Od inovatívnej manipulácie s vedomím cez fyzikálne paradoxy až po temné dobrodružstvá vo vesmíre. Na týchto 7 filmov len tak ľahko nezabudnete

Potrápte si mozgové závity tým najlepším, čo ponúka súčasné sci-fi.

Vstúpte do sveta filmov, v ktorých prekračovanie hraníc času a priestoru otvára dvere nekonečných možností. Preskúmajte fascinujúcu myseľ Christophera Nolana, jedného z najväčších filmových géniov súčasnosti, ktorý vníma realitu inak. Krutú, no zásadnú pravdu zase môžete odkryť s ikonickou sériou Matrix. Je len na vás, pre ktorý film zo súčasného sci-fi sa rozhodnete, no čakajú vás naozaj silné zážitky.

Nech sa rozhodnete preskúmať akýkoľvek filmový žáner, HBO Max vám bude stačiť na všetko, aj na sci-fi. Ak máte O2 Paušál, HBO Max máte v jeho cene

Interstellar
„Ľudstvo sa zrodilo na Zemi. Ale nemusí tu zomrieť.“

V časoch, keď sa naša planéta postupne stáva neobývateľnou a začína sa skutočný boj o záchranu ľudstva, mieria členovia posádky Endurance na čele s Cooperom (Matthew McConaughey) za hranice našej Galaxie. V snahe objaviť nové miesto na život preskúmavajú neznáme planéty, ktoré by mohli byť naším novým potenciálnym domovom. Ich úsilie však výrazne skomplikuje samotný čas a jeho relativita – kým na cudzej planéte ubehne len pár hodín, na Zemi prešli desiatky rokov.

Nolanovo výpravné sci-fi v sebe snúbi paradoxy času a priestoru, snahu o záchranu ľudstva i vedecky nevysvetliteľnú lásku, ktorá presahuje všetky dimenzie toho, čo poznáme. Interstellar totiž objavuje i neprebádané časti vesmíru a astrofyziky, ktoré šikovne prelína s dojímavým príbehom. 

Výsledkom je metafyzické rozjímanie o možnostiach časopriestorového kontinua, ale aj intímne a emóciami nabité scény o ľudskej sile, obete pre vyššie dobro, ale predovšetkým o nekonečnosti lásky.

Séria Matrix
Vyberiete si modrú alebo červenú tabletku? 

Predstavte si, že máte na výber medzi dvoma pilulkami: keď si vezmete modrú, všetko zostane po starom a budete pokračovať vo svojom bezpečnom nevedomom živote. Keď si vyberiete červenú, spoznáte (pravdepodobne neľútostnú) pravdu. Spoznávanie krehkej hranice medzi poznaním a nevedomím je základným motívom ikonickej série Matrix, ktorá prepísala dejiny žánru sci-fi.

Keď nevýrazný počítačový expert Neo (Keanu Reeves) dostane príležitosť spoznať skutočný svet, v ktorom žije, spočiatku váha, no nakoniec sa rozhodne pre pravdu. Ako jeden z mála však zistí, že všetko, čo doteraz poznal, bola iba simulácia riadená strojmi, ktoré prevzali kompletnú kontrolu nielen nad Zemou, ale i ľudskou rasou. Nepohodlná pravda bolí a v temnom svete sa žije nepomerne ťažšie než v „sladkej“ lži Matrixu. 

Filmová séria sestier Wachovských vám doslova vyrazí poistky a poohýba všetky mozgové závity. Po takmer 20 rokoch ju doplnil štvrtý diel s názvom Matrix Resurrections, ktorý je opäť zárukou toho, že spochybníte všetko, čo ste doteraz dôverne poznali.

Počiatok (Inception)
Keď sa sny prelínajú s realitou 

Špičkový zlodej Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) verí tomu, že počas snívania sme najzraniteľnejší. Preto ovládol veľmi zriedkavé, no veľmi nebezpečné umenie krádeže v snoch, pričom v nich dokáže zistiť i tie najtajnejšie informácie.

Táto schopnosť ho však stála všetko, čo miloval, a teraz má príležitosť získať aspoň zlomok späť. Musí sa mu však podariť takmer nemožné – myšlienku neukradnúť, ale vnuknúť.

Dokonale premyslená snímka Christophera Nolana sa šikovne pohybuje naprieč rôznymi vrstvami reality a snov, pričom v jednom momente dokážete vnímať až štyri plány deja. Vďaka Nolanovej precíznosti a dômyselnému načasovaniu to však spolu bezchybne funguje a výsledkom je jedno (z jeho) najväčších majstrovských diel. V Počiatku vás čaká všetko – hry s časom a priestorom, tenká hranica medzi snom a realitou, no predovšetkým sa hlboko ponoríte do mysle jedného geniálneho režiséra.

Neboj sa, zlatko (Don’t Worry Darling)
Oplatí sa spochybňovať dokonalosť? 

Žena v domácnosti Alice (Florence Pugh) žije so svojím mužom Jackom (Harry Styles) v idylickej komunite s názvom Victory. Kým muži každý deň odchádzajú za dôležitou prácou, o ktorej nesmú rozprávať, ženy sa starajú o perfektný chod domácnosti, navštevujú lekcie baletu a klebetia pri drinku. Keď sa Jack vráti domov, čakajú ich vášnivé chvíle či bezstarostné večierky. Ich život v luxuse je priam definíciou dokonalosti a všetko sa zdá perfektné. Možno až príliš.

Alice si postupne začne všímať najrozličnejšie zvláštnosti, ktoré v nej vzbudzujú množstvo otázok a nedôvery. Nenápadné zlyhania väčšieho systému, o ktorom jej nikto nechce povedať pravdu. Prečo by vôbec mala veriť projektu Victory a jeho zakladateľovi Frankovi (Chris Pine), keď o ňom v skutočnosti nič nevie? A kam každý deň odchádza jej manžel? 

Psychologický thriller režisérky Olivie Wilde je snímka plná časopriestorových paradoxov, ktorá v sebe snúbi otázku slobody rozhodnúť sa o smerovaní vlastného života.

Dunkirk
Komplikovaná štruktúra času v boji o prežitie

Vojnová dráma rozpráva príbeh skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v roku 1940 pri francúzskom meste Dunkirk. V bezvýchodiskovej situácii sa ocitlo približne 400-tisíc britských vojakov, ktorí uviazli v nemeckom obkľúčení. Všadeprítomný strach je zdrojom napätia, a to nielen v momentoch, kým vojaci v zástupoch netrpezlivo čakajú na svoju záchranu. Úzkostlivá atmosféra plná neistoty vzbudzuje obavy z toho najhoršieho – masívneho nemeckého útoku, ktorý by prelomil aj posledné zvyšky obrany i nádeje.

Evakuácia s krycím názvom operácia Dynamo sa v Nolanovom filme odohráva z troch (časových) perspektív: z pevniny počas jedného týždňa, z mora počas jedného dňa a zo vzduchu počas jednej hodiny. 

Tieto roviny sa navzájom prelínajú, dopĺňajú a tým vytvárajú komplexný obraz udalostí, ktoré boli spojené s touto operáciou. Dynamická snímka Dunkirk tematizuje predovšetkým silnú vôľu prežiť, ale za akú cenu?

Ad Astra
Hĺbka nekonečného vesmíru aj ľudskej existencie 

Ľudstvu sa konečne podarilo podmaniť si slnečnú sústavu, Mars a Mesiac sú kolonizované. K tomu sa prirodzene viaže aj pátranie po mimozemskom živote, na ktorom sa podieľa astronaut Roy McBride (Brad Pitt). S podobnou úlohou sa musel popasovať aj jeho otec (Tommy Lee Jones), ktorý pred mnohými rokmi zmizol v útrobách vesmíru. Po toľkom čase sa však objaví nádej, že niekde v okolí Neptúna stále žije, a tak sa Roy vydáva na náročnú misiu, aby sa po rokoch pokúsil s otcom spojiť.

Psychologička: Priatelia nám môžu nahradiť rodinné aj partnerské vzťahy 

Pomalé a vizuálne pôsobivé sci-fi, za ktorým stojí režisér James Gray, sa zaoberá otázkou, či sme vo vesmíre naozaj sami, ale aj osobnou traumou jedného človeka. Na pozadí vesmírnej prázdnoty zažíva Roy veľmi zložité mentálne stavy, pričom spomína na otca i manželku, ktorá ho opustila. A práve desivá diaľka i nekonečný priestor, ktorý je vo vesmíre tak zreteľne prítomný, tomu nijako nepomáhajú.

