Dajte sa uniesť do budúcnosti, na vzdialené planéty, ktoré odhaľujú možnosti nepoznané na Zemi. Pri týchto príbehoch však vo vás zarezonujú nielen extrémne efekty a pútavá vizualita, ale aj ich posolstvo. Každý príbeh totiž nastavuje zrkadlo aj našej súčasnej spoločnosti a morálnym rozhodnutiam. Vybrali sme pre vás tie najlepšie dystópie z postapokalyptickej Zeme, vesmírnych lodí a fantastických planét, ktoré už teraz nájdete v ponuke Maxu.
Mad Max: Furiosa
Pripravte sa na vizuálnu explóziu, ktorá vás vtiahne do sveta adrenalínu a chaosu. Režisér George Miller opäť vytvoril filmový zážitok, ktorému dominujú drsné podmienky, surová púšť, pomsta aj odvaha. Väčšina akčných scén sa však natáčala v reálnom prostredí s minimálnym využitím počítačových efektov (CGI).
Mad Max: Furiosa nadväzuje na populárnu sériu Šialený Max a pokračuje v známom štýle rýchlym tempom, brutálnymi scénami a melancholickou atmosférou. Presne tak, ako ju poznáme aj od predchodcu Mad Max: Zbesilá cesta z roku 2015, v ktorom si zahrali Charlize Theron a Tom Hardy.
Mladú Furiosu (Anya Taylor-Joy) unesie gang motorkárov na čele s hrozivým Dementusom (Chris Hemsworth), ktorý jej vezme všetko, čo milovala – matku aj celé detstvo. Furiosa ich však chce pomstiť, a tak sa vydáva na nebezpečnú cestu domov. Ocitne sa uprostred vojnovej zóny, kde musí najskôr bojovať o holý život a prežiť množstvo neľahkých skúšok.
Duna
Ste pripravení čeliť púštnym červom na vyprahnutom Arrakise? Dvojica filmov Duna a Duna: Časť druhá je adaptáciou prvého dielu veľkolepej sci-fi ságy autora Franka Herberta odohrávajúcej sa vo vzdialenej budúcnosti.
Prvý film, ktorý získal šesť Oscarov a štyri ďalšie nominácie, odhaľuje počiatky boja medzi rodmi Atreides a Harkonnen o nadvládu nad planétou Arrakis – zdrojom vzácneho halucinogénneho korenia, od ktorého závisí medzihviezdne cestovanie. Intrigy a nevraživosť sa postupne pretavia do krutosti, dramatické vyvrcholenie je však iba začiatkom celého príbehu.
Duna: Časť druhá plynule nadväzuje na prvý film a cestu hlavného hrdinu k pravde a moci. Paul Atreides (Timothee Chalamet) spolu s obyvateľmi púšte spoznáva nielen samého seba, ale najmä minulosť svojej rodiny.
Režisérovi Denisovi Villeneuvovi sa podarilo vytvoriť pre kultový príbeh unikátny a pôsobivý vizuál vďaka lokáciám na púšťach v Jordánsku a Spojených arabských emirátoch, dokonalej hudbe aj sofistikovaným dizajnovým kostýmom. Podľa dostupných informácií sa už chystá tretia časť – Spasiteľ Duny.
Elysium
Je rok 2154. Spoločnosť je rozdelená na dve časti – bohatí žijúci na umelej vesmírnej stanici a všetci ostatní, ktorí žijú na zničenej planéte Zem pod dozorom robotov. Režisér Neill Blomkamp v akčnom sci-fi trileri Elysium kombinuje sociálny komentár s fascinujúcimi vizuálnymi prvkami.
Jodie Foster v role tajomníčky zastupujúcej obyvateľov vesmírnej stanice stojí proti postave Maxa (Matt Damon), bojovníka zo Zeme s obrovskou odhodlanosťou. Obaja sú ochotní urobiť všetko pre to, aby dosiahli svoj cieľ – tajomníčka Delacourt sa snaží za každú cenu ochrániť luxusný životný štýl obyvateľov kozmickej stanice, zatiaľ čo Max na nej chce získať miesto.
Vesmírna stanica Elysium, pomenovaná po gréckom ekvivalente raja, totiž poskytuje obyvateľom čistý vzduch a vodu, dostatok potravy a technológie umožňujúce liečbu takmer všetkých ochorení, ktorú Max tak zúfalo potrebuje.
Elysium však nie je len príbehom zápasu medzi dvoma tábormi prekypujúcim napätím, adrenalínom a dynamickými scénami. Je to najmä zamyslenie sa nad naliehavými otázkami spoločenskej nerovnosti a spravodlivosti.
Blade Runner
Svetlá a tiene krutej budúcnosti, tiesnivé cyberpunkové vizuály a urbanistické kulisy – to je pôvodný Blade Runner z roku 1982, ktorý právom patrí medzi kultové sci-fi snímky. Režisér Ridley Scott v tejto neónovej dystópii vytvoril podmanivú, no depresívnu víziu budúcnosti. Film otvára otázky identity, ľudskosti a morálky najmä vo vzťahu k replikantom – umelým, takmer ľudským bytostiam, ktoré má hlavný hrdina v podaní Harrisona Forda za úlohu zlikvidovať.
Industriálna estetika a atmosféra tmavého a daždivého Los Angeles roku 2019 prispievajú k pocitu hlbokého odcudzenia. Hoci snímka spočiatku nebola veľmi úspešná, dnes patrí k najvýznamnejším dystopickým filmom. Ikonický záverečný monológ o slzách v daždi určite poznajú všetci oddaní milovníci sci-fi.
Pokračovanie Blade Runner 2049 sa odohráva o 30 rokov neskôr. V roku 2017 ho natočil Denis Villeneuve a podarilo sa mu prehĺbiť atmosféru dystopického sveta, no stále zostať verný pôvodnej vízii Blade Runnera.
Hlavný hrdina, Blade Runner menom K (Ryan Gosling), odhalí desivé tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť celý svet do chaosu. Aby tomu zabránil, musí vyhľadať protagonistu prvého filmu. Stretnutie medzi dvoma hlavnými postavami prehlbuje prepojenie medzi starým a novým svetom a nadväzuje na nostalgiu osemdesiatych rokov.
Napriek občasným výhradám k pomalšiemu tempu patrí Blade Runner 2049 medzi najlepšie hodnotené sci-fi snímky 21. storočia. Oba kultové filmy Blade Runner aj Blade Runner 2049 nájdete na Maxe. Momentálne už prebiehajú prípravy na voľné pokračovanie – seriál Blade Runner 2099, v ktorom si zahrajú Michelle Yeoh či Hunter Schafer a natáčal sa aj v neďalekej Prahe.
Hry o život (Hunger Games)
V nekompromisných Hrách o život sa deti a tínedžeri menia na obete a vrahov. Ako ďaleko je krutý režim ochotný zájsť v snahe zachovať „poriadok“?
Sága natočená podľa obľúbenej knižnej predlohy ukazuje dystopickú budúcnosť cez vnímanie tínedžerky Katniss – aj preto sa stala populárnou najmä medzi dospievajúcim publikom.
Zvrátená reality show Hry o život sa koná každý rok. Táto „zábavka“ vytvorená totalitným režimom náhodne vyberie 24 detí a dospievajúcich z 12 okresov a postaví ich proti sebe na veľkom a krutom bojisku, na ktorom sa ľudské hodnoty aj detská nevinnosť strácajú pod tlakom prežitia.
Mladí účastníci sú nútení premeniť sa na strategických bojovníkov a bezohľadných súperov, pretože tu nie je priestor na slabosť či súcit – ide o život. Víťazom sa môže stať iba ten, kto je ochotný zájsť najďalej.
No to ešte totalitný režim Capitol nepoznal Katniss, nenápadnú bojovníčku, ktorá svojou bystrosťou nájde aj iné možnosti, ako prežiť. Stane sa tak tvárou revolučného odboja proti režimu, ktorý je hlavným motívom všetkých štyroch dielov ságy.
Prvý kontakt (Arrival)
Kto sú, odkiaľ prišli a čo chcú? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa musí pokúsiť zodpovedať lingvistka Louise Banks spolu s tímom elitných vedcov a vyšetrovateľov v snímke Prvý kontakt. V dvanástich svetových metropolách totiž pristáli neznáme vesmírne lode a hrozí vypuknutie globálneho chaosu.
V napätej atmosfére sa postupne rozpadá všetko, čomu obyvatelia Zeme verili, a osud ľudstva stojí na schopnosti vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými svetovými lídrami.
Režisér Denis Villeneuve, ktorý stojí za niekoľkými kultovými dystopickými snímkami, v Prvom kontakte otvára otázky o dôležitosti jazyka, význame času a ich vzájomnej previazanosti. Okrem Oscara za najlepší zvuk a niekoľkých nominácií v hlavných kategóriách sa film môže pochváliť aj skvelou Amy Adams v hlavnej úlohe. Prvý kontakt patrí v sci-fi žánri medzi vizuálne najsilnejšie snímky a nad hlbokým príbehom plným prekvapení budete rozmýšľať ešte niekoľko dní po pozretí.