Karin Stankayová zo súťažného projektu mladých inovátorov iKid, ktorého partnerom je Férová Nadácia O2, hovorí, že deti sa v súčasnosti musia pripraviť na riešenie problémov, ktoré zatiaľ nevieme ani pomenovať. Prinášame vám prehľad zručností, ktoré sú podľa nej pre ich rozvoj a prípravu do života zásadné.
Zvedavosť, vďaka ktorej je myseľ aktívna
Síce to nie je typická zručnosť, ale považujem ju za nesmierne dôležitú „schopnosť“. Zvedavé deti stále niečo vymýšľajú, skúmajú, pýtajú sa a chcú pochopiť, ako veci fungujú. Zvedavosť ich núti ísť do hĺbky, hľadať, čo sa skrýva pod povrchom. Vďaka nej nie sú len pasívnymi prijímateľmi.
Ak si ju udržíme do čo najvyššieho veku, nedovolí nám upadnúť do stereotypu. Je to sila, ktorá robí celoživotné vzdelávanie zábavným a pomáha žiť aktívnejší, možno dobrodružnejší život.
Pre projekt iKid je, samozrejme, úplne zásadná – zvedavosť je hnacím motorom na vytváranie inovácií.
Naučiť sa zaobchádzať s informáciami
Žijeme v dobe informačného nadbytku. Už deti by sa preto mali učiť overovať zdroje, hľadať súvislosti, klásť otázky, vedieť formulovať argumenty, nebáť sa spochybňovať zaužívané stereotypy a z toho všetkého si vytvoriť vlastný názor.
To, že niečomu uveria davy ľudí, nemôže byť zárukou, že je to pravda. Čím skôr si tento typ myslenia deti osvoja, tým lepšie.
Hľadať riešenia úplne nových problémov
Moderné technológie zmenia už v blízkej budúcnosti mnohé zamestnania. Je to horúca téma, pretože je ťažké priamo sa pripraviť na tieto nové potreby. Čo sa však urobiť dá, je osvojiť si tzv. adaptívne myslenie. Deti môžeme vybaviť balíkom zručností, ktoré im umožnia rýchlejšie sa týmto zmenám prispôsobiť.
Mnohé odvetvia už teraz potrebujú flexibilných ľudí, ktorí vedia rýchlo reagovať na problémy, na ktorých riešenie ešte neexistuje návod. Dokážu kreatívne myslieť, prinášať inovatívne riešenia a zároveň sú schopní a majú chuť ich realizovať. Úzko s tým súvisí aj schopnosť používať a prepájať poznatky získané z rôznych predmetov.
Nezištne pomáhať svojmu okoliu
Deti by sme mali vo všeobecnosti viesť k občianskej angažovanosti. Nielenže tak reálne pomôžu svojej komunite, táto pomoc je vzájomná. Učia sa empatii, rešpektu a zvyšujú svoju emocionálnu inteligenciu. V závislosti od typu dobrovoľníckej aktivity môžu zlepšiť svoje organizačné a vodcovské schopnosti, marketingové zručnosti a veľa iného.
A hlavne si osvoja aktívny prístup k životu. Je dôležité nedať priestor ľahostajnosti a pasívnemu sťažovaniu sa na to, čo všetko v našom okolí nefunguje. To je aj jeden zo základných princípov fungovania našej organizácie iKid, ktorá je na dobrovoľníctve založená.
Mentori z podnikateľského prostredia sa delia s deťmi o svoje skúsenosti, sprevádzajú ich po svojich firmách a spoločne tvoria. Vychovávajú tak novú generáciu inovátorov tým najprirodzenejším spôsobom – zážitkovým vzdelávaním.
Tvorivosť, ktorá je v každom z nás
Byť kreatívny znamená byť schopný originálnymi spôsobmi riešiť problémy, vidieť príležitosti na miestach, kde ich mnohí nevidia. Výborná správa je, že kreativita je schopnosť, ktorú máme všetci. Stačí ju len podporovať a rozvíjať.
Schopnosť komunikovať a prezentovať svoje myšlienky
Základy komunikácie, či už ide o priamu, alebo nepriamu komunikáciu, by sme mali ovládať všetci.
Spadá sem aj schopnosť vedieť jasne formulovať svoje myšlienky a názory, načúvať zároveň názorom iných, vedieť ich prezentovať pred publikom, dokonca prispôsobiť typ prezentácie pre rôzne publiká a byť schopní využívať na to médiá a moderné technológie. V iKid napríklad deti pracujú na investorskej prezentácii.
Zoznam zručností, ktoré by si mali deti osvojiť, aby boli pripravené do života, je dlhý. S ohľadom na budúcnosť, ktorá vždy prináša zmenu, by bolo fajn, keby dostali viac priestoru rozvíjať svoju kreativitu a mali odvahu robiť veci inak.
Aby mohli zlepšovať svoje schopnosti, získali zdravé sebavedomie aj vedomie integrity. Aby sa naučili aktívne pomáhať a byť dobrými tímovými hráčmi. Osvojili si prístup vidieť pohár vždy do polovice plný a na problémy okolo seba sa začali pozerať ako na výzvy, ktorých riešenie je v ich silách. A dokonca si pri tom užiť veľa zábavy. O tom všetkom je iKid.
Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o vzdelávaní v 21. storočí. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá sa v rámci svojich aktivít zameriava aj na podporu vzdelávania a vyhľadáva projekty a organizácie, ktoré ho chápu inak a snažia sa deti dobre pripraviť na rýchlo sa meniace podmienky. Viac informácií o Férovej Nadácii O2 a jej aktivitách nájdete na spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.