5 rád pre gastropodnikateľov od majiteľov PHOčkárne

Gastrobiznis nepatrí k najľahším. Tieto tipy vás prevedú najväčšími úskaliami.

K úspechu v gastrobiznise potrebujete oveľa viac ako lásku k jedlu a pohostinnosť. Majitelia PHOčkárne Lucia a jej bratranec Dávid prezradili niekoľko podnikateľských zásad, vďaka ktorým sa im podarilo vybudovať za krátky čas sieť úspešných prevádzok v Bratislave.

Pripraviť skvelý guláš, domáce pagáče alebo espresso ešte neznamená, že budete mať automaticky úspech v podnikaní. Gastobiznis neodpúšťa a mnoho nadšencov už precenilo svoje schopnosti a skrachovalo.

Vášniví kávičkári, ktorí mali prehľad o výberových zrnách z celého sveta a snívali o malej kaviarničke, nakoniec totiž za kávovarom vôbec nestoja, ale riešia technické problémy a zaskakujú za zamestnancov, ktorí ochoreli. Aby ste sa podobnému osudu vyhli, inšpirujte sa ľuďmi, ktorí začali od nuly a dnes majú 50-členný tím v troch prevádzkach.

Bez funkčného tímu a pohodovej atmosféry to môžete zabaliť

Aj vy ste už asi v reštaurácii alebo kaviarni zažili situáciu, keď vládla napätá atmosféra, lebo všetko dlho trvalo a z obsluhy sršala nervozita. Môžete pripravovať to najchutnejšie jedlo a dokonalé caffé latte, no hosť bude odchádzať nespokojný a nevráti sa, ak bude vo vzduchu cítiť stres.

„My sme si na toto dávali pozor od prvého dňa. Kuchári a kuchárky v kuchyni poznajú svoje miesto a rolu – každý presne vie, čo má robiť a kedy. Úlohy sú konkrétne a podrobne rozdelené, lebo v čase návalov na obed či večer musí všetko fungovať ako hodinky,“ vysvetľuje Dávid.

Najdôležitejšou surovinou je hovädzí vývar, ktorý sa musí variť 10 hodín, preto s prípravou začínajú už večer predtým. „Keď nadíde čas obednej špičky, máme všetkého dostatok a pokojne vieme vydať počas dvoch hodín aj 200 – 300 porcií bez akéhokoľvek kompromisu v kvalite. A s úsmevom na tvári,“ dodáva Lucia.

Ako skĺbiť biznis s materskými povinnosťami, zvládnuť vydávanie tisícok porcií denne a dosiahnuť návratnosť nákladov 1,5 roka, prezradili v rozhovore zakladatelia PHOčkárne. Chcem vedieť viac

Hostia čerstvosť a poctivosť surovín spoznajú ihneď

Ľudová múdrosť hovorí, že „reči sa rozprávajú a chlieb sa je“. Kopa nových podnikov stavia na trendovej komunikácii, no hostia často odchádzajú so zmiešanými pocitmi. Ponúkajte len to, čo skutočne dokážete splniť a pripraviť v kvalite, akú deklarujete. Pre vietnamskú kuchyňu je napríklad absolútne zásadná čerstvosť byliniek a dlhý proces prípravy jednotlivých jedál. Na kompromisy tým pádom nie je priestor.

„Náš vývar má vždy rovnako dlhú prípravu s množstvom presných krokov. Bylinky majú prenikavú a silnú vôňu, lebo sme našli toho najlepšieho dodávateľa, ktorý spĺňa naše nároky. Žiadnu surovinu nebudeme nahrádzať inou len preto, že ju nemáme na sklade. Radšej to jedlo neponúkame, kým nemáme všetko potrebné. Čerstvosť sa nedá oklamať ani najlepším marketingom. Tú jednoducho každý cíti pri prvom súste,“ spomína ďalší z biznisových pilierov prevádzky PHOčkárne Lucia.

Vyberte si radšej menej jedál do menu (maximálne 15), na ktoré nájdete dodávateľov s poctivými surovinami a viete sa za ich nekompromisnú kvalitu kedykoľvek postaviť.

Zoznámte sa s Excelom (a inými šikovnými aplikáciami)

Vždy majte poriadok v číslach a financiách, pretože nijaký náklad nie je príliš malý. Mnoho podnikateľov stále funguje s chaosom v účtoch, čo sa im jedného dňa zvykne nepríjemne vrátiť. Ak začínate, základom je detailný rozpočet s čo najväčším počtom položiek.

Aj keď si už budete istí, že ste tam zahrnuli naozaj všetko, tak pridajte aspoň 20 – 30 % z celkového rozpočtu na nepredvídané náklady ako rezervu. Zídu sa sa vám, uvidíte. Od prvého dňa prípravy prevádzky majte potom prehľad o všetkom – nájom, náklady na suroviny, hygienu, energie, mzdy, odvody, servis. Čím detailnejšie, tým lepšie.

Sledujte, v ktorých hodinách chodí najviac hostí a kedy menej. Podľa toho budete vedieť na slabé hodiny nastaviť marketing či optimalizovať počet zamestnancov v prevádzke.

Ak chcete mať biznis skutočne pod kontrolou, spoľahnite sa na moderné online nástroje a technológie. Upratať podnikanie a dokonca ho vylepšiť vám pomôžu najmä užitočné aplikácie.

Využite technológie na maximum! Vyberte si zariadenia a aplikácie, ktoré vám podnikanie výrazne uľahčia. Chcem vedieť viac. Chcem vedieť viac

„Na komunikáciu sa nám veľmi osvedčilo Trello, kde sa dobre spolupracuje a všetko prehľadne navzájom vidíme. S príspevkami na sociálne siete nám pomáha skvelá slovenská apka Kontentino. Pre zdieľanie a poriadok v online dokumentoch je nenahraditeľný Dropbox a starý dobrý Excel nám pomáha upratať v číslach a financiách,“ vymenovala najpoužívanejšie tooly v PHOčkárni Lucia.

Využite všetky možnosti, ktoré vám podnikanie zjednodušia

Pokiaľ aj vy patríte k podnikateľom, ktorí sú vďační za každú dostupnú pomoc, urobte si zo smartfónu skutočného pracovného pomocníka. Aby ste ho však dokázali naplno využiť, potrebujete veľké množstvo dát na aplikácie, ktoré to umožnia. O2 má pre vás riešenie, vďaka ktorému sa už nebudete musieť obmedzovať. Zlatý O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS aj množstvo dát a predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Farby, čistota a dizajn alebo Keď jedia všetky zmysly

V bežných ázijských bistrách na Slovensku nám prekážal hlavne gýčový dizajn, ostré svetlo a špinavé stoly. Aj keď mohlo byť jedlo ,najsamlepšie‛ a autentické, celkový dojem bol zlý. Preto sme si od začiatku dali záležať na vizualite. Chceli sme do foodcourtov priniesť čisté farby a dizajn, ktorý lahodí oku,“ vysvetľuje ďalší z nosných gastroprincípov Dávid.

Vo PHOčkárni sa každé jedlo servíruje do čistých a minimalistických porcelánových misiek bez umelých efektov a špeciálnych surovín. Rola dekorácie je prenechaná zdravým a čerstvým bylinkám či klíčkom.

Nielen jazyk, ale aj oči, uši a nos musia byť spokojné. Farebnosť a čistota prevádzky, vzhľad menu, oblečenie personálu – všetko vytvára celkový dojem a je to rovnako dôležité ako kvalitné jedlo.

Myslite na horšie časy. A pripravte sa na ne

Jeden mesiac máte zisk, ďalší mínus a občas sa budete hýbať niekde okolo nuly. Keď sa vám darí, myslite na to, že gastrobiznis je extrémne premenlivý a vytvorte si dostatočný finančný vankúš. Ideálne vo výške 2 – 3 mesačných obratov.

„Aj keď sa nám darí a tržby za 2 roky stabilne rastú, k štartu sme pristupovali veľmi pokorne a zodpovedne. Mali sme dostatočnú rezervu, keby bol rozbeh pomalší a trval dlhšie.

Ak začínate s nulou na účte, lebo ste všetko investovali do zariadenia prevádzky, tak ste vo veľkom strese a zvyšuje sa pravdepodobnosť zlyhania,“ hovorí na záver Lucia.

Určite si doprajte priestor na „dýchanie,“ aby ste sa v začiatkoch zamerali hlavne na to, čo máte radi a viete robiť, nie na stres z účtov a faktúr.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vo vrecku možno nosíte prenosnú kanceláriu. Ako na to prídete?

Krásne fotky zážitkov sú neoceniteľné. Ešte cennejšie však môžu byť biznis funkcie fotoaparátu vášho smartfónu. Viete, ktoré to sú?

V máloktorej oblasti sa výrobcovia smartfónov predbiehajú tak, ako pri kvalite a vylepšeniach fotoaparátov. Dôkazom sú sústavy objektívov či veľmi silná podpora umelej inteligencie. Cieľ je jasný – takmer dokonalé fotky v akýchkoľvek podmienkach. Foťáky v smartfónoch sa však dajú využiť aj inak ako na selfie a nekonečné gigabajty videí. Dokážu totiž úplne nahradiť mnohé kancelárske zariadenia, ktoré vám zbytočne zaberajú miesto.

Skenovanie

Skryť do vrecka klasický skener bolo pred pár rokmi sci-fi. Dnes sa to kombináciou dostatočne kvalitnej fotografie a umelej inteligencie smartfónu podarilo. Základom je fotoaparát, ktorý dokáže spraviť ostrú fotografiu s dostatočným množstvom detailov. Takáto fotografia sa podarí, ak fotoaparát dokáže zaznamenať dostatočný počet pixelov.

Pixel je základ

Základom fotografie je svetlo a snímač. Čím je snímač väčší, teda má väčšiu plochu, tým detailnejšiu a kvalitnejšiu fotografiu spravíte. Problém je, že do smartfónov pre ich kompaktné rozmery nedokážeme skryť dostatočne veľký čip na to, aby ponúkol skutočne kvalitné fotografie. Na porovnanie: v smartfónoch sú čipy s priemernou veľkosťou 1/3 palca, kompaktné fotoaparáty majú čipy s veľkosťou jedného palca.

Mohlo by sa zdať, že výrobcovia smartfónov sú v slepej uličke. Tam kde končí hardvér, však nastupuje softvér. Všetky vlajkové lode výrobcov smartfónov dnes už používajú softvér, ktorý sa nazýva výpočtová fotografia. Ide o mágiu algoritmov, umelej inteligencie, strojového učenia sa a výkonu procesorov. Výsledkom môže byť rovnaká kvalita fotografie pri 12 Mpx, ako aj pri 50 Mpx senzoroch.

Rozpoznávanie textu

Umelá inteligencia dnes dokáže naozaj zázraky. Huawei P40 Pro má napríklad funkciu rozpoznania textu. V miestach, kde smartfón text rozpozná, umelo znásobí počet pixelov, aby bol text ostrejší a lepšie čitateľný. Ak tieto vlastnosti skombinujete s vhodnou aplikáciou, napríklad CamScanner, v priebehu pár sekúnd máte v smartfóne kvalitne naskenovanú zmluvu, ktorú môžete elektronicky podpísať a poslať mailom.

Úprava textu z fotografie

Možností, ako pracovať s naskenovanými dokumentmi, je oveľa viac. Napríklad aplikácia ScannerHD ponúka technológiu OCR, ktorá dokáže text z fotografie previesť na editovateľný text. Ten môžete prepisovať, použiť do dokumentov alebo priamo kopírovať do správ. Konečne!

Tu je však dôležitá svetelnosť použitých objektívov. Svetelnosť sa označuje clonovým číslom – f/1.8, f/2.4 a podobne. Čím je číslo nižšie, tým je svetelnosť vyššia, teda budete mať lepšie fotografie aj v horších svetelných podmienkach. Fotenie s objektívmi s horšou svetelnosťou sa prejavuje tmavými a rozmazanými fotografiami s vysokým šumom.

Nakupovanie fotením

OCR technológiu nájdete aj v prekladačoch. Oceníte ju napríklad pri čítaní jedálneho lístka v zahraničí, prípadne pri študovaní zmluvy. Stačí odfotografovať text, ktorému celkom nerozumiete, a smartfón ho automaticky preloží. Niektoré aplikácie dokážu nápisy prekladať aj bez fotografovania. Stačí namieriť smartfón na text a na displeji máte okamžite preklad. Podmienkou je byť on-line.

Rovnakú podmienku musíte splniť, ak chcete cez fotoaparát nakupovať. Túto funkciu bežne nájdete v natívnej aplikácii fotoaparát pod označením nákupy. Po zamierení na konkrétnu vec ju smartfón rozozná a vyhľadá na internete. V stavebníctve takýmto spôsobom ľahko identifikujete materiál, ktorý nepoznáte, v módnom biznise zasa kúsky, ktoré ušli vašej pozornosti.

Potrebujete smartfón na biznis? Huawei P40 Pro má aj týchto 6 funkcií, ktoré vám pracovné úlohy zjednodušia.

 Platenie faktúr

Platenie faktúr môže byť nudná a zdĺhavá mravčia práca. Prečo ju spomíname pri fotoaparátoch? Pretože vďaka nim veľmi rýchlo a ľahko faktúru uhradíte. Bankové aplikácie ponúkajú skenovanie faktúr. Umelá inteligencia sama rozpozná údaje a vloží ich do správnych políčok. Stále populárnejšie je tiež platenie faktúr QR kódom. Ak túto technológiu poznáte, zrejme ste sa stretli s tým, že ste museli na QR kód zoomovať.

Približovať obraz dokáže dnes každý smartfón, no nie každý kvalitne. Pri výbere preto prihliadajte najmä na optický zoom, Huawei P40 Pro ho má až 5-násobný. Pri digitálnom zoome buďte opatrnejší, tu už cítiť zníženie kvality obrazu. Môže sa vám stať, že by smartfón nevedel QR kód prečítať. Čítačky QR kódov dnes výrobcovia natívne integrujú do fotoaparátov, nepotrebujete ani špeciálnu aplikáciu.

Meranie

Móda sústavy niekoľkých objektívov v jednom smartfóne neobišla ani jednu veľkú značku smartfónov. Čo robí široký, ultraširoký alebo teleobjektív, je jasné už ich názvov. Pre mnohých je však záhadou ToF objektív. Jeho funkciou je merať vzdialenosť predmetov od smartfónu a vytvoriť tak populárne rozmazané pozadie pri portrétoch.

ToF však nie je len o zábave. Ak potrebuje merať rozmery, objemy či výšku človeka, práve tento objektív vám za pomoci rozšírenej reality pomôže. Stačí otvoriť napríklad natívnu aplikáciu od Huawei AR meranie a môžete sa pustiť do práce. Merania sú až prekvapivo presné.


Komunikácia je v podnikaní kľúčom k úspechu. Preto musí prebiehať bez omedzení a problémov. Potrebujete sa spoľahnúť, že s partnermi, klientmi a spolupracovníkmi budete vždy v kontakte. Práve toto rieši balík služieb O2 pre podnikateľov. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS, MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac