Toto sú najstaršie, najkrajšie aj najoriginálnejšie vianočné trhy v Európe

O tých domácich, viedenských aj budapeštianskych počujeme každý rok. Preto sme pre vás pripravili trochu netradičný zoznam.

10. 11. 2016
Autor: Sóda
10. novembra 2016

Sezóna vianočných trhov je opäť tu. Ich atmosféru si naplno vychutnávame aj u nás na Slovensku či v susednej Viedni na ich tradičnom “Christkindlmarkt”. Krásne trhy sa však nachádzajú po celej Európe. Ak by ste si chceli vianočnú atmosféru užiť mimo svojich osvedčených miest, tieto určite stoja za to.

Berlín

Vzhľadom na veľkosť tohto mesta sa Berlín môže popýšiť hneď niekoľkými vianočnými trhmi. Medzi tie najlepšie patria napríklad trhy pri krásnom barokovom zámku Charlottenburg, ktoré majú vďaka historickej budove trochu vzdialenej od centra čarovnú a romantickú atmosféru.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Je.T. (1), Heidi zu Klampen (2)

Dekorácie drevených stánkov sú vyrobené z výlučne prírodných materiálov a v okolí stánkov sa nachádzajú aj atrakcie ako vianočne vyzdobená oranžéria, staromódny kolotoč, či rozprávkový stan pre malé deti. Pochutiť si môžete na langošoch, pečených gaštanoch, palacinkách, a nápojov od výmyslu sveta. Trhy sú otvorené od 24. 11. do 28. 12.

Antverpy

Tieto trhy v centre belgického historického mesta začínajú trochu neskôr, a síce až 10. decembra, pričom trvajú až do 8. januára 2017. Nájdete ich na Grote Markt, kde pri sebe býva učupených približne sto stánkov plných jedla, pitia, aj tradičných miestnych výrobkov.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Raju Jasai (1, 2), Andreas Kollmorgen (3)

Antverpský vianočný program sa rozprestiera po celom centre. Neďaleko Grote Markt nájdete aj ľadové klzisko, ak by ste dostali chuť zaspomínať si na detské zážitky. Alebo si vyskúšajte jazdu na vysvietenom ruskom kolese a pritom si prezrite celé mesto z vtáčej perspektívy.

Norimberg

Staré bavorské mesto je zaujímavé už samo o sebe, no keď sa pred prvým adventom na jeho hlavnom námestí otvoria vianočné trhy, získa vždy celkom nové čaro. Trhy sú to obrovské, nájdete tu takmer 200 stánkov. Keďže je to Bavorsko, mali by ste si pomaškrtiť na ich legendárnych bratwurstoch, alebo medovníkoch.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Tristan Smith (1, 2)

Na otváracej ceremónii v prvý deň trhov sa vždy v roli “Christkind” predvedie miestne mladé dievča, ktoré hosťom prednesie prológ. Ten ostal nemenený od zahájenia tradície v roku 1948. Trhy sa končia jeden deň pred Štedrým dňom.

Colmar

Mesto Colmar sa nachádza vo francúzskom kraji Alsasko. Je to malé mesto plné starých budov a historických pamiatok, čo pre záplavu vianočných svetielok a ozdôb vytvára ideálny priestor. Jeho centrum v tomto období vyzerá rozprávkovo a atmosféra býva čarovná.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Office de Tourisme de Colmar (1, 2, 3)

Na trhoch si môžete pochutnať na tradičných vianočných jedlách aj nápojoch, a zrovna vo francúzsku by ste mohli vyskúšať ich typické “crêpes”.

Výhodou je, že narozdiel od ostatných spomínaných miest sú tieto trhy menej známe, a teda tu budete mať pokojnejší vianočný zážitok. Môžete si ho urobiť od 25. novembra do 30. decembra.

Brusel

Na bruselkom hlavnom námestí “Grand Place” sa každoročne odohrávajú vianočné trhy, ktoré boli dokonca označené za najoriginálnejšie v Európe.

Trhy sú súčasťou celomestského Vianočného festivalu, ktorý je výnimočný aj vďaka vianočnému osvetleniu hlavného námestia, trasou stánkov vedúcou cez celé centrum, či atrakcií (klzisko, ruské koleso, kolotoče).

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Miguel Discard (1, 2), Gary Bembridge (3)

V meste sa okrem toho počas tohto obdobia organizujú rôzne kultúrne podujatia (koncerty, predstavenia, atď.) ako súčasť každoročných “Pôžitkoch zimy”. Trhy sú otvorené od 25. 11. do 1. 1.2017.

Praha

Aj keď Prahu poznáme všetci, väčšinou to nie je pre jej vianočné trhy. A pritom by mohlo. Na Staromestskom námestí je počas tohto obdobia vždy vytýčený obrovský vysvietený strom a rozmiestnené po obvode námestia sú tradičné stánky plné dobrôt, ktoré sa veľmi podobajú tým našim.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Roderick Eime (1), Cait Stewart (2), elPadawan (3)

Trdelníky, lokše, klobásky, opekané zemiaky, gaštany, horúca čokoláda… Pre deti je tu navyše prichystaná dielnička. Trhy môžete navštíviť od 26. novembra do 1. januára 2017, vždy po 13. hodine.

Mníchov

Mníchovské vianočné trhy majú tradíciu siahajúcu až do 14. storočia. A nie nadarmo sa hovorí, že Nemci tieto podujatia robia najlepšie.

V prostredí historického centra si okrem dobrého jedla a pitia môžete užiť živú bavorskú hudbu z balkóna Radnice každý večer od 17:30, predstavenia, dielne pre deti, a pre aktívnejších koncerty a zábavné podujatia na Wintertollwood.

Dokonca ponúka mesto v prvú adventnú nedeľu o 16:30 prehliadku historického centra pre všetkých zadarmo.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Tristan Smith (1, 2), Ashwin Chandrasekaran (3)

Trhy budú otvorené od 25. novembra do 24. decembra. Mestom bude od 28. novembra do 23. decembra premávať aj vianočná električka, z ktorej si prezriete historické centrum a pohostíte sa jedlom aj pitím.

Štrasburg

Štrasburské vianočné trhy sú najstaršie v Európe, prvýkrát sa odohrali už v roku 1570. (Tentokrát to teda bude už 447. ročník.) Dodnes sa preto mestu hovorí aj hlavné mesto Vianoc.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Michael Camilleri (1), Francois Schnell (2), Maëlick (3)

Okrem tradičných alsaských pochúťok a atrakcií, program každý rok zahŕňa hostenie inej krajiny, ktorej je v centre venovaná vlastná “dedinka”. Tentokrát to bude Portugalsko, takže na jednom mieste zabijete hneď dve muchy jednou ranou.

Okrem tradičných a najstarších vianočných trhov a ich tradícií si môžete vyskúšať aj tie portugalské.

Páčil sa vám článok?

Venujte nám ešte chvíľku a pomôžte nám Sódu ešte vylepšiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.