nepravidelne (ne)raňajkujeme alebo raňajkujeme ultraspracované potraviny s vysokým obsahom kalórií a nízkym obsahom bielkovín, napríklad croissant a kávu alebo kávu a keksík. Vedie to len k nedostatočnému nasýteniu a následnému prejedaniu počas dňa.

Ešte dodám – nemýľte si tieto odporúčania s tým, že tvrdím buď – alebo. Raz za čas je úplne v poriadku dať si pizzu alebo carrot cake. Ide o rovnováhu, ktorú často nemáme a nevieme odhadnúť, že každý deň niečo už pre väčšinu naozaj nebude vhodné, lebo si nevedia ustrážiť kalorický príjem.

Naše telo je veľmi múdre. Sleduje, aký je náš kalorický príjem a aké množstvo bielkovín prijímame. Ak tieto hodnoty nie sú dostatočné, snaží sa ich doplniť, čo môže viesť k nadmernému konzumovaniu jedla, najčastejšie počas večera – to však negatívne ovplyvní aj spánok.

Takže to, čo jeme, ovplyvňuje aj kvalitu nášho spánku?

Spánok je dôležitý pre naše chute – kto spí málo, viac maškrtí (najmä večer), no a to potom ovplyvní ďalší deň a ďalšie ráno. Je to začarovaný kruh.

Čo sa stane, keď sa k zlým návykom primiešajú aj v súčasnosti obľúbené donáškové služby?

Je to individuálne, no takáto kombinácia môže byť predpokladom obezity. Keď pravidelne beháte a spálite tým okolo 600 kalórií, vaša rezerva na donášky bude úplne odlišná oproti niekomu, kto celý deň trávi v sede za počítačom a nešportuje. Rovnako dôležitá je aj samotná donáška – či si dáte napríklad vietnamskú polievku Phở bò alebo hamburger s hranolkami.

Sedavý spôsob života je jeden z najvýraznejších rizikových faktorov úmrtnosti na akékoľvek ochorenie.

Fyzická aktivita nám dokáže kompenzovať mnoho nezrovnalostí v stravovaní, a teda neexistuje jednoznačné pravidlo, koľko donášok za mesiac je nezdravých, závisí to od okolností. Určite by sme sa však mali snažiť minimalizovať ich počet, pretože donášky často obsahujú skryté tuky a cukry.

Kalorický obsah môže byť o 20 až 25 % vyšší než pri domácom varení. Okrem toho môžu byť problematické oleje – často sú už prepálené alebo zoxidované, čo znižuje ich nutričnú hodnotu v porovnaní s jedlami pripravenými na čerstvom oleji.

Spomenuli ste obezitu, zachytila som však aj diskusie o zdravej obezite – môže byť zdravá?

Momentálne sa vedie viacero debát o metabolicky zdravej obezite a sebaláske. V posledných analýzach sa však hovorí, že metabolicky zdravá obezita neexistuje – je len otázka času, kedy tie tukové bunky začnú robiť problém.

Stukovatená pečeň, podžalúdková žľaza, srdce aj cievy. Riziko cukrovky, vysoký krvný tlak, zvýšená pravdepodobnosť niektorých druhov rakovinových ochorení. Rovnako závažné sú aj neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, demencia alebo Parkinsonova choroba. Pri všetkých menovaných je obezita rizikovým faktorom.

Sám som bol dieťa, ktoré trpelo obezitou – verte mi, že naozaj viem, ako sa dokážu ľudia správať, zažil som šikanu. No zároveň ako odborník musím ľuďom hovoriť, aké problémy spôsobuje obezita v rámci metabolického stavu – obezita je zdravotný problém, ktorý je základom pre množstvo civilizačných ochorení.

Občas nám však telo hovorí, že má na niečo chuť – napríklad, keď dostaneme veľkú chuť na sladké. Máme ho počúvať?

To je zradné, pretože telo môže vysielať rôzne signály. Naše centrá v mozgu sú ovplyvnené naším metabolickým stavom, teda zjednodušene – iné signály má človek s nadváhou a iné človek s podvýživou. Môžeme mať subjektívny pocit nedostatku jedla, no pritom mať nadbytok.