Tenet
Minulosť, prítomnosť aj budúcnosť – ale všetko naraz

Ak sa vám doteraz spomínané nolanovky zdali primálo komplikované, dajte šancu sci-fi snímke Tenet. Jej zložitá štruktúra a práca s časom totiž môže byť pre viacerých divákov ťažšie čitateľná. Mnohým začne dávať zmysel až po opakovaných pozretiach – nečudujeme sa, keďže Tenet pracuje s konceptom prevrátenej entropie, vďaka ktorej sa môžu protagonisti pohybovať späť v čase. 

Nejde však o klasické cestovanie v čase, aké poznáme z iných filmov a seriálov, ale vyslovene o manipuláciu s časom. No keď sa možnosť ovládnutia času objaví v nesprávnych rukách, môže to mať katastrofálne následky. 

Svet sa preto pokúša zachrániť nemenovaný americký agent (John David Washington) pôsobiaci v organizácii Tenet, ktorej cieľom je zachovanie rovnováhy času. Viac nebudeme vysvetľovať, pretože na vás čaká dynamická jazda plná bondovskej akcie, komplikovaného deja s množstvom paradoxov i strhujúci existenčný boj dobra proti zlu.


Nech sa rozhodnete preskúmať akýkoľvek filmový žáner, HBO Max vám bude stačiť na všetko, aj na sci-fi. Ak máte O2 Paušál, HBO Max máte v jeho cene.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spánková poradkyňa Zuzana Guzmická: Telefón v posteli nie je problém, kým sa ráno budíme oddýchnutí

Ak idete počas týždňa na spánkový dlh, neprítomnosť technológií v spálni lepšiemu spaniu nepomôže – potrebujete pravidelné návyky.

Aká vás dnes čaká noc? Ak ste nad tým začali dlhšie uvažovať, možno aj vás trápi nejaký problém so spánkom. A hoci spanie môžeme vnímať ako jednu z najsamozrejmejších vecí, aj tak potrebujeme mať dobré a najmä pravidelné návyky. Spánok totiž zásadne ovplyvňuje duševné a fyzické zdravie, náladu či výkon v práci. Zuzany Guzmickej zo Spánkového inštitútu sme sa pýtali, ako si správny režim vybudovať a čo robiť, keď nás trápi nespavosť.

Spoznajte miesta, na ktorých si užijete ticho, pokoj a prírodu

V rozhovore so spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou sa dozviete:

  • prečo je pre zdravie kvalitný spánok nevyhnutný,
  • ako vyzerá dobrý spánok 
  • a ako dosiahnuť dobré spánkové návyky, 
  • prečo 8 hodín spánku nefunguje pri každom,
  • koľko by mal trvať šlofík a kedy nočný spánok zhoršuje, 
  • a aj to, aké triky zaberajú na zaspatie po nočnej službe alebo vtedy, keď nejde vypnúť hlavu.

Bez spánku by sme síce nedokázali žiť, no ak treba, vedome ho osekávame. Buď pre prácu, alebo oslavy do skorého rána. Prečo je dôležité dobre sa vyspať každú noc?

Spánok je pre človeka nevyhnutný, po 3-4 dňoch bez akéhokoľvek spánku začíname halucinovať a postupne zlyhávajú všetky telesné funkcie. Nedávny výskum dokonca naznačuje, že nepretržitá nespavosť môže mať vplyv aj na základné procesy tela, ako je napríklad trávenie.

Spánok má množstvo benefitov – zlepšuje pamäť, koncentráciu či zvládanie emócií. Pozitívny vplyv spánku sa odráža aj v našej schopnosti efektívne komunikovať a produktívnejšie pracovať.

Hlavným plusom však zostáva jeho výrazný vplyv na celkové zdravie – nielen fyzické, ale aj psychické. Ľudia, ktorí dlhodobo nepravidelne spia, majú zvýšené riziko rôznych ochorení  vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Spánok je teda úplne základným pilierom nášho celkového zdravia. Ako však vravíte, často ho podceňujeme.

Stačí, ak budeme spať dobre známych 7 až 8 hodín?

Dĺžka spánku je veľmi individuálna, no Medzinárodná spánková asociácia odporúča dospelým osobám 7 až 9 hodín spánku denne. Toto množstvo sa môže meniť v rôznych etapách nášho života, v niektorých obdobiach potrebujeme viac spánku, inokedy menej.

Existujú ľudia, ktorí sa cítia dobre a fungujú efektívne, aj keď spia 6,5 hodiny, zatiaľ čo iní môžu pociťovať nedostatok odpočinku aj po 7 hodinách spánku.

Nie je to len o tom, koľko hodín strávime v posteli, ale aj o tom, ako hlboko a kvalitne spíme. V mojej praxi sa často stretávam s tým, že veľa ľudí jednoducho preceňuje, koľko spánku im reálne treba.

Takže spíme viac, ako je potrebné?

Skôr sa o to snažíme, pretože sme niekde čítali, že potrebujeme 8 hodín spánku denne. Často to vôbec nie je o tom, že by človek potreboval viac spánku, takmer 90 % mojich klientov s nespavosťou nevie, koľko by mali spať.

Väčšinou sú v posteli aj 9 či 10 hodín, no ich telo reálne spí len 6,5 až 7 hodín. Už vopred sa vystresujú, že budú nevyspatí, a potom skutočne nevedia zaspať. Jedným z najbežnejších dôvodov nespavosti je teda presvedčenie, že potrebujeme viac spánku, než telo skutočne vyžaduje. Kvantita spánku je totiž rovnako dôležitá ako jeho kvalita.

Ak by sme to mali zhrnúť, aký spánok je dobrý?

Ten, po ktorom sa necítime unavení. Keď máme dobrý spánok, nemáme problém zaspať a dokážeme rešpektovať dĺžku spánku, ktorú naše telo potrebuje. No a tiež je to celé o pravidelnosti – dobrý spánok znamená dobre nastavenú spánkovú rutinu.

Ak vás dlhšie trápi bdenie, neschopnosť zaspať, zobúdzanie v strede noci či priskoré vstávanie, je čas vymeniť rátanie ovečiek za spánkovú terapiu.

Ak máte dobrý spánok, tak vás nijako netrápi a ráno sa cítite oddýchnutí, pripravení na celý deň. Paradoxne je však len minimum ľudí, ktorí sú v tomto smere spokojní.

Je nespavosť na Slovensku problémom?

Nedávno som spolupracovala na výskume, kde odpovedalo približne 2 350 Slovákov. Až 77 % z opýtaných ohodnotilo svoj spánok na školskej stupnici trojkou a horšie. Nespavosť trápi naozaj veľkú skupinu ľudí, no je častokrát poddiagnostikovaná, keďže na spánok sa v ordinácii lekári zvyčajne nepýtajú.

Podľa akých príznakov spozorujeme nespavosť?

Nespavosť má dve podoby. Prvou je akútna forma, ktorá vzniká v dôsledku stresu alebo nepríjemných životných udalostí, ako sú choroba, úmrtie, rozvod – ako následok toho, čo nás trápi a nedá nám zaspať. Táto nespavosť je úplne normálna, väčšina z nás sa s ňou v živote stretne.

Potom je tu však druhá forma, chronická nespavosť. Tí, ktorí ju zažívajú, majú spánkové problémy dlhodobo, niekedy mesiace, inokedy roky.

Ako sa prejavuje chronická nespavosť?

Prvým znakom nespavosti je problém zaspať, teda keď zaspávanie trvá pocitovo viac ako 30 minút. Ďalším prejavom je zobúdzanie v noci, po ktorom dlho nevieme zaspať, tretím znakom je skoré prebúdzanie, teda keď sa ráno zobudíme skôr, ako je potrebné, a už len bdieme. Štvrtým príznakom je časté budenie, viac ako trikrát za noc.

Chronickú nespavosť sprevádza výrazný pocit únavy, ktorý je zvyčajne spojený s nervozitou a podráždenosťou. Okrem toho mi klienti často opisujú aj frustráciu spojenú so spánkom. Prenáša sa aj do dní, nielen nocí, lebo ich prepadáva úzkosť len pri predstave spánku.

Majú akýsi strach zo spania?

Áno, veľakrát sa už večer obávajú a v duchu si hovoria, že to zas bude noc. A presne o tom je behaviorálna terapia pre ľudí s insomniou. Snažím sa pracovať s ich myšlienkami a obavami zo spania. Pomáham klientom prehodnotiť svoj postoj k spánku a vyvinúť nové, pozitívnejšie spánkové návyky – nanovo a individuálne odporučiť kroky na zlepšenie spánku.

Dostatočná dĺžka spánku je veľmi individuálna a často ju preceňujeme. Niekomu naozaj stačí 6 hodín spánku, lebo je to aj o tom, ako hlboko spíme.

Mnohí si pred terapiou myslia, že im len budem opakovať veci o spánkovom režime, ktoré si už prečítali na internete, no opak je pravda. Veľa z nich mi potom vraví, že terapia im zmenila pohľad na spánok – už pre nich nie je strašiak.

Na koho sa môžem obrátiť, ak ma trápi nespavosť?

Na odborníka, klinického pracovníka, ktorý je zameraný na riešenie nespavosti. Pomoc treba vyhľadať, ak pociťujete príznaky nespavosti viac ako trikrát týždenne počas aspoň troch mesiacov.

Pokiaľ ma trápia príznaky nespavosti len občas, pomôže mi „audit“ denných návykov? Napríklad to, koľko kofeínu pijem, alebo aký mám spánkový režim?

Nadmerná konzumácia kávy a energetických nápojov značne ovplyvňuje naše spánkové návyky a tiež negatívne ovplyvňuje hladinu hormónov v našom tele. Ďalším častým faktorom je šlofík cez deň – napríklad, keď sa niekto budí na 2 hodiny v strede noci a potom sa snaží stratu dohnať cez deň. Cíti sa rozbitý, aj keď možno spal „dostatočný“ počet hodín.

Takže doháňanie potrebných hodín spánku počas dňa môže kvalitu spánku ešte zhoršovať?

Bežnému človeku to nemusí narobiť šarapatu, no ak máte problém s nespavosťou, toto môže byť dôležitý príznak, ktorý treba riešiť. Je to taký začarovaný kruh – človek sa po zlej noci cíti unavený, siahne po káve alebo po šlofíku, a tak sa to zacykluje.

A potom je tu ešte tá klasická večerná scéna – mikrospánok pred televízorom, po ktorom už nie sme unavení.

Môže byť šlofík aj prospešný?

Áno, ale nemal by byť príliš dlhý ani príliš neskoro. Ideálne by sme nemali takto oddychovať neskôr ako po 15.00 a spať dlhšie ako 30 minút.

Zaujímavosťou je „kávový šlofík“, jeho účinnosť nedávno potvrdil britský vedec Matt Walker, autor knihy Prečo spíme?. Káva totiž začína pôsobiť 20-30 minút po vypití, takže hneď po vypití si môžete dať šlofíka a zobudiť sa po polhodine, budete sa cítiť sviežejšie.

Môže lepšiemu spánku pomôcť napríklad aj prostredie v izbe?

Keď som spomenula kávový šlofík, musím pripomenúť aj to, že pitie alkoholu pred spaním výrazne znižuje kvalitu spánku. Okrem toho dobrému spánku môže pomôcť aj správna izbová teplota, lebo lepšie spíme v chlade. Radšej si dajte teplejšie pyžamo či hrubšiu perinu a nechajte v miestnosti 19 až 22 stupňov. Mnohým v noci tiež svietia rôzne lampy alebo digitálne budíky, no aj to môže narúšať spánok a tvorbu melatonínu.

A čo taký telefón v posteli?

Ideálne by bolo nemať ho vôbec v miestnosti, kde spíme, no nemá zmysel radiť ľuďom nezrealizovateľné veci. Zatiaľ nie je taký výskum, ktorý by povedal, že telefón zásadne zhoršuje spánok, aj keď sa o tom v odborných kruhoch stále vedú debaty. Jedna strana špecialistov hovorí telefónu jasné nie a druhá je taká zdržanlivejšia, k tej sa hlásim aj ja. V dnešnej dobe vieme stlmiť jas, máme rôzne filtre či okuliare, režimy smartfónov, takže sa s tým dá pracovať. 

Naučte sa smartfón používať vo svoj prospech. Tieto aplikácie vám pomôžu s duševnou pohodou

Pre mňa je telefón problémom vtedy, keď dochádza neustálemu kontrolovaniu a pozeraniu sa na hodinky – tam sa znova prejavuje stres zo spánku. Kľúčom je mať pravidelný spánok, po ktorom sa cítite dobre. Ak si uvedomíte, že vás čokoľvek v izbe vyrušuje, nepatrí to tam.

Veľa sa rozprávame o pravidelnosti a o zdravých návykoch, ktoré sú potrebné, aby sme si vybudovali zdravé spánkové návyky. Poznám však mnoho ľudí, ktorí v noci pracujú a hovoria, že svoj deficit dospia cez víkend.

Mnohí si myslia, že svoj spánkový dlh z týždňa môžu nejako dobehnúť cez víkend. Výskumy pritom hovoria, že ľudia, ktorí si udržiavajú pravidelný spánok, majú nižšiu úmrtnosť.

Nielenže je takýto spôsob nezdravý a neudržateľný, ale je aj nefunkčný – spánkový dlh z týždňa sa nedá dobehnúť cez víkend. Počas pracovných dní možno stratíte aj 6 hodín a cez víkend spíte o 2-3 hodiny navyše, takže to nevychádza. Vo výsledku si iba nabalíte nový dlh na nasledujúci týždeň.

Čo však v prípade, že niekto pracuje na zmeny a nočnej robote sa nevyhne?

Väčšinou s kolegami žartujeme, že prvá rada je zmeniť prácu, no samozrejme, chápeme, že to nie je možné – pekárov, lekárov a ďalšie profesie veľmi potrebujeme. Ľudia po nočnej, ktorí budú spať cez deň, by už pri presune domov mali mať tmavé slnečné okuliare a mali by sa vyhnúť pitiu kávy či zeleného a čierneho čaju.

Ľudia, ktorí dlhodobo nepravidelne spia, majú zvýšené riziko rôznych ochorení vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Určite by som im poradila čo najviac si zachovať rutinu. Ak nemožno zatemniť miestnosť, tak používať škrabošky na spanie. Môže pomôcť aj teplá sprcha pred spaním, ktorá rýchlejšie znižuje našu vnútornú teplotu. Napriek všetkým týmto radám však ľudia pracujúci na zmeny môžu mať problém zaspať.

Nielen ľudia pracujúci na zmeny môžu mať problém zaspať, stačí, ak máme v hlave mnoho myšlienok a nejde vypnúť. Existuje nejaký trik, ako rýchlejšie zaspať?

Taký klasický je 1 000 mínus 7 a v tomto reťazci stále z výsledku odpočítavať 7. Hovorieva sa, že by sme mali počítať do stovky, no to je veľmi ľahké, preto radšej odporúčam túto taktiku. Alebo hrať slovný futbal a používať iba názvy svetových miest. Niektorým pomáha aj aplikácia na meditáciu či podcast a audiokniha. Na každého môže fungovať niečo iné, cieľom je odpútať hlavu od toku myšlienok.

Takže triky na rýchlejšie zaspanie či lepší spánok by sme si mali osvojovať podľa toho, čo nám vyhovuje viac, lebo je to individuálne. Je však niečo, čo by sme mali o spánku vedieť všetci?

Určite by sme mu mali prikladať väčšiu váhu a nebrať ho ako niečo, z čoho môžeme uberať. Pre mnohých je spánok plytvanie časom, veď máme aj príslovie, kde sa hovorí, že „dospíme v hrobe“. Spánok je však pre naše telo ohromne dôležitý. Ak aj máte problémy so spánkom, nemusíte si zvykať na únavu, lebo sú riešiteľné, je len dôležité odhaliť, čo nespavosť spôsobuje, napríklad na spánkovej terapii. 

Zuzana Guzmická

Pracuje ako certifikovaná spánková poradkyňa pre dospelých aj deti v Spánkovom inštitúte v Banskej Bystrici. Po dlhoročnej praxi s bábätkami sa rozhodla pomáhať behaviorálnou terapiou aj dospelým ľuďom s insomniou. Medzi jej klientmi sú dnes aj malé bábätká, aj 88-ročné dámy, najčastejšie však ľudia medzi 30 a 40, v produktívnom veku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac