Trnava: Mesto, ktoré znovu objavuje starosvetské čaro

21. 10. 2016; Autor: Sóda, Foto: Filip Jurovatý

Prvé archeologické nálezy na území dnešnej Trnavy sa datujú ešte do praveku. Už vtedy toto miesto predstavovalo významné centrum súdobého obchodu. No a v roku 1238 Trnave bolo ako prvému slovenskému mestu udelený status slobodného kráľovského mesta. Vďaka mnohým kostolom a jednému z centier katolíckej cirkvi je Trnava dodnes prezývaná “malý Rím”.

Za stáročia predstavovala Trnava významné miesto na univerzitnej a divadelnej scéne. Sú to veci, ktoré ju definujú dodnes. Od polovice devätnásteho storočia Trnavu s Bratislavou  spájala konská železnica takže bolo pomerne jednoduché dostať sa odtiaľ do Viedne.

V medzivojnovom období bola zase vďaka masívnej industrializácii jedným z najrozvinutejších miest na Slovensku. V Trnave bol rozvinutý cukrovar, ďalej pivovar, tehelňa, zvonolejáreň, sladovňa, liehovar, kníhtlačiareň, aj známe Figaro.

Cukrovar v Trnave

Dnes (od roku 1996) je Trnava krajským mestom. Jej dominantou je rozhodne historické centrum, obohnané hradbami, ktoré sa postupne modernizuje a rekonštruuje. Svojou veľkosťou predstavujú hradby unikát strednej Európy. Ošarpané meštianske budovy chytajú nový dych a vznikajú v nich zaujímavé prevádzky.

Na Trojičnom námestí, kde sídli aj známe Divadlo Jána Palárika, sa napríklad pomaly znova prebúdza kaviarenská scéna, ktorú minulý režim — tak ako aj všade inde — zatlačil do úzadia. Pritom Trnava sa ako jedno z našich najrozvinutejších miest kedysi v tomto smere nemala za čo hanbiť. Jedna kaviareň sa im rozhodla vzdať poctu.

Trojičné námestie

Snáď najznámejšia trnavská kaviareň Thalmeiner replikuje slávu svojho vychýreného predchodcu z medzivojnového obdobia, ktorý (vtedy síce pod menom Othon) patril pánovi Thalmeinerovi a tak ju aj všetci poznali. Dnes je jej menu moderné, aj keď podoba ostala verná retru.

Iné sú svojou koncepciou zase celkom unikátne. Patrí medzi ne napríklad kaviareň v bývalej ortodoxnej židovskej synagóge. Tá bola pred pár rokmi odsvätená a následne prerobená na moderný podnik s nádychom histórie, kde sa často odohrávajú kultúrne podujatia. Bývajú v nej koncerty, výstavy, aj verejné diskusie.

Druhú, susediacu Synagógu status quo ante taktiež nedávno zrekonštruovali a prerobili na Centrum súčasného umenia. Patrí ku galérii Jána Koniarka a organizujú sa v nej vernisáže.

Smolenický zámok

Ak sa Trnavčanom zunuje ruch mesta, môžu navštíviť neďaleký Smolenický zámok, alebo kaštieľ v Dolnej Krupej, ktorý kedysi navštevoval aj Beethoven.

Na kultúru nie je mesto skúpe ani vďaka známemu divadlu Jána Palárika na Trojičnom námestí, ktoré tu stojí od 30. rokov 19. storočia a patrí medzi najznámejšie divadlá na Slovensku. V lete domácich zase zabáva otvorené kino v mestskom amfiteátri.

Vďaka prajnému podnebiu a úrodnej pôde je Trnava známa aj vinárskou turistikou. Okrem toho, že sa v jej okolí nachádza viacero známych vinárstiev, organizujú vinári najmä na jeseň verejné akcie.

Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Trnava na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trnavy prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Trnava patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Skalica: Mesto plné zaujímavostí

Kto si myslí, že do Skalice sa oplatí ísť iba na trdelník, má sa ešte čo učit.

čítaj viac