Takže nás hlava klame.
Áno. Aj preto nemám rád, keď niekto hovorí, že obézni ľudia si za to môžu sami. Také jednoduché to nie je. V hre je genetická predispozícia a emócie spojené so stravovaním.

Často sa stáva, že netrávime horšie pri konkrétnych potravinách, ale pri veľmi konkrétnych obdobiach, keď zažívame stres.

Zväčša chudí ľudia vravia, že im jedlo nedáva žiadne emócie – naopak, obézni ľudia majú z jedla dopamín. Svoje šťastie začnú viazať na chlieb z obľúbenej pekárne či koláčik z kaviarne. Vytvoria si závislosť a ich myseľ sa neuspokojí, kým si nedajú jedlo, na ktoré sa fixujú.

Keď sa z jedla stane závislosť, je vhodné vyhľadať napríklad pomoc terapeuta?

Dobrý manažment obezity je multidisciplinárny – nie je iba o nastavení jedálnička. Treba všeobecného lekára, trénera, fyziterapeuta a áno, aj psychológa. Najlepšie takého, ktorý je skúsený v terapii výživy. A tí nám zúfalo chýbajú.

Život sa zmení, keď sa jedlo stane slabosťou. Projekt Chuť žiť pomáha ľuďom s poruchami príjmu potravy

Vidieť to napríklad pri poruchách príjmu potravy – ide väčšinou o ženy, ktoré sú v ohrození života. Mentálna anorexia patrí medzi psychiatrické diagnózy, ktoré majú najväčšiu úmrtnosť.

Hlavu teda počúvať netreba, ale čo črevo? Čo nám o potrebe tela hovorí náš mikrobióm?

V mikrobióme sú baktérie, ktoré kŕmime len jedlom, ktoré prijímame. V čreve máme teda druhy, ktoré „vyrastajú“ na potravinách, ktoré si následne budú pýtať.

Keď budeme jesť vlákninu, budú si ju pýtať. Keď budeme jesť spracované potraviny, budú chcieť spracované potraviny.

Z vlastných skúseností môžem povedať, že raz za čas dostanem chuť na hamburger alebo pizzu, no je to podstatne menej často ako v časoch, keď som bol obézne dieťa. Moje telo si zvyklo na iné, zdravšie potraviny.

Koľko trvá prenastavenie črevného mikrobiómu?

Je to pomerne dynamický proces, niekedy sú to dni až týždne, kým si baktérie začnú pýtať zdravé jedlo. Tieto zmeny sú však trvácne až pri dlhodobom dodržiavaní stravovania. Keď prestaneme, odumrú druhy, ktoré sme kŕmili a dodávali im potravu. Pri mozgových návykoch je to dlhšie, no nie je to nič nedosiahnuteľné.

Ako vplýva na stravovanie stres?

Zásadne. Často sa stáva, že si niekto myslí, že má intolerancie. Neskôr spozoruje, že netrávi horšie pri konkrétnych potravinách, ale vo veľmi konkrétnych obdobiach – v mesiacoch, keď zažíva stres. Existujú funkčné poruchy tráviaceho traktu a výrazne zastúpený je syndróm dráždivého čreva, ktorý má jasné prepojenie na nervozitu.

Ľudia žijú v strese a jedia v strese – obedujú za notebookom, poriadne neprežúvajú. Jedlo však má byť úplným opakom stresu. 

Obézni ľudia si za to nemôžu sami, pretože obezitu ovplyvňuje aj genetická predispozícia a emócie spojené so stravovaním.

Predstavte si, že by ste utekali pred mamutom – asi by ste si v tej chvíli neotvorili jogurt. Z mamutov sa stali pracovné povinnosti a uzávierky, ktoré nás naháňajú, a my im všetko obetujeme. To však nie je správne. Skúste sa pred obedom venovať dychovým cvičeniam, zavrite notebook a nejedzte „na autopilota“. Na jedlo si naozaj musí nájsť čas každý.

A k tomu ešte pridať pohyb, ktorý je nevyhnutnou súčasťou zdravého života.

Tam sú pomerne jasné pravidlá – menej intenzívny pohyb, ako je napríklad chôdza, môžeme merať pravidlom 8- až 10-tisíc krokov denne, pri ľuďoch nad 65 rokov je to 6- až 8-tisíc. K tomu by sme mali pridať 150 až 200 minút stredne intenzívnej aktivity za týždeň a 2 silové tréningy. 

Priznám sa, že ste ma prekvapili.

Stredne intenzívna aktivita môže byť aj rýchlejšia chôdza do kopca. Nikto nevraví, že nešportovci musia behať maratóny, no ani druhý extrém, v ktorom žijeme, nie je správny.

Pozrime sa do ríše zvierat – vidíte niekoho, kto stále iba sedí? Možno tak leňochod, no väčšina buď loví, alebo je lovená. Aj my sme boli stvorení na pohyb a mali by sme ho aktívne zahŕňať do svojho života.

Čo sa deje s naším telom, keď vôbec necvičíme?

Sedavý spôsob života je 1 z 5 najdôležitejších rizikových faktorov úmrtnosti na akékoľvek ochorenie. Pred dvoma rokmi vyšla fascinujúca štúdia, ktorá hovorí, že len 5 minút intenzívnej dennej aktivity u seniorov významne znižuje riziko rakoviny. Teda postačí, keď párkrát pobehnete za vnúčatami. Je úplne v poriadku, keď začnete v malom, pretože aj to sa veľmi ráta. 

Z odborného hľadiska je minimum, na ktoré máme čas aj kapacitu všetci, 5- až 6-tisíc krokov denne – dve kratšie venčenia psa. K tomu treba pridať dvakrát týždenne 20 minút posilňovania, pokojne aj s vlastnou váhou.

No a ešte „kardio“ 20 až 30 minút týždenne. Je to naozaj len o zvyku – pokojne začnite s 2 minútami denne – s 10 drepmi či klikmi. Či už je to strava, alebo pohyb, zdravý životný štýl je o rutine. 

MUDr. Boris Bajer, PhD.

Vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, neskôr sa začal venovať výžive a založil Centrum výživy a tréningu. Nedávno otvoril aj polikliniku Váš Lekár, ktorá prináša komplexný pohľad na zdravie človeka. Jej cieľom je dosiahnuť u klientov well-being. O zdravom životnom štýle prednáša aj na seminároch a robí osvetu v médiách.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Lekárka: Dieťa sa obézne nenarodí, stáva sa takým v priebehu života. Vplyv na jeho váhu má vo veľkej miere prístup rodičov

Ako sa správne rozprávať s dieťaťom, keď má problém s váhou, a ako mu nastaviť jedálniček a režim pohybu?

Takmer každé tretie dieťa môže mať problém s váhou, obezita postihuje dokonca aj deti vo veku od 1 do 3 rokov. Kľúčovú úlohu pri priberaní zohráva nevyvážená a neprimeraná strava. Lekárka z detského oddelenia Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci Kristína Ivanová bežne vysvetľuje rodičom, ako nastaviť správny režim pre dieťa, aby jedlo a žilo zdravšie.  

Valentína z projektu Chuť žiť: Komentovanie tela niekoho iného je najľahší spôsob, ako mu ublížiť

V rozhovore o obezite u detí s lekárkou z detského oddelenia Kristínou Ivanovou sa dozviete:

 • prečo je obezita zdravotný problém už pre batoľatá, 
 • ako sa detí týka pandémia obezity,
 • akú úlohu zohráva pri vzniku obezity prístup rodičov a výchova,
 • akú súvislosť s obezitou má psychické zdravie dieťaťa, 
 • ako sa s deťmi rozprávať a ako k nim pristupovať, keď trpia nadváhou alebo obezitou, 
 • či je možné vybudovať u detí závislosť od cukru 
 • a ako sa dá obezita liečiť. 

Ako definujeme obezitu a v čom sa líši od nadváhy?

Obezita je nadmerná hmotnosť spôsobená hromadením tukového tkaniva. V detskom veku môžu za pribúdanie váhy aj iné faktory, ako napríklad rast kostí či svalovej hmoty. O obezite hovoríme len v súvislosti s hromadením tuku.

Na jej posúdenie slúži známy Body Mass Index (BMI), teda index telesnej hmotnosti, ktorý si vieme vypočítať podľa jednoduchého vzorca – svoju hmotnosť vydelíme druhou mocninou svojej výšky.

Do úvahy však musíme brať aj vek a pohlavie jednotlivca. U detí slúžia na posúdenie obezity percentilové grafy, ktoré si vedie lekár. O nadváhe hovoríme pri hodnote percentilu 90 – 97. Ak je hodnota vyššia, ide o obezitu, no pre pediatra je už nadváha varovným signálom.

Aké následky má obezita na zdravie?

Obezita je zásadným prvým krokom k rozvoju metabolického syndrómu, ktorý zvyšuje kardiovaskulárne riziko: pri nadmernom príjme cukrov pankreas reaguje zvýšenou tvorbou hormónu inzulín, ktorý je zodpovedný za presun cukru dovnútra buniek, ktoré ho nevyhnutne potrebujú na svoj život. Pri zvýšenej tvorbe inzulínu sa tieto bunky postupne stanú na inzulín rezistentné, prestanú naň reagovať, a teda síce máme aj veľa cukru, aj veľa inzulínu, no cukor sa do buniek nevie dostať. 

Zvýšená tvorba inzulínu zároveň vedie aj k zvýšenej tvorbe tukov v tele a podporuje tak obezitu. Napokon sa pankreas vyčerpá, nedokáže ďalej inzulín produkovať. Výsledkom je v konečnom dôsledku rozvoj ochorenia diabetes mellitus, teda cukrovky. Obezita vedie aj k vysokému krvnému tlaku, v krvi prevažuje zlý cholesterol nad dobrým. 

Stretávame sa s tým, že už deti majú problémy s kosťami, kĺbmi, majú zlé držanie tela, ploché nohy, bolesti chrbta. Obézne deti sa často horšie zotavujú z obyčajných respiračných infektov, liečenie zápalu priedušiek trvá dlhšie. 

Štatistiky hovoria, že obezita sa vyskytuje čoraz častejšie aj u detí. Je toto tvrdenie pravdivé? Vnímate obezitu ako bežnejší problém aj na základe svojej skúsenosti?

Určite je. Stačí, keď si porovnám, koľko detí trápi obezita dnes a koľko detí trápila v mojom detstve. Je to globálny problém, vo vyspelých krajinách trpí obezitou 5 až 30 % detí. Vrchná hranica štatistiky naznačuje, že až 1 z 3 detí má problém s hmotnosťou, čo je naozaj alarmujúce. 

Máme pandémiu obezity, do ambulancie nám každý deň príde aspoň jedno obézne dieťa, 10- až 11-ročné deti majú často 70 kíl. Tento problém má viacero rozmerov a príčin, hoci rodičia aj deti sa často ohradzujú genetikou či poruchou štítnej žľazy.

Máme pandémiu obezity, do ambulancie nám každý deň príde aspoň jedno obézne dieťa, 10- až 11-ročné deti majú často 70 kíl.

Tak predsa – môže mať na obezitu vplyv genetika?

Nejaký určite má, ale len v zmysle predispozície na obezitu: buď máme predispozíciu, ktorá nás do istej miery pred vznikom obezity chráni, alebo riziko obezity zvyšuje. Závisí však vždy aj od vonkajších okolností, akými sú životný štýl, fyzická aktivita, stravovanie. Poznáme obezitu exogénnu, teda spôsobenú vonkajšími faktormi. 

Iný typ obezity vzniká následkom nejakého iného ochorenia, ako napríklad poruchy štítnej žľazy či genetických syndrómov, ako je Downov syndróm. Treba dodať, že tento typ tvorí iba 5 % všetkých prípadov obezity a vo veľkej väčšine je obezita spôsobená vonkajšími faktormi.

Je ťažké rodičom vysvetliť, že ich dieťa je obézne? Už táto informácia sama osebe naznačuje nejaké zlyhanie vo výchove.

Často reagujú urážlivo, odmietavo, nepripúšťajú si problém. Treba im však zdôrazniť, že obezita je choroba ako každá iná. Čím je dieťa menšie, tým väčší podiel viny za obezitu nesú rodičia, čím sú deti staršie, tým väčší vplyv môže mať kolektív, sociálne siete a reklamy. Hoci rodič má na staršie dieťa menší dosah, stále zohráva hlavnú úlohu – rodič musí dieťa usmerniť a edukovať, zabezpečiť mu vyváženú stravu aj motivovať k pohybu. 

V praxi sa snažím vyhýbať necitlivej komunikácii v zmysle: vaše dieťa je tučné, urobte s tým niečo. Ak je útočný lekár, aj odpoveď je rovnaká. Deti nesmú túto informáciu brať ako urážku, sú veľmi citlivé a uvedomujú si, že majú problém, no bez rodiča ho nemajú veľkú šancu zmeniť.

Ako často dôjde k zlepšeniu a problém s obezitou začnú rodičia s deťmi aktívne riešiť? 

Je to rôzne, záleží na rodičoch. Niektorí povedia, že má kilo navyše a nebudú z toho robiť drámu. Pediater však dieťa sleduje, musí ho nasmerovať a vylúčiť iné príčiny obezity než vonkajšie faktory. V školskom a pubertálnom veku to môže byť aj psychologická príčina – k poruchám príjmu potravy, či už k prejedaniu sa, alebo odmietaniu jedla, vedú najmä duševné bolesti. 

S obéznymi deťmi sa pritom stretávame už od dojčenského veku, no vtedy nemôžeme rodičovi povedať, aby jeho dieťa schudlo, vtedy sa snažíme priberanie spomaliť najmä úpravou stravy a neprekrmovaním. V útlom veku dieťaťa sa preventívne prehliadky robia častejšie, lekár si môže lepšie odsledovať, ak aj niečo s váhou nie je v poriadku.

Takže váha dieťaťa sa odvíja najmä od prístupu rodičov? 

Dieťa sa obézne nenarodí, stáva sa takým v priebehu života – konzumuje len potraviny a jedlá, ktoré mu ponúknu a pripravia rodičia. Záleží tiež, ako rodičia s deťmi trávia čas, či uprednostňujú sedavé hry a televízor alebo ich vezmú  na prechádzku. 

Ak navyše dieťaťu v útlom veku začnú rodičia ponúkať chuťovo atraktívne potraviny, ako sú sladkosti, slané pochutiny, ako napríklad čipsy, džúsy, bude ich dieťa prirodzene uprednostňovať, aj keď bude staršie.

Spomenuli ste, že obezita u detí môže súvisieť s psychickým problémom. No šikanovanie, ktoré deti zažívajú pre obezitu v škole, môže spustiť ďalší (psychický) problém. 

Podľa mňa ak bol raz človek obézny a prešiel si touto cestou, je to ako s alkoholikom, ktorý abstinuje. Zanechalo to na psychike istú stopu a je väčšie riziko, že sa vráti do starých koľají. 

K poruchám príjmu potravy, či už k prejedaniu sa, alebo odmietaniu jedla, vedú najmä duševné bolesti. 

Dovolím si tvrdiť, že obezita vždy súvisí s nejakým psychickým problémom. Deti s obezitou sa často izolujú, cítia sa zranené, cítia zúfalstvo, keď si nedokážu samy pomôcť. Môžu byť úzkostlivé, prehnane citlivé. Keď vidia, že spolužiaci lepšie behajú a ony sú neobratnejšie, nelichotí to ich psychike a obezita sa tak môže stupňovať. 

Treba deťom vysvetliť, že majú choré telo. Dá sa to prirovnať aj k inej chorobe, z ktorej sa vždy vyliečia – rovnako tak aj z obezity. 

Ako by ste dieťaťu vysvetlili, čo je zdravé? A ako by ste mu citlivo povedali, že musí podstúpiť diétu?

Rodič najlepšie pozná svoje dieťa a vie, čo naň platí. Určite by mu nemal hovoriť, že toto nemôžeš jesť, lebo budeš tučný. Ani v procese chudnutia nemôžeme úplne odoprieť dieťaťu sladkosti, no treba mu to vysvetliť, napríklad: „Dobre, dáš si len tri cukríky, lebo viac bude škodiť tvojmu brušku a môžu sa ti pokaziť zúbky. 

Rodič musí prísť na spôsob, ako dať dieťaťu najavo, že mu nikto nechce zle a že sladkosti nie sú jedlo. Ak je dieťa obézne, je na mieste vyhľadať aj psychológa, psychologičku. Deti totiž vedia, že sú obézne, určite im to dávajú pocítiť aj v kolektíve, môžu byť terčom posmeškov. Niekedy im v tejto fáze vie lepšie pomôcť psychológ či psychologička ako rodičia.

Je pravda, že obezitou trpia častejšie chlapci než dievčatá?

Osobne som sa s tým v praxi nestretla, ale nevylučujem to. Môže to súvisieť s distribúciou tuku, dievčatám sa ukladá v oblasti bokov, chlapcom v centrálnej časti a častejšie ich trápi takzvaný vnútorný tuk, ktorý je nebezpečnejší. Predstavuje vyššie riziko následkov na zdravie.

Môže obezita spôsobiť aj rýchlejší nástup puberty u detí?

Určite áno, začiatok puberty totiž závisí od dosiahnutia istej telesnej hmotnosti. Telo si uvedomí, že má dostatočnú váhu, teda je dostatočne vyvinuté, aby mohlo prejsť komplikovaným procesom prechodu z dieťaťa na dospelého. 

Dochádza vtedy k zrýchleniu rastu, dieťa pohlavne dozrieva a zažíva psychické zmeny. Rast do výšky spôsobujú rastové štrbiny na koncoch kostí, po ich uzatvorení na konci puberty sa rast zastaví. Lenže ak dieťa začne rásť následkom obezity skôr, nakoniec bude nižšie ako jeho rovesníci a rovesníčky.

Zdá sa vám, že pandémia mala vplyv aj na obezitu detí?

Určite áno, mnohí rodičia u nás uznávajú, že za posledné dva roky ich dieťa pribralo, lebo bolo zavreté doma, malo málo pohybu, viac času trávilo pred televízorom alebo s videohrami, chýbala mu telesná výchova. Navyše keď boli rodičia v práci, zostávalo doma samo a jeho strava sa zhoršila. Nastúpil aj väčší pocit izolácie, dieťa bolo bez kamarátov, krúžkov.

Zacvičiť si s deťmi môžete aj spoločne doma. Máme pre vás inšpiráciu, ako na to

Je cukor v strave dieťaťa škodlivejší ako u dospelých a môže spôsobiť závislosť?

Keď budeme dieťaťu ponúkať sladké veci, bude ich uprednostňovať. Áno, myslím si, že môže ísť o istú formu závislosti. Cukor je najdôležitejším zdrojom energie, má však rôzne formy. Dieťa potrebuje v prvom rade zložené cukry, takzvané polysacharidy, ktoré nespôsobia taký rýchly vzrast cukru v krvi, čím mu energiu dávajú postupne. Nájdeme ich napríklad v obilninách, zelenine, orechoch.

Potom poznáme monosacharidy, jednoduché cukry, ktoré sa rýchlo vstrebávajú. Cukor v krvi po ich zjedení rýchlo vyskočí, ale aj ľahko poklesne a vráti sa pocit hladu. Dieťa si dá keksík, no už o hodinu chce ďalší.

V detstve sme sa vždy tešili na cukríky. Musíme ich zo stravy dieťaťa úplne vylúčiť?

Nemyslím si, že by sme sladkosti mali úplne zakazovať. Veď aké by to len bolo detstvo bez čokolády či cukríka? Príjem sladkostí však treba obmedziť do zdravej miery a dávať pozor, aby sa nestali náhradou normálnej stravy, aby nevypĺňali čas medzi hlavnými jedlami. Dieťa by jednoducho nemalo mať stály a neobmedzený prístup k sladkostiam.  

Ako teda správne vyvážiť stravu dieťaťa?

Poznáme makroživiny a mikroživiny – medzi makroživiny patria cukry, tuky, bielkoviny. U dieťaťa by mali tvoriť 50 % príjmu potravy cukry (sacharidy), ale ako som spomínala, skôr zložené cukry, ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny. 

Druhou zložkou výživy sú tuky, ktoré by mali u detí predstavovať 30 až 35 % príjmu. Záleží aj na tom, aké tuky. Poznáme nenasýtené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú hlavne v semiačkach, rybách a ovplyvňujú vývoj nervovej sústavy. Mastným živočíšnym tukom by sme sa nemali úplne vyhýbať, ale mali by sme ich obmedziť, aby väčší podiel v strave dieťaťa pochádzal z rastlinných tukov. Máme aj transmastné kyseliny, ktoré sú vo forme fastfoodov a dieťa by sa s nimi vôbec nemalo stretávať. 

Rodič musí prísť na spôsob, ako dať dieťaťu najavo, že mu nikto nechce zle a že sladkosti nie sú jedlo. Ak je dieťa obézne, je na mieste vyhľadať aj psychológa, psychologičku.

Bielkoviny by dieťa malo prijímať vo forme rastlinných strukovín, obilnín a aj z mäsa či mlieka. Medzi mikroživiny patria vitamíny, napríklad takmer každé dieťa má nedostatok vitamínu D a železa. Pri príjme minerálov sa stretávame s veľkým prísunom soli. Denná potreba soli pre deti je 3 až 6 gramov, čo je malinké množstvo, ktoré prijmeme aj bez toho, aby sme si prisolili potraviny.

Aká veľká je pravdepodobnosť, že z obézneho dieťaťa vyrastie obézny dospelý?

Dojčenský vek je kritickým obdobím, ktoré môže rozhodnúť o sklone k obezite do budúcnosti. Ak sa dieťa už vtedy prekrmuje, tukové bunky sa v tejto fáze viac rozmnožujú, zvyšuje sa ich počet, v dospelosti sa už rozmnožovať nedokážu, len sa zväčšujú – preto ak im v tomto veku dáme priestor, viac buniek má neskôr potenciál zväčšiť sa. 

Čím skôr sa obezita objaví u dieťaťa, tým je väčšie riziko, že bude pokračovať až v dospelosti. Hoci vidíme, že deti z nej často vyrastú, netreba sa na to spoliehať, ale včas problém podchytiť.

Mal by byť pohyb tiež súčasťou zdravej dennej rutiny?

U väčších detí by nejaká pohybová aktivita mala byť na dennom poriadku. Mali by sme však brať do úvahy, čo vedia zvládnuť – napríklad nebrať 6-ročné deti do fitka. Vhodná môže byť prechádzka alebo plávanie, dieťaťu je dobré nájsť nejaký krúžok, kde bude rado chodiť, je dôležité, aby bolo motivované a necítilo to ako povinnosť, ale zábavu. Rodič aj tu zohráva kľúčovú úlohu, mal by byť aktívny spolu s dieťaťom.

Viete si v otázke prevencie obezity predstaviť nejaké systematické riešenia, ako by sa do toho mohol zapojiť napríklad aj štát?

To ťažko povedať, ale napríklad stravovanie v školských jedálňach nie je ideálne a ani telovýchova úplne nespĺňa svoj účel. Mala by byť pre deti zábavou a hrou, nemá pripomínať súťaž, kde zoradíme deti od najlepšieho po najhoršie.

MUDr. Kristína Ivanová

​​Študovala všeobecné lekárstvo na lekárskej fakulte v Bratislave, ktorú skončila v roku 2021. Momentálne pracuje ako sekundárny lekár na III. detskej klinike v Lučenci a druhý rok je v špecializačnej príprave v odbore pediatria. Na detskej klinike pracuje s deťmi od narodenia po hranicu dospelosti. Zdravú životosprávu u detí považuje za jeden zo základných pilierov zdravého života aj v neskoršom dospelom veku. Sama hovorí, že práca s deťmi je krásna, niekedy náročná, ale úsmev dieťaťa, ktoré sa zrazu cíti lepšie, je na nezaplatenie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac