Hýbme sa tak, aby nám telo dovolilo zabehnúť maratón aj v päťdesiatke, radí trénerka

Jednoduchými cvičeniami pomôžete svojim deťom nastaviť správne držanie tela.

Zvesené ramená, predsunutá hlava, odstávajúce lopatky. Ak patríte k rodičom, ktorí na svojich deťoch alebo sebe podobné črty rozpoznávajú, nikdy nie je neskoro na týchto nežiaducich návykoch zapracovať. So športovou trénerkou Andreou Ballovou sme sa rozprávali, ako s deťmi cvičiť pre dlhodobo zdravší chrbát, prečo je dôležité tráviť čas na čerstvom vzduchu spontánnym pohybom a ako podporiť zdravý vývin už odmalička.

V článku sa dočítate: 

  • ako rozmýšľať nad efektívnym pohybom,
  • prečo sa odporúča v každom veku cvičiť podľa metódy vývojovej kineziológie, 
  • aká je najlepšia cesta  k zdravému postproduktívnemu veku,  
  • prečo by sa deti nemali do školy stále voziť autom,
  • ako deti zlákať aj na náročnejšie cviky.

Psychológ radí, prečo je lepšie dieťa zapojiť do varenia ako pustiť mu video

Ste trénerka trénerov, ako ste sa k tomu dostali? 

Absolvovala som DNS školenie pre športových trénerov na School of Rehabilitation v Prahe. DNS je terapia vychádzajúca z vývojovej kineziológie, ktorú sa snažíme pri akomkoľvek športovom tréningu používať čo najviac. 

Čo je to vývojová kineziológia? 

Keď sa dieťa narodí a kým začne chodiť, prechádza určitými vývojovými polohami. Samo a prirodzene prichádza na to, ako sa dostať na štyri, ako sa posadiť, ako sa za niečím natiahnuť alebo sa zohnúť.

Vývojová kineziológia, v skratke „vývojovka“, sa zaoberá práve týmito polohami a ich poruchami v dospelosti. Často sa stáva, že ak dieťa jednu z týchto polôh v detstve preskočí, prostredníctvom vývojovej kineziológie sa do nej učí dostať späť a pohybovať sa v nej. Správne pohybové vzory sa mu týmto spôsobom opäť vrátia a možné bolesti ustúpia.

Čo je to DNS metóda cvičenia?

Nesprávne držanie tela či nesprávne vykonávaný pohyb vznikajú v priebehu nášho života už od raného detstva. DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia) je metóda cvičenia, ktorá pracuje so správnymi aj nesprávnymi pohybovými stereotypmi, snaží sa ich v centrálnej nervovej sústave preprogramovať a cez princípy vývojovej kineziológie správne nastaviť pohybové správanie. Túto metódu cvičenia založil svetovo uznávaný český fyzioterapeut prof. PaedDr. Pavel Kolář, PhD. 

Pohybových prístupov je viacero, vďaka čomu ste sa rozhodli ísť práve týmto smerom? 

Keď boli moje dcéry mladšie, robili krasokorčuľovanie a vtedy som si všimla, že jednostranné zaťaženie a pohyb, ktorý vykonávali, im nerobí dobre. Vždy som celkom prirodzene išla po tom, aby sa človek hýbal zdravo, aby sa mu na tele nevytvárali rôzne dysbalancie a aby sa vyhol zraneniam.

Veľa som si o tom čítala, pozerala videá a dostala som sa na konferenciu organizovanú Národným športovým centrom, kde som stretla trénera, ktorý pracoval so športovcami na základe fyzioterapie. Odporučil mi jednu pohybovú akadémiu v Prahe, na ktorej som si po pol roku spravila certifikát a neskôr absolvovala niekoľko kurzov DNS metódy na School of Rehabilitation pre športových trénerov. 

Vyskúšali ste túto metódu pohybu aj neskôr na svojich dcérach?

Áno, učila som ich kompenzačné cvičenia. Deti majú všeobecne tendenciu k zhoršenému držaniu tela a tým, že moje dcéry boli krasokorčuliarky, mali často rozpažené ruky, v dôsledku čoho im plecia ovísali vpred. Učila som ich, ako si aj pri skokoch vo vzduchu nájsť oporu v rukách. Cvičením sa im po čase lopatky pekne zažehlili a ja som videla, že tieto cvičenia skutočne fungujú. 

Deti majú naučené pohybové vzorce relatívne čerstvé. Fixujú sa, až keď začneme viac  sedieť ako chodiť. V prvom a druhom ročníku na základnej škole sa deti veľmi rýchlo učia aj správnym pohybovým vzorcom – samozrejme, pokiaľ nemajú nejaké patologické chyby.

Deti majú naučené pohybové vzorce relatívne čerstvé. Fixujú sa, až keď začneme viac sedieť ako chodiť.

Musím na správne držanie tela vyvíjať snahu alebo by to malo byť prirodzené? 

Závisí od toho, ako bol človek podporovaný a upozorňovaný v mladom veku, a teda či nemá nejaké svaly oslabené. Najlepšie, čo môžeme malým deťom dať, je nechať ich, nech sa plazia a lozia, čím si spevnia chrbát, vďaka čomu  budú aj celé telo držať správne. Zlé držanie tela môže viesť k zhoršenému dýchaniu aj ďalším neduhom.

Dá sa povedať, že pred tým, ako niekto začne robiť šport, sa potrebuje najskôr naučiť správne držať telo? 

To by bolo naozaj skvelé, no najdôležitejšie je naučiť sa dýchať do brucha. Veľa ľudí praktizuje hrudné dýchanie, pri ktorom namáhajú úplne iné svaly. Aj na svojich hodinách začínam správnym dýchaním do bránice, a ak to deti zvládajú, prechádzame do ďalších polôh.

S čím majú deti najväčší problém, čo sa týka držania tela? 

Oslabené medzilopatkové svalstvo, odstávajúce lopatky, zvesené plecia, predsunutá hlava a vypučené brušká. Ak si to rodičia všimnú, odporúča sa navštíviť fyzioterapeuta alebo športového trénera, ktorý im ukáže, aké cviky cvičiť pre zdravší chrbát. 

Čítajte aj: Cvičiť sa dá aj bez telocvične. Učitelia hovoria, ako motivujú deti k pohybu

Je správne chodiť s deťmi k fyzioterapeutovi preventívne? 

Deti do jedného roka sleduje pediater. Ak nerobia nejakú vývojovú polohu, pošle ich k fyzioterapeutovi, ktorý s nimi praktizuje reflexnú terapiu stlačením reflexných bodov, čím sa deťom naštartujú pohyby, ktoré zatiaľ nevykazujú. Sú niektoré športy, pri ktorých sa odporúča návšteva telovýchovného lekára, no dobrý telocvikár, ktorý má dieťa napozerané, vidí, ak tam niečo nie je v poriadku, a rodiča na to upozorní. 

Najlepšia cesta k zdravšej budúcnosti je spontánny pohyb, ako behanie, lezenie, štvornožkovanie, a občas sa dokonca treba aj zašpiniť, potknúť či spadnúť. Deti potrebujú takýchto spontánnych pohybových podnetov naozaj veľmi veľa.

Najlepšia cesta k zdravšej budúcnosti je spontánny pohyb – behanie, lezenie, štvornožkovanie – a občas sa dokonca treba aj zašpiniť, potknúť či spadnúť.

Ako sú na tom dnešné deti, čo sa týka pohybovej zručnosti? 

Niekedy to bolo tak, že väčšina detí v šiestich-siedmich rokoch na tom bola pohybovo dobre a len pár z nich nemalo dobre rozvinutú motoriku. Dnes vnímam, že je to naopak. Väčšina z nich nemá dobré držanie tela, deti nevládzu a nevedia vykonať ani základné pohyby, ako plazenie a podobne. 

Čím to je? 

Uvedomme si už len skutočnosť, že väčšinu detí vozia  rodičia do škôlky alebo školy autom, čiže aj tých pár krokov, ktoré deti mohli prejsť, presedia. Celý ich pohyb je počas celého dňa regulovaný; po škole idú opäť autom na krúžky a z krúžkov si sadnú pred televízor alebo mobil. Na ten spontánny pohyb, keď dieťa prišlo o druhej domov, hodilo tašku do kúta a mama ho do večera nevedela zohnať, pretože lietalo po sídlisku, môžeme zabudnúť. Mnoho detí dnes chodí von „ako za trest“.

Existuje nejaké pohybové minimum, ktoré by deti mali robiť? 

Ja by som bola najradšej, keby som videla sídliská a ulice plné detí, ktoré tam behajú, a to hlavne deti do desať rokov. Ale pohybové minimum zadefinovať neviem, pretože aj dve hodiny telesnej výchovy do týždňa sú hlboko pod minimom. Telo sa začne pozitívne meniť až pri troch hodinách týždenne.

Pracujete s deťmi od šesť až sedem rokov. Máte nejakú metódu, ako deti „zlákať“ aj na náročnejšie cviky? 

Snažím sa, aby deťom polohy vývojovej kineziológie pripomenuli nejaké zvieratko. Pomenovania ako chrobáčik, kobylka, tripod, medveď alebo pasenie barančekov deti oslovia viac.

Väčšinu detí vozia rodičia do škôlky alebo školy autom, čiže aj tých pár krokov, ktoré deti mohli prejsť, presedia.

Netreba asi zabúdať ani na opačný extrém, keď sú deti po škole krúžkami skôr preťažované. 

Mnoho rodičov chce, aby ich deti boli také všestranné, až sa divím, že to deti mentálne zvládajú. Na jednej strane je fajn, že sa „neflákajú“, no na strane druhej nemajú čas ani oddychovať. 

Spontánnosť sa zo života detí často vytráca, je veľmi dôležité nemať všetku činnosť vedenú. Ja bývam na dedine a vidím šľachovité výbušné deti, ktoré lozia po stromoch a stavajú bunkre, no na druhej strane sa zas v ničom inom nerozvíjajú a majú horšie známky. Je dôležité nájsť v tom určitú rovnováhu, no deti do 10 rokov by sme k športu mali naozaj viesť vedome.

Máte pozitívny príbeh zo svojej praxe, keď sa dieťa nehýbalo správne, ale naučilo sa to? 

Na O2 Športovej akadémii Mateja Tótha (ŠAMT), kde som školiteľkou, mám veľa pozitívnych príbehov. Spomínam si na Olivera z jednej školy, ktorý začal chodiť do mojej triedy na ŠAMT akadémii ako prváčik. Chlapec bol zakríknutý, nesmelý a potkýnal sa o vlastné nohy. Po pravidelnom tréningu, na ktorý sa vždy tešil, už po trištvrte roku zrazu ožil. Po druhom roku sa stal v behu najrýchlejším zo všetkých detí. A takýchto príkladov, keď pohyb na deti naozaj skvelo vplýva, je mnoho.

Máte vlastnú pohybovú filozofiu, ktorou sa riadite? 

Mojou filozofiou je, aby každé dieťa, ktoré mi prejde rukami, malo taký pohybový základ, že keď sa v päťdesiatke rozhodne behať ultramaratóny, tak mu to telo dovolí. To je ukazovateľ správneho trénovania – aby mal človek vždy možnosť zlepšovať sa.

Andrea Ballová

Pôsobí na Základnej škole Benkova v Nitre, kde učí telesnú výchovu a nemecký jazyk. Je hlavnou školiteľkou trénerov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, kde učí učiteľov efektívnemu a správnemu pohybu. Je zástankyňou všestranného a spontánneho pohybu a riadi sa mottom, že cvičiť treba správne už odmalička, aby nám telo dovolilo zabehnúť maratón aj v päťdesiatke. Vedie aktívny život, pravidelne behá ultramaratóny nad 50 km. Má tri deti, tri kone, tri psy a tri mačky. Žije v Nitre.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte si večer pohodu s poriadnou dávkou humoru: Vybrali sme 7 komédií, ktoré vám zlepšia deň

V Sóde sme pre vás pripravili výber najlepších komédií, ktoré aktuálne nájdete v ponuke HBO GO. Čo nájdete medzi novinkami i osvedčenými klasikami?

Aj vás počas jesenných večerov láka tráviť viac času doma, zaliezť večer nerušene pod deku a pozrieť si dobrý film? Komédie, pri ktorých môžete na chvíľu od všetkého vypnúť a spontánne sa smiať, sú v takomto prípade na nezaplatenie. Vybrali sme filmy, ktorým nechýba zmysel pre humor, premyslený scenár a vynikajúce herecké obsadenie.

Všetky filmové komédie si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Králiček Jojo / Jojo Rabbit

Netradičná satira sleduje voľné vyobrazenie obdobia druhej svetovej vojny optikou 10-ročného chlapca Joja (Roman Griffin Davis). Príbeh kombinuje vývoj hlavného hrdinu od nacistického zaslepenia k citlivému rozkvetu ľudskosti a nebojí sa pritom využiť prvky paródie. Jojo si v hlave vytvorí fiktívneho priateľa Hitlera, ktorý dianie neustále komentuje a zosmiešňuje. Výsledkom je jedinečný film s nadľahčenou atmosférou, ktorý nám pripomína, že dobro a solidarita dokážu zvíťaziť nad nenávisťou diktátorskej autority.

Komediálna dráma Králiček Jojo získala veľmi pozitívne ohlasy zo strany filmovej kritiky, no veľké úspechy zožala aj na poli ocenení. Mimoriadne zabodovala na 92. ročníku Cien akadémie, kde mala až šesť nominácií, okrem iného aj za najlepšiu ženskú herečku vo vedľajšej úlohe v podaní Scarlett Johansson, ktorá stvárnila chlapcovu matku. Režisér i scenárista Taika Waititi získal Oscara za najlepšie adaptovaný scenár.

Vo štvorici po opici / The Hangover

Ak chcete na moment od všetkého úplne vypnúť a odovzdať sa záchvatom smiechu, stavte na populárnu klasiku komediálnej tvorby. Štvorica dobrých priateľov odchádza do Las Vegas osláviť nespútanú rozlúčku so slobodou. Postupne sa objavujú popletené komplikácie, zábavné zvraty, no najzáhadnejšie na celej situácii je, že ženích pár hodín pred svadbou zmizol.

Táto americká komédia si vás získa zmyslom pre humor i kvalitným hereckým obsadením, kde v hlavnej úlohe nechýbajú hviezdy ako Bradley Cooper, Edward Helms či Zach Galifianakis. Film Vo štvorici po opici mal mimoriadny komerčný úspech a získal aj ocenenie Zlatý glóbus. A mimochodom, ak by vám náhodou bolo málo, na streamovacej platforme HBO GO nájdete aj druhú a tretiu časť.

V tom / Baby Done

Pôžitkári Tim (Matthew Lewis) a Zoe (Rose Matafeo), ktorí nemajú strach z výšok či výsmechu na rodičovských oslavách, náhle zistia, že čakajú dieťa. Nezávislá Zoe sa s tým nechce zmieriť a do poslednej chvíle bojuje o svoju slobodu, zatiaľ čo Tim sa až príliš zodpovedne pripravuje na rodičovstvo. Práve partnerský kontrast vo vnímaní toho, čo ich počas nasledujúcich mesiacov a rokov čaká, vedie k odlúčeniu. Až kým si Zoe neuvedomí, že práve toto sú momenty, keď svojho partnera potrebuje najviac.

Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Komediálna dráma o komplikovaných pocitoch z nastávajúceho materstva, ktoré u každej ženy môžu vyzerať inak. Napriek tomu je dôležité na chvíľu odložiť vlastné potreby a venovať plnú pozornosť novému životu, ktorý na svet privedie.

Ľadovo ostrí / Blades of Glory

Vo výbere nám nesmie chýbať ani niečo zo športového prostredia. Krasokorčuliari Chazz Michael (Will Ferell) a Jimmy (Jon Heder) majú narysovanú úspešnú kariéru.  No po nešťastnej bitke o zlatú medailu sú obaja diskvalifikovaní. Dajú hlavy dokopy a prichádzajú s bizarným riešením – v športovej disciplíne pokračujú v novej kategórii ako pár. Aj s vedomím, že toto rozhodnutie prinesie mnoho komických momentov.

Pozorným divákom a diváčkam či milovníkom a milovníčkam krasokorčuliarskeho umenia neunikne, že vo filme sa objavia viaceré športové hviezdy. Najmä olympijské medailistky, napríklad Sasha Cohen, Peggy Fleming či Lisa-Marie Allen, ktorá pomáhala aj s choreografiami jednotlivých vystúpení. Táto komédia okrem humoru nepochybne prinesie aj vizuálny pôžitok.

Podfukárky / The Hustle

Pôvabné a dômyselné podvodníčky Josephine (Anne Hathaway) a Penny (Rebel Wilson) využívajú nenásytnú sebadôveru mužov na vlastné obohatenie. Ktorý z nich by si už len pomyslel, že tieto krehké a nevinné ženy môžu mať zlý úmysel?

Obe podfukárky sú až komicky odlišné, no spája ich hlad po peniazoch a luxusnom živote, satisfakcia z úspešnej krádeže a túžba poraziť tú druhú. Práve vďaka neustálemu súpereniu hlavných postáv, ktoré sprevádzajú odlišné spôsoby správania, vzniká výrazné komediálne pnutie. Hviezdne obsadenie zaručí profesionálne herecké výkony, vďaka ktorým sa vtipu nevyhnete. Odporúčame ako ideálnu voľbu počas krátkeho popoludnia plného oddychu.

21 Jump Street

Opäť tu máme legendárnu komediálnu dvojicu,  ktorú tvoria policajti Schmidt (Jonah Hill) a Jenko (Channing Tatum). Práve oni sa vo filme 21 Jump Street vydávajú na dôležitú misiu, počas ktorej sa v prestrojení infiltrujú do prostredia strednej školy, kde vyšetrujú drogovú kriminalitu. Postupne však zisťujú, že aj v dospelosti ich prenasledujú problémy, ktorým museli čeliť vo svojich stredoškolských časoch. Podarí sa im úspešne vyriešiť traumy z minulosti a odhaliť systematický zločin? Pokiaľ sa vám komédia zapáči a nechcete sa prestať smiať, doprajte si aj druhý diel.

Fascinujúce je, že práve herec Jonah Hill sa na filme podieľal vo veľkom. Okrem stvárnenia hlavnej postavy pôsobil aj ako scenárista a výkonný producent. Pred pár rokmi sa osvedčil aj ako režisér, debutoval intímnou drámou o dospievaní zo skejterského prostredia s názvom Deväťdesiate.

Sex v meste / Sex and the City

Pre milovníčky a milovníkov módnej kultúry odporúčame romantickú komédiu Sex v meste. Film je pokračovaním populárneho seriálu o štyroch priateľkách, ktoré spája skvelý vkus, radosť z nakupovania a chuť klebetiť o svojich vysnívaných mužoch. Práve zamotané vzťahy tvoria večné zápletky, ktorým protagonistky denne čelia. Je vôbec možné mať dokonalý život vo vzťahu alebo sa naozaj musí vždy niečo pokaziť?

Dej filmu sa sústreďuje najmä na svadbu hlavnej hrdinky Carrie (Sarah Jessica Parker), ktorá navonok pôsobí perfektne – má všetko od fotenia pre Vogue, pozornosti celého New Yorku až po dizajnérske svadobné šaty. Luxusnú pozlátku by sme si však nemali pomýliť s pravou láskou. Ak aj vy práve potrebujete do života kúsok drámy, tento film budete zbožňovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac