Jeden z najmalebnejších kostolíkov na Slovensku je v Nitre

24. 10. 2016; Autor: Sóda, Foto: Filip Jurovatý

Nad Dražovcami, na vrchole skalného brala sa už stovky rokov týči asi najmalebnejšie do krajiny zasadený kostolík na Slovensku. Do oka padol už nejednému fotografovi, umelcovi či romantickej duši.

Románsky kostol, zasvätený svätému Michalovi, pochádza z prelomu 11. a 12. storočia a leží na území zničeného opevneného hradiska ešte z čias Veľkej Moravy. Patrí teda k najstarším na našom území.

Ako symbol raného kresťanstva bol kostolík spolu s prvými siedmimi písmenami staroslovienskej abecedy zobrazený aj na bývalej 50 korunovej bankovke. Okrem nej sa ocitol aj na prvých eurových poštových známkach.

K starobylej sakrálnej stavbe sa viaže viacero legiend. Miesto, kde má kostolík stáť vraj ustanovilo samo nebo. Holý rovný vrch bez jediného stromu učaroval na cestách kráľovi Štefanovi, ktorý pocítil vnuknutie, aby tu dal postaviť kostol.

Že ide o jedno z najpôsobivejších a najfotogenickejších miest regiónu, potvrdzuje aj fakt, že čarokrásnu atmosféru tohto miesta zvečnili vo viacerých filmoch. Medzi inými napríklad Adam Šangala, Tacho či Láska na vlásku. Svoje hudobné klipy tu natáčali kapely Tublatanka či Gladiátor.

Nitrania sa tu pravidelne v lete stretávajú v dobových kostýmoch, so slnečníkmi a piknikovými košmi, aby si vychutnali piknik ako zo slávneho obrazu Raňajky v tráve od impresionistického maliara Édouarda Maneta.

Nitra na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Nitry prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Nitra patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.