Dávka pohybu aj poriadnej zábavy: Zacvičte si s deťmi ako futbalisti či tenisti

Hľadáte spoločnú pohybovú aktivitu s deťmi? Dajte šancu videám, v ktorých tréning vyskladali športoví odborníci.

Pohyb by mal byť odmalička našou každodennou súčasťou. Zlepšuje náladu, kreativitu aj celkové zdravie. O2 v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha ešte koncom minulého roka odštartovalo druhú sériu projektu Telesná na doma. Chcú prispieť k tomu, aby sa na pohyb detí nezabúdalo. Presvedčte sa sami, že zakomponovať pár minút pohybu s deťmi do bežného dňa nie je vôbec náročné. 

Jednotlivé videá z predchádzajúcich sérií Telesnej na doma sa tešili obrovskému úspechu detí, ich rodičov a učiteľov a dosiahli až milión pozretí. V najnovšej sérii videí sa každá časť opäť zameriava na niektorý z populárnych športov.

„Každá epizóda seriálu sa venuje inej športovej disciplíne, a tak oboznamuje deti s rôznymi druhmi športov. Cvičenia majú u detí vyvolať pocit, že daný šport vykonávajú priamo v triede alebo doma. Toto bol hlavný cieľ pri tvorbe cvičení. Snažili sme sa preniesť športy, na ktorých vykonávanie je potrebný napríklad veľký priestor, sneh, ľad, vodné prostredie, do priestoru triedy alebo domova a takto nevšedne motivovať deti k cvičeniu,“ hovorí Michal Tóth, športový riaditeľ a tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorý pri každom videu vysvetlí, na čo je cvičenie zamerané a ako ho vykonávať.

Čítajte aj: Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

Cvičenia sú pripravené tak, že imitujú pohyb športovca v danej disciplíne a zároveň takmer každé cvičenie vychádza z metodiky O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, v ktorej sa využívajú aj fyzioterapeutické cvičenia. Do Telesnej na doma aj v triede sú zahrnuté aj cvičenia a hry na koncentráciu

1. hodina: Hokej 

Úvodná hodina sa venuje hokeju. Precvičíte si koordináciu, ktorá je dôležitá nielen pre hokej, ale pre všetky športové hry. Zameriate sa aj na dolné partie, ktoré sú pri hokeji vyťažené najviac.

2. hodina: Futbal 

Druhá hodina patrí ďalšiemu obľúbenému športu – futbalu. Za desať minút si stihnete precvičiť dolné končatiny a natrénovať bežecký pohyb, ktorý je pri triafaní na bránku kľúčový.

3. hodina: Lyžovanie

Lyžovanie je okrem cvikov nabité aj zaujímavými informáciami. Deti si precvičia nielen lyžiarske postoje, ale aj správne držanie tela, ktoré je pri technicky správne vykonávanom lyžovaní nesmierne dôležité. 

4. hodina: Plávanie

Viete, koľko plaveckých štýlov poznáme a aké sú ich benefity pre naše telo? Aj to zistíte vo videu zameranom na ďalší šport – plávanie. Dozviete sa, prečo plávanie mnohí športovci vrátane bežca Mateja Tótha zaraďujú do športovej prípravy, a tiež sa naučíte, ako správne dýchať pomocou bránice.

5. hodina: Tenis

V ďalšom videu sa tréneri zamerajú na komplexný šport, ktorým je tenis. Čaká vás natrénovanie správneho podrepu, rotácie aj dôraz na rozvoj ramenného kĺbu. Samozrejme, nechýbajú ani zaujímavosti zo sveta tenisu.

6. hodina: Hádzaná

Hádzaná je rýchly a kontaktný šport, v ktorom hrajú dva tímy. Viete, koľko hráčov zvyčajne spolu hrá? Cvičenia z tejto hodiny môžete s deťmi vykonávať vo dvojiciach. Pripravte si však pred cvičením tenisovú loptičku, budete ju pri rozhýbaní potrebovať. 

Hľadáte viac nápadov, ako cvičiť s deťmi? Pozrite si aj prvú sériu Telesnej na doma

7. hodina: Beh

Beh je síce prirodzenou súčasťou každého športu, ale patrí aj medzi samostatnú atletickú disciplínu. S trénerom Michalom sa deti zamerajú na vytrvalostné cviky, ale aj šprintérske cvičenia, s ktorými potrénujú svoju rýchlosť. 

8. hodina: Cyklistika

Cyklistika je jeden z najpopulárnejších športov na svete. Ak je aj vaše dieťa fanúšik bicyklovania, túto hodinu nemôžete preskočiť. Nezabudnite si však na cvičenie pripraviť stoličku, ktorá bude na pár minút váš bicykel. 

9. hodina: Gymnastika

Gymnastika bola pre mnohých v škole strašiakom aj kvôli svojej náročnosti. Vedeli ste však, že športová gymnastika je jeden z najstarších olympijských športov? 

Tréner Michal Tóth vám tentoraz ukáže, že aj gymnastika môže byť zábavná a zaujímavá.

10. hodina: Džudo

Posledná hodina je venovaná bojovému umeniu džudu, v ktorom súperia dvaja džudisti. Aj tu deti čaká cvičenie vo dvojiciach, počas ktorého si natrénujú drepy aj pretláčanie rukami.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

OPPO Reno5 5G je ako komorník Jean. Nenápadný a maximálne spoľahlivý

Zoznámte sa so značkou OPPO. Model Reno5 5G prišiel pripraviť pôdu silnej čínskej značke a svoju misiu plní nad očakávania.

Slovenský smartfónový trh sa za posledné mesiace znova rozrástol. Čínska značka OPPO u nás zatiaľ predstavila dva modely − OPPO Reno5 5G a OPPO Reno5 Z 5G. A práve prvý menovaný model sme mali možnosť vyskúšať. Aké pocity v nás zanechal?

Film by sa stiahol za 7 sekúnd. Vyskúšali sme skutočnú rýchlosť 5G siete

Na úvod musíme povedať, že pri OPPO nemusíte mať obavy z novej neskúsenej značky. Čínsky výrobca je vo svete smartfónov jedným z najsilnejších hráčov. Od svojho vzniku v roku 2004 značka expandovala do viac ako 40 krajín sveta a na domácom trhu je najväčším výrobcom v kategórii. 

V roku 2019 sa v Číne stalo OPPO najpopulárnejšou značkou a v globálnom meradle sa už roky pohybuje na 4. až 6. mieste v predajnosti. 

Prvé dojmy z naloženého balenia

Pri OPPO Reno5 5G ako prvé zaujme veľká krabica. Výrobca stavil na 65 W rýchlonabíjanie, čoho výsledkom je aj adaptér a USB-C kábel s rozmermi blížiacimi sa notebookovému napájaniu. V balení nájdete aj silikónový obal, ktorý dorovná vystupujúci fotoaparát a ochráni displej vďaka presahu po obvode zobrazovacieho panela. 

Užitočnú pomôcku som však nasadzoval na smartfón s pomerne veľkým sebazaprením, pretože zadná strana OPPO Reno5 5G je z príjemného plastu s povrchovou úpravou, ktorá odoláva odtlačkom a nečistotám. Navyše je veľmi príjemná na dotyk. Viac než silikónové puzdro. Lenže ochrana smartfónu dostala prednosť.

Zaujímavé riešenie upozornenia na notifikácie

Z hardvérovej výbavy, ktorú viete odčítať prezeraním si telefónu, môžeme začať s USB-C, pokračovať 3,5 mm jack konektorom, tlačidlom napájania a tlačidlami ovládania hlasitosti. Výrobca sa rozhodol pre jeden reproduktor, ktorý základné úlohy plní perfektne, no ak chcete zvukový či hudobný zážitok, pripojíte si slúchadlá. Cez spomenutý jack alebo pomocou Bluetooth 5.1. 

Smartfónu chýba informačná LED dióda, ktorá upozorňuje na notifikácie, ale výrobca ju nahradil svetelným efektom, ktorý v prípade potreby opíše obvod displeja. Pre mňa vizuálne zaujímavé riešenie, ktoré celkovo príjemne zapadá do veľmi farebnej a veľkorysej nadstavby základného operačného systému. 

Na svoju kategóriu veľmi solídny fotoaparát

Na zadnej strane smartfónu vystupuje sústava štyroch fotoaparátov. Ide o kombináciu hlavného 64 Mpx, širokouhlého 8 Mpx a tradičnej doplnkovej dvojice markofotoaparátu a senzora hĺbky ostrosti, ktoré majú zhodne po 2 Mpx. Zastávam názor, že kreatívna duša za dobrých svetelných podmienok spraví zaujímavú fotografiu takmer s čímkoľvek. Ja však do tejto kategórie, bohužiaľ, nepatrím, preto makro a senzor hĺbky ostrosti preskočím.

Na čo vlastne sú všetky fotoaparáty v mobiloch? Ukážeme vám, stačí kliknúť sem

Hlavný fotoaparát, ktorý je vybavený riešením spájania 4 pixelov do jedného, je iná káva. Počas dňa ponúkne fotografie, s ktorými bude bežný používateľ absolútne spokojný. Nepostrehol som zbytočný šum, farby boli na fotografiách príjemné a dostatočne sýte, rovnako som počas testovania na fotografiách nevidel neostrosti, ktoré by som nespôsobil ja. 

Pochváliť musím rýchlosť fotoaparátu. Fotil som na 64 Mpx s automatickým HDR. Veľkosť fotografie nastavíte potiahnutím smerom nadol priamo v aplikácii fotoaparátu. Nemusíte otvárať menu. Pomer strán fotografie si viete vybrať spomedzi klasických formátov 1 : 1, 4 : 3, 16 : 9 a podľa mňa doplnkový Full. Toto je formát fotografie, ktorý kopíruje pomer strán displeja. Či ho budete chcieť používať, je na individuálnom zvážení.  

Širokouhlému fotoaparátu počas dňa nie je čo vytknúť, so zhoršujúcim sa svetlom sa už nedostatky objavili. Nie však zásadné. Viac ma prekvapil nočný režim, ktorý aj vďaka silnej podpore umelej inteligencie dokáže aj vo veľkej tme ponúknuť skutočne uspokojivú fotografiu. OPPO Reno5 5G vzhľadom na svoju triedu a cenovku ponúka veľmi obstojné fotografie, ktoré rozhodne neurazia. Na bežné zachytenie milých spomienok je tento smartfón perfektný.

Šliape ako švajčiarske hodinky s dostupnou cenou

Pod „kapotou“ skrýva Reno5 5G kombináciu technických parametrov, ktorú je ťažké si zapamätať a popravde zrejme nikoho ani veľmi nezaujímajú. Dôležité je, čo spoločne dokážu. Už pri fotoaparáte som chválil rýchlosť, čo je náznak toho, že výkon smartfónu je skutočne dobrý. Počas testovania som nepostrehol zaváhanie, trhanie obrazu či zbytočné premýšľanie pri akejkoľvek úlohe. 

Z technických vecí však musím spomenúť zaujímavé riešenie, vďaka ktorému dokážete zväčšiť 8 GB operačnej pamäte RAM o ďalšie 2, 3 alebo 5 GB. Toto využijete najmä pri hrách či pri práci s videom. Technológia je postavená na tom, že operačná pamäť dokáže využiť aj úložnú pamäť, ktorú smartfón práve nepotrebuje. V nastaveniach napíšte do vyhľadávania zväčšenie RAM, vyberte jednu z troch možností a reštartujte smartfón.

Displej aj pre náročnejších

Neoplatí sa chodiť okolo horúcej kaše. Displej je v mnohých prípadoch rozhodujúcim faktorom pri výbere smartfónu. OPPO Reno5 5G vám ponúkne 6,43 palca s technológiou AMOLED 2 400 x 1 080 pixelov. 

Displej ponúka obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, v nastaveniach môžete prepnúť na 60 Hz, teda 60 obrázkov za sekundu, ale možnosť automatického prispôsobenia obnovovacej frekvencie tu chýba. Počas testovania mi však nechýbala, rovnako ako som nevidel dôvod prepínať na nižšiu obnovovaciu frekvenciu. Mohol by som tak chcieť spraviť, napríklad pre šetrenie batérie. Tá je v tomto prípade jednou z najväčších predností smartfónu a ešte sa k nej dostaneme.

Dôležitý je však najmä celkový dojem z displeja a ten je vskutku pozitívny. Príjemné farby, ostrý obraz a viditeľnosť na ostrom svetle sú nad očakávanie. Najmä na farbách si výrobca jednoducho musel dať záležať. Nadstavba operačného systému Android 11, Color OS 11.1, ponúka extrémne širokú paletu úprav vzhľadu používateľského prostredia.

Doslova môžete meniť tvary a veľkosti ikoniek, gradienty či zafarbenia jednotlivých prvkov. Aj spomenutý efekt, ktorý nahrádza LED diódu, je v ponuke v troch rôznych farbách. Pozor len, aby ste si nespravili z operačného systému vizuálne nevkusný cirkus. 

Čítajte aj: 6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Vychytávky pre pracantov alebo k vizuálnemu aj efektívne

Rozdeliť obrazovku na dve a mať tak otvorené dve aplikácie súčasne, je návyková funkcia, ktorá nechýba ani v OPPO Reno5 5G. Stačí mať otvorenú aplikáciu, troma prstami potiahnuť po displeji smerom nahor a otvoriť druhú aplikáciu, s ktorou chcete pracovať. Môžete kombinovať napríklad textový editor a mail alebo prehliadač a poznámky.

Odporúčam pri rozdelenej obrazovke používať smartfón horizontálne, aspoň mne sa tak pracovalo výrazne pohodlnejšie. Bohužiaľ, nie všetky aplikácie podporujú túto funkciu, najviac ma to zamrzelo pri fotografiách. 

Ďalšou zaujímavou vychytávkou je inteligentný bočný panel. Opäť je to funkcia, ktorú poznáme aj z iných smartfónov, a opäť je to veľmi návyková vec. Reno5 5G navyše ponúka možnosť zobraziť v inteligentnom paneli nedávno otvorené aplikácie. Túto možnosť tiež viete v nastaveniach vypnúť. Čo sa mi extra páčilo, je možnosť vytiahnuť z inteligentného bočného panelu aplikáciu do otvorenej aplikácie. Obrazovka sa automaticky rozdelila na dve. 

V OPPO myslia na zabezpečenie vašich dát

Ovládanie smartfónov s Androidom gestami považujem už za samozrejmosť, teda ak túto možnosť smartfón ponúka. Na OPPO Reno5 5G môžete skryť systémové tlačidlá a o to viac využívať 6,43-palcový displej. Treba priznať, že na gestá si v tomto prípade musíte trochu zvykať. Smartfón občas reaguje svojsky, všimnú si to však hlavne ľudia rozmaznaní modelmi z kategórie vlajkových lodí. 

Z bezpečnostných prvkov je k dispozícii číselné heslo, čítačka odtlačkov prstov zabudovaná do displeja a odomykanie smartfónu tvárou. Tvárová biometria ma trochu zaskočila. V pomerne veľkom šere a s nasadenými dioptrickými okuliarmi s filtrom proti modrému svetlu smartfón tvár zosnímal, skôr než som si uvedomil, že sa niečo deje, a nastavil zámok. 

Na jednej strane to bol extrémne pohodlný proces, na druhej strane vyvolal otázku, či je zabezpečenie skutočne spoľahlivé. Skúsil som teda ten najjednoduchší test, odomknúť OPPO Reno5 5G fotografiou. Smartfón sa neodomkol. Čítačka odtlačkov prstov síce občas potrebuje popremýšľať, no funguje spoľahlivo. Dokonca aj pri nečistotách na displeji. 

Za polhodinu baterka na 100 %

Najväčšími lákadlami OPPO Reno5 5G sú 64 W rýchlonabíjanie a 5G pripojenie. 4 300 mAh batéria pri bežnom používaní vydrží približne deň a pol, ak sa trochu uskromníte, bez nabíjania vydrží dva dni. Musíte si však vypnúť 5G pripojenie. Rýchlosť nabíjania? Výrobca sľubuje 100 % batérie za cca 30 minút, moja skúsenosť je niekde na 34 minútach a môžem len povedať „wow”. 

Medzi softvérové vychytávky, ktoré ma zaujali, určite patrí klonovač systému, ktorý umožní vytvoriť v smartfóne dve izolované prostredia. Jeden telefón tak môžete mať ako služobný aj súkromný zároveň. Keď sa vám skonči pracovný čas, prepnete smartfón do prostredia po práci. Prostredia viete oddeliť vizuálne, samostatne sa ukladajú fotky či kontakty a dokonca sa osve počítajú aj spotrebované dáta.

Pomôže relaxovať aj sa sústrediť

Nechýba ani možnosť nastavenia zámku na jednotlivé aplikácie, nastavenia digitálnej rovnováhy, ktorá vám pomôže obmedziť používanie smartfónu, ja som využíval najmä režim sústredenia pri práci. V tomto režime si vyberiete aplikácie, ktorými vypnete notifikácie. Tiež ich viete na potrebný čas zamknúť, keby ste nevedeli odolať prehliadaniu Instagramu. 

Počet predinštalovaných aplikácií je podľa mňa v norme. Obzvlášť ma však zaujala natívna appka Relax, ktorá plní funkciu presne podľa svojho názvu a skrýva možnosti ako relax pri zvukoch či oddychovej hudbe, pomôže vám uvoľniť sa pomocou dýchania či praskania bublín a zabaví vás skúmaním miest. Osobne som si práve túto natívnu aplikáciu veľmi obľúbil. 

Oplatí sa?

OPPO Reno5 5G je opatrný vstup silnej čínskej značky na slovenský trh. Testovaný smartfón jasne povedal, že OPPO má čo ponúknuť, a úprimne, aj keby sme sa nedočkali vlajkových lodí, vôbec to nevadí. Reno5 5G síce nenarobil hukot ako Godzila, no je maximálne spoľahlivý, má perfektnú výdrž batérie, dobrý fotoaparát a ak máte šťastie a bývate v lokalite s 5G signálom, môžete si užívať aj pre dnešok nadštandardné rýchlosti. Pri cene smartfónu do 500 eur sa mi len ťažko hľadajú negatíva. 


OPPO Reno5 5G môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac